جاهای دیدنی سیاهکل یعنی زیبایی یک شهر سبز را ببینید

جاهای دیدنی سیاهکل کم نیست. سیاهکل یکی از شهرهای استان گیلان است که به‌خاطر اختلاف زیاد ارتفاع ازجمله شهرهای کوهستانی و جلگه‌ای محسوب می‌شود. جاهای دیدنی گیلان با طبیعت بکر و سرسبز آن‌قدر زیباست که همه گردشگران را جادو می‌کند.

اگر به گشت‌وگذار در طبیعت و بازدید از جاهای تاریخی علاقه دارید، حتما سفر به جاهای دیدنی سیاهکل را در برنامه سفرتان بگذارید. سیاهکل جایی است که با هم‌نشینی دشت و کوه و وجود جغرافیای خاص همه بازدیدکنندگان را شیفته طبیعت بی‌نظیرش می‌کند.

با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید تا با بهترین دیدنی‌های سیاهکل و جاذبه‌های گردشگری گیلان آشنا شوید.

سیاهکل کجاست؟
سیاهکل یکی از شهرهای استان گیلان است.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در سیاهکل کدام است؟
آبشار باباولی، آبشار لونک، چشمه لاریخانی، چشمه گرماخانی، چشمه‌های غازی گوابر و خورتاب، چشمه سیرگیلی، جاده سیاهکل دیلمان، جنگل لاریخانی، منطقه شکار ممنوع دیلمان، پناهگاه سنگی گیلارکش، قله درفک، روستای پیرکوه، جنگل‌های کاکوه و آبشار شارشار چوشل بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در سیاهکل است.
جاهای زیارتی و مذهبی سیاهکل کجاست؟
جاذبه‌های مذهبی و آرامگاه‌های دیدنی سیاهکل عبارت است از: امامزاده مصطفی و امامزاده صالح و سلطان حسین و بقعه باباولی.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی سیاهکل کدام است؟
پارک شمس جهان و استخر و پارک پاشوران معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی سیاهکل است.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی سیاهکل کدام است؟
کاروان‌سرای تی تی، قلعه کوتول شاه، قلعه گرماور و خانه عضدی از بهترین جاهای تاریخی و دیدنی سیاهکل است.

جاذبه‌های طبیعی سیاهکل؛ از جذاب‌ترین جاهای دیدنی گیلان

معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری گیلان جاذبه‌های طبیعی آن است. با وجود استرس زیاد و هوای آلوده در زندگی شهری امروزی، همه ما گاهی اوقات نیاز داریم کمی از مشکلات و دغدغه‌ها فاصله بگیریم و به دل طبیعت پناه ببریم.

اگر دنبال گذراندن آخر هفته‌ای پر از آرامش و به دور از استرس زندگی روزمره‌ هستید، سفر به گیلان و بازدید از جاهای دیدنی سیاهکل انتخابی عالی است. در ادامه با بهترین جاذبه‌های طبیعی سیاهکل آشنا می‌شوید.

ییلاقات گیلان

عکس از: سایت Google Maps

– آبشار باباولی

یکی از جاهای دیدنی سیاهکل که حتما باید ببینید، آبشار ‌باباولی است. مسیر دسترسی به آبشار باباولی در ۵کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر است.

آبشار باباولی در روستای باباولی در ساحل رودخانه پاکرود قرار دارد. بهترین زمان بازدید از آبشار ‌باباولی فصل اردیبهشت است. این آبشار فصلی است و آب آن از ذوب‌شدن برف‌های زمستانی جریان پیدا می‌کند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Balad

ارتفاع آبشار ‌باباولی تقریبا ۲۰ متر است و چشم‌اندازهای طبیعی فوق‌العاده‌ای را می‌توانید در اطراف آبشار ‌باباولی ببینید. روستای ‌باباولی از سرزمین قوم باستانی دیلم محسوب می‌شود.

آدرس آبشار باباولی

گیلان، شهرستان سیاهکل، بخش دیلمان.

لوکیشن آبشار ‌باباولی روی ‌گوگل‌مپ

– آبشار لونک از جاهای دیدنی سیاهکل

از جذاب‌ترین جاهای دیدنی سیاهکل آبشار لونک است. آبشار لونک در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان قرار دارد. برای رفتن به این آبشار باید از شهر سیاهکل خارج شوید و بعد از حدود ۲۵ کیلومتر به آبشار دوقلو می‌رسید.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از آبشار لونک از جاهای دیدنی سیاهکل فصل بهار است. البته در فصل پاییز هم آبشار لونک به خاطر پرآب‌بودن دیدنی است.

در کل آبشارها حال‌وهوای متفاوتی دارد. وقتی به آبشار لونک نزدیک می‌شوید، نسیم خنک صورتتان را نوازش می‌کند. نشستن قطرات ریز آب آبشار روی پوست و بوی خوش طراوت و تازگی واقعا لذت‌بخش است.

اگر به عکاسی علاقه دارید، در اینجا می‌توانید عکس‌های یادگاری فوق‌العاده زیبایی از جاهای دیدنی سیاهکل بگیرید. بعضی از جاذبه‌های طبیعی سیاهکل که در نزدیکی آبشار لونک می‌توانید ببینید، عبارت است از: جنگل‌های مسیر سیاهکل به دیلمان، رودخانه زیبا و پرآب و منطقه سرسبز دیلمان.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

آدرس آبشار لونک

برای بازدید از آبشار لونک باید به ۲۵کیلومتری سیاهکل، کنار جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان بروید.

لوکیشن آبشار لونک روی ‌گوگل‌مپ

– چشمه لاریخانی؛ از جذاب‌ترین جاهای دیدنی سیاهکل

چشمه آب معدنی لاریخانی در میان فهرست بهترین جاذبه‌های طبیعی سیاهکل قرار دارد. برای بازدید از چشمه لاریخانی باید به جنگل لاریخانی بروید. این چشمه در انتهای جنگل و یال کوه قرار دارد.

اگر اهل کمپینگ و طبیعت‌گردی هستید، می‌توانید در دشت نزدیک به چشمه لاریخانی از جاهای دیدنی سیاهکل چادر بزنید. هوای این منطقه به‌خاطر کوهستانی‌بودن خنک‌تر از جاهای دیگر سیاهکل است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

در فصل‌های سرد طبیعت‌گردی در اینجا مناسب نیست. سیاهکل چشمه‌های زیادی دارد که آب آن‌ها خنک و دلچسب است. چشمه آب معدنی لاریخانی سرشار از مواد معدنی مفید برای سلامتی است.

امکانات نزدیک به چشمه لاریخانی از جاهای دیدنی سیاهکل رستوران، سوپرمارکت و قصابی هستند. همچنین می‌توانید از روستایی‌ها میوه‌های ارگانیک بخرید. بازارچه لاریخانی هم جای خوبی برای خرید محصولات محلی است.

آدرس چشمه لاریخانی

جاده سیاهکل دیلمان، بعد از آبشار دیلمان، انتهای جنگل لاریخانی.

لوکیشن چشمه لاریخانی روی ‌گوگل‌مپ

– چشمه گرماخانی

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری سیاهکل چشمه گرماخانی چوشل است. مردم چوشل اعتقاد دارند آب چشمه گرماخانی مقدس و شفابخش است.

افراد زیادی برای درمان بیماری به این منطقه می‌آیند و از آب چشمه گرماخانی چوشل می‌نوشند. این چشمه کنار امامزاده سید نجف الدین(ع) است و به همین دلیل می‌گویند آب آن مقدس است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Isna

مردم محلی چوشل از جاهای دیدنی سیاهکل در گذشته آب چشمه گرماخانی را در خزینه‌ها گرم می‌کردند و با آن حمام می‌کردند. آن‌ها بر این باور بودند که حمام‌کردن با آب چشمه گرماخانی بیماری‌ها را درمان می‌کند.

آدرس چشمه گرماخانی چوشل

گیلان، سیاهکل، بلوار دیلمان، روستای چوشل، نزدیک امامزاده سید نجف الدین(ع).

لوکیشن چشمه گرماخانی روی ‌گوگل‌مپ

– چشمه‌های غازی گوابر و خورتاب

همان‌طور که گفتم سیاهکل تا دلتان بخواهد چشمه دارد. چشمه‌های آب معدنی غازی گوابر و خورتاب هم به‌عنوان محبوب‌ترین دیدنی‌های سیاهکل بین گردشگران طبیعت‌گرد محسوب می‌شوند.

غازی گوابر و خورتاب چون در منطقه کوهستانی هست، آب و هوای خنکی دارد. این چشمه‌ها سرشار از مواد معدنی هست و آب گوارایی دارد. گردشگران از آب این چشمه‌ها می‌نوشند و حتی بعضی از آن‌ها ظرف‌های خود را پر می‌کنند و با خود به خانه می‌برند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Anyja

به‌جز لذت از نوشیدن آب خنک و مفید چشمه‌های غازی گوابر و خورتاب از جاهای دیدنی سیاهکل می‌توانید میان انبوه درختان گشت‌وگذار کنید.

آدرس چشمه‌های غازی گوابر و خورتاب

جاده سیاهکل لاهیجان، خیابان چمران.

– چشمه سیرگیلی از جاهای دیدنی سیاهکل

یکی دیگر از جاهای دیدنی سیاهکل چشمه سیرگیلی است. چوشل به روستای چشمه‌های آب معدنی معروف است. چشمه آب معدنی سیرگیلی در دامنه‌های کوهستانی و کوهپایه‌ای منطقه بورپشته سر چوشل قرار دارد.

آب این چشمه هم گوارا و پر از املاح و مواد معدنی است. جالب است بدانید که مردم این منطقه در خانه‌هایشان از آب چشمه سیرگیلی استفاده می‌کنند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

در بالا محله چوشل منطقه بورپشته سر در مجموع ۲۰ خانواده زندگی می‌کنند. به‌خاطر کمبود آب و به درخواست روستاییان سیرگیلی دهیاری تصمیم گرفت از چشمه سیرگیلی تا خانه‌های مردم لوله آب بکشد.

در حال حاضر آب مصرفی محله بورپشته و کیش محله از چشمه سیرگیلی یکی از جاهای دیدنی سیاهکل تامین می‌شود. یک لوله آب هم برای استفاده عموم در این محل تعبیه شده است.

آدرس چشمه آب معدنی سیرگیلی

۲ کیلومتر مانده به جنگل کاهکوه، روستای چوشل.

لوکیشن چشمه سیرگیلی روی ‌گوگل‌مپ

– جاده سیاهکل دیلمان

یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری سیاهکل جاده سیاهکل دیلمان است. جاده سیاهکل دیلمان انگار جاده‌ای است که از وسط بهشت رد می‌شود. هر چقدر از زیبایی این جاده برایتان بگوییم، کم گفته‌ایم. فقط باید جاده سیاهکل دیلمان را از نزدیک ببینید تا متوجه شوید واقعا تکه‌ای از بهشت است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

این جاده مسیر دسترسی به جاهای دیدنی سیاهکل است. آبشارهای سیاهکل مثل آبشار لونک هم در جاده سیاهکل دیلمان قرار دارد. در بین راه هم چند رستوران وجود دارد که می‌توانید در آنجا برای صرف غذا و استراحت توقف کنید.

لوکیشن جاده سیاهکل روی ‌گوگل‌مپ

– جنگل لاریخانی

جنگل لاریخانی و دشت لاریخانی از بکرترین جاهای دیدنی سیاهکل است. اگر از شلوغی شهر و هوای آلوده خسته شدید سپری‌کردن نیم روزی در آرامش جنگل لاریخانی حسابی حال‌وهوایتان را عوض خواهد کرد.

چشمه لاریخانی هم در این جنگل است؛ البته به‌جز چشمه لاریخانی، چشمه‌های آب معدنی زیادی در اینجا می‌بینید. این منطقه برای طبیعت‌گردی و چادرزدن محلی عالی است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از جنگل لاریخانی که از جاهای دیدنی سیاهکل به حساب می‌آید، اواسط بهار و تابستان است. فقط قبل از رفتن به جنگل وضعیت آب‌وهوا را بررسی کنید؛ چون در هوای بارانی شرایط برای طبیعت‌گردی و چادرزدن مناسب نیست.

برای رفتن به جنگل کفش راحت و ضدآب بپوشید؛ چون مسیر پیاده‌روی زیاد است. به‌خصوص اگر می‌خواهید به چشمه لاریخانی هم بروید، باید مسیر زیادی را پیاده بروید. همراه خود یک لباس گرم هم ببرید؛ چون بعد از رفتن آفتاب هوا خنک می‌شود و ممکن است سردتان شود.

آدرس جنگل لاریخانی سیاهکل

جنگل لاریخانی در ۸کیلومتری جاده سیاهکل به دیلمان قرار دارد.

لوکیشن جنگل لاریخانی روی ‌گوگل‌مپ

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

– منطقه شکار ممنوع دیلمان

یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی سیاهکل منطقه شکار ممنوع دیلمان است. جنگل دیلمان گیلان، زیست‌گاهی امن برای جانوران و گیاهان کمیاب استان گیلان است. از سال ۱۳۷۴ درفک و این منطقه در فهرست مناطق شکار ممنوع ایران ثبت شدند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

منطقه شکار ممنوع دیلمان از جاهای دیدنی سیاهکل حدود ۴۴ هزارهکتار مساحت دارد و خانه امن گیاهان و جانوران مهم است. دو پاسگاه انتظامی شهرستان سیاهکل به‌صورت شبانه‌روزی از منطقه شکار ممنوع دیلمان محافظت می‌کنند.

گونه‌های مهم جانوری منطقه شکار ممنوع دیلمان عبارت است از: مرال، شوکا، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، گراز، انواع سمور، گراز، گورکن رودک و گربه جنگلی.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

آدرس منطقه شکار ممنوع دیلمان

منطقه شکار ممنوع دیلمان در ۱۰کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل قرار دارد.

لوکیشن منطقه شکار ممنوع دیلمان روی ‌گوگل‌مپ

– پناهگاه سنگی گیلارکش از دیدنی‌های سیاهکل

روستای گیلارکش از جاهای دیدنی سیاهکل با آب‌وهوای کوهستانی و خنک یکی دیگر از زیباترین جاذبه‌های گردشگری گیلان است. این روستا در قسمت شمالی پناهگاهی سنگی با ارتفاع ۱۷۸۰ متر دارد. دهانه اصلی پناهگاه ۱.۵ متر عرض و حدود ۲ متر ارتفاع دارد. در حال حاضر چوپان‌های روستا از اینجا به‌عنوان پناهگاه استفاده می‌کنند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Irandeserts

کنار پناهگاه سنگی گیلارکش یک رودخانه هم هست که می‌توانید کنار آن کمی استراحت کنید. منظره زیبا و هوای خنک روستا به‌همراه صدای زیبای پرندگان و صدای آب لحظاتی لذت‌بخش را برایتان رقم می‌زند. اگر می‌خواهید به پناهگاه گیلارکش بروید بهترین زمان بازدید اواسط بهار است.

آدرس پناهگاه سنگی گیلارکش

پناهگاه سنگی گیلارکش در روستای گیلارکش، ۳۷کیلومتری سیاهکل است.

لوکیشن پناهگاه سنگی گیلارکش روی ‌گوگل‌مپ

– قله درفک از جاهای دیدنی سیاهکل

نام قله درفک از جاهای دیدنی سیاهکل حتما به گوشتان خورده است. هر گردشگری که این قله را از نزدیک دیده با زیبایی چشم‌انداز آن جادو شده است. عکس‌های بی‌نظیر این جاذبه طبیعی سیاهکل را احتمالا در فضای مجازی دیده‌اید. درفک معروف به سرزمین مه و خورشید، بهشت علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

نام دیگر قله دُرفَک، دِروِک است و در رشته ‌کوه البرز مرکزی قرار دارد. این قله یکی از معروف‌ترین جاهای دیدنی استان گیلان است. بالای قله درفک کاسه‌ای شکل است و دیواره سمت شمالی بیش از ۵۰۰ متر ارتفاع قرار دارد.

یکی از ویژگی‌های خاص درفک از جاهای دیدنی سیاهکل وجود چند دهانه غار در کاسه قله است. داستان‌های زیادی درباره این قله گفته‌اند. بعضی از مردم محلی می‌گویند اسم دُرفَک اول دال‌فَک بود. دال اسم پرنده‌ای از خانواده عقاب و فَک به معنی آشیانه است.

در نتیجه اسم این قله به معنی آشیانه عقاب است؛ اما بعضی دیگر از بومیان منطقه می‌گویند درفک از قوم دربیک آمده است که تیره‌ای از ساکنان اطراف دریای کاسپین بوده‌اند. گیلکی‌های بومی این منطقه درفک را قله دِروِک می‌نامند.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Google Maps

مسیرهای صعود به قله درفک:

  • مسیر جبهه شرقی: سیاهکل، دیلمان، شاه شهیدان، اربناب، قله درفک.
  • مسیر جبهه غربی: رستم‌آباد، توتکابن، راجعون، جیرونی، قله درفک.

در نظر داشته باشید که مسیر صعود به درفک سخت است و کار هرکسی نیست. در فصل زمستان به منطقه درفک نروید چون هوا سرد است و مه خیلی زیاد مانع دیدتان می‌شود.

در جنگل‌های اطراف این منطقه از جاهای دیدنی سیاهکل هم حیوانات وحشی زندگی می‌کنند؛ پس بهتر است با راهنمای بومی و به‌صورت گروهی به منطقه درفک بروید؛ حتی در فصل گرم هم باید لباس گرم همراه خود داشته باشید؛ چون این منطقه هوای خنکی دارد و بعد از غروب آفتاب سرد می‌شود.

کوه درفک

عکس از: سایت Google Maps

درفک منطقه‌ای بکر است و حتما باید با تجهیزات کامل به اینجا بروید. علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی معمولا در اینجا چادر می‌زنند؛ اما اگر اقامت در شرایط سخت و بدون امکانات را دوست ندارید، می‌توانید در اقامتگاه‌های نزدیک به درفک بمانید.

آدرس قله درفک یکی از  بهترین جاذبه‌های گردشگری سیاهکل

برای بازدید از قله درفک باید به منطقه عمارلو، بخش خورگام شهرستان رودبار بروید.

لوکیشن قله درفک روی ‌گوگل‌مپ

– روستای پیرکوه

یکی از روستاهای سیاهکل، پیرکوه علیا نام دارد. پیرکوه در فاصله ۲۰ کیلومتری دیلمان و در ارتفاعات منطقه کوهستانی البرز غربی قرار دارد. جالب است بدانید که مردم روستای پیرکوه علیا کرمانج یعنی کرد شمال‌اند و زبان آن‌ها کرمانجی است.

ساکنان روستای پیرکوه علیا از نوادگان طایفه استاجلو هستند که در دوره نادر شاه افشار برای حفاظت از حمله روس‌ها به این منطقه کوچ کرده بودند. ایل عمارلو از ایلات بزرگ زعفرانلو که ساکن شمال خراسان هستند است.

جاهای دیدنی سیاهکل

عکس از: سایت Wikimedia

در حال حاضر پیرکوه ۵ هزار نفر جمعیت دارد و متشکل از ۳۲ روستاست. اگر در سفر به سیاهکل مسیرتان به روستای پیرکوه افتاد، حتما به منطقه کوهستانی تورار کوه بروید.

این منطقه بسیار زیبا و خاص است و چشمه‌های زیادی دارد. معروف‌ترین چشمه‌های پیرکوه که از جاهای دیدنی سیاهکل است، عبارت است از: سنگ چشمه، چشمه دوخانی، سرخ چشمه، چشمه آردسامان.

آدرس روستای پیرکوه روی ‌گوگل‌مپ

روستای پیرکوه سیاهکل ۶۷ کیلومتر از سیاهکل و ۲۰ کیلومتر از دیلمان فاصله دارد.

لوکیشن روستای پیرکوه روی ‌گوگل‌مپ

جاذبه‌های تاریخی سیاهکل

اگر به تاریخ علاقه دارید، بین جاهای دیدنی سیاهکل می‌توانید به جاذبه‌های تاریخی هم سر بزنید. این منطقه با قدمتی که دارد، پُر است از بناهای تاریخی و دیدنی!

– کاروان‌سرای تی‌تی

قدمت کاروان‌سرای تی‌تی از مربوط به دوره صفویان است. تی تی کاروان‌سرا در روستای بالارود قرار دارد و یکی از تاریخی‌ترین جاهای دیدنی سیاهکل است. سال ۱۳۷۵ بود که کاروان‌سرای تی‌تی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

همچنین، کاروان‌سرای تی‌تی امسال (شهریور۱۴۰۲) به‌همراه ۵۴ کاروان‌سرای دیگر ایرانی در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار گرفت. قدمت و معماره خاص این کاروان‌سرا از دلایل اصلی انتخاب این اثر صفوق به‌عنوان یکی آثار جهانی یونسکو است.

جاهای دیدنی سیاهکلعلی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت