راهنمای سفر به سمنان شهری سبز اما کویری

یکی از مهم‌ترین دلیل توریست‌ها برای سفر به سمنان، نزدیکی به تهران، شمال، یزد و مشهد است تا بتوانند در راه برگشت هم سفرکی داشته باشند. وقتی برای زیارت به مشهد می‌روید، در راه برگشت با شهر سمنان روبه‌رو می‌شوید. اگر نگاهی به راهنمای سفر به سمنان کرده باشید، متوجه می‌شوید برای تهران‌نشین‌ها هم گزینه راحت و خوبی است. آداب و رسوم خاص، سوغات سمنان، صنایع دستی، غذاهای محلی، آب و هوای متنوع در شهرهایی مثل شاهرود و دامغان و جاهای دیدنی سمنان و توریستی می‌تواند چند روزی میزبان شما باشد.

اگر تصمیم دارید جاهای دیدنی سمنان را ببینید، با من و مجله علی‌بابا همراه باشید تا اطلاعات خوبی پیدا کنید.

بهتر است چه زمانی به سمنان سفر کنیم؟
بهترین زمان برای سفر به این شهر، زمانیست که هنوز هوا معتدل است و از سرمای زمستان و گرمای تابستان خبری نیست. بنابراین در ماه‌های فروردین، اردیبهشت، خرداد، شهریور و مهر به این شهر سفر کنید.
جاهای دیدنی سمنان کجاست؟
این شهر با داشتن جاذبه‌های گردشگری تاریخی، طبیعی و تفریحی فراوان از جمله جنگل‌های شاهرود، پارک ملی گرمسار و… می‌تواند میزبان خوبی برای شما باشد.
بهترین هتل‌های سمنان کدام است؟
در شهر سمنان هتل‌های ۴ ستاره و ۳ ستاره زیادی وجود دارد که از جمله به گوت که مال، شهمیرزاد، دربند، مهمانسرای جهانگردی، سنگسر و… اشاره کنیم.
بهترین راه دسترسی به سمنان کدام است؟
برای ورود به شهر سمنان می‌توانید از طریق آزادراه تهران مشهد، بزرگراه امام رضا و جاده تهران فیروزکوه اقدام کنید.

مشخصات جغرافیایی سمنان

سمنان یکی از استان‌های نزدیک به تهران است که حدود ۹۷ هزار کیلومتر مربع مساحت دارد و تقریبا ۹.۵ درصد از مساحت کل کشور را تشکیل می‌دهد. این استان بین خراسان رضوی و تهران قرار دارد و بیشتر مسافرانی که قصد زیارت از حرم امام رضا(ع) را دارند، گذرشان به شهر سمنان هم می‌خورد.

راهنمای سفر به سمنان

عکس از: سایت Google Maps

همچنین این استان در نزدیکی استان گلستان قرار دارد و نیمه شمالی آن آب‌وهوای معتدل و مرطوبی دارد که می‌تواند مقصد مناسبی برای طبیعت‌گردان باشد. شهرهای جنوبی سمنان آب‌وهوای گرم و خشک دارند که برای سفر در روزهای سرد پاییز و زمستان مناسب هستند.

لوکیشن سمنان روی گوگل مپ

نقشه گردشگری برای سفر به سمنان

قبل سفر به سمنان خوب است بدانید این استان بین شهرهایی مثل کاشان، ساری، تهران، مشهد و گرگان قرار دارد. به همین دلیل اگر بخواهید به شمال کشور سفر کنید، دسترسی به سمنان برایتان چندان سخت نخواهد بود. فاصله آن تا تهران تنها ۲ ساعت است که برای استراحت چند روزه و شروع ادامه سفر به سایر استان‌های شمالی، میزبان خوبی برای شما خواهد بود.

نقشه استان سمنان

استان سمنان ۸ شهر دارد که شهر سمنان به عنوان مرکز استان درست وسط شهرستان‌ها قرار دارد. در قسمت شرق این شهر، دامغان، شاهرود و میامی، در سمت غرب آن شهرهای سرخه، آرادان، گرمسار و در ناحیه شمال استان هم شهرستان مهدی‌شهر قرار دارد. از نظر نزدیکی شهرها به همدیگر برای سفر توریست‌ها می‌توانید با رفتن به مرکز استان، از سایر شهرستان‌ها و جاهای دیدنی سمنان دیدن کنید.

مسیرهای سفر به سمنان

اگر در تهران زندگی می‌کنید و می‌خواهید از این شهر سفر به سمنان کنید، سه جاده را می‌توانید پیش‌رو بگیرید:

 • آزادراه حرم تا حرم: در این جاده هیچ امکانات رفاهی فراهم نیست، با این حال امنیت و راحتی سفر و رانندگی در آزادراه بسیاری از مسافران را به این سمت می‌کشاند. قبل از اینکه جاده به سمت مشهد حرکت کند، یک خروجی به سمت گرمسار دارد و به بزرگراه امام رضا می‌پیوندد.
سمنان

عکس از: سایت Irna

 • بزرگراه امام رضا: این جاده هم یکی دیگر از مسیرها برای بازدید از مکان های گردشگری سمنان است. اگر می‌خواهید به این شهر سفر کنید، بزرگراه امام رضا مستقیما از تهران به سمنان راه دارد و کافی است از این جاده به سمت اتوبان امام علی حرکت کنید تا به سمنان برسید.
 • جاده تهران – فیروزکوه: از دیگر جاده‌ها برای سفر از تهران به سمنان است که به دلیل کوهستانی بودن، باید با سرعت کمی در آن حرکت کنید. این جاده از نظر داشتن جاذبه‌های گردشگری نسبت به دو جاده قبلی بهتر است و می‌توانید بین مسیر هم در کنار استراحتگاه‌های بین جاده‌ای توقف کنید.

سفر به سمنان از تهران

برای سفر به سمنان از تهران هم می‌توانید از همین سه جاده تردد داشته باشید. راه‌های ارتباطی بین تهران و سمنان شامل راه هوایی، راه‌آهن، اتوبوس و استفاده از خودروی شخصی است.اگر برای بازدید از دیدنی های سمنان به این استان سفر می‌کنید، می‌توانید از طریق ریلی به این شهر بروید. هزینه سفر با قطار چندان زیاد نیست.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

همچنین سفر به سمنان از راه هوایی هم بین فرودگاه سمنان با سایر شهرها مثل بندرعباس، مشهد، تهران و… هم برقرار است. اگر کوتاه بودن زمان سفر برایتان بیشتر از هزینه‌ها اهمیت دارد، روش سفر هوایی را انتخاب کنید. با سفر خودروی شخصی هم که می‌توانید با هر سرعتی که بخواهید کنید و یا در کنار استراحتگاه‌های این شهر توقف کنید.

مسیرهای اصلی تردد در سمنان

حین سفر به سمنان می‌بینید خیابان‌ها، بلوارها و میدان‌های زیادی وجود دارد که با نصب یک برنامه آدرس‌یاب می‌توانید به‌راحتی در این شهر تردد داشته باشید. با این حال خوب است تا نام مهم‌ترین مناطق سمنان را بدانید:

 • بلوار معلم بلوار بسیج: در این خیابان یک هتل قرار دارد.
 • بلوار قائم: یکی از بلندترین خیابان‌های سمنان که یک هتل برای اقامت شما در اینجا راه‌اندازی شده است.
 • خیابان دانشگاه: یکی دیگر از طولانی‌ترین و مهم‌ترین مسیرهای تردد در شهر سمنان است که در اینجا هم یک هتل برای اقامت شما وجود دارد.
سمنان

عکس از: سایت Google Maps

 • میدان معلم: از جمله مهم‌ترین میدان‌های شهر است که از طریق آن می‌توانید به سایر قسمت‌ها و جاذبه های گردشگری سمنان دسترسی داشته باشید.
 • بلوار ۱۷ شهریور: یکی از بزرگترین خیابان‌های این شهر محسوب می‌شود.
 • بلوار شهید نوروزی: به این بلوار امیرکبیر هم گفته می‌شود که می‌توانید به سایر قسمت‌های سمنان دسترسی داشته باشید.

سفر از سمنان به شهرها و روستاهای نزدیک

همان‌طور که گفتیم استان سمنان از ۸ شهر تشکیل شده است که جاهای دیدنی سمنان را می‌توانید در هر یک از این شهرها ببینید. نزدیک‌ترین شهرها و روستاهای نزدیک در سفر به سمنان عبارت هستند از:

– سفر به گرمسار

گرمسار، یکی از شهرستان‌های مهم برای سفر به سمنان است که به محض ورود به این استان، ابتدا از آن‌جا گذر می‌کنید. به شهر گرمسار، شهر خورشید تابان هم گفته می‌شود. در این شهر یک جاذبه تاریخی مهم به اسم سنگفرش گرمسار وجود دارد که به دوره جاده ابریشم برمی‌گردد.

گرمسار

عکس از: سایت Google Maps

همچنین پارک ملی کویر در استان سمنان در گرمسار قرار دارد. روستای قالیباف، بهورد، رامه و بنه کوه از دیگر جاذبه های گردشگری سمنان است که در نزدیکی گرمسار قرار دارند. برای سفر به سمنان و این شهر از تهران، می‌توانید به صورت زمینی و با خودروی شخصی، با اتوبوس و یا با قطار سفر کنید.

– سفر به دامغان

یکی دیگر از شهرهای استان سمنان، دامغان است که به عنوان یکی از شهرهای قدیمی در این استان است و در گذشته‌های دور پایتخت اشکانیان بوده است. شهر دامغان با نام دیگر «صد دروازه» هم شناخته شده است و جاذبه‌های گردشگری متعددی در سفر به سمنان دارد.

دامغان

عکس از: سایت Google Maps

مسجد تاریخانه، سد شهید شاهچراغی، چشمه علی و روستای تاریخ رشم جاهای دیدنی این شهر هستند که پیشنهاد می‌کنم فرصت بازدید آن‌ها را از دست ندهید. برای سفر به سمنان و بعد هم دامغان می‌توانید از طریق خودروی شخصی، اتوبوس و یا با قطار از تهران به این سمت حرکت کنید.

– سفر به شاهرود

در سفر به سمنان حتما از شاهرود هم دیدن کنید که آب‌وهوای متنوع و متفاوت شمال و جنوب این شهر شما را مجذوب خود می‌کند. ناحیه شمالی شاهرود مرطوب و پر بارش و قسمت جنوب آن کویری است. از طریق شاهرود می‌توانید به استان گلستان هم سفر کنید.

شاهرود

عکس از: سایت Google Maps

از جمله جاهای دیدنی شاهرود باید به شهر بسطام در ۶ کیلومتری شاهرود، جنگل ابر در ۴۵ کیلومتری این شهرستان و زیستگاه توران اشاره کنیم. راه‌های سفر از تهران به شاهرود شامل اتوبوس و قطار است.

– سفر به شهمیرزاد (مهدی‌شهر)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری سفر به سمنان با آب‌وهوای فوق‌العاده زیبا، شهمیرزاد است که در شمال این استان قرار دارد. این منطقه آب‌وهوای معتدل و کوهستانی دارد و با داشتن باغ‌های گردو، به عنوان یکی از خوش آب‌وهواترین مناطق در استان سمنان است. برای رفتن به این شهر می‌توانید از طریق خودروی شخصی، اتوبوس و یا قطار اقدام کنید.

شهمیرزاد

عکس از: سایت Google Maps

– سفر به مشهد

همان‌طور که در میانه متن هم گفتم، سمنان بین تهران و مشهد قرار دارد. شما با سفر به سمنان می‌توانید بعد از بازدید جاهای دیدنی سمنان، وارد آزادراه تهران مشهد شوید و به سمت این شهر حرکت کنید. برای سفر به مشهد می‌توانید به صورت زمینی (اتوبوس و قطار) و یا از طریق هوایی اقدام کنید.

مشهد

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان سفر به سمنان

برای بازدید از جاهای دیدنی سمنان باید بهترین زمان از سال را انتخاب کنید. این استان آب‌وهوای متنوعی دارد. به طوری که قسمت‌های شمالی آن دارای آب‌وهوای معتدل و مرطوب و در بعضی نقاط کوهستانی است. اما قسمت‌های جنوبی استان سمنان گرم و خشک است که برای سفرهای زمستانی گزینه خوبی است.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

به طور کلی بهترین زمان برای سفر به سمنان، فصل بهار است که تقریبا تمامی شهرهای آن آب‌وهوای معتدل دارند. در فصل تابستان سمنان بسیار گرم است و برای سفر توصیه نمی‌شود.

نگاهی به تاریخچه سمنان

سمنان یکی از شهرهای باستانی ایرانی است که تاریخچه آن به دوران قبل از اسلام برمی‌گردد. به طوری که حتی آثاری از دوران مادها و هخامنشیان در این شهر پیدا شده که نشان می‌دهد سمنان یک شهر قدیمی است. سمنان در قرن ۶ و ۸ هجری به‌عنوان یکی از مراکز تجمع اسماعیلیون به حساب می‌آمده و تا مدت‌ها هم محلی برای زندگی خاندان قاجار بود.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

در گذشته استان سمنان مورد هجون قوم مغول قرار گرفت و بخش‌های زیادی از آن در اثر این حملات از بین رفت. سمنان در سال ۱۳۵۵ به عنوان استان جدا اعلام شد. چندین مرتبه شهرهای تحت تابعه این استان تغییر کرد و اکنون شامل ۸ شهرستان است.

سمنان

عکس از: سایت Irna

آب و هوای سمنان

در قسمت‌های قبل هم اشاره کردم که دیدنی های سمنان به‌لطف داشتن آب‌وهوای متنوع این منطقه است. به طوری که بخشی از آن شباهت زیادی به شمال کشور دارد و بخش جنوبی آن گرم و خشک است. کوهستان، کویر، رود و جنگل از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد در سفر به سمنان است که در کمتر جایی مشابه آن را می‌ببینید.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

شهرهای شمالی این استان شامل شهمیرزاد، دامغان و شاهرود، زمستان سرد و خشک و تابستان‌های معتدل دارد. قسمت جنوبی این شهر حین سفر به سمنان، گرمسار را ببینید که در زمستان‌ها سرد و در تابستان‌ها گرم و خشک است. شهر میامی و حسین آباد گلپوش هم تابستان‌های معتدل و مرطوب و زمستان‌های سرد دارد.

مسیرهای مختلف برای سفر به سمنان

استان سمنان دارای سیستم حمل‌ونقل کامل است که از جمله می‌توان به راه‌آهن، فرودگاه برای سفر هوایی و اتوبوس اشاره کنیم. برای سفر به این استان، می‌توانید هر یکی از روش‌های سفر را انتخاب کنید. ضمن اینکه با خودروی شخصی هم می‌توانید از هر شهری که بخواهید به سمنان سفر کنید.

سمنان

عکس از: سایت Irna

در سفر به سمنان با خودروی شخصی، به دلیل ترافیک، همیشه ساعات بیشتری بیشتر منتظر بمانید. سفر با هواپیما سریع‌تر انجام می‌شود اما گرانتر است. همچنین اگر فرصت کافی برای سفر را دارید، می‌توانید از طریق قطار و یا اتوبوس اقدام کنید. هزینه سفر با این دو مورد آخر همیشه ارزان‌تر و در دسترس است.

– فرودگاه‌‌ها و سفر به سمنان با هواپیما

در سفر به سمنان ۸ کیلومتری شهر، فرودگاه این استان قرار دارد که در سال ۱۳۵۵ ساخته شده است. این شهر فقط یک فرودگاه با اندازه ۳۶۸ هکتار است که با داشتن پارکینگ، می‌توانید با خودروی شخصی تا این شهر سفر کنید.

سمنان

عکس از: سایت Irna

این فرودگاه برای شهر مشهد مسیر دارد و می‌توانید به راحتی به این شهر سفر کنید. فرودگاه سمنان دارای امکاناتی از قبیل رستوران، فست فود، دستگاه ATM، سرویس بهداشتی، غرفه تجاری و فروشگاه است.

اگر می‌خواهید سفر ایمن‌تری داشته باشید، می‌توانید از شهرهایی مثل بندرعباس، تهران، مشهد، اصفهان و شیراز با هواپیما به این شهر سفر کنید. امنیت سفر هوایی به سمنان بالاست و در روزهای بارانی یا مشکل تردد هوایی، از قبل به شما اعلام می‌شود.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

در کمتر از نیم ساعت می‌توانید از هر یک از این شهرها سفر به سمنان را تجربه کنید که یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین راه‌های رسیدن به این شهر است.

لوکیشن فرودگاه سمنان روی گوگل مپ

– ترمینال‌ مسافربری و سفر به سمنان با اتوبوس

شهر سمنان هم مثل سایر شهرها دارای امکاناتی از قبیل خودپرداز، فروشگاه، فست فود و پارکینگ است. ترمینال این شهر در خیابان امام خمینی، خروجی میدان امام خمینی و در بلوار خرمشهر قرار دارد.

سمنان

عکس از: سایت Iribnews

از این شهر می‌توانید با اتوبوس به شهرهای تهران، مشهد، ساری، قائمشهر، گرگان، زنجان، یزد، قم، بیرجند و اراک سفر کنید. فاصله ترمینال تا مرکز شهر کمتر از ۱۰ دقیقه است.

اتوبوس هم یکی دیگر از راه‌های سفر به سمنان است. همچنین در صورتی که برای بازدید از جاذبه های گردشگری سمنان به این شهر سفر کرده‌اید و قصد خروج از آن‌جا را دارید، می‌توانید با اتوبوس به سایر شهرها بروید. فاصله سمنان تا مشهد حدود ۷ ساعت، از سمنان تا اصفهان ۶ ساعت، فاصله این شهر تا شیراز ۱۲ ساعت و فاصله آن تا بندرعباس ۱۴ ساعت است.

سمنان

عکس از: سایت Static2

اگر بخواهید از تهران سفر به سمنان را شروع کنید، مسافت طی شده بیشتر از ۳ ساعت طول نمی‌کشد. یادتان باشد نوع اتوبوس هم در تعیین زمان سفر شما تاثیرگذار است و معمولا اتوبوس‌های VIP یک یا دو ساعت سریع‌تر به مقصد می‌رسند.

لوکیشن ترمینال مسافربری غرب روی گوگل مپ

– ایستگاه راه‌ آهن و سفر به سمنان با قطار

همچنین در استان سمنان خط راه‌آهن هم برای حمل‌ونقل و جابه‌جایی مسافران برقرار است. اگر قصد دارید از تهران به مشهد سفر کنید، می‌توانید در بین راه سفر به سمنان را هم تجربه کنید و چند روزی را مهمان این شهر باشید. میدان راه‌آهن سمنان در ضلع جنوبی میدان باهنر واقع در جنوب شهر سمنان (پایین‌تر از پارک ۸ شهریور) قرار دارد.

سمنان

عکس از: سایت Irna

این شهر چندین قطار شامل عادی، باربری و تندرو دارد. هزینه سفر با قطارهای تندرو بیشتر است، اما امکانات سفر شما بیشتر خواهد شد. در ایستگاه‌های راه‌آهن سمنان سالن و سکوهای خرید سوغات و مواد غذایی وجود دارد. شما می‌توانید به صورت آنلاین هم بلیط قطار را رزرو کنید.

سمنان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا سمنان با قطار عادی کمتر از ۳ ساعت و با قطار تندرو ۲ ساعت است. همچنین فاصله این شهر تا اصفهان حدود ۶ ساعت و تا بندرعباس ۱۴ ساعت و تا شیراز حدود ۱۱ ساعت است. شما می‌توانید طی ۷ ساعت از سمنان تا مشهد با قطار سفر کنید. البته مدت زمان محاسبه شده برای قطارهای عادی است و در قطارهای تندرو، مدت زمان سفر شما ۲ تا ۳ ساعت کمتر می‌شود.

لوکیشن ایستگاه راه آهن روی گوگل مپ

– سفر به سمنان با ماشین شخصی

اگر قصد دارید با خودروی شخصی سفر به سمنان را تجربه و از جاهای دیدنی سمنان بازدید کنید، می‌توانید در هر نقطه‌ای از شهر که بخواهید توقف کنید. فاصله این شهر تا تهران با خودروی شخصی حدود ۲ تا ۳ ساعت است. البته اگر ترافیک در پیش داشته باشید، این مسافت ۴ ساعت هم طول می‌کشد.

محدودیت‌های سفر به سمنان

سفر به سمنان هم مثل سایر شهرهای ایران، محدودیت خاصی ندارد و در هر زمانی از سال که بخواهید می‌توانید به این شهر سفر کنید. تنها مشکلی که ممکن است در سفر خود برای بازدید از جاذبه های گردشگری سمنان داشته باشید، گرمای تابستان است. به همین دلیل توصیه می‌شود فصل بهار را برای سفر خود انتخاب کنید.

همه جاهای دیدنی این شهر در سفر به سمنان در کل سال باز هستند و می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید. البته بعضی از مکان‌های تاریخی در این شهر از ساعت ۲۱ شب به بعد تعطیل هستند و باید قبل از این ساعت برای بازدید حاضر شوید.

جاهای دیدنی سمنان

دیدنی‌ها و زیبایی‌های سفر به سمنان آن‌قدر زیاد است که اگر کل ایام تعطیلات نوروز را هم در این شهر توقف کنید، فرصت کافی برای بازدید از همه آن‌ها را نخواهید داشت. این مکان‌های توریستی عبارتند از:

 • بازار سمنان: شامل دو قسمت شما

  منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت