روستای پالنگان کردستان؛ روستاگردی پلکانی

روستای پالنگان یکی از مقاصد گردشگری است که احتمالا بعضی از شما نام آن را شنیده‌اید یا چشمتان به عکس و فیلم‌های آن در فضای مجازی خورده است. شاید هم بعضی از شماها با این روستا آشنایی نداشته باشید و اصلا بپرسید پالنگان کجاست؟ پالنگان روستایی کمتر شناخته‌شده است که در مرز استان‌های کرمانشاه و کردستان زیبا، در دهستان ژاورود از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران قرار دارد.

جاهای دیدنی کردستان، از آثار تاریخی گرفته تا طبیعت بی‌نظیر با فرهنگ غنی و جالب، همگی دست‌به‌دست هم داده‌ است تا کردستان را به مقصدی جذاب تبدیل کند. اگرچه جاهای دیدنی سنندج همیشه زبانزد بوده؛ اما پیشنهاد می‌کنیم در سفر به کردستان حتما سری هم به این روستای خاص بزنید.

معماری پلکانی روستای پالنگان، قدمت تاریخی و موقعیت جغرافیایی آن از دلایل اصلی تبدیل پالنگان به مقصد گردشگری هست. در ادامه با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا به شما بگوییم چرا باید به پالنگان سفر کنید، چگونه سفر کنید و کجاها بروید.

روستای پالنگان کجاست؟
روستای پالنگان در دهستان ژاورود از توابع بخش مرکزی شهرستان کامیاران در استان کردستان است.
مسیر روستای پالنگان از تهران چطور است؟
برای سفر به پالنگان می‌توانید با اتوبوس، قطار یا هواپیما تا سنندج بروید و از آنجا با اتوبوس به کامیاران بروید. از کامیاران تا روستا هم باید با مینی‌بوس بروید. اگر با خودرو شخصی سفر می‌کنید، بهتر است بدانید که مسیر طولانی است، حدود ۵۷۰ کیلومتر باید رانندگی کنید. اگر مسیر ترافیک نداشته باشد و توقف نکنید بین ۷ تا ۸ ساعت طول می‌کشد تا به روستا برسید.
آب‌وهوای روستای پالنگان چطور است؟
آب‌وهوای پالنگان در فصل بهار معتدل، در فصل تابستان گرم و پاییز و زمستان سردی دارد.
آیا در روستای پالنگان امکان اقامت در خانه های محلی جود دارد؟
اقامتگاه بوم‌گردی پالنگان، خانه‌های روستایی و سوئیت‌هایی برای اقامت مسافران فراهم است.
بهترین زمان برای سفر به روستای پالنگان چه زمانی است؟
بهترین زمان برای سفر به پالنگان اواسط فصل بهار و تابستان است.

موقعیت جغرافیایی پالنگان

پالنگان از لحاظ موقعیت جغرافیایی در منطقه‌ای کوهستانی و در ارتفاعات قرار دارد. به همین دلیل هوای آن سرد و خشک است. این روستا که یکی از جاهای دیدنی کردستان است در ابتدای منطقه اورمان (هورامان) و در مرز استان کرمانشاه و کامیاران قرار دارد. برای بازدید از این روستا باید به دامنه ارتفاعات شاهو بروید. جنوب غربی این روستا را کوه‌های کل و سرلو و جنوب شرقی آن را گردنه زمان گریوه احاطه کرده است.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

از سنندج تا کامیاران ۷۰ کیلومتر فاصله است و از کامیاران تا پالنگان فقط ۵۷ کیلومتر فاصله است. اگر به کردستان سفر کردید، پیشنهاد می‌دهیم اول به جاهای دیدنی سنندج بروید و بعد به‌سمت کامیاران و پالنگان حرکت کنید.

آدرس روستای پالنگان

آدرس روستای پالنگان در استان کردستان، کامیاران، ابتدای منطقه اورامان و در دامنه ارتفاعات شاهکوه است.

لوکیشن روستای پالنگان روی گوگل‌مپ

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

مسیر دسترسی به پالنگان

برای رفتن به روستای پالنگان باتوجه‌به اینکه از کجای ایران برای بازدید از جاذبه های گردشگری راهی کردستان می‌شوید، مسیرهای مختلفی وجود دارد. اول از همه شما باید خودتان را به کردستان برسانید. وقتی به کردستان رسیدید، از مسیرهای کامیاران، پاوه، سروآباد و سنندج می‌توانید به پالنگان بروید.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

اگر مبدا سفرتان شهرهای مرکزی ایران یا تهران است، بهتر است که مسیر کرمانشاه را انتخاب کنید. از لحاظ شرایط مسیر، نگرانی نخواهید داشت؛ چون اتوبان است و ترافیک ندارد. از کرمانشاه باید سمت کامیاران بروید و وقتی رسیدید جهت تابلوی روستای پالنگان را دنبال کنید. مسیر رسیدن به این روستا جاذبه‌های طبیعی و دیدنی زیبایی دارد که می‌توانید از تماشای آن‌ها لذت ببرید.

وقتی پای ایرانگردی به میان می‌آید، به نظرم بهترین انتخاب سفر با خودروی شخصی یا تور است. شما وقتی با خودروی شخصی سفر می‌کنید، برنامه‌ریزی سفر با خودتان است و می‌توانیدبه دیدن هر جاذبه‌ای بروید که خوشتان آمد؛ همچنین، از خوبی‌های سفر با خودرو شخصی این است که هرجا دوست داشته باشید، می‌توانید توقف کنید و استراحت کنید.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

علاوه بر این، حتی بعضی وقت‌ها ممکن است آن‌قدر در سفر به شما خوش بگذرد که بخواهید روزهای بیشتری بمانید و دیگر جاهای دیدنی کردستان را ببینید.

اما از خوبی‌های سفر با تور این است که راهنمای گردشگری باتجربه همراه شماست و تورها برنامه‌ریزی دقیقی دارند؛ همچنین، وقتی با تور سفر می‌کنید، شما را به بهترین جاهای دیدنی پالنگان می‌برند و مهم‌تر از همه اینکه مشکل حمل‌ونقل نخواهید داشت.

راه‌های دیگر سفر به پالنگان این است که با اتوبوس، قطار یا هواپیما تا سنندج و از آنجا با اتوبوس به کامیاران بروید. از کامیاران هم می‌توانید با مینی‌بوس خودتان را به روستای پالنگان برسانید.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

برای طبیعت‌گردی و گردشگری بهتر است که وسیله‌نقلیه شخصی داشته باشید؛ چون مسیر طولانی است و شما هم حتما وسایل ضروری در سفر را همراه خود می‌برید. در نتیجه، پیاده‌شدن و سوارشدن به اتوبوس و تاکسی با وسایل سفر واقعا سخت است؛ همچنین، وقتی به مقصد می‌رسید برای بازدید از جاذبه‌های گردشگری نیاز به وسیله‌نقلیه دارید.

در هر صورت اگر خودرو ندارید، توصیه می‌کنیم با تور سفر کنید تا هم راحت به مقصد برسید و هم وقتی رسیدید، از نظر محل اقامت و گشت‌وگذار مشکلی نداشته باشید.

بهترین زمان بازدید

بهترین زمان بازدید از روستای پالنگان چه زمانی است؟ این یکی از سؤالاتی است که خیلی از مسافرها می‌پرسند. بهترین زمان سفر به روستای پالنگان از نظر آب‌وهوا و طبیعت از اواسط فصل بهار است. این روستا در بهار چنان سرسبز و دیدنی می‌شود که با توصیف نمی‌توان از زیبایی‌های آن گفت. فقط باید به این روستا سفر کنید و خودتان از نزدیک زیبایی طبیعت را ببینید.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

البته بهتر است بدانید در روزهای نوروز ازدحام گردشگران زیاد است. به همین دلیل اگر می‌خواهید چند روزی را از شلوغی شهر فرار کنید، پیشنهاد می‌کنیم بی‌خیال سفر به کردستان در روزهای تعطیل شوید. به یاد داشته باشید این روستا اقامتگاه‌های محدودی دارد. به همین دلیل اگر در تعطیلات برنامه سفر دارید، اقامتگاه خود را زودتر رزرو کنید.

تاریخچه روستای پالنگان

قدمت روستای پالنگان به قبل از اسلام می‌رسد و خانه‌های آن در دوره‌های مختلف چند بار تخریب شده و دوباره ساخته شده است. این روستا بیش از ۴۰۰ سال مرکز حکومت اردلان بود. امیرنشین اردلان که از خاندان‌های کرد بودند، بیش از ۷۰۰ سال بر شمال غرب ایران، یعنی بخش‌هایی از مناطق کردنشین حکومت کردند (حدودا از اواسط قرن هفتم تا اواخر قرن سیزدهم هجری (۱۱۶۹ تا ۱۸۶۷ میلادی) یعنی تا اواخر دوره قاجار.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

حکومت اردلان ادعا داشت که با اردشیر بابکان یعنی بنیان‌گذار شاهنشاه ساسانی نسبت دارد.

بعضی از باستان‌شناسان می‌گویند که قدمت این روستا به دوره مادها می‌رسد. بررسی بقایای تاریخی از قلعه، آتشکده و چند پل از مستنداتی است که ثابت می‌کند، پالنگان در دوره مادها هم محل سکونت بود؛ همچنین، این روستا گورستانی قدیمی دارد که نوشته‌ها روی سنگ قبرها به خط کوفی است. قدمت این قبرها به قرن ۷ هجری می‌رسد.

آب‌وهوای روستای پالنگان

آب‌وهوای روستای پالنگان در فصل بهار معتدل و مطبوع است و در فصل تابستان گرم و آفتابی است. این روستا در منطقه کوهستانی ارتفاعات شاهو قرار دارد و به همین دلیل زمستان‌های خیلی سردی دارد. آب‌وهوای روستای پالنگان در پاییز سرد و بادی است. اگرچه مسیر دسترسی به پالنگان آسفالت و مناسب است؛ اما پاییز و زمستان به‌خاطر هوای سرد و بارش برف زیاد برای گردشگری مناسب نیست.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

ناگفته نماند که این روستا در فصل زمستان وقتی لباس سفید بر تن می‌کند، واقعا دیدنی است؛ اما به‌خاطر سرما نمی‌توانید طبیعت‌گردی کنید.

دلیل نام‌گذاری روستای پالنگان

شاید بپرسید پالنگان چه معنی‌ای دارد و چرا این اسم را روی روستا گذاشته‌اند؟ اصلا با شنیدن این اسم چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟ بعضی‌ها می‌گویند اولین اسمی که به ذهنشان می‌رسد، پای لنگان است و بعضی‌ها هم به یاد پلنگ‌ها می‌افتند.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

اما سوال اینجاست که کدام درست است؟

در جواب باید بگوییم که دسته دوم درست می‌گویند. پالنگان گرفته‌شده از نام پلنگ است. علت انتخاب این اسم هم این است که در گذشته روستا محل سکونت پلنگ‌ها بوده و به همین دلیل نام پالنگان به معنی پلنگ‌ها را روی آن گذاشته‌اند.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

همچنین، بعضی‌ها هم می‌گویند اصلا نام این روستا کردی است و خانه‌های پلکانی  دلیل نام‌گذاری روستاست. «پال» به زبان کردی یعنی تکیه‌گاه و چون هر یک از این خانه‌ها به خانه دیگر تکیه داده‌ شده است، این اسم را روی روستا گذاشته‌اند.

معماری روستای پالنگان

خانه‌های این روستا از جنس سنگی و خشکه چینی است و معماری جالبی دارد. در واقع علاوه‌بر جاذبه‌های طبیعی، سبک معماری روستای پالنگان این مقصد را دیدنی‌تر کرده است. معماری روستای پالنگان به‌شکل پلکانی است و تقریبا می‌توانم بگوییم که یک جورهایی شبیه به معماری خانه‌های ماسوله است.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

حتی بعضی‌ها به این روستا لقب ماسوله کردستان را داده‌اند؛ البته خانه‌های پلکانی فقط مختص ماسوله نیست و در بعضی مناطق کوهستانی ایران این سبک معماری را می‌توانید ببینید. خانه‌های پلکانی مثل پله پشت هم ساخته شده است و پشت‌بام خانه پایینی حیاط خانه بالایی است.

جاهای دیدنی پالنگان

بدون شک خانه‌های پلکانی تنها جاهای دیدنی پالنگان نیست. این روستا دیدنی‌های زیادی دارد. از جاذبه‌های طبیعی گرفته تا جاذبه‌های تاریخی، غذاهای خوش‌مزه و بازارهای محلی تنها یک گوشه از جذابیت‌های این روستاست. مردم این منطقه بسیار خونگرم و مهمان‌نوازند و هم‌صحبتی با آن‌ها واقعا دلچسب است. دو طرف روستا با دره احاطه شده و چون در دامنه کوه و منطقه‌ای کوهستانی است، مناظر بی‌نظیری دارد.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

پالنگان در اواسط بهار بسیار دیدنی می‌شود؛ چون همه جا سرسبز است، آبشارها، چشمه‌ها و رودخانه‌ها پرآب است و هوا در بهترین شرایط قرار دارد. بعضی از بهترین دیدنی های پالنگان که حتما باید ببینید، در ادامه به شما معرفی می‌کنیم.

– چشمه پالنگان

چشمه‌های جوشان و گوارا همیشه از جذابیت‌های طبیعت است. پالنگان همچون در دل طبیعت بکر است. چشمه‌های زیادی دارد که بازدید از آن‌ها را توصیه می‌کنیم. مهم‌ترین چشمه‌های پالنگان عبارت است از: چشمه خاتون، چشمه سید علاالدین و چشمه شیته. البته این روستا چشمه‌های دیگری هم دارد که با کمک مردم محلی یا راهنمای سفر می‌توانید آن‌ها را ببینید.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Chtn

مردم محلی می‌گویند که روستا بیش از ۲۰ چشمه دارد که ۸ چشمه آن همیشه جوشان است و بقیه به‌صورت فصلی فعال می‌شود. این چشمه‌ها پر از مواد معدنی مفید است که گردشگران برای نوشیدن آب به آنجا می‌روند. حتی بعضی‌ها با خود ظرف‌هایی می‌آورند و از آب چشمه‌ها به‌عنوان سوغات پالنگان به خانه می‌برند.

بعضی از این چشمه‌ها پر از گوگرد و آهن است که می‌گویند بیماری‌های پوستی و مشکلات دیگر را درمان می‌کنند. آب این چشمه‌ها در نهایت به رودخانه‌های سیروان و تنگی‌ور می‌ریزند.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Chtn

– رودخانه سیروان

دو تا از رودخانه های روستای پالنگان که حتما باید ببینید، رودخانه سیروان و رودخانه تنگی‌ور است؛ البته رودخانه تنگی‌ور یکی از شاخه‌های رودخانه سیروان است که از بین روستا عبور می‌کند. رودخانه سیروان مهم‌ترین رودخانه کردستان است که از به‌هم‌رسیدن رودهای قشلاق و گردلان و گاو رود تشکیل می‌شود.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

ماهیگیری از تفریحات جذابی است که در کنار رودخانه می‌توانید تجربه کنید. تماشای رودخانه خروشان در فضای سرسبز با هوای مطبوع و صدای طبیعت واقعا روحی تازه به انسان می‌بخشد. می‌توانید ساعت‌هایی را در کنار رودخانه بنشینید و غذایی نوش جان کنید و از فضای زیبا لذت ببرید.

لوکیشن رودخانه سیروان روی گوگل‌مپ

– آبشار پالنگان

در نتیجه وجود چشمه‌های فراوان و برف‌های ارتفاعات که بعد از تمام‌شدن زمستان آب می‌شود، آبشارهای زیبایی در روستا ایجاد شده‌ است. آب جاری که از لابه‌لای صخره‌ها از بالا به پایین می‌ریزد با ترکیبی از انبوه گیاهان سرسبز، تصویری فوق‌العاده ایجاد می‌کند.

اینجا درست جایی است که باید دوربین عکاسی را دربیاورید و تصاویر زیبای طبیعت را ثبت کنید. هر جای این روستا بروید صدای آب به گوشتان می‌رسد. با دنبال‌کردن این صدا یا به رودخانه می‌رسید یا به آبشار.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Balad

روستای پالنگان باغ معروفی به نام باغ شیخ عمر دارد که پاتوق گردشگران است. در این باغ حتی می‌توانید برای اقامت شبانه چادر بزنید. باغ شیخ عمر همه دیدنی‌های پالنگان را در دل خود جا داده است. از رودخانه و چشمه گرفته تا آبشار.

زیباترین آبشار پالنگان را در باغ شیخ عمر می‌توانید ببینید. وقتی به آبشار نزدیک می‌شوید قطرات آب خنک و هوای مطبوع پوست صورتتان را نوازش می‌کند. برای دیدن بقیه آبشارها باید داخل جنگل بروید؛ البته به خاطر داشته باشید که حتما کفش راحت بپوشید؛ چون مسیر پیاده‌روی زیاد است.

لوکیشن آبشار پالنگان روی گوگل‌مپ

– قلعه پالنگان

همان‌طور که گفتم این روستا قدمت تاریخی زیادی دارد و قلعه پالنگان یکی از جاذبه‌های تاریخی کردستان محسوب می‌شود. باستان‌شناسان می‌گویند که این قلعه تا قرن ۱۰ هجری قمری در دست استفاده بوده؛ ولی اسناد دقیقی درباره تاریخ ساخت آن وجود ندارد.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Visitiran

در ابتدا پادشاهان کلهر در این قلعه حکومت می‌کردند؛ ولی بعد از برکنارشدن حکومت کلهر، حکومت بنی‌اردلان روی کار می‌آید و قلعه هم تحت تصرف آن‌ها درمی‌آید. حکومت بنی‌اردلان بیش از ۴۷۰ سال در قلعه پالنگان فرمانروایی کردند.

برای دیدن قلعه باید به ۸۰۰ متری جنوب شرق روستا بروید. قلعه تاریخی پالنگان نزدیک چشمه‌ها و بالای کوه قرار دارد. اگرچه از این اثر تاریخی ارزشمند به‌خوبی محافظت نشده است؛ اما اگر به جاهای تاریخی علاقه دارید، حتما در سفر به کردستان این  را قلعه ببینید.

جاهای دیدنی نزدیک به پالنگان

درست است که پالنگان یکی از مهم‌ترین روستاهای کردستان از نظر گردشگری است؛  اما نباید از جاذبه‌های گردشگری کردستان غافل شوید که واقعا بی‌نظیر است! جاهای دیدنی کردستان آن‌قدر زیاد است که با یک بار سفر نمی‌توانید همه را ببینید؛ اما پیشنهاد می‌دهیم طوری برنامه‌ریزی کنید که حداقل بتوانید بهترین جاذبه‌ها را ببینید.

روستای هجیج

عکس از: سایت Google Maps

مثلا می‌توانید در مسیر رسیدن به پالنگان وقتی را برای دیدن جاذبه‌های بین راه بگذارید؛ همچنین، اگر در پالنگان یا کامیاران سکونت کردید، توصیه می‌کنیم حتما سری هم به جاهای دیدنی اطراف پالنگان بزنید. در ادامه چند نمونه از بهترین جاذبه‌های گردشگری کردستان را معرفی می‌کنیم.

– دریاچه زریوار

یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری کردستان دریاچه زریوار است که به نگین فیروزه‌ای کردستان شهرت دارد. اواخر بهار بهترین زمان بازدید از دریاچه زریوار است. قایق‌سواری و پاراگلایدر و ماهیگیری از جذاب‌ترین تفریحات این دریاچه است. ماهی‌های این دریاچه بومی است و طعم خوش‌مزه‌ای دارد.

روستای پالنگان

عکس از: سایت Google Maps

جالب است بدانید که دریاچه زریوار بزرگ‌ترین تالاب آب شیرین دنیا به شمار می‌رود. آب این دریاچه از چشمه‌های جوشان و رودخانه‌های اطراف تأمین می‌شود و اطراف آن با جنگل‌های انبوه احاطه شده است.

دریاچه زریوار جاذبه‌های زیادی دارد. گیاهان و ریشه‌های در‌هم‌تنیده نی باعث ایجاد جزیره‌های متحرک در بین دریاچه شده‌ است. جنگل‌های اطراف دریاچه پر از درختان بلوط است و درختان بادام، زالزالک و گلابی هم در اطراف دیده می‌شود. گیاهان دارویی مختلفی هم در این منطقه پیدا می‌شود.

اطراف دریاچه امکانات رفاهی مناسب برای گردشگران فراهم است. چای زغالی، آش، بلال، ماهی کبابی و نان محلی از خوراکی‌های محبوب گردشگران است که می‌توانید در کنار دریاچه امتحان کنید. جمعیت زیادی از پرندگان با گونه‌های مختلف را در اینجا می‌توانید ببینید.

روستای پالنگانعلی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت