سوغات شهرهای ایران چیست؟ از کجا، چه سوغاتی بیاوریم؟

فرهنگ هر ملت، پیچیدگی‌ها و قواعد خاص خودش را دارد. فرهنگ کشور ما هم برای هر موقعیتی، عرف خود را تعیین کرده است. مثلا اگر شما به سفر بروید، برای دوستان و اقوام‌تان از آن شهر سوغات می‌آورید. سوغات آوردن از شهرهای مختلف از یک سو، نزدیکان‌مان را خوشحال می‌کند، و از سوی دیگر باعث رونق کسب و کار در شهرهای مختلف می‌شود. شاید این روزها شرایط اقتصادی اجازه ندهد که سوغات فراوان برای اطرافیان‌مان بیاوریم، اما یادگاری کوچک از شهرهای مختلف می‌تواند آنها را خوشحال کند. اما آیا می‌دانید انواع سوغات شهرهای ایران چیست؟ برای آشنایی با سوغات ایران و شهرهای مختلف کشور، هر یک از استان‌های کشور را به تفکیک مورد بررسی قرار داده‌ایم.


جستجو و خرید بلیط در راستین گشت


و اما برویم سر بخش هیجان انگیز، این شما و این معروف‌ترین و بهترین سوغات ایران در مهم‌ترین شهرها:

سوغات تبریز (سوغات استان آذربایجان شرقی)

آذربایجان شرقی با آب و هوای کوهستانی و سرزمینی حاصلخیز، محل رشد انواع گیاهان و محصولات کشاورزی و باغی است. علاوه بر این، ترک‌ها همیشه خوش‌سلیقه و خوش‌خوراک بوده‌اند. بنابراین انواع شیرینی‌های لذیذ را می‌توانید از تبریز سوغات بیاورید. شیرینی‌هایی شامل قرابیه، نوقا، ریس و قند پنیری از جمله انواع سوغات تبریز هستند. اما سوغات ‌های تبریز به خوراکی محدود نمی‌شود.

فرش، عصاره هنر ایرانیان، یکی از برترین محصولات استان آذربایجان شرقی است. فرش زیبای تبریز که عمدتا حاصل تلاش و هنر دختران و زنان این استان است، سوغات ارزنده‌ای خواهد بود. شاید بتوان فرش را درخشان‌ترین کالا در میان سوغات ایران دانست زیرا در سایر استان‌ها نیز بافته و عرضه می‌شود. فرش‌هایی که با تار و پود مردمان آن خطه تنیده شده است.

آثار معرق و منبت و کفش چرم نیز سوغات آذربایجان شرقی هستند.

حالا که صحبت از تبریز شد، می‌توانید یک مقاله خواندنی در مورد تبریز هم در مجله راستین گشت بخوانید: معرفی ۸ خانه تاریخی در تبریز

سوغات ارومیه (سوغات استان آذربایجان غربی)

سوغات ارومیه

استان آذربایجان غربی، استان بزرگی نیست با این حال طبیعتی غنی و خاکی حاصلخیز دارد. همین موضوع باعث می‌شود که این استان سوغات‌های متنوع و فراوانی داشته باشد. در میان تمام سوغات ‌های آذربایجان غربی، نقل‌های خوشمزه ارومیه از همه معروف‌ترند. نقل ارومیه انواع مختلفی دارد از جمله نقل گل‌محمدی، نقل زعفرانی، نقل بیدمشکی و… . علاوه بر نقل، حلواهای ارومیه هم شناخته شده است.

انواع عرقیات گیاهی، شیرینی‌های خوشمزه مانند سوجوق و نان‌های سنتی هم در بین انواع سوغات آذربایجان غربی به شمار می‌آیند. صنایع دستی چوبی و فرش را نیز می‌توانید از ارومیه سوغات بیاورید.

اگر در کنار سوغاتی ارومیه از طبیعت زیبای آن هم می‌خواهید بدانید، مقاله طبیعت زیبای ارومیه در مجله راستین گشت را از دست ندهید.

سوغات اردبیل (سوغات استان اردبیل)

اگر به اردبیل می‌روید از خریدن عسل غافل نشوید. عسل نه تنها سوغات اردبیل بلکه محصولی عالی برای خودتان هم هست. علاوه بر عسل، در اردبیل نیز مانند بسیاری از استان‌های کشور، شیرینی‌های فراوانی پخته می‌شود. از جمله این شیرینی‌ها می‌توان به حلوای زنجبیلی، قچکورگی و حلوای سفید و سیاه اشاره کرد.

از دیگرسوغات های استان اردبیل می‌توان از نان برنجی خلخال نام برد. صنایع دستی این استان هم شامل لباس‌های سنتی، ظروف مسی و نقاشی روی چرم می‌شود.

سوغات اصفهان (سوغات استان اصفهان)

سوغاتی اصفهان

اصفهان همیشه میزبان گردشگرانی است که دل‌شان می‌خواهد از تاریخ، هنر و فرهنگ این خطه لذت ببرند. برای این میهمانان، سوغات‌های فراوانی هم در دسترس است. از مشهورترین سوغاتی های اصفهان ، گز است. پولکی، شیرینی کرکی، سوهان عسلی و گلاب کاشان نیز از انواع سوغات استان اصفهان به شمار می‌آیند.

اما از خوراکی‌ها که بگذریم، در میان صنایع دستی اصفهان، با دنیایی شگفت‌آور، رنگارنگ و هنرمندانه مواجه هستیم. میناکاری یکی از زیباترین و جذاب‌ترین آثار هنری و سوغات استان اصفهان است. در واقع میناکاری را می‌توان در گروه بهترین سوغات شهرهای ایران رده‌بندی کرد.

آثار منبت‌کاری، خاتم‌کاری و پارچه‌های قلم‌کار هم از دیگر سوغات‌ اصفهان هستند. علاوه بر این ظروف مسی، آثار ملیله‌گری و کاشی‌سازی را هم می‌توانید از اصفهان سوغات بیاورید.


جستجو و خرید بلیط قطار در راستین گشت


سوغات ایلام (سوغات استان ایلام)

شاید تا به حال فکر می‌کردید، استان ایلام سوغات‌های چندانی نداشته باشد. اگر چنین است، کاملا اشتباه می‌کنید. شیرینی‌هایی نظیر بژی برساق، کله کنجی و حلوای بگل از جمله سوغات های ایلام است. انواع نان‌های لذیذ مانند نان گرده و نان ساج را هم می‌توانید به عنوان سوغات استان ایلام درنظر داشته باشید.

دیگر سوغات ایلام، ترخینه است. می‌توانید ترخینه‌های خشک را از ایلام بیاورید و با آنها آش لذیذ ترخینه بپزید.

صنایع دستی ایلام هم بسیار ارزشمند است. آثاری مانند گیوه و گلیم برجسته نیز در میان سوغات‌ های غیرخوراکی ایلام وجود دارد.

علاوه بر این سوغاتی‌های خوشمزه و رنگارنگ، مراسم عاشورای ایلام هم بسیار دیدنی است. در مقاله ۱۰ آیین عاشورایی در ایران در مجله راستین گشت دقیقا به همین پرداخته‌ایم.

سوغات بوشهر (سوغات استان بوشهر)

بوشهر، یکی از زیباترین و دیدنی‌ترین استان‌های جنوبی کشور است. انواع ماهی و میگو را می‌توان یکی از اصلی‌ترین سوغات‌ های بوشهر دانست. خرما و خارک (خرمای نارس) نیز دیگر سوغات بوشهر هستند.

در میان صنایع دستی، آثار حصیربافی و عبابافی را نیز می‌توانید از بوشهر برای اطرافیان‌تان سوغات بیاورید.

سفر به بوشهر یکی از بهترین گزینه‌ها برای سفر نوروزی است. اما چرا باید به بوشهر سفر کنید؟ در مقاله سفر به بوشهر در مورد این شهر جنوبی جذاب بیشتر بخوانید.

سوغات تهران (سوغات استان تهران)

سوغاتی تهران

سوغات خریدن از تهران هم بسیار آسان و در عین حال بسیار سخت است. دلیلش هم این است که نمی‌توان هیچ کالای خاصی را منحصر به تهران دانست و از آن با عنوان سوغات تهران یاد کرد. اما از سوی دیگر، می‌توانید تمام کالاها و سوغات ایران را در تهران بیابید.

علاوه بر این در تهران تعداد زیادی فروشگاه، بازار و مرکز خرید وجود دارد. اهالی شهرهای دیگر می‌توانند خریدهای مفصلی از این مجموعه‌ها داشته باشند و به عنوان سوغات استان تهران به نزدیکان‌شان هدیه دهند.

اگر مراکز لوکس و لاکچری تهران برای خرید هم برای شما جذاب است، حتما سری به مقاله مراکز خرید تهران از نوع لوکس سر بزنید.


جستجو و خرید بلیط اتوبوس در راستین گشت


سوغات شهرکرد (سوغات استان چهارمحال و بختیاری)

گز، فقط سوغات اصفهان نیست بلکه سوغات شهرکرد نیز هست. از دیگر سوغات های استان چهارمحال و بختیاری می‌توان به بادام درختی، عسل و قره قوروت اشاره کرد.

قالی، گلیم و گبه نیز سوغات استان چهارمحال و بختیاری است. صنایع دستی ارزشمندی که زیبایی‌های آنها پایان ندارد.

سوغات بیرجند (سوغات استان خراسان جنوبی)

سوغات های استان خراسان جنوبی نیز مانند سایر استان‌های کشور، هم شامل خوراکی می‌شود و هم صنایع دستی. از انواع سوغات خراسان جنوبی در بین خوراکی‌ها می‌توان به عناب، زعفران، انار و زرشک اشاره کرد.

انواع سوغات بیرجند در میان صنایع دستی نیز شامل آثاری مانند ترکه‌بافی، قالی‌بافی و برک‌بافی می‌شود.

سوغات مشهد (سوغات استان خراسان رضوی)

زعفران سوغات ایران

سوغات های استان خراسان رضوی شباهت زیادی با سوغات های خراسان جنوبی دارد. از جمله سوغات های خراسان رضوی می‌توان به زعفران، زرشک و نقل و نبات، ادویه و خشکبار، اشاره کرد.

کالاهایی مانند جانماز، عطر، تسبیح، مهر و … را نیز می‌توان از سوغات های مشهد برشمرد. یکی دیگر از سوغات مشهد، انواع انگشترهای تزئینی است.

و در پایان فیروزه اصل نیشابور نیز را می‌توان از ارزشمندترین سوغات های استان خراسان رضوی دانست.

سوغات بجنورد (سوغات استان خراسان شمالی)

اگر به بجنورد سفر کردید، انتخاب‌های متفاوتی برای خرید سوغات دارید. انواع آب نبات سوغات بجنورد است. شکرپنیر هم یکی از اصلی‌ترین آب‌نبات‌هایی است که در این شهر می‌یابید. از دیگر سوغات های استان خراسان شمالی می‌توان به انگور اشاره کرد.

فرش دورو و گلیم نیز از سوغات های استان خراسان شمالی به شمار می‌آیند.

سوغات اهواز (سوغات استان خوزستان)

یکی دیگر از استان‌های زیبا و پرنشاط جنوب کشورمان، استان خوزستان است. این استان با قرار گرفتن در منطقه‌ای جلگه‌ای و آب و هوایی گرم، بستر مناسبی برای رشد محصولات گرمسیری است. از جمله سوغات استان خوزستان می‌توان به انواع خرما اشاره کرد.

کلیچه هم سوغات استان خوزستان است؛ البته این نوع کلوچه محلی بیشتر در شهرهایی مانند دزفول و شوشتر طبخ می‌شود.

کپوبافی، احرامی‌بافی و گلیم افشار نیز از دیگر سوغات های اهواز و استان خوزستان هستند.

سوغات زنجان (سوغات استان زنجان)

سوغاتی زنجان

بیشتر ما زنجان را به چاقوهای معروفش می‌شناسیم. اما سوغات زنجان، تنها چاقو نیست. از دیگر سوغات های استان زنجان می‌توان به نان اردک، انگشت پیچ و سقز اشاره کرد.

سوغات زنجان در میان صنایع دستی هم شامل ملیله‌کاری، چارق‌دوزی و مسگری می‌شود.

سوغات سمنان (سوغات استان سمنان)

پسته گل سرسبد، سوغات ایران است؛ سوغاتی که نه تنها ایرانی‌ها بلکه بسیاری اوقات به دست خارجی‌ها هم می‌رسد. یکی از سوغات های مهم استان سمنان، همین پسته لذیذ و معروف است. گردو، انگور و نان‌های سنتی هم از دیگر سوغاتی های سمنان به شمار می‌آیند.

در سمنان نیز مانند بسیاری دیگر از استان‌های کشور، صنایع دستی رونق چشمگیری دارد. گلیم و آثار منبت هم سوغات سمنان هستند.

راستی اگر قصد سفرِ سمنان را دارید، حتما حتما مقاله راهنمای سفر به سمنان را بخوانید.

سوغات زاهدان (سوغات استان سیستان و بلوچستان)

استان سیستان و بلوچستان به واسطه آب و هوای گرمش، سرزمین ایده‌آلی برای رشد محصولات گرمسیری است. بنابراین انواع خرما، انبه، موز، نارگیل، بالنگ و… می‌توانند سوغات های لذیذ استان سیستان و بلوچستان برای نزدیکان شما باشند.

بخش دیگر سوغات استان سیستان و بلوچستان، آثار دستی ارزشمند این استان است. از جمله این آثار می‌توان به سوزن‌دوزی، خامه‌دوزی، سیاه‌دوزی، حصیربافی، گلیم‌بافی و… اشاره کرد. در مجموع اگر به استان سیستان و بلوچستان سفر کردید از خرید سوغات زاهدان و کل استان غافل نشوید.

و البته قبل از سفر به سیستان و بلوچستان، حتما مقاله سفر سیستان و بلوچستان را در مجله راستین گشت بخوانید.

سوغات شیراز (سوغات استان فارس)

سوغات شیراز

فارس، یکی از زیباترین و حاصلخیزترین استان‌های کشور است. این استان بزرگ محل رشد انواع گیاهان و محصولات کشاورزی مفید است. مهم‌ترین سوغات شیراز، انواع عرقیات گیاهی و آبلیمو است. از دیگر سوغات ‌های شیراز می‌توان به لیمو شیرازی، مسقطی، کلوچه شیرازی، حلوای شیرازی و نان یوخه اشاره کرد.

سوغات های استان فارس در بخش صنایع دستی شامل خاتم‌کاری، معرق‌کاری، ظروف نقره و قلم‌زنی می‌شود. دیگر سوغات استان فارس، گیوه‌ دست‌دوز و بسیار زیباست که می‌تواند هدیه‌ای دلنشین برای افراد سن و سال‌دار باشد.

سوغات قزوین (سوغات استان قزوین)

قزوین استانی کوچک اما با تنوعی بالا در زمینه انواع سوغاتی‌هاست. شاید بتوان مهم‌ترین سوغات قزوین را انواع شیرینی‌های لذیذ دانست. از جمله این شیرینی‌ها می‌توان به شیرینی بهشتی، شیرینی پادرازی، نان چای، نان چرخی قزوین و شیرینی نان قندی اشاره کرد. باقلوا هم دیگر سوغات استان قزوین است؛ البته این باقلوا با سایر انواع باقلواهایی که در سایر نقاط کشور تهیه می‌شود، تفاوت دارد.

از دیگر سوغات های استان قزوین می‌توان به گلیم، گلابتون‌دوزی و موج‌بافی اشاره کرد.

سوغات قم (سوغات استان قم)

سوغاتی قم

شاید کمتر کسی باشد که طعم سوهان لذیذ قم را نچشیده باشد. سوهان را شاید بتوان مهم ترین سوغات قم دانست. علاوه بر این اگر قرار باشد، فهرستی از برترین سوغات ایران تهیه کنیم، سوهان هم در همان اوائل فهرست خودنمایی می‌کند. نان خوش طعم کسمه نیز از دیگر سوغات های قم است.

بخش دیگری از سوغات های استان قم به هنر فرش و قالی‌بافی مربوط می‌شود؛ قالی‌های این استان، بسیار زیبا و هنرمندانه بافته می‌شوند.

سوغات سنندج (سوغات استان کردستان)

استان کوهستانی سنندج هم سوغات های خاص خود را دارد. شیرینی کنجدی، سقز و بادام سوخته از جمله سوغات های سنندج هستند که در گروه خوراکی‌ها تقسیم‌بندی می‌شوند. دیگر سوغات استان کردستان در میان خوراکی‌ها، نان برساق است که عمدتا در شهر بیجار یافت می‌شود.

علاوه بر خوراکی، باید به صنایع دستی به عنوان بخش مهم دیگری از سوغات های استان کردستان اشاره کرد. گلیم و قالی، گیوه‌بافی و صنایع چوبی از این جمله‌اند. جعبه‌های چوبی شطرنج و تخته‌نرد نیز سوغات استان کردستان هستند که حتما می‌توانند نزدیکان شما را خوشحال کنند.

در مجله راستین گشت می‌توانید در مورد جذابیت‌های سفر به کردستان بیشتر بخوانید.

سوغات کرمان (سوغات استان کرمان)

اگرچه بسیاری از ما پسته را به عنوان سوغات کرمان می‌شناسیم، اما سوغات استان کرمان تنها به این محصول لذیذ محدود نمی‌شود. کلمپه، زیره، قاووت (یا قووتو)، کماج، قطاب (قطاب مخصوص کرمان)، خرما، و مرکبات از دیگر سوغات های کرمان به شمار می‌آیند.

از سوغات های استان کرمان در بخش صنایع دستی نیز می‌توان به هنر زیبای پته‌دوزی، گبردوزی و آجیده‌دوزی اشاره کرد.

سوغات کرمانشاه (سوغات استان کرمانشاه)

سوغات کرمانشاه

تقریبا همه ما بهترین نان برنجی را، نان برنجی کرمانشاه می‌دانیم. اما سوغات کرمانشاه تنها نان برنجی نیست. کاک، نان خرمایی و روغن حیوان از دیگر سوغات های استان کرمانشاه هستند.

در زمینه صنایع دستی هم سوغات های کرمانشاه متفاوت و رنگارنگ است؛ از جمله این سوغاتی‌ ها، می‌توان به قالی، گلیم، موج‌بافی و گیوه‌بافی اشاره کرد.

در ضمن برای اینکه از کباب‌های کرمان غافل نمانید، سری به مطلب بهترین کباب‌های ایران بزنید.

سوغات یاسوج (سوغات استان کهگیلویه و بویراحمد)

شاید شناخته‌شده‌ترین سوغات استان کهگیلویه و بویراحمد را بشناسید، گردو باشد. از دیگر سوغات های استان کهگیلویه و بویراحمد می‌توان به عسل و انگور نیز اشاره کرد.

ضمنا شما می‌توانند به عنوان سوغات یاسوج، برای نزدیکان‌تان انواع گلیم را هم هدیه بیاورید.

سوغات گرگان (سوغات استان گلستان)

سوغات ایران

استان حاصلخیز و پربرکتی مانند گلستان، محصولات فراوانی دارد. بنابراین سوغات گرگان متعدد و زیاد است. شیرینی‌هایی نظیر نان پادرازی، حلوای آوماج و جزحلوا از سوغات‌های استان گلستان به شمار می‌آیند. اما به غیر از این موارد، انواع صیفی‌جات تازه و میوه‌های خوشمزه را هم می‌توانید به عنوان سوغات گرگان خریداری کنید.

سایر سوغات استان گلستان شامل ابریشم‌بافی، قالی ترکمن، روسری‌های ترکمنی و زیورآلات ترکمنی می‌شود.

حالا که سوغاتی گرگان را فهمیدید، شاید هوس سفر شمال کرده باشید، برای اینکه بیشتر ترغیب شوید، سری به مقاله سفر به استان گلستان بزنید.

سوغات رشت (سوغات استان گیلان)

زیتون، پرطرفدارترین سوغاتاستان گیلان است. از دیگر سوغات‌ های استان گیلان می‌توان به باقلوای یاس، رشته خشکار و بادام زمینی اشاره کرد. به عنوانسوغات رشت، می‌توانید انواع صنایع دستی شامل حصیربافی و نمد را نیز بخرید. یکی دیگر از سوغات های رشت، انواع کلوچه است البته معروف‌ترین کلوچه گیلان را در فومن می‌یابید.

سوغات خرم آباد (سوغات استان لرستان)

سوغات خرم آباد هم شامل خوراکی می‌شود و هم صنایع دستی. عسل، روغن حیوانی، کاک، نان ساجی، انواع حلوا و کلوچه بروجردی از مهم‌ترین سوغات‌ های استان لرستان هستند. سوغات استان لرستان در زمینه صنایع دستی نیز بسیار گسترده است. از جمله آنها می‌توان به جاجیم، نمد و حصیر اشاره کرد.

سوغات ساری (سوغات استان مازندران)

سوغات مازندران

استان‌های شمالی کشور به واسطه آب و هوای مطلوب و طبیعت سرسبز، در بسیاری از ایام سال، میزبان گردشگرانی از سراسر کشور هستند. سوغاتاستان مازندران برای این افراد فراوان و متنوع است. از انواع سوغات های استان مازندران می‌توان به انواع ماهی، کلوچه، رشته به رشته، لواشک، ترشی، کماج و … اشاره کرد.

برای خرید سوغات ساری، می‌توانید در بازارهای محلی این شهر قدم بزنید و از محصولات تازه این خطه لذت ببرید.

سوغات اراک (سوغات استان مرکزی)

سوغات استان مرکزی، متنوع و رنگارنگ است. از جمله سوغات های استان مرکزی که در گروه خوراکی‌ها قرار دارند، می‌توان به انار، نان فطیر، انگور و عسل اشاره کرد.

اما سوغات اراک و استان مرکزی به خوراکی‌ها محدود نمی‌شود. از مهم‌ترین سوغات های این استان در زمینه صنایع دستی می‌توان به فرش و گیوه نیز اشاره کرد.

سوغات بندرعباس (سوغات استان هرمزگان)

از آنجایی که استان هرمزگان از استان‌های ساحلی کشور است، شاید اصلی‌ترین سوغات بندرعباس انواع ماهی و میگو و محصولات دریایی باشد. علاوه بر این، خرما و مرکبات هم سوغات استان هرمزگان هستند.

از دیگر سوغات‌ های استان هرمزگان می‌توان به محصولات حصیری، سفال و دست‌سازه‌های دریایی اشاره کرد. دست‌سازه‌ها دریایی اشیائی هستند که با استفاده از انواع صدف، حلزون و… ساخته می‌شوند.

سوغات همدان (سوغات استان همدان)

بیشتر سوغات های همدان متناسب با آب و هوای سرد این شهر است مانند شیره که می‌تواند انرژی بالایی برای مقابله با سرما به افراد بدهد. از دیگر سوغات های همدان می‌توان به انگشت‌پیچ، کماج و آب‌نبات قیچی اشاره کرد.

دیگر سوغات های استان همدان ظروف سفالی، آثار چرمی، گلیم و آبگینه هستند.

سوغات یزد (سوغات استان یزد)

سوغات شهرهای ایران

یزد هم از آن شهرهایی است که سوغات‌هایش در میان بهترین سوغات شهرهای ایران قرار می‌گیرد. در این شهر انواع لذیذترین شیرینی‌ها پخته می‌شود. شیرینی‌های معروفی نظیر قطاب، باقلوا، پشمک، حاج بادام، سوهان، نان برنجی، نان پنجره‌ای، انواع لوز و کیک یزدی از سوغات های یزد هستند. ارده اردکان نیز از دیگر شیرینی‌ها و سوغات های استان یزد است.

ترمه نیز یکی از ارزشمندترین سوغات های استان یزد است. سفال و سرامیک، زیلو، چادرشب و شمد را نیز می‌توانید به عنوان سوغات یزد خریداری کنید.

و در نهایت

کشور پهناور و چهار فصل ما، سرزمین تنوع‌هاست. شما در هر گوشه از کشور انواع خوراکی‌ها و صنایع دستی ارزشمندی را می‌یابید که مانندشان در کمتر جایی پیدا می‌شود.

و در پایان، اگر چیزی از سوغات ایران را از قلم انداخته‌ایم، شما در کامنت‌ها به ما معرفی کنید.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت