آبشار نوژیان لرستان و جوش‌وخروش آب میان جنگل

اگر شما هم مثل من عاشق طبیعت‌گردی هستید شک ندارم که از جاهای دیدنی لرستان خبر دارید. تا کسی صحبت از استان لرستان به میان می‌آورد یادآوری صدای آبشارهای آن انرژی است که من را دوباره به سفر دعوت می‌کند. اما آبشار نوژیان لرستان در بین دیگر آبشارهای این استان بلندتر است و جوش‌وخروش آن ساعت‌ها شما را حیرت‌زده می‌کند. اصلا به همین دلیل است که به عنوان آثار ملی و طبیعی ایران به ثبت رسیده است. ارتفاع آبشار نوژیان خرم آباد ۹۵ متر است و هر سال گردشگران زیادی را برای نشان دادن زیبایی خود به لرستان میکشد.

اگر اهل سفر و ماجراجویی هستید؛ این‌بار نوبت یکی جاهای دیدنی خرم آباد است که در ادامه بیشتر درباره آن با شما صحبت خواهم کرد، پس با من و مجله راستین گشت همراه شوید.

آبشار نوژیان کجاست؟
این آبشار در استان لرستان و در فاصله ۳۵ کیلومتری خرم آباد قرار دارد.
مسیر آبشار نوژیان از تهران چطور است؟
برای بازدید از این آبشار ابتدا خود را به خرم آباد برسانید و بعد از عبور از این شهر در فاصله ۳۵ کیلومتری آبشار نوژیان در انتظارتان است.
آب‌وهوای آبشار نوژیان چگونه است؟
آب‌وهوای این منطقه کوهستانی و معتدل است.
بهترین فصل برای سفر به آبشار نوژیان چه فصلی است؟
فصل‌های بهار و پاییز که بیشترین بارندگی را دارند بهترین زمان برای بازدید هستند.
در بازدید از آبشار نوژیان کجا اقامت کنیم؟
روستاهای اطراف و خرم آباد محل مناسبی برای اقامت بازدیدکنندگان هستند.

مشخصات آبشار نوژیان

آبشارهای لرستان همان جاذبه‌هایی هستند که این استان را به مقصد مناسب سفر تبدیل می‌کنند. اما در بین آن‌ها نوژیان زیبایی دیگری را با خود به‌همراه دارد. چیزی که به جذابیت بیشتر این آبشار کمک کرده ارتفاع بلند و عرض زیاد آن است که بین کوه‌های هشتاد پهلو و تاف قرار دارد.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

آب پرخروش این آبشار از کوه تاف سرچشمه می‌گیرد، به همین دلیل بعضی‌ها به جای آبشار نوژیان به آن «آبشار تاف» می‌گویند. یکی دیگر از زیبایی‌هایی که با سَر زدن به این منطقه می‌توانید از آن لذت ببرید کوه هشتاد پهلو است که در ادامه حسابی درباره آن صحبت خواهم کرد. بعد از آبشار بیشه، نوژیان معروف‌ترین آبشار در این استان است.

آبشار نوژیان کجاست؟

آبشار نوژیان لرستان درست در فاصله ۳۸ کیلومتری جاده کمربندی خرم آباد قرار دارد. این آبشار در قسمت جنوب‌شرقی خرم آباد واقع شده و در نزدیکی آن روستایی به نام نوژیان قرار دارد. با انتخاب این آبشار برای بازدید جاهای دیدنی لرستان که در آن حوالی هم هستند بهترین انتخاب برای گذراندن اوقات فراغت خواهند بود. آدرس آبشار نوژیان خرم آباد: استان لرستان، فاصله ۳۸ کیلومتری کمربندی خرم آباد

گوگل مپ آبشار نوژیان

چرا این آبشار، نوژیان نام‌گذاری شده است؟

شاید برای شما هم جالب باشد که چرا اسم این آبشار نوژیان گذاشته شده است؟ اگر دوست دارید پاسخ این سوال را پیدا کنید به شما درباره صحبت‌های خودم با افراد محلی این منطقه خواهم گفت. نوژی در زبان محلی لرستان به معنی عدس است. اطراف این آبشار پوشیده از کشتزارهای عدس هستند به همین دلیل نام نوژیان روی این آبشار گذاشته شده است.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای آبشار نوژیان

در بین سایر بخش‌های استان لرستان، خرم آباد زمستان معتدل و تابستان گرمی را برای ساکنان و مسافران به همراه دارد. حوالی آبشار نوژیان آب‌وهوای کوهستانی دارد و می‌توان گفت در فصل‌های بهار و پاییز بارش باران در آن زیاد و در روزهای زمستان هوای سرد و بارش برف در انتظارتان است.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار نوژیان

شرایط خرم آباد باعث شده تا پرورش ماهی قزل آلا در آن رواج داشته باشد. از طرفی حیوانات وحشی در این سرزمین زندگی می‌کنند. علاوه بر آن اگر در اطراف آبشار نوژیان خرم آباد قدم بردارید درخت‌های بلوط و زالزالک سایه خنکی را ایجاد کرده‌اند که نشستن زیر آن‌ها در روزهای گرم تابستان حس شیرینی را با خود به دنبال دارد.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

جاهای دیدنی اطراف آبشار نوژیان

لرستان مهد جاذبه‌های طبیعی است؛ پس تعجبی ندارد اگر در هر بخش آن چندین تنگه، دره، آبشار و… ببینید.

– آبشار وارک

ابتدای صحبت‌هایم که درباره جاهای دیدنی خرم آباد و آبشار نوژیان چیزهایی به شما گفتم، منظورم آبشارهای زیبا در این منطقه است. آبشار وارک یکی دیگر از آبشارهای خرم آباد است که در نزدیکی نوژیان قرار دارد. اما تفاوتی که با نوژیان دارد ارتفاع کوتاه اما عرض بیشتر خود است. اطراف این آبشار پُر از درخت‌های زالزالک، بلوط و گلابی است تا وسوسه بازدید را در ذهن شما به وجود بیاورد.

آبشار-وارک

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار هفت چشمه

آبشار گریت یا آبشار هفت چشمه یکی دیگر از جاهای دیدنی لرستان نزدیک آبشار نوژیان است. این آبشار در نزدیکی روستایی به همین اسم واقع است و با خرم‌آباد حدود ۵۰ کیلومتر فاصله دارد. اگرچه در روزهای تابستان از جوش‌و‌خروش این آبشار کم می‌شود؛ اما زیبایی طبیعت اطراف آن هرگز از بین نمی‌روند. اگر دوست دارید از صدای طبیعت لذت ببرید و لابلای درختان بلوط و مو قدم بردارید سَری به آبشار هفت چشمه بزنید.

آبشار-هفت-چشمه

عکس از: سایت Google Maps

– دریاچه کیو نزدیک آبشار نوژیان

دریاچه کیو درست در شمال‌غرب خرم آباد است. پس می‌توانید قبل از اینکه آبشار نوژیان را ببینید از این دریاچه بازدید کنید. البته همه چیز به بازدید خشک‌وخالی ختم نمی‌شود، ورزش‌هایی مثل جت اسکی و قایق سواری در این محل منتظر شما هستند تا لحظات هیجان انگیز را چند برابر کنید. از طرفی پرنده‌های مهاجر در روزهای پاییز این دریاچه را برای مهاجرت انتخاب می‌کنند و می‌توانید از دیدن آن‌ها هم حس خوبی را در ذهن خود ثبت کنید.

دریاچه کیو

عکس از: سایت Google Maps

– کوه هشتاد پهلو

امکان ندارد که به منطقه کوهستانی بروید و یکی از کوه‌های آن‌جا را با آن همه شهرت نبینید! کوه هشتاد پهلو یکی از جاهای دیدنی لرستان است که با ارتفاع ۲۹۹۱ متر خود گونه‌های زیادی از حیوانات و گیاهان در آن زندگی می‌کنند. پس انتخاب مناسبی برای علاقه‌مندان به پیاده‌روی و کوهنوردی بعد از بازدید از آبشار نوژیان است. بقعه شجاع‌الدین خورشید یکی دیگر از جاهای دیدنی این کوه است که قدمت آن به ۴۰۰ سال قبل برمیگردد.

کوه هشتاد پهلو

عکس از: سایت Google Maps

شرایط شنا در آبشار نوژیان

میانه خوبی با شنا کردن دارید؟ پس آبتنی در روزهای گرم تابستان در آب خنک آبشار نوژیان خرم آباد را از دست ندهید. اگر به‌خوبی این آبشار را بررسی کنید متوجه می‌شوید که از دو قسمت تشکیل شده است قسمت بالایی و قسمت پایینی که در آن آبشار به حوضچه کوچک می‌ریزد. این حوضچه کوچک محل مناسبی است تا در آن شنا کنید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

حس‌وحال آبشار نوژیان

رودخانه‌ها و کوه‌های زیادی که در لرستان قرار دارند آبشار‌ها را برای این استان به وجود آورده‌اند. اگر دنبال باشکوه‌ترین و جذاب‌ترین آبشار هستید، آبشار نوژیان در انتظار شماست تا از زیبایی‌های آن دیدن کنید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

آب‌وهوای معتدل کنار فضای سبز اطراف آبشار نوژیان طبیعت زیبا را خلق کرده‌اند تا این محل را در اولویت اول برای سفر قرار دهید. بعد از دیدن این آبشار و تجربه سپری کردن ساعت‌های مختلف کنار آن باعث می‌شود تا همیشه به دنبال انتخاب زمان مناسب جهت سَر زدن به آن باشید.

تفریحات رایج در جوار آبشار نوژیان

اگر قصد دیدن آبشار نوژیان خرم آباد را دارید؛ مطمئن باشید که همه چیز به تماشا ختم نمی‌شود. تفریحات مختلفی هم در اطراف آن می‌توانید انجام دهید تا حسابی طعم این سفر در ذهنتان ثبت شود. بعد از گشت‌وگذار و قدم زدن زیر درخت‌های بلوط و زالزالک نوبت به تفریحات رسیده است. تفریحات این منطقه عبارتند از:

– کمپینگ

شما هم مثل من از زندگی و گذراندن اوقات در طبیعت لذت می‌برید؟ پس چادرتان را بردارید، لوازم مورد نیازتان را بنویسید و دوستانتان را هم به سفر آبشار نوژیان دعوت کنید. درست است که کمپینگ در این منطقه پرطرفدار و لذت بخش است اما پیدا شدن سروکله حیوانات وحشی اگر تنها باشید خطرناک خواهد بود پس کمپ زدن دسته جمعی انتخاب هوشمندانه است.

کمپینگ آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی از آبشار نوژیان

اگر به یک دهه قبل برگردیم لازم بود برای گرفتن عکس‌های جذاب دوربین عکاسی حرفه‌ای را با خود به همراه داشته باشیم؛ اما حالا دیگر گوشی‌های هوشمند جایگزین خوبی هستند تا در محیط‌های جذاب عکس بگیرید. پس تلفن همراه خودتان را از جیبتان بیرون بیاورید و درست کنار آبشار نوژیان آنجایی که درخت‌های بلوط سایه انداخته‌اند عکس‌های جذابی را به یادگار ثبت کنید.

عکاسی نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

– کوهنوردی در آبشار نوژیان

آبشارها از کوه‌ها سرچشمه می‌گیرند پس اگر به دیدن آبشار نوژیان لرستان می‌روید کفش‌های راحتی خود را فراموش نکنید. با پوشیدن این کفش‌ها می‌توانید شروع به کوهنوردی کنید مطمئنم اگر بالای کوه ۲۰ اید و زیبایی‌های خیره‌کننده اطرافتان را نگاه کنید هیچ‌چیزی نمی‌تواند آرامش شما را از بین ببرد. پس مقداری آب در کوله‌پشتی خود بگذارید و کفش‌هایتان را برای شروع کوهنوردی عوض کنید.

نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی آبشار نوژیان

حوالی آبشار مثلتنگه شیرز امکانات رفاهی کم‌وبیش مناسبی در نظر گرفته شده است که کمک می‌کند سفری راحت را تجربه کنید.

– فروشگاه

کنار آبشار نوژیان لرستان امکانات زیادی در انتظار شما نیست، پس بهتر است وسایل مورد نیاز مانند پتو و مواد غذایی را همراه خود داشته باشید. یک فروشگاه که مقداری خوراکی می‌توانید از آنجا تهیه کنید وجود دارد پس اگر نگران تهیه سوغاتی برای عزیزانتان هستید، عسل محلی و لبنیات آن گزینه خوبی برای خرید هستند. شرایط این منطقه برای پرورش ماهی مناسب است آتش کوچکی کنار چادر خود روشن و طعم لذیذ ماهی کبابی را تجربه کنید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

– پارکینگ خودروهای شخصی

تصمیم دارید با ماشین شخصی به آبشار نوژیان سفر کنید؟ نگران نباشید چون پارکینگ بزرگی در آن جا وجود دارد که می‌توانید با خیال راحت ماشین خود را پارک کنید و به دل طبیعت بزنید. البته یادتان باشد لازم است مقداری هزینه بابت ورودی پارکینگ پرداخت کنید.

پارکینگ آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

شرایط اقامت در آبشار نوژیان

هتل یا اقامتگاهی در اطراف این آبشار وجود ندارد و اگر تصمیم دارید شب را هم در این محل بگذرانید باید به فکر چادر زدن باشید.

اقامت حوالی آبشار نوژیان

برای کمپ کردن و چادر زدن یادتان باشد که فروشگاهی وجود ندارد تا از آن مواد غذایی یا وسایل مورد نیاز را خریداری کنید. پس باید مقداری آب و غذای نیمه‌آماده یا آماده همراه داشته باشید. هنگام شب آب‌وهوای منطقه آبشار نوژیان سرد و خنک خواهد بود، پتو و لباس گرم را هم به وسایلی که با خود به همراه خواهید داشت اضافه کنید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

– اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

اگر اهل کمپنگ نیستید و دوست دارید در محیطی بسته شب را سپری کنید، روستاهای اطراف آبشار نوژیان لرستان پُر از مردمان خونگرمی هستند که دوست دارند شما را مهمان منزل خود کنند. البته اگر زمان زیادی سپری نشده و به تاریکی‌های شب نخورده‌اید می‌توانید به خرم‌آباد برگردید و در هتل‌های آنجا اقامت کنید.

بهترین زمان بازدید از آبشار نوژیان

فصل بهار زمان بارندگی‌های شدید باران در لرستان است. به همین دلیل آبشار نوژیان پرجوش‌وخروش‌ترین لحظات خود را بین ماه‌های فروردین تا تیر تجربه می‌کند. تابستان لرستان آنقدر گرم است که به نوژیان اجازه نمی‌دهد آن خروش قبلی خود را داشته باشد. اما اگر نظر من را درباره بهترین زمان سفر بپرسید میگویم پاییز را برای دیدن آن انتخاب کنید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

مطمئن هستم برگ‌های رنگی درخت‌ها تابلوی لذت‌بخشی از طبیعت را برایتان فراهم می‌کنند تا از منظره خیره‌کننده آبشار نوژیان بهره ببرید. همچنین روزهای پاییز این منطقه به اندازه اوایل بهار شلوغ نخواهند بود و می‌توانید با نشستن کنار این آبشار از صدای طبیعت لذت ببرید.

بهترین مسیر دسترسی به آبشار نوژیان

آبشار نوژیان فاصله ۵۲ کیلومتری از پلیس راه سه‌راهی خرم آباد_دورود و بروجرد دارد. به این ترتیب اگر از سمت پلیس راه به مقصد کمربندی خرم آباد حرکت کنید بعد از حدود ۱۴ کیلومتر تابلوی آبشار را درست سمت راست جاده میبینید. بعد از آن باید از این سه راهی به سمت چپ بپیچید تا با عبور از جاده کوهستانی پُر از جنگل‌های بلوط به سه‌راهی برسید.

حدود ۳۸ کیلومتر فاصله تا آبشار نوژیان وجود دارد که ۳۲ کیلومتر از آن آسفالت و بقیه مسیر خاکی است. در این مسیر آرامش رانندگی را حفظ کنید چون پیچ‌های تندی منتظر شما هستند و نبود گاردریل ممکن است خطر رانندگی را چند برابر کند.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

قصد دارید از سمت اهواز به آبشار نوژیان سفر کنید؟ در این صورت باید حدود ۵ کیلومتر مانده به خرم آباد بعد از مشاهده تابلو شهر بروجرد به سمت کمربندی حرکت کنید. حدود ۱۰ کیلومتر بعد از حرکت در کمربندی تابلو آبشار را خواهید دید. اگر جزو آن دسته هستید که قصد سفر از سمت کرمانشاه را دارند باید ابتدا بلوار اصلی را تا بخش جنوبی شهر طی کنید. سپس به سمت چپ بپیچید تا خود را به کمربندی برسانید.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به یادماندنی در آبشار نوژیان

  • قبل از هرچیز یادتان باشد که این منطقه امکانات رفاهی مانند محلی برای تهیه وسایل مورد نیاز یا غذا ندارد پس قبل از سفر لیست وسایل را تهیه کنید و آن‌ها را با خود به همراه داشته باشید.
  • اگرچه آب‌هایی که از آبشار سرچشمه می‌گیرند گوارا هستند؛ اما بهتر است آب سالم و تصفیه شده با خودتان ببرید.
  • فاصله نزدیک‌ترین جایگاه سوخت به آبشار نوژیان ۴۲ کیلومتر است. پس دقت کنید قبل از حرکت باک ماشین سوخت کافی برای ۸۰ کیلومتر را داشته باشد.
  • اگر جزو افراد ماجراجوهستید اقامت شبانه در این منطقه ممکن است حسابی هیجان‌انگیز باشد؛ اما هرگز آن را به صورت انفرادی و تنهایی تجربه نکنید چون حیوانات وحشی در این منطقه زندگی می‌کنند.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت