کاخ گلستان تهران؛ شاهدی تماشایی از دوره قاجار

پیتر دلاواله در سفرش به تهران این شهر را چنارستانی توصیف کرده که قصر سلطنتی را احاطه نموده است. داستان کاخ گلستان از دوره صفویه آغاز می‌شود اما خیلی مورد توجه قرار نمی‌گیرد تا وقتی که آقا محمدخان قاجار تهران را به عنوان پایتخت شاهنشاهی‌اش انتخاب کرد. در این مقاله از مجله راستین گشت همراه ما باشید تا بیشتر و بهتر با کاخ گلستان تهران، این کاخ پرآوازه، آشنا شویم. 

رزرو بلیط هواپیما تهرانفقط با راستین گشت

ماجراهای ناصرالدین شاه و کاخ گلستان

کاخ گلستان

احتمالا به تازگی سریال جریان را دیده باشید که درباره دوران سلطنت ناصرالدین شاه بر ایران است. بخش‌های زیادی از فیلم‌برداری این سریال در کاخ گلستان انجام شده است. درباره تغییرات کاخ گلستان در عهد ناصری می‌توان به تغییرات ظاهری و در بعضی موارد اساسی اشاره کرد. این تغییرات به دستور شخص شاه و تحت تاثیر روابط بین‌المللی با کشورهای اروپا بود. مدعی این تغییرات نقوش و نگاره‌های دیده شده در کاخ است که از فرهنگ و معماری غرب وارد کاخ گلستان شده است. 

تاجگذاری رضا و محمدرضا پهلوی در کاخ گلستان

مراسم تاج‌گذاری رضا پهلوی و محمدرضا پهلوی به ترتیب در سال‌های 1305 و 1346 در کاخ گلستان تهران و در تالار سلام یا اتاق موزه برگزار شد. 

ایوان تخت مرمر؛ قدیمی‌ترین بنای کاخ گلستان

کاخ گلستان

قدمت این بخش از کاخ گلستان به دوره کریم خان زند برمی‌گردد. در دوره قاجار ایوان تخت مرمر محل برگزاری مراسم سلام بود. تخت مرمر نیز به دستور فتحعلی شاه قاجار از مرغوب‌ترین سنگ مرمر معادن یزد در اصفهان حجاری شده و به شکل سکویی دیواره‌ دار بلند در وسط ایوان قرار گرفت. علت این تصمیم فتحعلی شاه قاجار به داستان تخت سلیمان بازمی‌گردد. دور تا دور تخت مرمر با قصیده‌های ملک الشعراء در مدح فتحعلی شاه و وصف تخت مرمر به قلم نستعلیق استاد مهدی تهرانی ملک الکتاب سلطانی تزیین شده است.

اتاق موزه یا تالار سلام؟

اتاق موزه در کاخ گلستان تهران از ابتدا به قصد افتتاح موزه ساخته شد اما بعدا برای اجرای مراسم سلام استفاده شد و کاربری قبلی‌اش را از دست داد و تالار سلام نام گرفت. شاید جالب باشد که بدانید نخستین موزه سلطنتی ایران به دستور ناصرالدین شاه وقتی که از سفر اروپا بازگشت ساخته شد.

بنجامین اولین سفیر آمریکا در ایران درباره اتاق موزه یا تالار سلام چنین گفته است: 

عالی‌ترین قسمت عمارات سلطنتی ناصرالدین شاه همان تالار سلام است که از نظر ابعاد و جلال و شکوه خود یکی از عالی‌ترین تالارهای دنیاست. سقف و دیوارهای آن بوسیله گچ‌بری تزئین گردیده است نظیر همان گچ‌بری‌هائی که در کاخ الحمراء نیز دیده می‌شود. کف تالار به وسیله کاشی‌هایی که با نقوش زیبا به صورت موزاییک درآمده مفروش شده است. در وسط تالار میز بسیار بزرگی قرار دارد که تمام قسمت‌های آن بوسیله ورقه‌های زرین پوشیده شده و در دو طرف تالار صندلی‌های دسته‌دار که آن‌ها نیز از ورقه‌های طلا پوشیده شده‌اند چیده شده است.

تالار آینه؛ مشهورترین تالار کاخ گلستان تهران

تالار آینه

در ضلع غربی اتاق موزه یا تالار سلام تالاری به چشم می‌خورد که تالار آینه نام دارد. فقط آینه‌کاری این تالار حدود 5 سال به طول انجامید که نشان دهنده جزئیات فراوان این تالار است. علت اصلی شهرت تالار آینه به نقاشی تالار آینه اثر کمال الملک برمی‌گردد. همچنین سکانس‌هایی از سریال جیران نیز در این تالار فیلمبرداری شده است. 

تالار ظروف؛ مجموعه‌ای از ظروف اهدایی

این تالار در راستای علاقه ناصرالدین شاه به ساخت موزه و نگهداری از اشیا ارزشمند ساخته شد. در این تالار ظروفی چون سرویس چینی مربوط به جنگ‌های ناپلئون بناپارت، سرویس اهدایی نیکلای اول امپراتور روسیه، سرویس جواهر نشان اهدایی ملکه ویکتوریا، سرویس ساخته شده از سنگ گران‌بها مالاشیت اهدایی الکساندر سوم و سرویس چینی اهدایی ویلهلم به ولیعهد وقت دولت ایران نگهداری می‌شود.

تالار حوضخانه؛ موزه نقاشی‌های زیبا

یکی از بخش‌های دوست داشتنی کاخ گلستان تهران تالار حوضخانه است. در این تالار شاهد تابلوهای نقاشی بزرگی خواهید بود که شاهزادگان و شاهان دنیا را به تصویر کشیده‌ است. زیر هر نقاشی یک بارکد وجود دارد که با اسکن آن اطلاعات تابلو بر صفحه موبایلتان ظاهر می‌شود. تالار حوض خانه با لوسترهای طلایی، تابلوهای نفیس و معماری ایرانی اروپایی یکی از زیباترین بخش‌های کاخ گلستان است. 

تالار برلیان جایگزین تالار بلور

تالار برلیان

قبل از احداث تالار برلیان در عهد ناصرالدین شاه کاخی در محل وجود داشت که آن را کاخ بلور می‌خواندند. اما ناصرالدین شاه دستور داد تا تالار فرسوده بلور را تخریب کنند و به جایش تالار برلیان را بسازند. 

موزه مردم شناسی در کاخ ابیض

در گوشه دیگری از محوطه کاخ گلستان تهران یک کاخ زیبا بنا شده است که حالا محل موزه مردم شناسی است. این کاخ با هدف نگهداری از هدایای سلطان عبدالحمید پادشاه عثمانی بنا شد. تاسیس موزه مردم شناسی به سال‌های آغازین دوران پهلوی باز می‌گردد. فرمان تاسیس این موزه در سال 1314 شمسی توسط رضا شاه پهلوی صادر گردید. پس از صدور این فرمان، کارشناسانی جهت جمع‌آوری اشیاء و لوازم زندگی مردم شهرها، روستاها و اقوام مختلف، به اقصی نقاط کشور اعزام شدند. موزه مردم شناسی یکی از قدیمی‌ترین و غنی‌ترین موزه‌های مردم شناسی در سطح کشور است.

مسیرهای دسترسی به کاخ گلستان تهران

مسیر اول: ضلع جنوبی میدان امام خمینی خیابان ناصر خسرو، روبروی کوچه مروی، ورودی سردر باب عالی.

مسیر دوم: میدان پانزده خرداد، ورودی میدان پانزده خرداد.

دسترسی به کاخ گلستان با مترو و اتوبوس

برای دسترسی به کاخ گلستان می‌توانید از ایستگاه‌های متروی میدان 15 خرداد و میدان امام خمینی استفاده کنید. 

برای دسترسی با اتوبوس نیز پایانه‌های اتوبوس‌رانی میدان امام خمینی و قورخانه قابل استفاده است.

قیمت بلیط ورودی کاخ گلستان تهران

کاخ گلستان

قیمت بلیط ورودی کاخ گلستان برای بازدید کننده ایرانی 5000 تومان است. 

قیمت بلیط ورودی موزه‌ها و عمارت‌ها برای بازدید کننده ایرانی 4000 تومان است.

همچنین مبلغ ورودی برای بازدید از بخش اصلی کاخ یعنی موزه نگارخانه، موزه مخصوص و کاخ اختصاصی برای گردشگر ایرانی 25000 تومان است. 

در ضمن بازدید از خلوت کریمخانی، تالار ظروف و تالار برلیان رایگان است.

قیمت بلیط ورودی برای بازدید از کل بخش‌های کاخ گلستان برای بازدید کننده ایرانی در مجموع 46000 تومان است.

پایان سفر به کاخ گلستان تهران

در نزدیکی کاخ گلستان تهران چند رستوران خوب قرار دارد. پس اگر بازدید کاخ موزه به درازا کشید ناهار را در یکی از رستوران‌های مولایی، رستوران سنتی شمس العماره، رستوران چلوکبابی شرف الاسلامی و یا چلوکبابی شمشیری نوش جان کنید.

کاخ گلستان تهران؛ یک تجربه شاهانه در کاخ گلستان

در این نوشته به کاخی می‌رویم که روزگاری تاجگذاری پدر و پسر پهلوی، احمد شاه و مظفرالدین شاه قاجار را به چشم دیده است، عصری نشان اقتدار و صلح برپاشده توسط کریم‌خان زند بوده، روزی دیگر مدفن تحقیرآمیز استخوان‌های او و نشان پیروزی آقامحمدخان شده، بعدازظهرها ناصرالدین شاه روی ایوانش قلیان چاق می‌کرده و تنها خدا می‌داند که دالان‌هایش نجوای چه دسیسه‌ و سیاست‌بازی‌هایی را به گوش شنیده‌ و تالارهایش میزبان کدام میهمانان بوده‌ است و اندرونی آن چگونه مسیر حکومت را تغییر می‌داده ‌است.

اگر دوست دارید یک تجربه شاهانه داشته باشید؛ کاخ گلستان یک انتخاب درجه یک است و این نوشته می‌تواند تصویری کلی از بازدید یک‌روزه شما ارائه کند؛ با ما همراه باشید.

قصه کاخ گلستان چیست؟

زیبایی های کاخ گلستان

ازآنجاکه همواره آقامحمدخان قاجار را فردی خشن، بی‌رحم و خون‌ریز معرفی کرده‌اند؛ شاید کسی باور نکند که او عامل اصلی شکوه و جلال امروزی کاخ بوده؛ خبر بد اینکه، حقیقت با احساسات و ذهنیت ما کاری ندارد و تاریخ خواجه تاجدار را معمار اصلی این میراث ارزشمند و جهانی یونسکو معرفی می‌کند.


جست‌وجو و خرید بلیط قطار در راستین گشت


صفویه و زندیه

قصه از این قرار است؛ در سال ۹۸۸ق و در زمان سلطنت شاه عباس، قصری ساخته می‌شود. موقعیت مناسب، آب‌و‌هوای مطبوع و چنارستانی که بنا را دربرگرفته به‌طور طبیعی سبب گسترش و افزایش اهمیت سازه می‌شود؛ به‌طوری‌که چهل سال بعد؛ زمانی که پیترو دلا واله (Pietro Della Valle) ایتالیایی به آن می‌رسد؛ خبر از تولد یک ارگ سلطتنی می‌دهد. چرخ روزگار می‌گردد و پادشاه صلح‌جوی سلسله کوتاه زندیه روی کار می‌آید؛ ثمره سلطنت او برای کاخ افزایش توجه به بنا و احداث یک دیوان‌خانه است.

آقامحمدخان قاجار

کاخ گلستان

هفده سال پس از مرگ کریم‌خان زند نوبت به آقامحمدخان می‌رسد که سکان‌دار مملکت ایران شود. برخلاف تمامی پادشاهان، انتخاب او نه مرکز کشور، نه شیراز و نه اصفهان، بلکه تهران است.

پادشاه جدید، در پایتخت جدید، نیاز به محل اقامت دارد و چه جایی بهتر از کاخ گلستان که محبوب دشمن منفور و دیرینه او بوده است؟ به دستور آقامحمدخان استخوان‌های کریم‌خان از شیراز به تهران آورده می‌شود و زیرپله‌های عبورومرور روزانه او دفن می‌شود.

تاریخ معاصر

از اینجا به بعد تاریخ کاخ با سوغاتی‌های فرنگ ناصرالدین شاه، هنردوستی مظفرالدین شاه، جنبش مشروطه، فرار احمد شاه و تاجگذاری پادشاهان آخرین سلسه سلطنتی ایران گره خورده که برای جلوگیری از طولانی‌شدن متن از شرح مفصل آن‌ها می‌گذریم و در خلال کلمات آتی گریزی به آن‌ها می‌زنیم.

حالا در کاخ چه می‌گذرد؟

جاذبه های کاخ گلستان

اگر خود را به بازار تهران یا همان خیابان ۱۵خرداد برسانید، زدن رد کاخ سلطنتی کار سختی نخواهد بود. شما با یک سنگ‌فرش زیبا مواجه می‌شوید که دنبال‌کردن آن به محوطه‌ای تقریبا شش‌هکتاری منتهی شده و عصاره بیش از چهارصد سال تاریخ را حاضر و آماده ارائه می‌کند.

به خاطر داشته باشید آنچه امروزه من و شما می‌بینیم یک‌دهم وسعتی است که شاهان قاجار و پهلوی دیده‌اند. اما با این تفسیرها، هنوز هم می‌شود در یک روز وسط هفته، عزم کاخ گلستان را کرد و در پستوی طلا، آینه و کاشی‌کاری‌ها، صنایع‌دستی و آن چای‌خانه باصفای کنج باغ، قیل‌وقال دنیا را به دست فراموشی سپرد.

همچنین، اگر سر ذوق باشید؛ این امکان وجود دارد که به عکاس‌خانه بروید و پوشیدن لباس‌های قاجاری، چند عکس تاریخی برای خود دست‌وپا کنید.

معماری کاخ گلستان

اما اصل مطلب، محوطه و بناهایی است که از حالت آثار ساده معماری خارج شده‌ است و به‌نوعی، شاهدان تاریخ ایران به شمار می‌آید. تغییر سیر معماری از عمیق‌ترین لایه‌های سنت و تلفیق آن‌ها با دستاوردهای اروپا صنعتی به‌خوبی گذار فرهنگی ایران را نمایش می‌دهد. به‌خصوص اگر یک روز کامل را به این کاخ اختصاص دهید به‌خوبی متوجه سیر تغییرات خواهید بود.

بناها و موزه‌ها در کاخ گلستان

بناها و موزه‌ها در کاخ گلستان

در محوطه شش‌هکتاری انبوهی کاخ، موزه و ساختمان وجود دارد که هریک یادگار دوره‌های تاریخی‌اند. اما پیش از آنکه به آن‌ها بپردازیم، باید اشاره کنیم که خود محوطه با درخت، حوض و دیوارهای کاشی‌کاری‌شده پُر شده است. در نتیجه، اگر عکاسید یا اینکه دوست دارید چشم خود را با رنگ و انعکاس نور در سطح آب نوازش دهید، پیش‌رفتن سروقت بناها، محوطه کاخ را دریابید.

شمس‌العماره؛ عشق فرنگ

کاخ گلستان

مشخص نیست که فکر داشتن یک ساختمان عظیم و بلندمرتبه اولین بار چگونه به سر ناصرالدین شاه خطور کرد؛ شاید مشاهده تصاویر فرنگ و شاید هوس زیرنظرگرفتن قلمرو تحت فرمان از ارتفاع؛ هرچه که بود؛ او در سال ۱۲۸۲ق معیرالممالک را مامور به ساختن بنایی پنج طبقه در سمت شرقی ارگ می‌کند و رویای سلطان تنها دو سال بعد، یعنی در ۱۲۸۴ق رنگ واقعیت می‌گیرد. از منظر مهندسی، شمس العماره یکی از اولین بناها در ایران است که با اسکلت آهن برپاشده است و تا ۳۵ متر در آسمان پیشروی کرده است.

از دیدگاه معماری و هنری نیز، آینه‌کاری، گچ‌بری، کاشی‌کاری و روح آرایشات ایرانی به قلب یک سازه غربی دمیده شده تا معجونی خاص و منحصربه‌فرد از سنت و مدرنیته پدید آید.

دیدنی های کاخ گلستان

در پایان روز و پس از خروج از کاخ گلستان چرتکه بیندازید و ببینید بازدید از کاخ شاهان چقدر هزینه داشته؛ در همین حین به خاطر داشته باشید که ساخت و تجهیز شمس‌العماره با بودجه‌ای ۴۰هزار تومانی به اتمام رسیده است.

اطلاعات کاخ گلستان

ایوان تخت مرمر؛ محلی برای تاجگذاری

اگر تصاویر تاجگذاری رضا شاه را از تلویزیون دیده باشید؛ تخت مرمرینی که همانند قصه‌های اساطیر و کهن بر دوش دیو و پری قرار گرفته و شاه روی آن نشسته را به خاطر دارید. این تخت در ایوان مرمر قرار دارد و تاریخی دور و دراز را روایت می‌کند. ایوان را کریم‌خان می‌سازد و در مراسم‌های خاص، امکان حضور مردم در کاخ و دیدار با پادشاه را میسر می‌سازد.

تخت مرمرین کاخ گلستان

زمانی که آقامحمدخان به قدرت می‌رسد؛ دستور به جمع‌آوری آثار هنری قصر وکیل داده و آن‌ها را از شیراز به تهران می‌آورد و ایوان ساده کریم‌خان را با ستون، مرمر، نقاشی و آینه‌های غنیمت گرفته شده از خود او رنگ و بویی تازه می‌بخشد.

تخت مرمرین در کاخ گلستان

یادگاری آخر را نیز فتحعلی شاه باقی می‌گذارد؛ یک تخت از مرمر زرد که تداعی‌کننده تخت سلیمان است و در زیبایی جای هیچ حرف و حدیثی را باقی نگذاشته است.

خلوت کریم‌خانی؛ پای چهار شاه در میان است!

جذابیت های کاخ گلستان

خلوت کریم‌خانی یکی از پرقصه‌ترین بناهای کاخ گلستان است. این محل دقیقا کنار ایوان تخت مرمر قرار گرفته و با سه دهنه و حوضی که در میانه آن قرار دارد، تک و تنها در مقابل ورودی اصلی کاخ خودنمایی می‌کند. به خاموشی و سکون امروز حوض نگاه نکنید؛ زمانی آب خروشان قنات را در دلش داشته و تمامی درختان محوطه را آبیاری می‌کرده است.

دیدنی های کاخ گلستان

بگذریم، قصه خلوت کریم‌خانی و چهار پادشاه از این قرار است. کریم‌خان در آن خلوت می‌کرده است؛ آقامحمدخان استخوان‌های پوسیده او را از شیراز به زیرپله‌های آن می‌آورد و هر روز با عبور از روی آن‌ها انتقام کودکی سخت خود را از باقی‌مانده وکیل‌الرعایا می‌گرفته؛ ناصرالدین شاه در آن قلیان چاق می‌کرده و رضاشاه دوباره استخوان‌های معروف را از زیرپله‌ها بیرون می‌آورد تا به سرسلسه قاجار نشان دهد که دست بالای دست بسیار است. حالا این امکان برای من و شما فراهم است تا به کاخ برویم و جریان مذکور را با دور تند به چشم ببینیم.

در ضمن، سنگ مزار دومتری شاه شهید، ناصرالدین شاه قاجار نیز که در ابتدای انقلاب از روی قبر او در عبدالعظیم برداشته شده بود، امروزه در همین خلوت کریم‌خانی قرار گرفته است.

عمارت بادگیر؛ همکاری فتحعلی و ناصرالدین شاه

عمارت بادگیر در کاخ گلستان

اگر دوست دارید چشمان خود را مقابل زیبایی محض قرار دهید؛ باید سراغ عمارت بادگیر کاخ گلستان را بگیرید. کف، سقف، دیوار، پنجره، نور، ستون و هرچه که فکرش را بکنید به اشرافی‌ترین شکل ممکن زیورآویخته‌اند و با هنر دست، تزیین کرده‌اند.

اهمیت دیگر این عمارت در این است که به‌نوعی، آغاز ایران جدید با تولد این سازه هم‌سنگ و موازی است. به بیان دقیق، تقریباً هر بنا دیگری در کاخ تاریخچه‌ای پیش از قاجار دارد؛ اما ساخت عمارت بادگیر با روی‌کارآمدن فتحعلی شاه کلید می‌خورد و در دوره ناصرالدین شاه با یک بازسازی کوچک به کمال می‌رسد.

کاخ گلستان

کاربری زیرزمین عمارت بادگیر امروزه عکاس‌خانه است درحالی‌که در زمان خود، حوض‌خانه نامیده می‌شده؛ به این ترتیب که در صورت نبودن شاه در ییلاق، تابستان‌ها در خنکای نسیم هدایت شده از بادگیر و خنک‌شده با آب حوض سپری می‌شده‌اند.

نگارخانه؛ گالری ناصرالدین شاه

نگارخانه کاخ گلستان

زمانی که ناصرالدین شاه برای اولین بار از فرنگ دیدار کرد؛ شیفته شیوه هنردوستی، موزه و گالری‌های آن دیار شد. به همین خاطر، با بنانهادن نگارخانه بستری مناسب برای آویز آثار هنرمندان ایجاد کرد. پس از ناصرالدین شاه نیز در دوره پهلوی دوم، به مساحت نگارخانه افزوده شد و امروزه آثار هنری پیش و پس از دوره قاجار در این موزه مشاهده می‌شود.

تالارها اصلی کاخ گلستان

حالا می‌رسیم به گل سرسبد دیدنی‌های کاخ، یا همان تالارهای اصلی که روح و روان هر اهل دلی را به بازی می‌گیرند. این مجموعه تالارها در شمال شرقی مجموعه گلستان بنا شده‌ است و هریک مانند یک موجود زنده از خود شخصیتی منحصربه‌فرد دارد.

تالار سلام؛ شناخت سلیقه شاه

کاخ گلستان

تالار سلام در بالادست خلوت کریم‌خانی قرار گرفته و محصول هوس و حسادت ناصرالدین شاه به سازه‌های عظیم و باشکوه غربی‌هاست. او عمارات قدیمی باغ را تخریب می‌کند و به تقلید از موزه‌های فرنگی برای خود تالار سلام را بر پا می‌سازد.

اگر پیش از این و به هنگام مطالعه تاریخ به دوره قاجاریه رسیده‌اید و افسوس خیانت و ترکمان‌چای و اوضاع نابسامان ملک مادری را خورده‌اید؛ بد نیست بدانید پس از اتمام کار تالار سلام، سه سال از وقت شاه صرف نظارت مستقیم بر تزیین و چیدمان آن شده است و زمانی برای مملکت‌داری نبوده است. البته، روی دیگر سکه این است که امروزه می‌توانیم سلیقه دکوراسیون یک شاه را بی‌پرده بشناسیم.

تالار آینه؛ راز یک نقاشی معروف

تالار آینه کاخ گلستان

هم‌زمان با تالار سلام و در سمت غربی آن تالاری به نام آینه در حال اجرا بود. در ابتدای کار وظیفه نگهداری از تخت طاووس و تاج کیانی به‌عهده این تالار قرار داده شده بود، اما دست روزگار پای کمال‌الملک را به آن باز کرد و یک نقاشی درجه یک، سبب شهرت جهانی آن شد.

سایر تالارها

تالارهای کاخ گلستان

تالارهای عاج، ظروف و برلیان سایر دالان‌هایی‌اند که کاخ گلستان را تا به اینجای تاریخ همراهی کرده‌اند. سرویس‌هایی رسیده از امپراتور روسیه، ملکه ویکتوریا، الکساندر سوم و ویلهلم به‌همراه انبوهی نقاشی، گچ‌کاری و آینه‌کاری در انتظارند تا شما آن‌ها ملاقات کنید.

سخن آخر و جمع‌بندی

جاذبه های گردشگری کاخ گلستان

در این نوشته به‌طور اجمالی به کاخ گلستان پرداختیم و مهم‌ترین دیدنی‌های آن را از نظر گذراندیم. طلاکاری روی سنگ، آینه‌کاری‌های ظریف، کاشی‌کاری‌های خارق‌العاده، ترکیب معماری غرب و شرق و از همه مهم‌تر، چهارصد سال تاریخ پادشاهی این دیار چیزی نیست که در مجموعه‌ای دیگر به‌صورت یکپارچه و یکجا ارائه شود. با این تفسیرها، شاید بد نباشد در یک روز غیرتعطیل (همه روزها به‌جز رحلت و شهادت)، با مترو به ایستگاه پانزده خرداد بروید یا با اتوبوس‌های خیام خود را به مرکز شهر برسانید.

کاشی کاری در کاخ گلستان

اگر هم بودجه بیشتری برای سفر در نظر گرفته‌اید؛ تاکسی‌های چهارراه گلوبندک گزینه‌های مناسبی‌اند. در شش ماه اول ساعت‌های ۹ تا ۱۸ و در شش ماه دوم ساعت‌های ۹ تا ۱۷ زمان مجاز بازدیدند.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت