جاهای دیدنی متل قو؛ سفر با قویی سفید بر فراز آب‌ها

متل قو که چند سالی است اسمش عوض شده است و به آن سلمان‌شهر می‌گویند، یکی از نفس‌گیرترین جاهای دیدنی مازندران است. این شهر در طول تاریخ اسم زیاد عوض کرده اما حالا بیشتر مردم، آن را با اسم «متل قو» می‌شناسند. علتش را باید کمی حوصله کنید و در متن بخوانید. جاهای دیدنی متل قو باعث شده است تا این شهر در روزهای تعطیل حتی افزایش جمعیت ۲۰ برابری را هم تجربه کند!

جاهای دیدنی متل قو زیاد است و باید سر صبر به همه آن‌ها سر بزنید. اما خب بعضی‌ جاها را باید حتما دید که در ادامه به شما می‌گویم. حالا که می‌دانید امروز قرار است کجا برویم، بیایید تا در این مقاله از مجله گردشگری راستین گشت برویم به دیاری که سرسبزی و طراوت از سر و رویش می‌بارد.

متل قو کجاست؟
متل قو در استان مازندارن در شهرستان عباس‌آباد قرار دارد.
آب و هوای متل قو چطور است؟
آب‌وهوای متل قو در بهار مطلوب، در تابستان شرجی، در پاییز رویایی و در زمستان سرد است.
بهترین جاهای دیدنی متل قو کدام‌ است؟
بهترین جاهای دیدنی متل قو شامل جنگل تیلاکنار، غار آبی دانیال، ساحل متل قو، روستای اسبچین و قلعه مارکوه است.
بهترین زمان برای سفر به متل قو چه موقعی است؟
بهترین زمان برای سفر به متل قو بستگی به خودتان دارد. بهار و تابستان جاهای دیدنی متل قو خیلی شلوغ می‌شود اما خب هوا خیلی خیلی خوب است. پاییز و زمستان سرد و رویایی است و کمی خلوت‌تر است.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی متل قو کجاهاست؟
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی متل قو شامل قلعه مارکوه است. این قلعه بر فراز تپه‌ای بلند ساخته شده و دیدی ۳۶۰ درجه دارد.

متل قو کجاست؟

متل قو یکی از جاهای دیدنی مازندران است که در شهرستان عباس آباد قرار دارد. این شهر ساحلی مثل قویی زیبا و سفید میان آبی دریا می‌درخشد. مساحت این منطقه حدود ۷۵۰ هکتار بوده و حدود ۱۴ هزار نفر جمعیت دارد. متل قو از شمال به دریای خزر، از شرق به کلارآباد استان مازندران، از غرب به شهر عباس‌آباد و از جنوب به رشته‌ کوه‌های البرز می‌رسد. یعنی قشنگ هر چه زیبایی و سرسبزی بوده او را در آغوش گرفته است.

لوکیشن متل قو روی گوگل مپ

مازندران، شهرستان عباس‌آباد، ۸ کیلومتری شرق عباس‌آباد و ۵ کیلومتری غرب کلارآباد

جاذبه‌های طبیعی متل قو

جاذبه های گردشگری متل قو شامل روستاها، جنگل و ساحل است. ترکیبی بهشتی که در هر سفری آرزوی من است. اقامت در روستا، پیک‌نیک در جنگل و قدم زدن در ساحل. این جاذبه های گردشگری متل قو باعث شد تا خیلی بیشتر از قبل عاشق دیار مازندران شوم. در ادامه می‌خواهم چند تا از جذاب‌ترین و نفس‌گیرترین جاهای دیدنی متل قو را به شما معرفی کنم.

متل قو

عکس از: سایت Google Maps

– روستای اسبچین سرسبز و بکر

روستای اسبچین (Asbchin) بین شهرهای متل قو و عباس‌آباد قرار دارد. این روستا که یکی از جاهای دیدنی متل قو است، از شمال با ساحل دریای خزر و از جنوب با کوهستانی پُر از درخت، محاصره شده است. کلمه محاصره را که می‌گویم یاد جنگ می‌افتم، اما ای‌کاش همه محاصره‌ها مثل محاصره روستای اسبچین بود، سبز، خواستنی، پُرهیاهو و بی‌نظیر.

متل قو روستای اسبچین جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Google Maps

به نظر می‌رسد روستای اسبچین به‌عنوان یکی از دیدنی های متل قو، پیشینه‌ای بیشتر از هزار سال داشته باشد. در این روستا حدود ۶۵۰ خانوار بومی زندگی می‌کنند و بعضی از خانوارها هم خوش‌نشین هستند، یعنی فقط در روزهای تعطیل به روستا می‌آیند. این گردشگران به دنبال جاهای دیدنی متل قو هستند که بخشی از آن‌ها در روستای اسب‌چین قرار دارد.

متل قو

عکس از: سایت Google Maps

شاید اسم روستا که از دیدنی های متل قو هم هست، برایتان عجیب باشد. پس می‌خواهم داستان نامگذاریش را برای‌تان بگویم. نام این روستا در زمان‌های دور، «اسبه چینه» بود که به مرور زمان به «اسب چین» تغییر پیدا کرد. در زبان طبری، کلمه «اسبه» به معنای «سفید» و کلمه «چینه» به معنای «دیوار» است.

پس اسبه چینه می‌شود، «دیوار سفید». حالا چرا اسبه چینه؟ داستان از این قرار است که دیوارهای سنگی رشته کوه البرز از این روستا مثل دیواری سفید دیده می‌شوند و برای همین هم قدیمی‌ها تا چشمشان به دیوار افتاد، نام اسبه چینه را برای روستا انتخاب کردند.

لوکیشن روستای اسبچین روی گوگل مپ

– جنگل تیلاکنار از جاهای دیدنی متل قو

اسم جنگل که می‌آید من ناخودآگاه خودم را روی یک ننوی زرد تصور می‌کنم که بین دو درخت صنوبر بسته شده است و از آن بالا، برگ‌های زرد و سرخ یکی‌یکی روی صورتم می‌ریزند. جنگل تیلاکنار یکی از آن جاهای دیدنی متل قو است که باید به دیدنش بروید. صدای پرنده‌ها که در میان درخت‌ها و صخره‌ها طنین‌انداز شده و با صدای آبشار در هم می‌آمیزد همان صدایی است که می‌دانم دلتان می‌خواهد صبح‌ها با آن بیدار شوید.

جنگل تیلاکنار جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Google Maps

جنگل تیلاکنار یکی از جاذبه های گردشگری متل قو است که در نزدیکی روستای تیلاکنار قرار دارد. «تیلا» در زبان محلی به معنای «چنگک» یا چوب بلندی است که از آن برای چیدن انار و گردو استفاده می‌کنند. البته «تیلا» معنی دیگری هم دارد، «شاد و مدرن».

جنگل تیلاکنار

عکس از: سایت Google Maps

یکی از جذابیت‌های جنگل تیلاکنار از جاهای دیدنی متل قو نزدیکی آن به ساحل دریای خزر است. پس هر وقت حسابی از دیدن جنگل سیر شدید، که بعید می‌دانم، به سمت ساحل بروید تا نسیم خنک دریا روی صورتتان دستی بکشد. وقتی جنگل را مه گرفت، دوباره به میان درخت‌ها بروید و برای خودتان آتشی روشن کنید. چای لاهیجان را که دم کنید، بویش با بوی آتش درمی‌آمیزد و مستتان می‌کند. چای ذغالی فقط در جنگل با آن هوای مه‌گرفته و بارانی می‌چسبد.

لوکیشن جنگل تیلاکنار روی گوگل مپ

– ساحل متل قو

ساحل متل قو یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی متل قو است. بیشتر افرادی که به این منطقه می‌آیند، عاشق ساحلش می‌شوند. ساحل، تمیز و رویایی است و موج‌ها به آرامی در هر برخورد روی ماه او را می‌بوسند.

ساحل جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Google Maps

ساحل از جاهای دیدنی متل قو محل تفریح است و اگر نجات غریق باشد، شاید بتوانید شنا کنید. شن‌های ریز که روی آن‌ها پُر از صدف‌های ریز و درشت سفید و طوسی و صورتی است، مثل رویا می‌ماند. پرنده‌های دریایی در آسمان ساحل پرواز می‌کنند و گاهی به کنار مسافرها می‌آیند.

خوبی ساحل متل قو این است که به اقامتگاه‌های مختلفی از جمله متل قو نزدیک است. پس تا تاریک شدن هوا در ساحل بمانید تا ببینید ستاره‌ها چطور در آن دوردست‌ها سطح آب مواج دریا را روشن می‌کنند.

لوکیشن ساحل متل قو روی گوگل مپ

– غار دانیال

غار آبی دانیال یکی دیگر از جاهای دیدنی متل قو است که در روستای دانیال قرار دارد. این غار در رشته کوه البرز قرار گرفته و دومین غار بزرگ رودخانه‌ای ایران است. طول آن حدود ۲ کیلومتر بوده و از اول تا آخر آن رودخانه‌ای زیبا جریان دارد. یکی از مهم‌ترین جذابیت‌های این غار، دیواره‌های شگفت‌انگیز آن است که در طول میلیون‌ها سال، شکل گرفته‌اند.

غار آبی دانیال دارای یک دالان اصلی به طول ۱۵۰۰ متر و عرض ۱.۵ متر است. این دالان پیچ‌وخم‌های زیادی دارد و بعضی جاها، گذر آن خیلی تنگ می‌شود. نکته جالب در مورد این دیدنی های متل قو، دمای داخلی غار است، اینکه دما در تمام طول سال، چه در زمستان و چه در تابستان یکسان باشد واقعا پدیدۀ عجیبی است.

جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Itto

۳۰۰ متر که از حوضچه اول دور شوید، به یک فضای باز بزرگ می‌رسید که به آن «تالار خفاش‌ها» از جاهای دیدنی متل قو می‌گویند. در وسط این تالار، تپه‌های بلندی وجود دارد که روی آن‌ها پُر از گِل و فضله خفاش است. این تپه‌ها خیلی لغزنده هستند پس اصلا روی آن‌ها قدم نگذارید. روی سقف این تالار بزرگ می‌توانید خفاش‌هایی را ببینید که در آرامش و تاریکی غار به خواب رفته‌اند، پس آرامش‌شان را به‌هم نزنید. آن‌ها حساس‌تر از آن چیزی هستند که تصور می‌کنید.

متاسفانه در سال‌های قبل تعداد خفاش‌ها کم شده است. به نظرتان علت چیست؟ خب معلوم است! باز هم پای همنوعان ما در میان است. بعضی از گردشگران با پرتاب سنگ به سمت سقف تلاش می‌کردند تا خفاش‌ها را بیدار و وادار به پرواز کنند، همین کار باعث شده است تا تعداد خفاش‌ها کم شود. یعنی جایی از ایران مانده که ما ثابت نکرده باشیم روزی آن‌جا بودیم؟

لوکیشن غار دانیال روی گوگل مپ

جاذبه‌های تاریخی متل قو

غیر از جاهای دیدنی متل قو می‌توانید به دیدن جاذبه‌های تاریخی هم بروید. جاهای تاریخی همیشه ماندگار هستند، البته تا زمانی که کسی داستان آن‌ها را بلد باشد. یادتان باشد که که جاذبه‌های تاریخی ریشه‌های ما هستند و باید مراقب آن‌ها باشیم. حواستان به جای پایتان باشد، نکند مردم آن حوالی بگویند گردشگرهای فلان شهر که آمدند اینجا را خراب کردند.

– قلعه مارکوه

در گذشته‌های دور این سرزمین، قلعه‌ها بیشتر کاربرد نظامی داشتند. یعنی جایی ساخته می‌شدند که موقعیتی استراتژیک داشت و برای حفاظت از برج و باروی شهر بودند. قلعه مارکوه رامسر یکی دیگر از جاهای دیدنی متل قو است که بر بلندای کوهی سبز به اسم مارکوه ساخته شده. وقتی به قلعه برسید از ترکیب گذشته و مدرنیته تعجب می‌کنید چون درست کنار قلعه یک دکل مخابراتی نصب کرده‌اند!

قلعه مار کوه جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Google Maps

غیر از اشیای به‌دست آمده در حفاری‌های باستان‌شناسان، ابزارهایی مثل یراق اسب و نیزه هم پیدا شده است که نظامی بودن قلعه را ثابت می‌کنند. قلعه مارکوه از جاهای دیدنی متل قو در ارتفاع ۵۰۰ متری از سطح دریا و روی کوه مارکوه قرار دارد.

به همین دلیل وقتی به این قلعه از جاهای دیدنی متل قو می‌رسید می‌توانید تمام شهر را زیر پای خودتان ببینید، یک جورهایی دید ۳۶۰ درجه دارید. به دوردست‌ها که نگاه کنید، آبی بیکران دریای خزر را خواهید دید. آن دورترها، دریا با آسمان آبی و ابرهای سفید تلاقی کرده و تا ابدیت ادامه پیدا می‌کند.

قلعه مار کوه متل قو

عکس از: سایت Google Maps

نام‌گذاری قلعه مارکوه از جاهای دیدنی متل قو روایت‌های متفاوتی دارد. بعضی از مردم می‌گویند که مارهای بسیار زیاد این کوه باعث شده است این اسم را برای آن انتخاب کنند. یک وجه تسمیه دیگر می‌گوید کوه مارکوه از لحاظ ظاهری شبیه به مار است و برای همین نام آن را مارکوه گذاشته‌اند. بعضی از مردم هم می‌گویند که این منطقه از رامسر محل زندگی «اقوام مارد» بوده و برای همین کوه را «مارد کوه» نامیده‌اند که در گذر زمان به مارکوه تبدیل شده است.

یک تئوری می‌گوید که چون در گذشته‌های دور موقعیت قلعه مارکوه رامسر، محل مناسبی برای پنهان کردن گنجینه‌ها و اموال دزدی راهزنان بوده، به آن «مالکوه» می‌گفتند و در گذر زمان به مارکوه تبدیل شده است. و اما نظریه آخر می‌گوید، نام مارکوه به آئین مهرپرستی یا میترائیسم برمی‌گردد.

آن‌ها بر این باور بودند که «مار» همان «مادر» است و مادر هم که اشاره به مهر یا میترا دارد. به همین دلیل این کوه را «کوه مادر» یا «کوه الهه خورشید» نامیدند.

لوکیشن قلعه مارکوه روی گوگل مپ

جاذبه‌های تفریحی متل قو

شاید اصلی‌ترین دلیلی که خیلی از گردشگران جاهای دیدنی متل قو را برای تعطیلات انتخاب می‌کنند، جاذبه‌های تفریحی آن باشد. غیر از جاذبه های گردشگری متل قو دارای امکانات تفریحی زیادی است که در ادامه بعضی از پُرطرفدارترین آن‌ها را معرفی می‌کنم.

ساحل متل قو

عکس از: سایت Google Maps

– پاراسل در متل قو

با پاراسل نزدیک جاهای دیدنی متل قو می‌توانید امواج خروشان دریای خزر را زیر پاهای خودتان ببینید. این تفریح جذاب یکی از تفریحات متل قو است که هر سال بیشتر از قبل از آن استقبال می‌شود. وقتی با طناب به یک قایق تندرو وصل می‌شوید و باد میان چتر می‌پیچد، ناگهان به عقب کشیده می‌شوید. اینجاست که همه حس‌های عجیب دنیا یعنی ترکیبی از هیجان و بهت و ترس سراسر وجودتان را می‌گیرد. اما وقتی به بالای دریا برسید، آنقدر امواج را آرام می‌بینید که دیگه ترس‌تان می‌ریزد.

جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Kishtafrihat.ir

– شاتل و بناناسواری

شاتل و بناناسواری از زیرمجموعه‌های ورزش Water Tubing هستند. در هر دو ورزش کنار جاهای دیدنی متل قو به یک قایق تندرو وصل می‌شوید. در بناناسواری، تیوب شبیه موز است و به همین دلیل هم به آن بناناسواری می‌گویند. شاتل هم مثل بنانا یک تیوب بادی بزرگ است که چند نفر روی آن می‌نشینند. این تیوب به دلیل سبک بودن در اثر حرکت سریع قایق موتوری به بالا و پایین می‌پرد و همین موضوع برای گردشگران هیجان‌انگیز است.

جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Irannewsagency

– اسکوتر زیردریایی

اسکوتر زیردریایی خودش یک دنیای عجیب از تفریحات آبی نزدیک جاهای دیدنی متل قو است. در این ورزش شما روی یک وسیله مثل اسکوتر می‌نشینید که مجهز به کپسول اکسیژن بوده و باید یک کلاه حبابی شفاف روی سرتان بگذارید. وقتی سوار بر اسکوتر زیردریایی می‌شوید می‌توانید همه ماهی‌ها و موجودات دریای خزر را از فاصله‌ای نزدیک ببینید.

جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Idesign3d

این موضوع آن‌قدر برای من جذاب بود که در هر بار سفر به شمال یا جنوب کشور سراغ جایی را می‌گیرم که از این اسکوترهای زیردریایی اجاره می‌دهند. شما را نمی‌دانم، ولی من عاشق زندگی عجیب زیرآب‌های اقیانوس و دریا هستم. از تصور اینکه چقدر چیزهای جدید و کشف نشده در این اعماق آبی وجود دارد سرم گیج می‌رود.

– کیبل اسکی

کیبل اسکی یکی از جذاب‌ترین ورزش‌های آبی در جاهای دیدنی متل قو خواهد بود. در کیبل اسکی که به آن اسکی روی آب هم گفته می‌شود، شما روی یک برد قرار گرفته و با استفاده از کابلی که به قایق موتوری متصل است، روی آب کشیده می‌شوید. در این بین می‌توانید حرکات نمایشی اجرا کنید و از سرعت بالای حرکت روی سطح امواج دریای خزر لذت ببرید.

کیبل اسکی

عکس از: سایت Tasnimnews

– فلای بورد در متل قو

وای از وقتی که این ورزش وارد ایران شد! من عاشقش شدم. فکرش را بکنید که از روی سطح آب دریا نزدیک جاهای دیدنی متل قو با یک وسیله در هوا پرواز کنید و به این طرف و آن طرف بروید. فلای بورد دستگاهی است که به یک جت اسکی متصل شده است و با پمپاژ و فشار آب شما را روی هوا معلق نگه می‌دارد. تازه می‌توانید حرکات نمایشی انجام دهید و به داخل آب شیرجه بزنید. خلاصه که فلای بورد یکی از جذاب‌ترین بازی‌ها و تفریحات آبی است پس از آن لذت ببرید.

جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Saednews

در جاهای دیدنی متل قو می‌توانید تفریحات دیگری را هم تجربه کنید که شامل ماهیگیری، قایق‌سواری، پیاده‌روی در ساحل و جنگل، اسب‌سواری در ساحل و عکاسی و کمپ در جنگل هستند. این تفریحات در کنار جاذبه های گردشگری متل قو و دیدنی های متل قو لحظه‌های خوشی را رقم می‌زنند. پس به‌دور از هیاهو و شلوغی شهری مثل تهران، بی‌پروا بدوید، شب را چادر بزنید، صبح را با یک چای ذغالی شروع کنید و تمام روز برای دیدن جاهای دیدنی متل قو بروید.

مراکز خرید از جاهای دیدنی متل قو

با وجود تعداد بالای ساکنان این منطقه و اهمیت جاهای دیدنی متل قو، عجیب نیست که در این شهر مراکز خرید زیادی باشد. این مراکز خرید شامل بازارهای سنتی و مراکز تجاری مدرن هستند. در ادامه می‌خواهم ۲ تا از مهم‌ترین مراکز خرید متل قو را به شما معرفی کنم.

– بازارچه سنتی ترکمن

بازارچه سنتی ترکمن یکی از جاهای دیدنی متل قو در جاده ساحلی است که در آن وسایل محلی ترکمن عرضه می‌شود. قیمت مناسب کالاها خصوصا لباس و کیف و کفش سنتی با آن رنگ‌های جذاب و گیرا، گردشگران را به این بازار می‌کشاند.

بازارچه ترکمن جاهای دیدنی متل قو

عکس از: سایت Mehrnews

بخش‌هایی از بازار که یکی از جاذبه های گردشگری متل قو است را بازارچه مخصوص صنایع دستی تشکیل می‌دهد. به غیر از سرویس بهداشتی، امکانات خاص دیگری در بازارچه سنتی وجود ندارد. اینجا فقط برای خرید ساخته شده، پس هر چیزی که دوست دارید و به چشمتان زیبا می‌آید بخرید و به‌عنوان سوغات به شهرتان ببرید. فقط یک نکته مهم اینکه، بازار سنتی ترکمن همه روزها به غیر از یکشنبه‌ها باز است.

آدرس بازارچه سنتی ترکمن متل قو: مازندران، متل قو، جاده ساحلی، خیابان امام

لوکیشن بازارچه سنتی ترکمن روی گوگل مپ

– مرکز خرید قو الماس خاورمیانه

مرکز خرید قو الماس خاورمیانه از جاهای دیدنی متل قو در فاصله ۷ کیلومتری از جنگل تیلاکنار قرار گرفته و یکی از پروژه‌های بزرگ جاده ساحلی متل قو است. این مجتمع بزرگ از ۳ برج تشکیل شده است که دو تای آن‌ها مسکونی و تجاری و برج سوم هم یک هتل مجلل ۳۵ طبقه است.

قو الماس خاورمیانه

عکس از: سایت Google Maps

برج‌های دوقلو متل قو در ۲۵ طبقه ساخته‌ شده‌اند و ۳ طبقه پایینی آن شامل فروشگاه است. بین برج‌های مسکونی و هتل، مجموعه‌ای ورزشی تاسیس شده است که دارای امکانات فوق‌العاده‌ای است. از امکانات این مجموعه ورزشی می‌توانم به استخر، سالن بدن‌سازی، سونا، زمین تنیس و زمین گلف اشاره کنم.

این مرکز خرید از جاهای دیدنی متل قو که ساخت آن در سال ۱۳۸۶ آغاز شده، زیربنایی حدود ۴۳ هزار مترمربع دارد. نکته جالب اینکه مالک این مرکز خرید، آقای احد عظیم‌زاده، مدیرعامل شرکت فرش عظیم‌زاده است. مرکز خرید قو الماس خاورمیانه دارای امکانات دیگری به غیر از سالن ورزشی است. این امکانات شامل شعبه بانک‌های مختلف، سالن آمفی‌تئاتر روباز، نمایشگاه کتاب، رستوران، کافی‌شاپ، دفتر بیمه، شهربازی و پارکینگ است.

قو الماس خاورمیانه

عکس از: سایت Google Maps

در این مرکز خرید از جاهای دیدنی متل قو یک اسکله تفریحی اختصاصی در خط ساحلی دریای خزر نیز احداث شده است که فضایی مخصوص برای جت اسکی، شاتل سواری، اسکی روی آب، قایق‌سواری، چتر پاراسل و موتور چهارچرخ دارد.

آدرس مرکز خرید قو الماس خاورمیانه: مازندران، متل قو (سلمان شهر)، جاده ساحلی

لوکیشن مرکز خرید قو الماس خاورمیانه روی گوگل مپ

دیگر جاهای دیدنی متل قو

جاهای دیدنی متل قو فقط در جاذبه های گردشگری، جاهای تفریحی، اماکن تاریخی و مراکز خرید خلاصه نمی‌شود. دیدنی های متل قو بیشتر از آن است که فکرش را

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت