یک برنامه‌ریزی عالی برای ایرانگردی چند روزه

ایران واقعا طبیعت شگفت‌انگیزی دارد. یکی از خاطره‌انگیزترین تجربه‌هایی که می‌توانید برای خود رقم بزنید این است که چند هفته‌ای را به ایرانگردی اختصاص دهید. از شمال ایران حرکت کنید، تمام شهرهای سر راهتان را یکی‌یکی ببینید و مناظر باورنکردنی ایرانی را در ذهن و جان خود ثبت کنید. بعد سری به غرب، جنوب و شرق ایران بزنید و نهایتا به شمال زیبا بازگردید. اما در صورتی که قصد ایرانگردی داشته باشید، واقعا سخت است بدانید کجاها را بگردید و کدام شهرها را سر بزنید.

برای همین هم یک نقشه‌ راه کامل و جامع می‌تواند به شما کمک کند شهرهای در اولویت را بشناسید. همچنین یک برنامه‌ریزی درست می‌تواند به شما کمک کند وسایل و لباس‌های مناسب برای هر کدام از شهرهای کشور را به درستی انتخاب کنید. با این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید تا نقشه راه و تمام اطلاعات لازم برای سفر شگفت‌انگیزتان را به دست بیاورید.

زیباترین جاهای دیدنی گیلان کدام است؟
رشت، لاهیجان، آستارا و تالش از جمله دیدنی‌ترین جاهای گیلان هستند که جنگل‌ها، طبعیت سرسبز، چشمه و آبشارهای کوچک و بزرگ، آب‌وهوای ناب و… از جاذبه‌های آن‌هاست.
جاذبه‌های گردشگری استان هرمزگان کدام موارد هستند؟
این استان شهرهای زیبایی مثل کیش، قشم و بندرعباس را در خود جای داده است. هرمزگان دریای جنوب، سواحل دنج، طبیعت ناب، تفریحات آبی مختلف، صخره‌های تاریخی و… مختلفی دارد.
دیدنی‌های شیراز چه هستند؟
باغ‌های مختلف شیراز مثل باغ جهان‌نما، باغ دلگشا و…، عمارت‌های تاریخی مختلف، آرامگاه شعرای به‌نام ایران، پیاده‌روی در خیابان‌ها و… از بهترین دیدنی‌های شیراز است.
از دیدنی‌های آذربایجان شرقی چه مواردی است؟
این استان برای جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی انتخاب خوبی است. مقبره شهریار، خانه مشروطه، بازار تبریز و… از دیدنی‌های این استان است.

آغاز ایرانگردی از شهرهای شمالی ایران، باران، جنگل، دریا و غذاهای خوشمزه

شمال ایران بهترین مکان برای آغاز سفر به یاد ماندنی شماست. در شهرهای شمالی می‌توانید انتظار داشته باشید خوشمزه‌ترین غذاهای عمرتان را بخورید. بهترین آب‌وهوای ایران را تجربه کنید و در زیباترین جاده‌های کشور رانندگی کنید. می‌توانید ایرانگردی خود را از گیلان شروع کنید. از غرب تا شرق گیلان را بگردید و از آنجا خود را به شرق ایران برسانید. سفر بی‌نظیر شما از همین جا آغاز می‌شود.

ایرانگردیاستان گیلان

گیلان زیبا از یک سو به آستارا و مرز ایران-آذربایجان ختم می‌شود و از سوی دیگر به استان قزوین. این استان معروف است به غذاهای خوشمزه و رستوران‌های عالی، دریا و البته جنگل. جای‌جای این استان دیدنی‌است، اما قابل ‌توجه‌ترین نکته در مورد گیلان، جاده‌های آن است که انگار از میان رویاها می‌گذرند و به شهرهای کوچک و شیروانی‌های رنگی می‌رسند.

آستارا

بدون اغراق می‌توان گفت آستارا یکی از زیباترین شهرهای مرزی ایران است. البته در انتهای سفر خود به آستارا باز خواهیم گشت و یکی از زیباترین جاده‌های ایران را خواهیم دید، برای همین برای دیدن گردنه حیران خیلی عجله نکنید. بیایید اول از آستارا شروع کنیم و جاهای دیدنی این شهر زیبا را ببینیم.

جاهای دیدنی آستارادر آستارا می‌توانید به کنار دریا بروید، روی صخره‌های کنار ساحل بنشینید یا از بازارچه ساحلی آستارا دیدن کنید. بعد از شهر خارج شوید و از جاده کنار ساحل بگذرید و به دریاچه زیبای استیل برسید. کمی کنار دریاچه استراحت کنید و درختان شناور روی آب را تماشا کنید. بعد همان مسیر را جلو بیایید تا به تالش برسید.

برای آشنایی بیشتر با جاذبه‌های گردشگری مختلف این شهر می‌توانید جاهای دیدنی آستارا را بخوانید.

تالش

تالش زیباترین تلاقی جنگل با دریا را دارد. از هر کجای شهر که به اطراف بنگرید، یک طرف شما جنگل است و از سمت مقابل نسیم خنک دریا را روی صورتتان حس می‌کنید. برای همین تلاقی است که یکی از زیباترین و خنک‌ترین آب‌وهواهای کشور متعلق به این شهر است.

ایرانگردیدر شهر تالش زیباترین جایی که می‌توانید ببینید پارک جنگلی سیاهداران است. برای رسیدن به این پارک جنگلی نیاز نیست بیش از چند دقیقه از شهر خارج شوید. وقتی به آن بالا رسیدید، تمام شهر را زیر پایتان خواهید دید. از جاذبه‌های پارک جنگلی سیاهداران سورتمه ریلی این پارک است که شما را در میان درختان به هم تنیده جنگل با سرعت زیاد حرکت می‌دهد.

البته تالش دیدنی‌های دیگری هم دارد که آشنایی با جاهای دیدنی تالش پیش از سفر به آن می‌تواند کمک بزرگی به شما باشد. به خاطر داشته باشید که در راه تالش به رشت حتما سری به ساحل زیبای گیسوم بزنید. برای رسیدن به این ساحل باید حدود ۲۰ دقیقه در جاده جنگلی رانندگی کنید. این جاده به خودی‌خود آنقدر زیبا هست که نفستان را بند بیاورد، اما زیبایی واقعی آن وقتی شروع می‌شود که جنگل تمام شده و ناگهان دریای بیکران را روبه‌روی خود می‌بینید. این منظره را احتمالا به این زودی‌ها فراموش نخواهید کرد.

رشت

حالا دیگر به مرکز استان گیلان رسیده‌اید و وقت آن است به سراغ غذاهایی بروید که قولش را به شما داده بودند. شهر رشت به عنوان شهر خلاق خوراک‌شناسی در یونسکو ثبت شده است. برای همین هم اولین جایی که در رشت می‌روید، حتما باید یکی از رستوران‌های خوب شهر باشد. بعد از اینکه دلی از عزا در آوردید، به میدان شهرداری رشت بروید و در پیاده‌راه فرهنگی شهر قدم بزنید. اگر شانس با شما یار باشد و آخر هفته به رشت رسیده باشید، انواع غرفه‌های صنایع دستی را در این میدان خواهید دید. اگر نه هم موردی نیست، چون خود میدان آنقدر جذابیت دارد که بتوانید ساعت‌ها آنجا بنشینید و مردم شاد و پرشور رشتی را در حال خرید و بازی تماشا کنید. اگر می‌خواهید از سایر مکان‌های دیدنی رشت صرف نظر کنید و برنامه ایرانگردی خود را از سر بگیرید، می‌توانید به سمت جاده تهران رهسپار شوید.

ایرانگردیاما سر راه خود به لاهیجان واقعا حیف است که موزه میراث روستایی را از دست بدهید. این موزه در کیلومتر ۱۸ جاده تهران رشت و ابتدای جاده سراوان واقع شده و درراه رفتن به لاهیجان فقط چند دقیقه راهتان را دورتر می‌کند؛ اما واقعا ارزشش را دارد. موزه میراث روستایی در دل جنگل‌های سراوان واقع شده و میهمان چند تا از خانه‌های واقعی روستایی از جاهای مختلف گیلان است. این خانه‌ها از طرف مردم نیکوکار گیلان به موزه اهدا شده‌ و بعد به این موزه منتقل شده‌اند. در موزه بساط غذا، چای و انواع شیرینی‌های خوشمزه محلی هم به راه است و مطمئن باشید که گرسنه نمی‌مانید.

لاهیجان

خوب حالا دیگر به لاهیجان رسیده‌اید، شهر چای و کلوچه و کوه و دریا. اولین چیزی که بعد از ورود به لاهیجان خواهید دید، منظره شیطان کوه از دور است. می‌بینید که تمام کوه‌پایه‌ها از باغ‌های چای پوشیده شده‌اند و عطر چای سرمستتان خواهد کرد. البته نگران نباشید چون این کوه را قرار است از خیلی نزدیک‌تر هم ببینید.

ایرانگردیبرای دیدن تمام لاهیجان در یک نگاه بهتر است به بام لاهیجان بروید. آن بالا ماشین را پارک کنید و پیاده شوید. مناظر اطراف و هوای خوب کوهستانی مطمئنا انرژیتان را دوچندان خواهد کرد. حالا اگر خواستید بالاتر هم بروید، تله‌کابین لاهیجان منتظر شماست. این تله‌کابین شما را به دل زیباترین باغات چای در مرتفع‌ترین نقاط گیلان می‌برد. علاوه‌بر زیبایی مقصد، مسیر هم آنقدر زیباست که دلتان نمی‌خواهد اصلا تمام شود. وقتی پایین آمدید دو راه دارید، به لاهیجان گردی ادامه دهید، یا اینکه باز به دل جاده بزنید و از گیلان خداحافظی کنید.

ایرانگردی در استان مازندران

جاده بین لاهیجان و رامسر یکی از آرامش‌بخش‌ترین جاده‌های ایران است. اکثر بخش‌های این جاده از فاصله خیلی کم دریا می‌گذرد، به طوری که وقتی به سمت چپ نگاه می‌کنید، دریای آبی آرام و زیبا را می‌بینید. سمت راست جاده‌ هم کوه‌های پوشیده از درخت هستند و شهرهای کوچک و بزرگ.

استان مازندرانرامسر

اولین شهر مازندران که وارد آن می‌شوید، رامسر است. رامسر زیبا و دوست‌داشتنی درست کنار دریا واقع شده است. برای همین هم یکی از پارک‌های ساحلی شهر را انتخاب کرده و کمی استراحت کنید. می‌توانید یکی از رستوران‌ها و کافه‌های رامسر رفته و غذایی بخورید. بعد می‌توانید خود را به زیباترین ییلاق ایران برسانید.

جاهای دیدنی رامسربرای رسیدن به روستای زیبای جواهرده باید ۲۸ کیلومتر از رامسر دور شوید. اما تمام مسیر ارزشش را دارد. در طول مسیر از میان جاده‌ای بهشتی می‌گذرید و بالا‌وبالاتر می‌روید تا نهایتا ابرها را زیر پای خود ببینید. به خاطر ارتفاع زیاد از سطح دریا دمای هوای جواهرده معمولا با شهر اختلاف زیادی دارد. برای همین خود را برای سرما آماده کرده و لباس گرم همراه داشته باشید. رامسر رودخانه‌ها، آبشارها، و دریاچه‌های زیادی دارد که هر کدام زیبایی‌های خاص خود را دارند. برای آشنایی با همه این دیدنی‌ها باید نگاهی به فهرست جاذبه های رامسر بیاندازید.

چالوس

بعد از رامسر دوباره به جاده زیبای شمالی بزنید و از مناظر باورنکردنی شهرها و جنگل‌های بین شهرها لذت ببرید. فاصله بین شهرها در این بخش از کشور آنقدر کم است که سخت متوجه می‌شوید کجا شهری تمام و شهر بعدی شروع شده است. آنچه مسلم است این است که جابه‌جا چشمتان به جمال دریا روشن می‌شود و فرصت این را پیدا می‌کنید که کمی از رانندگی کنار دریا لذت ببرید.

طبیعت سرسبز شمال ایرانقبل از اینکه به چالوس برسید، لذت یک تله‌کابین دیگر را از خود دریغ نکنید. بعد از اینکه از تنکابن رد شدید، نرسیده به چالوس به مجتمع تفریحی نمک‌آبرود می‌رسید که تله‌کابین یکی از جاذبه‌های آن است. وقتی با تله‌کابین به بالای کوه رفتید، می‌توانید زیپ‌لاین مجموعه را هم امتحان کنید. به‌علاوه می‌توانید عکس‌های بی‌نظیری از منظره بالای کوه بگیرید. البته جاهای دیدنی چالوس به همین جا ختم نمی‌شوند، اما فرصت کوتاه است و باید دوباره به دل جاده بزنید.

ساری

یکی از بزرگ‌ترین دردسرهای ایرانگردی این است که به هر شهر و استانی که قدم می‌گذارید، دلتان می‌خواهد همان جا بمانید و دیگر جلوتر نروید. واقعا اراده آهنی می‌خواهد که از چالوس دل بکنید، از محمودآباد، آمل، بابل، و قائم‌شهررد شوید و به ساری برسید. دیدنی‌های تاریخی و طبیعی شهر ساری زیاد هستند. به علاوه تمام شهرهای اطراف آن هم با دیدنی‌های جذاب منتظر شما هستند.

جاهای دیدنی ساریاما یکی از جاهایی که حتما باید ببینید چشمه‌های باداب در ۱۲۱ کیلومتری جنوب ساری است. درست است که برای رسیدن به این چشمه‌ها باید حدود دو ساعت رانندگی کنید، اما هم مناظر اطراف و هم آنچه در مقصد انتظار شما را می‌کشد ارزشش را دارد. اگر در فصل تابستان به چشمه‌های باداب می‌روید حتما وسایل آب‌تنی به همراه داشته باشید. آب این چشمه‌ها به شدت شور است و مواد معدنی موجود در آن باعث شده آب دریاچه را به رنگ‌های زرد، قرمز و نارنجی ببینید.

استان گلستان

خوب آنچه از استان مازندران دیدید کافی ‌است و حالا وقت آن رسیده بهشت را با معنای دیگری تجربه کنید. شهرها، جنگل‌ها، و سواحل استان گلستان آنقدر زیبا و بکر هستند که باورتان نمی‌شود روی کره زمین قدم گذاشته‌اید.

‌گرگان

از ساری تا گرگان ۱۳۳ کیلومتر راه است. اما اصلا نگران نباشید که راه طولانی و سخت است. در میان راه باید از شهرهای نکا، کردکوی، و نودیجه بگذرید. به علاوه ساحل و دریا و خلیج گرگان هم هم‌مسیر شما هستند. حالا کجای گرگان را ببینید؟ البته که جاذبه‌های طبیعی گرگان مانند سایر شهرهای شمالی بسیار زیاد است، اما جنگل ناهار خوران را به هیچ وجه نباید از دست بدهید.

جاهای دیدنی گرگاندر دل جنگل، رودخانه و آبشار زیارت به انتظار شما نشسته‌اند. بعد از دیدن آنها می‌توانید به روستای زیبای زیارت هم سری بزنید. در نزدیکی ناهارخوران چشمه و دریاچه النگدره هم ارزش دیدن را دارد و منظره زیبای آن می‌تواند روزتان را به یاد ماندنی‌تر هم بکند. کنار این دریاچه می‌توانید بساط چای و عصرانه را برپا کنید و چند ساعتی بمانید و استراحت کنید.

بندر ترکمن

از گرگان تا بندر ترکمن فقط ۴۰ کیلومتر به سمت شمال راه دارید. برای همین هم بعد از دیدن گرگان حتما باید جاذبه‌های بندر ترکمن را هم ببینید. اولین جایی که باید در بندر ترکمن می‌بینید، اسکله ترکمن است.

بندر ترکمنبعد از همین اسکله می‌توانید سوار قایق شوید و خود را به تنها جزیره دریای خزر یعنی آشوراده برسانید. این جزیره تا چند سال پیش مسکونی بود، ولی حالا به خانه‌ هزاران پرنده مهاجر تبدیل شده است. اگر به طبیعت وحشی علاقه‌مند هستید، این جزیره بهشت شما خواهد بود.

ایرانگردی در شهرهای شرق ایران

کم‌کم به شهرهای شرقی ایران می‌رسیم و باید با شمال سرسبز و زیبا خداحافظی کنیم. البته مطمئنا شهرهای شرقی هم زیبایی‌های خاص خود را دارند. کوهستان‌های بلند و شهرهای زیبایی در انتظار شما هستند که مردمان آن خونگرم‌ترین در تمام ایران‌هستند.

استان خراسان شمالی

بعد از گلستان، اولین استانی که در مسیر ایرانگردی خود به آن برمی‌خورید، خراسان شمالی است. خراسان شمالی به خاطر تفرجگاه‌ها و جاهای دیدنی خود معروف است. بعد از آن همه جنگل و سرسبزی شمال ایران، حالا به مناظری رسیده‌ایم که بیشتر کوهستانی و خشک هستند. یعنی زمستان‌های سردتر و تابستان‌های گرم‌تری دارند. برای همین احتمالا باید لباس‌های خود را عوض کرده و لباس مناسب اقلیم جدید را بپوشید.

بجنورد

مرکز استان خراسان شمالی شهر بجنورد است. این شهر دو تفرجگاه معروف به نام‌های بابا امان و بش قارداش دارد. بش قارداش به معنای پنچ برادر است که داستان تاریخی جالبی هم دارد. ظاهرا این پنج برادر در مقابل ظلم و ستم پادشاه آن زمان ایستاده‌اند و بعد به کوهستان پناه برده‌اند. این کوهستان که محل کنونی شهرستان بجنورد است جای بی‌آب و علفی بوده. اما بعد از ورود این برادران، پنج چسمه جوشان سر از کوه برآورده و آب آن زمین را سبز و حاصلخیز کرده است. شما می‌توانید از آب این پنچ چشمه بنوشید. حتی پزشکان طب سنتی اعتقاد دارند این آب برای درمان بیماری‌های گوارشی مناسب است.

ایرانگردیخراسان رضوی

اما حالا که از خراسان شمالی گذشتید، به خراسان رضوی می‌رسید. در راه رسیدن به خراسان رضوی بهتر است از مسیر گنبد کاووس، شیروان و قوچان بروید. این مسیر کمی از مسیر شاهرود، سبزوار، و نیشابور کوتاه‌تر است. به علاوه مسیر شمالی سرسبزتر هم هست.

مشهد

بیشتر مردم ایران به قصد زیارت حرم امام هشتم به مشهد می‌روند، اما باید بدانید جاهای دیدنی مشهد از این حرف‌ها بیشتر هستند. اگر در یکی از ماه‌های گرم سال به مشهد رسیده‌اید، حتما سری به پارک کوه‌سنگی مشهد بزنید. این پارک به خاطر ارتفاع زیاد هم در روز دیدنی است و هم در شب.

کوه سنگی از جاذبه های مشهدعلاوه‌بر گوه‌سنگی، جاهای زیارتی و تفریحی زیادی هستند که دیدن از آنها را نباید از دست بدهید. مثلا طرقبه و شاندیز در حوالی شهر مشهد را حتما باید ببینید. طرقبه یکی از ییلاقات مشهد است که آب‌وهوا و منظره‌ زیبایی دارد و شاندیز هم به خاطر رستوران‌های زیبا و باکیفیت خود معروف است.

نیشابور

ایران‌گردی شما کامل نمی‌شود، مگر اینکه به نیشابور، شهر شاعران و فیروزه هم بروید. فاصله بین مشهد و نیشابور ۱۳۹ کیلومتر است که حدودا یک ساعت و چهل دقیقه طول می‌کشد. اگر در میان راه خسته شدید، می‌توانید در شهر ییلاقی خرو استراحتی کنید. این شهر سرسبز و زیبا در میان جاده‌ بیابانی مانند بهشتی است برای افرادی که ساعت‌ها در راه بوده‌اند.

ایرانگردیو اما خود نیشابور، آرامگاه‌های عطار و خیام از مهم‌ترین جاذبه‌های نیشابور هستند. علاوه‌بر آن، آرامگاه‌های کمال‌الملک و پرویز مشکاتیان موسیقی‌دان بزرگ کشورمان هم ببیند و به این بزرگان سلام کنید. بعد از آن اگر به رصد و خیره‌‌شدن شدن به ستارگان علاقه‌مند هستید، آسمان‌نمای خیام بهترین جا برای شماست. در این افلاک‌نما می‌توانید نمای ۱۸۰ درجه از آسمان و ستارگان را ببینید.

استان خراسان جنوبی

کم‌کم داریم به جنوب کشور نزدیک می‌شویم و آب‌وهوای کشور گرم‌تر و بیابانی‌تر می‌شود. فاصله بین شهرها و استان‌ها هم در نیمه جنوبی کشور خلی بیشتر از نیمه شمالی است. برای همین در روتین ایرانگردی خود باید تغییراتی ایجاد کنید. مثلا آب و غذای کافی همراه داشته باشید و از کرم ضدآفتاب قوی استفاده کنید. از همه مهم‌تر خودروی خود را سرویس کنید و از سلامت سیستم سرمایشی آن اطمینان حاصل کنید. استان خراسان جنوبی به کشتزارهای زعفران معروف است. بنابراین در این استان فرصت این را خواهید داشت مراحل کاشت و برداشت زعفران را از نزدیک ببینید.

بیرجند

اگر در فصل تابستان به بیرجند رسیده‌اید، سفر خوشمزه‌ای در انتظارتان است. چون سرتاسر بیرجند پوشیده از باغ‌های زرشک، زردآلو، انگور و بادام است. تمام این میوه‌های خوشمزه تروتازه در باغ‌های شهر قابل خرید هستند، میوه‌هایی که همین الان از درخت چیده شده‌اند. اگر هم جایی خنک زیر سابه درختان و در کنار آب می‌خواهید می‌توانید به آبشار گیوک بروید. این آبشار ۵ کیلومتر با بیرجند فاصله دارد و رفتن به آنجا می‌تواند پیک‌نیک باصفا و خوشایندی را برایتان رقم بزند.

picture 15استان سیستان و بلوچستان

ایرانگردی خود را به سمت جنوب کشور ادامه می‌دهیم. جای بعدی که باید به دیدن آن بروید استان سیستان و بلوچستان است. نام سیستان را احتمالا از شاهنامه زیاد شنیده‌اید، جایی که رستم در آن به دنیا آمده. و البته احتمالا این استان را به آب و هوای بیابانی و کم‌آبی آن می‌شناسید. اما جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان به خاطر همین اقلیم گرم و خشک شگفت‌انگیزتر از سایر نقاط ایران به چشم می‌آیند.

زاهدان

از بیرجند تا زاهدان حدود ۴۶۰ کیلومتر جاده بیابانی را باید رانندگی کنید. در میان راه احتمالا شترها را خواهید دید که به صورت گله‌ای در بیابان حرکت می‌کنند. هر وقت که به آبادی رسیدید، درختان نخل را می‌بینید که سر به آسمان می‌سایند. وقتی به زاهدان رسیدید اول چرخی در شهر بزنید و حتما از بازارهای محلی لباس‌های دست‌دوز بلوچه بخرید. بعد از آن اگر از گرما خسته شدید، می‌توانید ۱۰۰ کیلومتر از شهر دور شده و به لادیز بروید.

گردشگری در زاهدانروستای لادیز یکی از شگفت‌انگیزترین جاهای زاهدان است. این روستای پرآب در دل کوه مانند بهشتی می‌ماند در دل بیابان. در کوه‌های اطراف روستا می‌توانید غارهایی را پیدا کنید که سر سقفشان آب می‌چکد. صدای چک‌چک آب روی کف غار و انعکاس آن روی دیواره‌های آن حقیقتا شگفت‌انگیز است. به علاوه به خاطر ارتفاع روستا و وجود چشمه‌های متعدد، هوای این روستا از سایر مناطق استان خنک‌تر است.

چابهار

مقصد بعدی در این ایرانگردی شگفت‌انگیز چابهار است. جاذبه‌های چابهار واقعا بیشتر از آن هستند که بخواهید همه‌ آنها را در چند روز ببینید. به علاوه هوا هم در این بخش از کشور آنقدر زیبا و مطبوع است که دلتان نمی‌خواهد چابهار را ترک کنید. به عنوان اولین مقصد خود در چابهار به تالاب لیپار بروید.

ایرانگردیاین تالاب در ایران کاملا منحصربه‌فرد است و در تمام دنیا هم فقط پنج تا مشابه آن وجود دارد. دلیل متفاوت بودن تالار لیپار رنگ‌های صورتی و قرمزی است که در آن می‌بینید. به لطف وجود باکتری‌های خاص، رنگ‌های این تالاب از هر نقاشی زیباتر هستند. البته تالاب لیپار خانه‌ پرنده‌های زیبایی مانند فلامینگو، عقاب دشتی، و طاووسک هم هست. طبیعت دوستان حتما دوربین عکاسی به همراه داشته باشند تا بتوانند زیبایی‌های بی‌نهایت این تالاب را برای خود ثبت کنند.

ایرانگردی در شهرهای جنوب ایران

به جنوب ایران رسیده‌ایم، منطقه خرما و ماهی. آب‌وهوا در این منطقه کشور گرم و حاره‌ای است. یعنی علاوه بر گرمای زیاد در ماه‌های تابستان، شرجی زیاد را هم باید تحمل کنید. برای همین دوباره وقت آن رسیده سبک لباس‌های خود را تغییر داده و لباس‌هایی آزاد و خنک بپوشید. پیشنهاد علی‌بابا این است که لباس‌های محلی جنوبی را تهیه کرده و آنها را بپوشید. این طوری هم به اقتصاد شهرهای جنوبی کمک می‌کنید و هم خنک می‌مانید.

دیدنی های بندرعباساستان هرمزگان

به استان هرمزگان خوش آمدید. حالا وقت آن رسیده مناظر دریای خزر و شمال کشور را با خلیج همیشه فارس و مناظر جنوبی در ذهنتان جایگزین کنید. رانندگی در امتداد ساحل وقتی که اینجا و آنجا دریا خود می‌نمایاند واقعا لذت‌بخش است. اگر فکر می‌کنید یک بار در شمال کشور این تجربه را داشته‌اید و دیگر نیازی به آن ندارید، در اشتباه هستید.

بندرعباس

بعد از ۶۷۸ کیلومتر رانندگی بالاخره به بندرعباس می‌رسید. شهری که مقصد بیشتر کشتی‌های باری است که به سمت ایران روانه هستند. منطقی است که اول از همه به بندر بروید و قبل از دیدن جاذبه‌های دیگر بندرعباس کشتی‌های ریز و درشتی را ببینید که در بندر در تکاپو هستند.

دیدنی های جنوب ایرانشاید قبل از اینکه به مساجد و آب‌انبارها و سایر جاهای دیدنی بندرعباس بروید، بهتر باشد کمی در وان آب‌گرم طبیعی غوطه‌ور شده و خستگی سفر را از تن به در کنید. آب‌گرم گنو در ۳۴ کیلومتری شمال بندرعباس واقع شده و علاوه‌بر آب‌گرم تفریحاتی دیگری هم برای شما در چنته دارد. بعد از اینکه خستگی‌تان در رفت می‌توانید، در پیست اسب‌سواری گنو اسب‌سواری کنید یا اگر مهارت اسب‌سواری ندارید از درشکه‌سواری لذت ببرید.

بعد از اینکه حسابی تفریح کردید، به ساحل بندرعباس برگردید و یکی از غذاهای دریایی لذیز جنوبی را در یکی از آلاچیق‌های روی ساحل سفارش دهید. می‌توانید شب را در یکی از اقامت‌گاه‌های بوم‌گردی شهر بگذرانید و فردا صبح زود راهی مقصد بعدی یعنی قشم شوید.

قشم

وسعت جزیره قشم حدود ۱۰ برابر جزیره کیش است. برای همین هم می‌توان گفت که طبیعت این جزیره دست نخورده‌تر و بکرتر مانده است. جزیره قشم شامل چندین دره و ساحل است و دیدن هر کدام از آنها خالی از لطف نیست. بازدید از تمام دیدنی‌های جزیره قشم و جزیره‌های اطراف آن یک جفت کفش ورزشی خوب می‌خواهد. پس پاشنه‌ها را بالا بکشید و آماده رفتن شوید.

سفر و ایرانگردیاولین جایی که در قشم می‌توانید ببینید دره ستارگان است. درست مانند کوه مریخی‌ها در چابهار است. با پا گذاشتن داخل آن حس‌ می‌کنید دیگر روی کره زمین نیستید و قدم به یک سیاره ناشناخته گذاشته‌اید. شکل‌های عجیب‌وغریب این دره از فرسایش سنگ‌های رسوبی در دو میلیون سال به وجود آمده‌اند. البته لازم به ذکر است که این دره به عنوان یکی از آثار طبیعی در سازمان یونسکو ثبت شده‌ است.

از جزیره قشم می‌توانید با قایق به هرمز بروید. در هرمز اول سراغ فرش خاکی جزیره را بگیرید. اگر هوا خوب باشد و باران نیامده باشد، این فرش به شدت دیدنی است. یک گروه پنجاه نفره از شن‌های رنگی خود جزیره استفاده کرده و فرش خاکی را طراحی می‌کنند. این فرش ۱۲۰۰ مترمربع است و تنوع رنگی شن‌های موجود در جزیره را به بهترین شکل به رخ می‌کشد.

دیدنی های قشم ایرانکیش

حالا که حرف جزیره گردی است، باید بگوییم ایرانگردی بدون دیدن جزیره کیش هم ناتمام است. برای سفر از قشم تا کیش اول باید با قایق با بندر پل بروید. بعد از بندرپل تا بندر چارک رانندگی کنید و بعد با کشتی به جزیره کیش بروید. البته این مسیر راه دریایی هم دارد. اگر کشتی سانی فعال باشد، می‌توانید با این کشتی از قشم مستقیما به کیش بروید.

از خرید تا قواصی، دوچرخه‌سواری روی ساحل و تماشای غروب خورشید از ورای کشتی یونانی در یک روز گشت‌وگذار نمی‌گنجند. ولی اگر می‌خواهید روی جزیره فقط یک دیدنی را ببینید، پارک دلفین‌ها یا دلفیناریوم را انتخاب کنید. این آکواریوم آب شور خانه‌ دلفین و چندین گونه پستاندار دریایی دیگر هم هست. اما آنچه پارک را دیدنی می‌کند، شیرین‌کاری‌های دلفین‌ها و نمایش‌های هر روزه آن‌هاست.

ایرانگردی در استان بوشهر

بعد از اینکه به جزیره چارک برگشتید، شش ساعت دیگر در امتداد ساحل رانندگی کنید. از شهرهای پارسیان، عسلویه و بندر کنگان بگذرید و به بندر بوشهر برسید. استان بوشهر یکی از دریایی‌ترین شهرهای ایران و حتی جهان است. به دو دلیل می‌توان این ادعا را داشت، اول اینکه ارتفاع بوشهر از سطح دریا بسیار پایین‌تر است. به طوری که اگر از روی عرشه کشتی ساحل را تماشا کنید، انگار که نیمی از شهر زیر آب مانده است. دلیل دیگر این است که استان بوشهر به طور کلی حدود ۹۰۰ کیلومتر ساحل دارد. یعنی از هر کجای استان که بخواهید می‌توانید به ساحل دسترسی داشته باشید.

بوشهر

یکی از اصلی‌ترین جاهای دیدنی بوشهر نخلستان‌های آن است. این شهر حدود ۳۹ هزار هکتار نخلستان دارد. برای همین حتما به یکی از این نخلستان‌ها بروید و از منظره درختان خرما و جوی‌های آب روان پای آنها لذت ببرید. مردم بوشهر آنقدر مهمان‌نواز هستند که احتمالا دست خالی از نخلستان باز نمی‌گردید. حقیقتا هم خرمای بوشهر بهترین خرمای کشور است و اگر اهل سوغات خریدن هستید این بهترین گزینه برای شماست.

چیزهای دیگری که حتما باید در بوشهر تجربه کنید موسیقی شنیدنی بوشهری و غذاهای خوشمزه این شهر هستند. البته جاهای دیدنی بوشهر به این موارد محدود نمی‌شود و بسیار زیاد است.

بوشهر و جنوب ایرانگردیگناوه

بندر گناوه حدود ۱۶۰ کیلومتر با بوشهر فاصله دارد و مقصد بعدی در ایرانگردی ماست. این بندر قدیمی جاذبه‌های دیدنی زیادی دارد که از جمله آنها می‌توان به ساحل شنی و بندر ریگ اشاه کرد. یکی از جاهایی که می‌توانید در آن ساعات خوشی را به سر کنید تالاب حله است. این تالاب سالیانه میزبان هزاران پرنده مهاجر است که از مناطق سردسیر به اینجا می‌آیند. اگر در موقع مناسب در بندر گناوه باشید، شانس دیدن این پرنده‌های زیبا را هم به دست خواهید آورد.

بندر گناوه ایرانایرانگردی در استان فارس

وقت آن رسیده با دریای جنوب هم خداحافظی کنید و به سمت شمال و مرکز کشور بروید. به استان فارس. بخش‌های جنوبی استان فارس فاصله چندانی با بندر گناوه ندارند. مقصد بعدی ما شیراز است. برای رسیدن به این شهر زیبا باید ۳۲۳ کیلومتر رانندگی کنید. در راه باید از شهرهای برازجان و کازرون بگذرید و نهایتا خود را به شیراز برسانید.

شیراز

در شیراز هوا خشک‌تر و خنک‌تر از بخش‌های جنوبی کشور است. شهر شیراز بهشت گردشگران است، چه از نظر تاریخی، فرهنگی، و طبیعی. در این شهر کارهای زیادی می‌توانید انجام دهید و جاهای زیادی را می‌توانید ببینید، اما از جاهای دیدنی شیراز که به هیچ عنوان نباید از دست بدهید، باغات و عمارت‌های زیبای شیرازی است.

جاذبه های شیرازشهر شیراز به طور کلی هشت باغ اصلی دارد و هر کدام از آنها عمارت‌ها و موزه‌های خود را دارند. دیدن هر کدام از این باغ‌ها شما را با بخشی از تاریخ و فرهنگ زیبای شیرازی آشنا می‌کند. به علاوه طراحی زیبای این باغ‌ها حال‌وهوای باصفایی دارد که قدم زدن در آنها تمام خستگی راه را از جان شما به در می‌برد.

استان کهگیلویه و بویراحمد

از شیراز هم بیرون باید زد. این بار به سمت شمال غربی حرکت می‌کنیم. کم‌کم راه‌مان را به نقطه آغاز سفر پیدا می‌کنیم. اما قبل از آن باید چند استان دیگر را هم ببینید. استان کهگیلویه و بویر احمد در دل رشته‌کوه زاگرس واقع شده و بلند‌ترین کوه ایران یعنی دنا در همین استان قرار دارد. در این استان هر چه به سمت جنوب برویم هوا گرم‌تر می‌شود و هر چه به سمت شمال حرکت کنیم هوا سردتر و کوهستانی می‌شود.

استان کهگیلویه و بویراحمدیاسوج

یاسوج در نیمه ابتدایی سال شهر دشت‌های پرگل و آبشارهای خروشان است. این شهر در بخش کوهستانی و سردسیری استان قراردارد. اگر در زمستان و بهار راهتان به یاسوج افتاد، حتما به پیست اسکی کاکان بروید. این یکی از بهترین پیست‌های اسکی ایران است و حتی اگر تجهیزات لازم را هم نداشته باشید، به راحتی می‌توانید آنها را در محوطه پیست کرایه کنید.

جاذبه‌های دیدنی یاسوج تمامی ندارند، اما اگر بخواهید یکی را انتخاب کنید آن یکی حتما تنگه تامرادی است. این تنگه هم ارزش تاریخی دارد و هم طبیعی. چرا؟ چون در تمام طول تاریخ جنگ‌هایی در این تنگه رخ داده است که آثار آن را هنوز هم می‌توان در تنگه دید. به علاوه جای‌جای تنگه چشمه‌ها و آبشارهای زیبایی هستند که هر کدام می‌توانند مکان مناسبی برای برپاکردن بساط پیکنیک به یادماندنی باشند.

ایرانگردی در شهرهای غرب ایران

تاحالا سه جهت اصلی را در ایران گشت‌وگذار کرده‌ایم و تنها جهت باقی‌مانده غرب است. البته غرب ایران آنقدر جاهای دیدنی و تاریخی دارد که وصف آنها چندین کتاب لازم دارد. ولی به هر حال در ادامه این مقاله به صورت کلی با شهرهایی که در مسیرمان از غرب به شمال قرار دارند آشنا می‌شویم.

استان ایلام

بین شهر یاسوج و استان ایلام راه طولانی است. باید مسیری ۸۱۸ کیلومتری را در حدود یازده ساعت و نیم طی کنید تا به مقصد بعدی ایرانگردی برسید. اما نگران نباشید چون این مسیر از زیباترین و حاصلخیزترین دشت‌های ایران می‌گذرد و زیبایی مسیر اجازه نمی‌دهد احساس خستگی یا کسالت کنید. در این مسیر باید از شهرهای بهبهان، رامهرمز،‌ شوش و دزفول بگذرید. بخش‌هایی از دشت خوزستان که تنهایی و زیبایی آن نفستان را بند خواهد آورد. در جاده‌ای می‌رانید که تا کیلومترها چیزی دیده نمی‌شود به جز مزارع سبز و درختان پربار.

ایلام

ایلام به نام عروس زاگرس معروف است. این شهر آب‌وهوای معتدل و کوهستانی دارد و مناظر طبیعی آن حقیقتا نفسگیر هستند. اگر بخواهید یک روز را در ایلام بگذرانید و یکی از جاهای دیدنی ایلام را ببینید، آن جا حتما دره ارغوان در اردیبهشت است. این دره سه کیلومتر با شهر ایلام فاصله دارد و بدون اغراق یکی از زیباترین جاهای کشور است.

ایرانگردی زیباتصور کنید در میان دشتی قدم می‌زنید که سرتاسر پوشیده از درختان ارغوان با شکوفه‌های صورتی است. عطر تازه و مدهوش‌کننده ارغوان در

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت