آبشار مارگون شیراز؛ بزرگ‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان

آبشار داریم چه آبشاری. آبشار مارگون! این آبشار یکی از زیباترین آبشارهای ایران است که طرافداران زیادی از همه کشورهای جهان دارد. آبشارهای چشمه‌ای در دنیا بسیار کم است و مهم‌ترین آن‌ها، مارگون است. وقتی می‌گوییم برای دیدن جاهای دیدنی منحصربه‌فرد نباید از ایران خارج شد باور نمی‌کنید؟ بفرمایید، این هم مثالش. خلاصه اگر می‌خواهید با آبشار مارگون آشنا شوید، من را تا پایان این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا همراهی کنید.

آبشار مارگون کجاست؟
این آبشار از توابع شهرستان سپیدان استان فارس است و با شیراز حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد.
مسیر دسترسی به آبشار چگونه است؟
تا پارکینگ آبشار مارگون آسفالته و ماشین‌رو است و بقیه مسیر را باید پیاده طی کنید.
بهترین زمان سفر به مارگون چه وقت است؟
بهترین زمان سفر به مارگون از لحاظ آب‌وهوایی تابستان و بهار است، زیرا در این فصل دمای هوا پایین بوده و می‌توانید از گرمای هوا فاصله بگیرید.

اول آبشار مارگون را بشناسیم…

در لیست آبشارهای چشمه‌ای جهان، نام مارگون است که در جایگاه اول نشسته است. این آبشار مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای جهان است و حتی در اوج گرما هم دمای آب آن کمتر از ۱۰ درجه سانتی‌گراد است! آبشارها معمولا رودهایی است که از ارتفاعات به یک دره می‌ریزند، اما تفاوت مارگون با بقیه آبشارها اینجا معلوم می‌شود. همان اول هم گفتم که این آبشار چشمه‌ای است، یعنی آب آن از چشمه‌های دل کوه می‌آید و به زمین می‌ریزد!

آبشار مارگون حدود ۷۰ متر ارتفاع و ۱۰۰ متر عرض دارد. برای آسایش گردشگران در محوطه اطراف این آبشار پارکینگ، سرویس بهداشتی و آلاچیق‌هایی ساخته شده تا گردشگران بدون اینکه نگران امنیت ماشینشان باشند یا دنبال چند وجب سایه برای نشستن باشند، کمی خوش بگذرانند.

دیدنی های شیرازدر پسِ آبشار مارگون هیچ رودخانه‌ای وجود ندارد و همان‌ طور که گفتم چند چشمه است که آب آن این آبشار زیبا را می‌سازد. آب این چشمه‌ها به‌قدری زیاد است که رودخانه آن تا نزدیکی سپیدان ادامه خواهد یافت. به‌خاطر اینکه مارگون در ارتفاع ۲۲۰۰متری از سطح دریا قرار گرفته، هوای آن سرد است و در فصول سرد قندیل‌هایی اطراف در کنار آبشار مشاهده می‌شود که زیبایی مارگون را دوچندان می‌کند.

اطراف رودخانه مارگون باغ‌های سیب، زالزالک، بوته‌های زرشک و درختان جنگلی بی‌شمار وجود دارد که این منطقه را به بهشتی روی زمین تبدیل کرده. مردم روستای مارگون لرند و به زبان لری صحبت می‌کنند. اهالی این منطقه بسیار مهمان‌نوازند و آماده‌اند که از گردشگران پذیرایی کنند.

آبشار مارگون را بشناسیماصلا مارگون یعنی چه؟

شاید این سوال برایتان به‌ وجود بیاید که چرا مارگون؟ چرا یک نام دیگر نه؟ مارگون دیگر از اسمش پیداست، یعنی شبیه مار. خب، در جواب این سوال باید بگویم که آب این آبشار مانند مار رشته‌رشته بوده و به‌سمت پایین سرازیر است. بیشتر آبشارها از مسیرهای عریض به پایین می‌ریزند، اما آبشار مارگون، شامل چند رشته باریک و طولانی مانند مار می‌شود.

اصلا مارگون یعنی چه؟طبیعت زیبای آبشار مارگون

چون این منطقه آب‌وهوای خوبی دارد و پرآب است، به‌طبع گیاهان مختلفی هم در آن رشد کرده‌اند. در مارگون درخت‌هایی را می‌بینید که مثل آن در کمترین جایی از کشور دیده می‌شود. افراد زیادی اطراف رودخانه مارگون باغ‌های میوه ساخته‌اند و میوه‌های مختلفی را از آن‌ها برداشت می‌کنند. درخت‌های دیگری هم اطراف این رودخانه رشد کرده‌اند که بیشتر آن‌ها وحشی‌اند و جلوه‌ای کم‌نظیر را به منطقه مارگون بخشیده‌اند.

طبیعت زیبای آبشار مارگوناین‌جا تا دلتان بخواهد باران می‌بارد و در فصل زمستان هم برف و باران قاتی می‌شوند، ترکیبی که در کمتر جای ایران دیده می‌شود. در کل آب‌وهوای مارگون سرد است و میانگین دمای آن به حدود ۱۰ درجه می‌رسد. البته باید حواستان باشد زمستان‌ها هوای این منطقه به‌قدری سرد خواهد شد که آب‌های جاری آبشار هم یخ می‌زند.

بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون

عواملی مانند سرسبزی، پرآب‌بودن و ارتفاع از سطح دریا باعث شده که این منطقه میانگین دمای پایینی داشته باشد. اگر اواخر پاییز و زمستان به آبشار مارگون بروید، اطراف آن سرمای استخوان‌سوزی را تجربه خواهید کرد که ممکن است شما را به این منطقه دلسرد کند. البته در زمستان قندیل‌هایی کنار آبشار درست می‌شود. این قندیل‌ها زیبایی را برای آبشار به ارمغان می‌آورد که تماشای آن‌ها خالی از لطف نیست.

بهترین زمان بازدیدمن معتقدم که هیچ‌جایی روی زمین نیست که بهارش زیبایی خاصی نداشته باشد، مخصوصا اگر آنجا آبشار مارگون باشد که دورتادورش باغ است و سرسبزی. مطمئنم منظره‌ای را که در بهار از آبشار مارگون می‌بینید، در هیچ فصل دیده نمی‌شود. البته نباید از تابستان این منطقه هم غافل شد. این آبشار یکی از بهترین جاها برای فرار از گرمای تابستان محسوب می‌شود و می‌توانید روزهایی خاطره‌انگیز را در آن سپری کنید.

به‌نظرم بهار و تابستان بهترین فصل‌هایی است که می‌توانید برای رفتن به آبشار مارگون انتخاب کنید، البته آن را خودتان باید بسنجید که می‌خواهید برف و یخ و سفیدی را ببینید یا سرسبزی و صدای شرشر آب و طراوت را! باید به این موضوع توجه داشته باشید که در فصول سرد حتما لباس گرم و کمی تجهیزات مانند گاز پیک‌نیکی همراه داشته باشید که مشکلی برایتان پیش نیاید.

در فصل زمستان قبل از اینکه راهی مسیر مارگون شوید از بازبودن راه این روستا اطمینان پیدا کنید، زیرا به‌دلیل کوهستانی بودن و بارش‌های مکرر ممکن است مسیرها مسدود باشد.

بهترین زمان بازدید از آبشار مارگون

تفریحات حوالی آبشار

خب، این‌همه راه کوبیدیم و رفتیم؛ به آبشار هم رسیدیم. همین؟ دیگر باید برگردیم؟ اگر از من بپرسید، خیر؛ تازه اول کاریم و فقط آبشار را دیده‌ایم اما تفریحات آبشار مارگون تمام نشده است.

۱- عکاسی از طبیعت آبشار مارگون

حیف است که به این آبشار زیبا بروید و چند عکس در آن ثبت نکنید. من پیشنهاد می‌کنم چه از آبشار و چه در طبیعت آن عکس‌هایی بگیرید و آن را در آلبومتان نگه دارید. مطمئن باشید این عکس‌ها برایتان یادآور خاطرات خوبی خواهند بود. بهترین جاهایی که برای عکاسی می‌توانید انتخاب کنید، خود آبشار و باغ‌های اطراف آن است. البته اگر می‌خواهید روی صخره‌های آبشار بروید، حواستان باشد که روی سنگ‌های خیس لیز نخورید.

۲- پیک‌نیک اطراف آبشار مارگون

می‌توانید زیرانداز و دیگر وسایل پیک‌نیک را بردارید و در گوشه‌ای دنج و زیر سایه درختان وسایلتان را پهن کنید. این پیک‌نیک با بقیه پیک‌نیک‌ها فرق دارد. شما صدای لغزش آب روی صخره‌ها و بازی باد لای برگ درختان را می‌شنوید و در فضایی رؤیایی جرعه‌جرعه هوای پارک را وارد ریه‌هایتان می‌کنید.

پیک‌نیک اطراف آبشار مارگون۳- پیاده‌روی

اگر اهل پیاده‌روی باشید، می‌توانید پابه‌پای آب‌ها، در مارگون بچرخید. بهترین جا برای پیاده‌روی اطراف رودخانه است. آنجا هم از صدای آب لذت می‌برید هم از گونه‌های گیاهی مختلف. شاید شانستان بگیرد و یک حیوانی را ببینید که دارد آب می‌خورد، اگر این منظره را هم ببینید که دیگر نورعلی‌نور می‌شود.

۴- کمپینگ در مارگون

گذراندن یک شب در دل طبیعت چیزی است که کمتر کسی حاضر می‌شود قید آن را بزند. اگر اهل کمپینک هستید، وسایلتان را بردارید، وقتش رسیده که یک جای جدید را برای کمپ انتخاب کنید. مگر بهتر از آبشار مارگون برای طبیعت‌گردی و کمپینگ داریم؟ خب معلوم است که نه، پس وقت را تلف نکنید.

کمپینگ کنار آبشار۵- گشت‌وگذار در باغ‌های میوه

فکر می‌کنم چندبار گفتم که باغ‌های میوه زیادی در اطراف آبشار وجود دارد. این باغ‌ها بیشتر حاصل زحمت اهالی روستاست و حصار درست و درمانی هم ندارد و می‌توانید به آن‌ها بروید. فقط حواستان باشد که به درختان آسیب نزنید. می‌توانید از این درختان و منظره تماشایی آن تصاویر به‌یادماندنی ثبت کنید.

اطراف آبشار چه امکانات رفاهی وجود دارد؟

شهرداری برای اینکه گردشگران راحت‌تر باشند اطراف این آبشار امکاناتی را اضافه کرده است. برای مثال می‌توانید خودرو خود را در پارکینگ ۲۴ساعته آن بگذارید و خیالتان بابت امنیتش راحت باشد. برای پارک خودرو در این پارکینگ باید مبلغ ناچیزی را بپردازید که واقعا ارزشش را دارد. برای آن‌هایی که می‌خواهند شب را در کنار آبشار و رودخانه سپری کنند، محوطه‌ای صاف ساخته شده تا بتوانید چادر بر پا کنید. چندین جایگاه چادر در اطراف آبشار وجود دارد که گردشگران می‌توانند در آن‌ها زیراندازشان را پهن کنند.

اطراف آبشار چه امکانات رفاهی وجود دارد؟سرویس بهداشتی یکی از مهم‌ترین مسئله‌ها در مسافرت محسوب می‌شود. شهردار این منطقه هم به فکر این موضوع بوده و برای اینکه گردشگران احساس بهتری به آبشار مارگون داشته باشند، اطراف آبشار دو سرویس بهداشتی مخصوص بانوان و آقایان ساخته تا گردشگران از این بابت هم خیالشان راحت باشد. تیرهای چراغ برقی هم در جای‌جای این منطقه تعبیه شده تا شب‌ها خیلی تاریک نباشد.

کجاست این آبشار زیبا؟

خب خب، نوبتی هم باشد نوبت آن رسیده که بگویم چطور باید به آبشار مارگون بروید. این آبشار در بخش شمالی استان فارس واقع شده و با شهر شیراز حدود ۱۳۰ کیلومتر فاصله دارد. این یعنی شما بعداز اینکه جاهای دیدنی شیراز را دیدید، سوار ماشین شوید و به دل جاده بزنید تا بعداز حدود ۲ ساعت رانندگی این آبشار را از نزدیک ببینید.

آدرس: ۴۸کیلومتری شمال سپیدان در استان فارس، جنب روستای مارگون

آبشار مارگون روی گوگل مپ

دسترسی به آبشار مارگون

مسیر رسیدن به آبشار آسفالت است و فقط بخش کمی از آن خاکی است که به‌راحتی می‌توانید با ماشین از آن عبور کنید. نمی‌توانید با خودرو تا پای آبشار بروید و باید ماشینتان را در پارکینگ مجموعه پارک کنید. نگران مسیر پیاده‌روی هم نباشید، این مسیر خیلی طولانی نیست و راحت می‌توانید به مارگون برسید. بالاخره از قدیم گفته‌اند، نابرده رنج گنج میسر نمی‌شود پس، این پیاده‌روی را هم بگذارید کم زیبایی آبشار! مسیر پیاده‌روی پارکینگ تا آبشار مارگون خیلی طولانی نیست و شما با ۵ دقیقه قدم‌زدن به آن خواهید رسید.

دسترسی به آبشار مارگوندیدنی‌های اطراف آبشار

زیبایی‌های مارگون فقط به آبشار خلاصه نمی‌شود و اطراف آن جاهای دیدنی دیگری هم به چشم می‌خورد. البته برای رسیدن به اینجاهای دیدنی باید کمی از این منطقه فاصله بگیرید. هرکدام از این مکان‌ها، زیبایی خاص خود را دارند که پیشنهاد می‌شود حتما آن‌ها را ببینید. در ادامه ۳ مکان از جاهای دیدنی اطراف آبشار مارگون را به شما معرفی می‌کنیم.

منطقه حفاظت‌شده مارگون

این منطقه حدود ۳۲۰۰ مترمربع مساحت دارد و سال ۱۳۷۸ توسط شورای عالی محیط‌زیست به ثبت رسید. در منطقه حفاظت‌شده مارگون گونه‌های جانوری مانند خرس قهوه‌ای، کفتار، بز، رودک، شغال، گرگ، روباه، خارپشت و… مشاهده شده‌اند. پس اگر می‌خواهید شب در اطراف آبشار بمانید، مراقب باشید که این حیوانات آسیبی به شما نزنند و تا جایی که امکان دارد شب‌ها را برای قدم‌زدن و گشت‌وگذار در این منطقه انتخاب نکنید.

آبشار زیبای شیرازپیست اسکی پولادکف

این پیست دومین پیست اسکی بین‌المللی کشور محسوب می‌شود و فاصله کمی با آبشار مارگون دارد. وقتی که در حال عبور از مسیر سپیدان به مارگون هستید، تابلوها و خود پیست پولادکف را می‌بینید که شما را به‌سمت خودش فرامی‌خواند. مرتفع‌ترین نقطه این پیست حدود ۳۲۰۰ متر از سطح دریا فاصله دارد و می‌توانید در آن ورزش اسکی را تجربه کنید.

پیست اسکی پولادکفباغات کمهر

کمهر یکی از مناطق باصفا شهرستان سپیدان است که جاذبه‌های گردشگری را در خود جا داده. در کمهر باغ‌های میوه زیادی وجود دارد که به‌خاطر رودخانه مارگون شکل گرفته‌ است. می‌توانید بین این درختان قدم بزنید و از هوای پاک آن لذت ببرید.

پایان سخن

فکر کنم توانسته باشم زیبایی آبشار مارگون را برایتان توصیف کنم، اما خب شنیدن کی بود مانند دیدن! مطمئنم زمانی با تمام وجود زیبایی این منطقه را درک می‌کنید که قسمت‌قسمت آن را ببینید و در آن قدم بزنید؛ با چند خط توضیح من که نمی‌شود فهمید مارگون چقد زیباست. اگر فکر می‌کنید چیزی از مارگون بوده که من به آن اشاره نکردم در بخش نظرات با من به اشتراک بگذارید.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت