پارک پرواز تهران را بهتر بشناسید

در تهران زندگی می‌کنید و دلتان برای هوای آزاد و منظره درختان تنگ شده است؟ می‌خواهید نفس عمیقی بکشید و دود و آلودگی تهران را استشمام نکنید؟ یا برای یک سفر چندروزه به تهران آمده‌اید و می‌خواهید زیباترین نقاط شهر را ببینید؟ به پارک پرواز بروید تا یکی از زیباترین پارک‌های تهران را با منظره عالی و هوای پاک و سالم تجربه کنید. پارک پرواز در شمال غرب تهران و در منطقه‌ای قرار دارد که از آنجا تمام تهران را زیر پایتان احساس می‌کنید. اگر یک روز آفتابی به پارک پرواز رفته باشید که هوا هم خیلی آلوده نباشد، می‌توانید کوه‌های اطراف از یک طرف و برج میلاد را از طرف دیگر ببینید. با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با همه جاذبه‌های پارک پرواز تهران آشنا شوید.

از چه مسیرهایی می‌توانید به پارک پرواز بروید؟
۱. از بزرگ‌راه یادگار امام به بلوار فرح‌زاد بروید. از بلوار فرح‌زاد وارد خیابان نیما یوشیج شده و بعد خودتان را به بلوار شقایق و نهایتا خیابان گل سرخ برسانید.

۲. می‌توانید وارد بلوار پاک‌نژاد شوید. از آنجا به بلوار پیام بروید و بلوار را ادامه دهید تا به میدان بهرود برسید.

چطور با مترو و اتوبوس به پارک پرواز برویم؟
نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک پرواز ایستگاه میدان صنعت است که در انتهای خط ۷ مترو قرار دارد.
ساعات بازدید از پارک پرواز چگونه است؟
برای ورود به پارک پرواز در هر ساعت از شبانه‌روز محدودیتی وجود ندارد.
علت نام‌گذاری پارک پرواز و نام جدید آن چیست؟
پارک پرواز به‌خاطر خیابان پرواز که در نزدیکی این پارک قرار داشت نام‌گذاری شد. امروزه این پارک بام تهران هم نامیده می‌شود.

پارک پرواز کجاست؟

پارک پروازبا وسعت ۱۳۱۳۰۳ مترمربع در منطقه سعادت‌آباد، در شمال غربی تهران قرار دارد. این پارک از شرق به بزرگ‌راه یادگار امام می‌رسد. برای همین اگر نمی‌خواهید خیلی در ترافیک بمانید می‌توانید از طریق این بزر‌گ‌راه خود را به سعادت‌آباد و پارک تهران برسانید. غرب پارک پرواز به منطقه فرح‌زاد و شهرک نفت می‌رسد. شمال پارک شهرک بام تهران است و جنوب آن شهرک پاسارگاد قرار دارد. از هر مسیر که برایتان راحت‌تر است، می‌توانید خود را به پارک پرواز برسانید، نفسی عمیق بکشید و کمی آرامش بگیرید.

پارک پروازچطور به پارک پرواز برویم؟

برای رفتن به پارک پرواژ مسیرهای مختلفی وجود دارد.

با خودروی شخصی

ورودی غربی پارک در خیابان گل‌ سرخ قرار دارد. برای رسیدن به این ورودی می‌توانید از بزرگ‌راه یادگار امام به بلوار فرح‌زاد بروید. از بلوار فرح‌زاد وارد خیابان نیما یوشیج شده و بعد خودتان را به بلوار شقایق و نهایتا خیابان گل سرخ برسانید. اگر هم مسیرتان به بزرگ‌راه یادگاه امام نمی‌خورد، می‌توانید وارد بلوار پاک‌نژاد شوید. از آنجا به بلوار پیام بروید و بلوار را ادامه دهید تا به میدان بهرود برسید. میدان بهرود ورودی شمالی پارک پرواز است. اگر از شمال تهران می‌خواهید خودتان را به پارک پرواز برسانید، کافی است وارد بلوار عابدینی شده و نهایتا به میدان بهرود برسید.

مترو

متاسفانه نمی‌توانید مستقیما با مترو به پارک پرواز بروید. ولی بخش اعظم راه از جنوب و مرکز تهران تا پارک خط مترو دارد. نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به پارک پرواز ایستگاه میدان صنعت است که در انتهای خط ۷ مترو قرار دارد. اگر می‌خواهید وارد خط ۷ شوید، احتمالا باید قسمتی از مسیر را با خطوط دو و سه بروید و بعد قطار خود را عوض کرده و وارد خط هفت شوید. بعد از اینکه در ایستگاه میدان صنعت از مترو پیاده شدید، می‌توانید تاکسی بگیرید و به پارک پرواز بروید. البته کنار میدان صنعت ایستگاه اتوبوس هم هست که با استفاده از آن می‌توانید خود را به ورودی پارک پرواز برسانید.

پارک پرواز

جذابیت‌های پارک پرواز کدام‌هاست؟

این پارک دیدنی‌ها و جاذبه‌های مختلفی دارد که در ادامه آن‌ها را بررسی خواهیم کرد.

نمای ۳۶۰ درجه

یکی از برجسته‌ترین ویژگی‌های پارک پرواز تهران این است که در یکی از بالاترین نقاط شهر قرار دارد. برای همین هم از آن بالا می‌توانید تمام شهر را زیر پای خود ببینید. اگر در طول روز به پارک پرواز می‌روید، می‌توانید برج میلاد را از یک طرف و کوه‌های شمال تهران را از طرف دیگر تماشا کنید. البته افق دید شما در این پارک تا حد زیادی به میزان آلودگی هوای تهران بستگی دارد. اگر در یک روز پاک و بی‌ابر به پارک بیایید تا جنوبی‌ترین نقاط شهر را هم خواهید دید. در این روزها می‌توانید در نهایت آرامش روی یکی از نیمکت‌های پارک بنشینید و از تماشای منظره شهر بی‌کران تهران لذت ببرید.

البته تجربه‌ی آمدن به پارک پرواز در میانه شب هم اتفاقی فراموش‌نشدنی است. معمولا شب‌ها آلودگی هوا کمتر است و هوا شفافیت بیشتری دارد. به همین دلیل می‌توانید دریایی از چراغ‌های خانه‌ها، آپارتمان‌ها و ماشین‌های در حال حرکت را زیر پایتان ببینید. دیدن این همه شلوغی و جمعیت درحالی‌که خودتان در محلی آرام و خلوت نشسته‌اید، حال‌وهوای خاصی دارد که هرکسی باید در زندگی حداقل یک بار تجربه کند.

پارک پرواز

تماشای طلوع و غروب خورشید

وقتی می‌گوییم پارک پرواز تهران نمایی ۳۶۰ درجه دارد یعنی چه؟ یعنی اینکه هم طلوع باشکوه خورشید را بر فراز شهر خواب‌آلود می‌توانید تماشا کنید و هم غروب آن را. اگر از آن دسته آدم‌هاید که صبح‌ها سرحال و قبراق از خواب بیدار می‌شوید، پس حتما خود را قبل از طلوع خورشید به پارک پرواز برسانید. در ساعات گرگ‌ومیش صبح می‌توانید کمی پله‌نوردی کنید و در فضای پارک بدوید تا هم ورزشی کرده باشید و هم خواب از سرتان بپرد. بعد با یک لیوان چای یا قهوه گرم روی یکی از نیمکت‌های مشرف به شرق بنشینید و منتظر جادوی طلوع باشید. این هم یکی از آن تجربه‌هایی است که هرکسی قبل از مرگ حتما باید داشته باشد. تماشای طلوع خورشید از بالاترین نقطه از شلوغ‌ترین شهر ایران حقیقتا که شگفت‌انگیز است.

اما، اگر صبح زود بیدارشدن برایتان سخت یا حتی غیرممکن است هم ناراحت نباشید. پارک پرواز برای شما هم لحظه‌های جادویی در چنته دارد. کافی است در ساعات آخر بعد از ظهر به پارک بیایید و هم از روشنایی روز برای ورزش و بازی‌کردن استفاده کنید و هم به تماشای غروب خورشید بنشینید. این بار باید روی نیمکت‌هایی بنشینید که به‌سمت غرب است. می‌توانید بعد از غروب هم همان جا بمانید و کم‌کم روشن‌شدن چراغ‌های شهر را نظاره‌گر باشید.

جاهای دیدنی تهران

حال و هوای ورزشی

علاوه بر پله‌نوردی و پیاده‌روی صبحگاهی و شبانه، فرصت برای انجام ورزش‌های دیگری هم در پاک پرواز تهران هست. یکی از ورزش‌هایی که به‌راحتی می‌توانید در این پارک انجام دهید، اسکیت است. به‌خاطر شیب ملایمی که زمین پارک دارد، اسکیت‌کردن در پارک پرواز خیلی خوشایند است. اگر در یک روز آفتابی و خشک به این پارک رفته‌اید، کفش اسکیت‌های خود را به‌همراه داشته باشید. اگر هم فراموش کردید با خودتان بیاورید، می‌توانید اسکیت‌کردن بقیه افراد را به تماشا بنشینید.

طرفداران شطرنج می‌توانند از میزهای شطرنجی که در جای‌جای پارک تعبیه شده‌ است استفاده کنند. فقط مهره‌های خودتان را به‌همراه ببرید و حین استفاده از هوا و منظره عالی پارک کمی هم به ذهن خود نرمش دهید. یک زمین فوتبال هم در پارک پرواز هست که اگر به‌همراه گروهی از دوستان می‌روید، می‌توانید بازی کنید. همچنین می‌توانید به افرادی که مشغول بازی‌اند بپیوندید و دوستان جدیدی پیدا کنید. به‌هرحال ورزش‌کردن در پارک پرواز تهران هم فال است و هم تماشا.

جاهای دیدنی تهران

شهربازی و تفریح

یکی از بزرگ‌ترین لذت‌های هر پدر و مادری این است که بازی‌کردن کودکان خود را تماشا کنند. یک پارک بازی مخصوص برای کودکان بین ۲ و ۱۲ ساله در پارک پرواز وجود دارد که می‌توانید کودکان خود را به آنجا ببرید تا بازی کنند. این پارک شامل وسایل بازی مانند سرسره بادی،‌ هلی‌کوپتر، قطار کودک و ماشین‌برقی است. می‌توانید مطمئن باشید کودکان دلبند شما اوقات خوشی را در این پارک به سر خواهند برد.

پارک پرواز از دیدنی های تهرانپیک‌نیک خانوادگی

پارک پرواز می‌تواند مکان خوبی برای دورهمی‌های خانوادگی شما باشد. یک روز جمعه گرم و مطبوع را تصور کنید که اصلا دلتان نمی‌خواهد در خانه بمانید. برای همین با فامیل تماس می‌گیرید و برنامه می‌گذارید تا ناهار را باهم بخورید. می‌توانید انتخاب کنید که به پارک پرواز بروید و یک پیک‌نیک حسابی برگزار کنید. آلاچیق‌هایی در پارک‌اند که اگر هوا کمی گرم یا بارانی شد می‌توانید در آن‌ها پناه بگیرید یا اینکه می‌توانید زیر سایه یکی از درختان پارک زیرانداز خود را بگسترانید.

غذایی سبک با خودتان بردارید و یک فلاسک چای و همه چیز برای یک روز عالی مهیاست. می‌توانید به‌همراه خانواده و دوستان خود بازی‌های دسته‌جمعی انجام دهید، والیبال یا منچ‌بازی کنید یا می‌توانید در فضای پارک قدم بزنید و از مصاحبت باهم لذت ببرید. نهایتا می‌توانید بچه‌های جمع را به شهربازی ببرید و از تماشای بازی‌کردن و لذت‌بردن آن‌ها کیف کنید.

جاذبه های گردشگری تهرانشکم‌گردی

اگر دوست ندارید وقتی به پارک می‌آیید، غذا به‌همراه داشته باشید، می‌توانید به یکی از رستوران‌های پارک بروید. می‌توانید به رستوران فلای‌لند بروید و حین خوردن غذایی خوشمزه از منظره زیبای بیرون هم لذت ببرید. فلای‌لند یکی از بهترین رستوران‌های شمال غرب تهران محسوب می‌شود و در هر طبقه‌ از آن می‌توانید نوعی غذا را پیدا کنید. یکی از دیوارهای فلای‌لند کاملا شیشه‌ای است و اگر برای شام به این رستوران بروید می‌توانید از منظره شهر در شب هم فیض ببرید. فضای رستوران کاملا مدرن و بسیار جذاب است، برای همین اگر به عکلاسی علاقه‌مندید احتمالا از فضای فلای‌لند خوشتان خواهد آمد.

یکی دیگر از جاهایی که می‌توانید با قیمتی کمتر غذایی خوشمزه بخورید کافه رستوران پرویز و پونه در ورودی غربی پارک است. این کافه رستوران منوی مقبولی از انواع غذا و نوشیدنی‌های گرم و سرد دارد. فضای خود رستوران هم خوب و دل‌نشین است و می‌توانید به‌همراه دوستان غذایی خوب و اوقاتی خوش داشته باشید.

جاهای دیدنی تهرانسایر جاذبه‌های پارک

در فصل تابستان که مسافران و گردشگران در پارک بیشترند، معمولا غرفه‌هایی در پارک دایر می‌شود که در آن‌ها می‌توانید خوراکی‌های خوشمزه و سوغاتی‌های جالب بخرید. در غرفه‌های وسایل دست‌ساز می‌توانید هدیه‌های زیبایی برای خودتان یا سایرین تهیه کنید.

یک کتابخانه در قسمت شمالی پارک قرار دارد که در آن می‌توانید کتاب‌های دلخواه خود را به امانت گرفته و بخوانید. به‌علاوه، انواع مجلات و روزنامه‌ها هم در این کتابخانه برای خواندن شما موجود هست. در زمان برگزاری نمایشگاه‌های کتاب، غرفه‌هایی در پارک دایر می‌شوند که در آن‌ها می‌توانید کتاب‌ها را با تخفیف تهیه کنید.

پارک پرواز یک سینمای پنج‌بعدی هم دارد. اگر دوست دارید به‌همراه دوستان و خانواده خود کاری هیجان انگیز انجام دهید، می‌توانید این سینما را برای تفریح انتخاب کنید. مطمئنا دیدن یک فیلم به‌همراه جلوه‌های ویژه‌ای که این سینما ارائه می‌دهد می‌تواند روز به‌یادماندنی را برای شما رقم بزند.

جاذبه های گردشگری تهرانچه زمان‌هایی می‌توانید از پارک پرواز تهران دیدن کنید؟

واقعیت این است که پارک پرواز در هر ساعت از شبانه‌روز جذابیت‌های خاص خود را دارد. هر وقت دلتان خواست می‌توانید تنها یا به‌همراه دوستان و اعضای خانواده به این پارک بروید و ساعات خوشی را بگذرانید. حتما سعی کنید در تمام فصول سال پارک پرواز را ببینید. مثلا در فصل بهار که هوا ملایم و پاکیزه می‌شود، این پارک واقعا مانند گوشه‌ای از بهشت مطبوع و خوشایند است. در زمستان به‌خاطر ارتفاع زیاد این پارک معمولا پوشیده از برف است، حتی اگر سایر بخش‌های شهر خشک و آفتابی باشد. برای همین اگر دلتان برف‌بازی و ساختن آدم‌برفی به‌همراه دوستان می‌خواهد پارک پرواز را انتخاب کنید. و البته روزهای بارانی پاییز را هم به‌هیچ‌عنوان فراموش نکنید. می‌توانید داخل آلاچیق‌ها یا رستوران فلای‌لند بنشینید و بارش دانه‌های باران را تماشا کنید و نوشیدنی گرمی بنوشید.

جاذبه های گردشگری تهران

علت نام‌گذاری پارک پرواز چیست؟

پارک پرواز به‌خاطر خیابان پرواز که در نزدیکی این پارک قرار داشت نام‌گذاری شد. البته بعد از آن اسم خیابان تغییر کرد و نام یکی از شهدای جنگ را برای آن انتخاب کردند. امروزه این پارک بام تهران هم نامیده می‌شود. به این خاطر که پارک پرواز در مرتفع‌ترین نقطه تهران واقع شده و در جوار شهرک بام تهران هم قرار دارد.

جاذبه های گردشگری تهران

حرف آخر

بام تهران و یا پارک پرواز هر کدام را که ترجیح می‌دهید این پارک یکی از جالب‌ترین جاهای تهران است. چه با دوستان خود به بام تهران می‌آیید چه با خانواده، می‌توانید لحظات فراموش‌نشدنی را برای خودتان رقم بزنید. می‌توانید صبح زود به پارک بروید، ورزش کنید و طلوع خورشید را تماشا کنید یا می‌توانید عصر هنگام بروید نوشیدنی گرمی میل کنید و غروب آفتاب را ببینید. نهایتا اینکه پارک پرواز می‌تواند مقصد خوبی برای روز و شب‌های خوشی و تنهایی شما باشد.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت