پل زمان خان شهرکرد؛ پل تاریخی روی زاینده‌رود

شاید تابه‌حال پل‌های بی‌نقص زیادی را دیده باشید؛ اما در این مقاله پلی را به شما معرفی می‌کنم که شاید به نظر شما بی‌نقص نباشد. پل زمان خان شهرکرد، پلی که روی زاینده‌رود ساخته شده است و به مردم کمک می‌کرد تا زنده بمانند. سری به استان چهارمحال‌و‌بختیاری، شهرستان سامان یا شهرکرد بزنید تا بتوانید پل زمان خان را از نزدیک ببینید.

بیشتر گردشگران وقتی به شهرستان سامان سفر می‌کنند و می‌خواهند از جاذبه‌های گردشگری شهرکرد بازدید کنند، پل زمان خان سامان را هم در لیست دیدنی‌های خود می‌گذارند. در این مقاله می‌خواهم به شما نشان دهم چرا شما هم باید این‌ کار را بکنید تا آخر مطلب با من همراه باشید تا پل زمان خان را به شما معرفی کنم.

پل زمان خان کجاست؟
پل زمان خان در ۲۷کیلومتری شمال شهرکرد و ۵.۲ کیلومتری شهرستان سامان قرار گرفته است.
بهترین زمان بازدید از پل زمان خان چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از پل زمان خان، فصل‌های بهار و تابستان است.
کدام جاذبه‌های گردشگری به پل زمان خان نزدیک است؟
روستای مارکده، قلعه چالشتر، روستای هوره، روستای سوادجان و مسجد جامع سامان از جاهای دیدنی نزدیک به پل زمان خان است.
پل زمان خان چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
اقامتگاه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، سکوی نشیمن، فروشگاه، آلاچیق و وسایل بازی کودکان از امکانات رفاهی این پل است. از امکانات تفریحی این پل هم می‌توانیم به رفتینگ اشاره کنیم.
در بازدید از پل زمان خان کجا اقامت کنیم؟
این موضوع کاملا به شما بستگی دارد. می‌توانید از اقامتگاه‌‌های بوم‌گردی یا هتل‌های اطراف استفاده کنید. اگر دلتان بخواهد می‌توانید نزدیکی پل هم چادر بزنید.

مشخصات پل زمان خان

پل زمان خان شهرکرد، یکی از پل‌های ساخته شده روی زاینده رود بوده که در زمان صفویان ساخته شده است. این پل با ۳۰ متر طول، دو دهانه دارد. نکته جالب پل این است که طول دهانه‌ها با هم برابر نیست.

پل زمان خان روی سه پایه سنگی ساخته شده است و در منطقه‌ای خوش‌آب‌وهوا قرار دارد. اطراف پل طبیعتی خیره‌کننده‌ای وجود دارد که بعید است به این زودی‌ها فراموشش کنید. باغ‌ها با درختان مختلف، شالیزارهای برنج محلی و آب روان و زلال زاینده‌رود، فضایی به‌یادماندنی را به وجود آورده است.

پل زمان خان شهرکرد

عکس از: سایت Wikimedia

پل زمان خان سامان یکی از مهم‌ترین آثار تاریخی استان چهارمحال‌وبختیاری است که این روزها گردشگران زیادی از آن بازدید می‌کنند. صفویان این پل را ساختند که مردم را از غرق‌شدن در زاینده‌رود نجات دهند؛ الیته این پل امروز جنبه تاریخی و گردشگری دارد. شهرت این پل در سال‌های اخیر آن‌قدر زیاد شده که در فصل‌های سفر ممکن است گردشگران زیادی را ببینید که برای بازدید و تفریح به زمان خان آمدند.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که پل زمان خان شهرکرد جزء آثار ملی محسوب می‌شود. این پل با شماره ۱۷۴۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است؛ همچنین بعد از سی‌وسه پل و پل خواجو، مهم‌ترین پل ساخته‌شده روی زاینده‌رود به شمار می‌رود.

پل زمانخان

عکس از: سایت Yjc

با بازدید از پل زمان خان شهرکرد شما با یک تیر، چند نشان می‌زنید. از طبیعت فوق‌العاده اطراف لذت می‌برید، تفریحات مختلف را امتحان می‌کنید، معماری صفویان و بافت قدیمی پل را از نزدیک می‌بینید و حسابی خوش می‌گذرانید.

این پل صفوی ظاهری قدیمی، اما محکم دارد؛ همچنین پل دو دهنه و سه ستون دارد. کمی جلوتر جزئیات بیشتری درباره ظاهر این پل به شما می‌گوییم.

پل زمان خان کجاست؟

پل زمان خان سامان در استان چهارمحال‌و‌بختیاری، در ۲۷کیلومتریِ شمال شهرکرد و ۵.۲کیلومتری شهرستان سامان قرار دارد. این پل نزدیک روستاهای چم عالی، چلوان، چمزین و ایل بگی قرار دارد.

لوکیشن پل زمان خان روی گوگل مپ

فاصله پل زمان خان شهرکرد تا تهران، ۵۱۰ کیلومتر (پنج ساعت و ۳۰ دقیقه) است.

بهترین مسیر دسترسی به پل زمان خان

بهترین مسیر دسترسی به پل زمان خان این است که به شهرکرد یا شهرستان سامان بروید و بعد، بقیه مسیر آسان می‎‌شود. کافی است از شهرکرد به شهرستان سامان بروید و بعد وارد بلوار جانبازان شوید و باتوجه‌به تابلوهای راهنمایی رانندگی خودتان را به روستای ایل بگی برسانید. پل زمان خان دقیقا کنار این روستا قرار دارد.

پل زمان خان زاینده رود

عکس از: سایت Yjc

برای رسیدن به شهرکرد می‌توانید از ماشین شخصی، تاکسی، اتوبوس یا هواپیما استفاده کنید. برای استفاده از قطار هم باید با قطار به کهگیلویه و بویر احمد بروید و بعد با ماشین به شهر برسید؛ چون متاسفانه شهرکرد ایستگاه قطار ندارد.

فاصله تهران تا پل زمان خان

اگر می‌خواهید از تهران به چهارمحال‌‌وبختیاری بروید و از پل زمان خان بازدید کنید، این قسمت را با دقت بیشتری بخوانید. از تهران تا شهرکرد با هواپیما فقط یک ساعت راه است و شما با خیالی آسوده و سریع به مقصدتان می‌رسید؛ اما مسیر زمینی آن طولانی است.

اگر قصد سفر با ماشین شخصی را دارید، برای رسیدن به شهرکرد از تهران دو مسیر وجود دارد؛ یک مسیر شما را از کاشان رد می‌کند و دیگری از قم و اراک رد می‌شود. با مسیر اول از شهرهای تهران، قم، کاشان، زرین‌شهر و در آخر فرخ‌شهر عبور می‌کنید و به شهرکرد می‌رسید. این مسیر ۵۴۴ کیلومتر است و شما را پنج ساعت و نیمه به مقصد می‌رساند.

مسیر دوم کمی کوتاه تر است. این مسیر ۵۲۰ کیلومتر است و شما را از شهرهای پرند، ساوه، سلفچگان، دلیجان، میمه، اصفهان، تیران و در آخر چالشتر عبور می‌کنید. در کل فاصله بین تهران و شهرکرد چیزی حدود ۵ تا ۶ ساعت است.

فاصله قزوین تا پل زمان خان

فاصله قزوین تا شهرکرد حدود ۶۰۰ کیلومتر است. در این راه شما باید تقریبا ۶ ساعت یا بیشتر در حال حرکت باشید.

فاصله قزوین تا پل زمان خان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله کرج تا پل زمان خان

کوتاه‌ترین مسیر ۵۲۲ کیلومتر است که شما را از کرج به شهرکرد و در نهایت پل زمان خان می‌رساند. در این مسیر باید حدود پنج ساعت و نیم وقت بگذارید تا به شهرکرد برسید.

بهترین زمان بازدید از پل زمان خان

بهترین زمان بازدید از پل زمان خان و سفر به شهرکرد، فصل بهار و تابستان است. در این فصل آب‌وهوا بسیار تازه و دل‌انگیز می‌شود؛ همچنین زاینده‌رود بهترین حالت خود را دارد و معمولا برای شنا و رفتینگ مناسب است.

بهترین فصل پل زمان خان

عکس از: سایت Yjc

بهار، به‌خصوص تعطیلات نوروز، پل زمان خان از همیشه شلوغ‌تر می‌شود و ممکن است گردشگران زیادی برای بازدید بیایند. اگر شلوغی را دوست ندارید، می‌توانید بعد از عید نوروز سری به شهرکرد بزنید تا هم جاهای دیدنی شهرکرد را سر فرصت ببینید و هم از این پل جذاب صفوی بازدید کنید.

تاریخچه پل زمان خان

رسیدیم به بخش هیجان‌انگیز تاریخچه و داستان‌ها پل زمان خان.

پل زمان خان به دستور زمان خان، یکی از سرداران ایل نفر و از سرداران معروف شاهان صفوی ساخته شده است. این سردار با ایلش در روستای ایل بیگی ساکن بودند و دامنه کوچ طایفه‌اش تا شهرستان سامان هم می‌رسید. داستان ساخته‌شدن پل زمان خان چهار محال و بختیاری در کتاب فارس‌نامه ناصری، کتابی درباره تاریخ و جغرافیای فارس آمده است.

پل زمان خان سامان

عکس از: سایت Yjc

داستان از این قرار است که قبل از احداث پل، عشایر مجبور بودند پیاده از زاینده‌رود عبور کنند. یک‌ بار هنگام عبور از این رود، کودکی در آب‌های زاینده‌رود غرق شد. مادر آن فرزند جسد کودکش را با جست‌وجوی زیاد پیدا کرد و جسد را پیش زمان خان برد. بعد رو به زمان خان گفت: «تا کی مادران ایل باید شاهد غرق‌شدن فرزندان خود باشند؟»

آنجا بود که زمان خان در سال ۱۰۲۲ هجری قمری، تصمیمی جدی برای ساخت پل گرفت. او بلافاصله دستور ساخت پل را صادر کرد و از همه اهالی که آن اطراف زندگی می‌کردند، خواست تا در ساختن این پل همکاری کنند. در نهایت در زمان کوتاهی این پل با کمک مردم ساخته شد.

 

پل تاریخی زمان خان

عکس از: سایت Yjc

بعدها برای پل زمان خان دیوار سنگی ساخته و احداث شد که وجود این دیوارها به استحکام پل کمک کرده است. جالب است بدانید در زمان صفوی، این پل فقط یک دهانه داشت و بعدها در دوره قاجار، یک دهانه دیگر به آن اضافه شد.

پل زمان خان در مجموع سه بار مرمت شده است. بار اول در سال ۱۲۰۲ توسط کارگزاران حکومی صفوی، بار دوم توسط خان‌های روستای ایل بگی در سال ۱۲۸۹ و آخرین بار در سال ۱۳۲۱ به‌دست حاج عبدالحسین قزوینی، مالک قریه «چم عالی» کاملا تعمیر شد.

پل زمان خان چهارمحال و بختیاری

عکس از: سایت Rokna

مالک پل زمان خان، میراث فرهنگی استان چهار محال و بختیاری است؛ البته هر سال پل به بخشی خصوصی واگذار می‌شود. مهم‎ترین منبع درآمد مردم محلی، بعد از کشاورزی، جذب گردشگران و درآمد از پل تاریخی زمان خان است.

همان‌طور که گفتم پل زمان خان در دوران صفویه ساخته شده است؛ اما بعضی عقیده دارند که از قبل بقایای یک پل ساسانی جایِ این پل وجود داشته است.

معماری پل زمان خان

برای اینکه بحث معماری پل زمان خان سامان را باز کنم، بیایید از ابعاد پل برایتان بگویم. زمان خان دو دهانه، ۳۰ متر طول، ۴.۵ متر پهنا و ۱۲ متر ارتفاع دارد، عرض یکی از دهانه‌ای پل ۵ متر و دیگری ۵.۶ متر است.

قبل از احداث پل تاریخی زمان خان در این منطقه پل‌های زیادی ساخته بودند؛ اما هیچ‌کدام مقاومت خوبی نداشتند و پر از اشتباهات مهندسی بودند. مشکل اصلی این پل‌ها این بود که در برابر جریان آب مقاوم نبودند و با هر خروش رود، پل‌ خراب می‌شد.

معماری پل زمان خان

عکس از: سایت Wikimedia

وقتی این پل در دست ساخت بود، معماران باتوجه‌به خروشان‌بودن زاینده‌رود، محل فعلی را برای ساخت پل انتخاب کردند؛ این فقط قسمت فضای بین دو پیچ رودخانه است که صخره باریکی آن‌ها را از هم جدا کرده بود.

پل روی سه پایه سنگی استوار است و همان‌طور که گفتیم، وجود دیوارهای سنگی علاوه بر ستون‌ها به مقاومت پل کمک می‌کند. پایه میانی پل قوسی‌شکل است و زاویه‌ای ۳۰ درجه با جریان آب دارد. این پایه به آرام‌کردن جریان آب در زیر پل کمک می‌کند. صخره‌ای که پل روی آن ساخته شده، هم مثل ستون سنگی کمک می‌کند تا موج‌های خروشان زاینده‌رود به پل آسیبی نزند.

بدنه پل زمان خان را با آجر ساخته‌‌اند؛ البته ترکیب گچ و ساروج هم در ساخت این پل استفاده شده است.

دیدنی‌های پل زمان خان

اگر بخواهم از دیدنی‌های پل و احساساتی که هنگام بازدید از پل زمان خان شهرکرد به شما دست می‌دهد بگویم، باید حالا حالاها پای مقاله بنشینید.

وقتی پل را از دور می‌بینید، وقتی نزدیک‌تر می‌شوید و روی پل قدم می‌زنید، وقتی در زاینده‌رود شنا می‌کنید، وقتی از روی پل معلق نزدیک پل عبور می‌کنید، وقتی تفریح رفتینگ را امتحان می‌کنید و وقتی چادر می‌زنید و تصمیم می‌گیرید شب را بمانید، هر بار منظره‌های جذاب و به‌یادماندنی می‌بینید.

آدرس پل زمان خان

عکس از: سایت Javanonline

چشم‌انداز این پل در شب چنان زیبا و دیدنی است که بعضی گردشگران به قصد شب‌ماندن از این پل بازدید می‌کنند، اگر فکر کمپینگ دارید و می‌خواهید شب را بمانید، حسابی خوش به‌ حالتان است. این‌طوری هم نمای پل زمان خان در روز را می‌بینید و هم نمای فراموش‌نشدنی‌اش را در شب.

وقتی تفریح جذاب و هیجان‌انگیز رفتینگ را روی رود امتحان کنید پر از شگفتی می‌شوید. منظره‌های متفاوت در گوشه‌وکنار رود حسابی توجه‌ شما را به خودشان جلب می‌کنند. آن‌قدر که دوست دارید، مدام سوار قایق‌های رفتینگ شوید، مناظر را دوباره ببینید و هیجان این تفریح را دوباره بچشید.

روستاهای دیدنی اطراف پل زمان خان

عکس از: سایت Wikimedia

صدای آب و پرندگان بزرگ و کوچک، بوی خاک و طبیعت و مناظر فوق‌العاده این پل، همگی دست به دست هم می‌دهند و خاطراتی زیبا از سفرتان برایتان می‌سازند.

جاهای دیدنی اطراف پل زمان خان

وقتی تصمیم گرفتید سری به پل زمان خان بزنید، حیف است جاهای دیدنی اطراف پل را نبینید. اگر به شهرکرد یا شهرستان سامان سفر کردید، حتما علاوه بر پل زمان خان، جاهای دیدنی شهرکرد و جاهای دیدنی سامان را هم در لیست دیدنی‌های خود بگذارید.

در ادامه چند تا از جاهای دیدنی نزدیک به پل صفوی مقاله‌ را به شما معرفی می‌کنم.

روستای مارکده

روستای مارکده یکی از روستاهای سرسبز و خوش‌آب‌وهوایی است که در نزدیکی پل زمان خان قرار دارد. یکی از جذابیت‌های این روستا این است که می‌توانید خانه‌های روستایی در آن اجاره کنید. در این صورت دیگر نیاز نیست نگران اقامتتان باشید.

روستاهای اطراف پل زمان خان: روستای مارکده

عکس از: سایت Google Maps

قایق‌سواری و رفتینگ دو تا از مهم‌ترین تفریحات این روستاست؛ همچنین مناظر طبیعی و زیبای اطراف، لذت رفتینگ و قایق‌سواری را بیشتر می‌کند.

روستای مارکده کنار زاینده‌رود قرار دارد و پرآب‌ترین بخش زاینده‌رود، دقیقا همینجاست. این روستا در شهرستان سامان قرار دارد. موقعیت این روستا طوری است که از هر طرف می‌توانید زاینده‌رود را ببینید.

فاصله روستای مارکده تا پل زمان خان شهرکرد حدود ۳۰ کیلومتر است.

روستای هوره

هوره، یکی دیگر از روستاهای جذاب از توابع شهرستان سامان است. این روستای کوهستانی قدمتی ۷۰۰ساله دارد و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی زیادی در این روستا وجود دارد. بعضی از این جاذبه‌ها در فهرست آثار ملی ایران هم ثبت شده است.

روستای اطراف پل زمان خان: روستای هوره

عکس از: سایت Google Maps

پل سنگی هوره یکی از معروف‌ترین دیدنی‌های روستای هوره است که دو روستای هوره و سوادجان را به هم وصل می‌کند. این پل جذاب به سبک معماری سنتی ساخته شده است. حیف می‌شود بدون دیدن این پل به خانه برگردید.

یکی دیگر از جذابیت‌های روستای هوره، قلعه هوره است که نزدیک روستا قرار دارد. این قلعه مشرف به پل سنگی هوره است و به زاینده‌رود چشم‌انداز جذابی دارد.

روستای هوره

عکس از: سایت Google Maps

متاسفانه امروزه دیگر بخش‌های زیادی از آن تخریب شده است؛ اما هنوز هم جذابیت‌های خودش را دارد و حسابی ارزش دیدن دارد. فاصله روستای هوره از پل زمان خان حدود ۱۳ کیلومتر است.

روستای سوادجان

روستای سوادجان یکی از نزدیک‌ترین جاهای دیدنی به پل زمان خان سامان است. این روستا هم مثل دو روستای قبل، در شهرستان سامان قرار دارد.

روستای سوادجان در نزدیکی پل زمان خان

عکس از: سایت Google Maps

سوادجان با بافت روستایی چشم‌نواز، باغ‌های سرسبز و چشم‌اندازی که به زاینده‌رود دارد، جذابیت خود را به رخ می‌کشد. قدمت این روستا به دوران صفویه برمی‌گردد و تقریبا با پل زمان خان هم‌سن است؛ البته روستای سوادجان به دو بخش تقسیم می‌شود. بافت روستایی و بافت مدرن. این روستا یک مکان همه‌پسند است که اکثر گردشگران آن را دوست دارند.

اگر به روستای سوادجان رفتید، حتما از قرآن دست‌نویس که بیشتر از ۲۰۰ سال سن دارد، دالان‌های تاریخی روستا، امامزاده سلیمان و خانه‌های تاریخی روستا ببینید.

فاصله روستای سوادجان تا پل زمان خان، تقریبا ۱۱ کیلومتر است.

قلعه چالشتر

قلعه چالشتر یا قلعه خدا رحم خان یکی از مهم‌ترین جاهای دیدنی شهرکرد است. این قلعه از دو بخش حیاط بیرونی و اندرونی تشکیل می‌شودو طبقه اول این قلعه انبار بوده و طبقه دوم برای پذیرایی از مهمانان استفاده می‌شده است.

دیدنی‌های اطراف پل زمان خان

عکس از: سایت Google Maps

این قلعه در دوران قاجار و با ترکیب هنر ایرانی و اروپایی ساخته شده است. این قلعه بخش‌های دیدنی زیادی دارد؛ هر طرف را که نگاه کنید تکه‌ای از زیبایی‌های معماری قاجاری را می‌بینید. نقوش افسانه‌ای و اسطوره‌ای و نقش‌های مختلف طراحی شده روی این قلعه، به‌یاد ماندنی‌ترین بخش آن است.

قلعه چالشتر در ناحیه چالشتر قرار گرفته است و از پل زمان خان ۱۹ کیلومتر فاصله دارد.

مسجد جامع سامان

مسجد جامع سلیمان، نزدیک‌ترین جاذبه به پل زمان خان است. از پل زمان خان تا مسجدسلیمان با ماشین فقط ۱۰ دقیقه طول می‌کشد.

این مسجد هم مثل قلعه چالشتر، قسمت‌های زیادی برای دیدن دارد. مسجدسلیمان کاملا با آجر و گچ ساروج درست شده است. ورودی شمالی مسجد با طرز چینش آجرها تزیین شده است؛ اما جز آن، تزیینات معماری خاص دیگری ندارد.

مسجد جامع سامان

عکس از: سایت Google Maps

مسجد جامع سلیمان یکی از آثار ثبت‌شده ملی شهر سامان است و قدمت آن به دوره قاجار برمی‌گردد. این مسجد فقط ۵.۵ کیلومتر با پل زمان خان فاصله دارد.

آدرس: استان چهارمحال‌‌وبختیاری، شهرستان سامان، محله مسجد جامع یا میانه شهر سامان، خیابان سعدی، کوچه شهید مردانی.

امکانات تفریحی پل زمان خان

امکانات تفریحی، یکی از جذاب‌ترین فاکتورها برای انتخاب مقصد است. در این قسمت به شما نشان می‌دهم پل زمان خان شهرکرد نه‌تنها از نظر زیبایی، بلکه از نظر تفریحی هم ارزش دیدن دارد.

– شنا

اولین گزینه شناست. بله، شما می‌توانید هر موقع که خواستید در زاینده‌رود شیرجه بزنید و حسابی شنا کنید؛ البته حواستان باشد زمانی که روخانه مواج است، باید قید شنا را بزنید تا خطری شما را تهدید نکند.

تفریح در پل زمان خان

عکس از: سایت Google Maps

– ماهیگیری

ماهیگیری یکی از پرطرفدارترین تفریح کنار رودهاست. خبر خوبی که برایتان دارم این است که در پل تاریخی زمان خان می‌توانید ماهی بگیرید و نوش جان کنید.

یکی از آبزیان پرطرفداری که در زاینده‌روز زندگی می‌کند، قزل‌آلای وحشی است که گوشتی صورتی رنگ دارد. پیشنهاد می‌کنم اگر ماهیگیری بلدید و ابزارش را هم دارید، خودتان را به یک قزل‌آلای وحشی در پل زمان خان مهمان کنید.

– طبیعت‌گردی

طبیعت‌گردی تفریحی است که هیچ‌جوره نمی‌توان آن را از قلم انداخت. یادتان باشد هنگام بازدید از پل زمان خان شهرکرد حتما سری به باغ‌ها و دشت‌های اطراف هم بزنید و حسابی از طبیعت لذت ببرید. می‌توانید عکس‌های جذابی از خودتان و طبیعت بگیرید تا سفرتان هم خاطره‌انگیزتر شود.

تفریحات اطراف پل زمان خانعلی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت