جاهای دیدنی گلپایگان یا شهر چهار اقلیم ایران

جاهای دیدنی گلپایگان کم نیستند. وجب به وجب گلپایگان پر از داستان‌های تاریخی خوانده‌‌نشده است. سفر به گلپایگان مثل خواندن کتابی تاریخی است که در هر صفحه درسی به ما می‌دهد. برای بازدید از جاهای دیدنی گلپایگان باید چمدانتان را ببندید و به غرب استان اصفهان بروید. مهم‌ترین دیدنی های گلپایگان به سه دسته تاریخی، مذهبی و طبیعی تقسیم می‌شوند. به خاطر قدمت جاهای تاریخی تاریخی و بکر بودن جاذبه های طبیعی گلپایگان، این مقصد از نظر گردشگری اهمیت زیادی دارد.

لازم نیست که از گلپایگان و کباب‌های معروفش برایتان بگویم. لبنیات گلپایگان هم که دیگر نیازی به تعریف ندارند! پس از اول راهنمای سفر به گلپایگان می‌دانید که در مجله گردشگری علی‌بابا ماجراجویی لذت‌بخشی خواهید داشت!

گلپایگان کجاست؟
گلپایگان در غرب استان اصفهان قرار دارد.
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در گلپایگان کدام است؟
بهترین گزینه‌های طبیعت‌گردی در گلپایگان عبارتند از رودخانه گلپایگان، روستای کوچری گلپایگان، کوه الوند گلپایگان، تنگه غرقاب، غار یکه چاه، غار کوه سوخته صالح پیغمبر، غار کوه سوخته صالح پیغمبر، سد گلپایگان.
جاهای زیارتی و مذهبی گلپایگان کجاست؟
جاهای زیارتی و مذهبی گلپایگان عبارتند از مناره آجری گلپایگان، مسجد جامع گلپایگان، بازار تاریخی گلپایگان، ارگ تاریخی گوگد، امامزاده سیدالسادات، امامزاده هفده تن، بقعه امامزاده ابوالفتوح.
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی گلپایگان کدام است؟
معروف‌ترین پارک و مرکز تفریحی گلپایگان عبارتند از پارک ساحلی، پارک هفده تن، پارک شهرداری، پارک جنگلی گلپایگان.
بهترین جاهای تاریخی و دیدنی گلپایگان کدام است؟
مسجد جامع گلپایگان؛ بازار تاریخی گلپایگان؛ مناره آجری سلجوقی؛ سنگ نگاره‌های تیمره؛ ارگ تاریخی گوگد؛ امامزاده هفده تن؛ قلعه تاریخی وداغ؛ امامزاده سیدالسادات و…

گلپایگان در یک نگاه

اولین ساکنان شهر تاریخی گلپایگان پیشینه‌ای هفت هزار ساله دارند. جاذبه های گردشگری گلپایگان تقریبا ۲۵۰ اثر تاریخی، فرهنگی و گردشگری هستند. ۲۹ اثر تاریخی این شهر در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

جاهای دیدنی گلپایگان؛ طبیعت‌گردی

برای فرار از شلوغی شهر، آلودگی هوا و سروصدا، طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی گلپایگان بهترین انتخاب است. اگر در شهرهای بزرگ زندگی می‌کنید، بد نیست بعضی وقت‌ها از روند خسته‌کننده زندگی شهری فاصله بگیرید و به دل طبیعت گلپایگان بزنید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

لحظه‌ای خودتان را دور از استرس کاری و هوای آلوده تصور کنید: «منظره طبیعت سرسبز، بوی چمن‌های مرطوب و اکسیژن خالص!» همه این‌ها بدون شک یادآور آرامش محض در جاهای دیدنی گلپایگان هستند. اگر دنبال آرامش و تنفس هوای پاک هستید، طبیعت‌گردی در گلپایگان را از دست ندهید. در ادامه چند تا از جاذبه‌های طبیعت‌گردی گلپایگان را به شما معرفی می‌کنم.

– کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان

کوه الوند یکی از جاهای دیدنی اصفهان است که در شمال شهرستان گلپایگان قرار دارد. بلندترین قله این کوه کلنگ سیاه نام دارد. ارتفاع بلندترین قله ۳۱۱۱ متر است. برای لذت از طبیعت زیبا و آب و هوای کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان حتما نباید کوهنورد باشید. همین که بخواهید کمی از شهر دور شوید و از شلوغی‌ها به دل کوه پناه ببرید کافی است!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

اگر خواستید طبیعت‌گردی در جاهای دیدنی گلپایگان را به معنای واقعی تجربه کنید، کوه الوند را به لیست برنامه سفرتان اضافه کنید. قبل از رفتن به کوه الوند با خود هر چیزی که لازم دارید ببرید. از آب و خوراکی گرفته تا تجهیزات لازم طبیعت‌گردی و کوهنوردی چون کوه الوند امکاناتی ندارد و طبیعتی بکر منتظرتان است.

برای بالا رفتن از کوه الوند گلپایگان، از جنوب و شمال، مسیرهای مختلفی در دسترس است. معروف‌ترین مسیر کوه الوند، مسیر جنوبی است که به چشمه خضر می‌رسد. پیشنهاد می‌کنم از مسیر جنوبی بروید تا بتوانید چشمه خضر که یکی از جاذبه های گردشگری اصفهان است را ببینید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Irna

جاده شمالی کوه الوند از جاهای دیدنی گلپایگان طولانی‌تر از بقیه مسیرها است. این جاده به خاطر منظره‌های زیبا، طرفداران زیادی دارد. جاده شمالی به زیارتگاهی در دامنه کوه الوند می‌رسد.

همچنین، مهم‌ترین جان‌پناه کوه الوند تخت رستم نام دارد. مردم محلی گلپایگان به تخت رستم «کول خران» می‌گویند.

آدرس کوه الوند

برای رفتن به کوه الوند باید به شمال غرب استان گلپایگان بروید.

لوکیشن کوه الوند روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

– روستای کوچری در جاهای دیدنی گلپایپان

روستای سرسبز کوچری در دل کوه‌های سر به فلک کشیده و صنوبرهای چند ساله قرار داشت. متاسفانه در حال حاضر اثری از روستای کوچری باقی نمانده است!

سال ۱۳۸۹ بود که تصمیم انتقال آب آشامیدنی از سرشاخه‌های دز به شهرهای اطراف گرفته شد. دلیجان، ساوه، قم، خوانسار، خمین، گلپایگان، محلات، نیمور و سلفچگان شهرهای مورد نظر بودند. در نتیجه، تصمیم گرفتند در این روستا سد بسازند. سد کوچری از جاهای دیدنی گلپایگان در سال ۱۳۹۵ به بهره‌برداری رسید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

در این روستا افراد زیادی سکونت داشتند که به خاطر ساخت سد کوچری، مجبور شدند کوچ کنند؛ چون باید خانه‌های آن‌ها تخریب می‌شد! این سد با وجود اینکه به خاطر تامین آب مردم ساخته شد، دلیل نابودی صدها درخت صنوبر کهنسال است! حالا سد کوچری تبدیل به یکی از دیدنی های گلپایگان شده است.

افراد زیادی برای تفریح آخر هفته‌ها به این منطقه می‌روند. بهترین زمان بازدید از سد کوچری از جاهای دیدنی گلپایگان اواسط بهار تا اواخر شهریور ماه است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

بهتر است بدانید که روزهای تعطیل در فصل‌های بهار و تابستان این منطقه خیلی شلوغ و ترافیک سنگین می‌شود. گردشگران از گلپایگان، خوانسار، خمین و شهرهای دیگر ایران برای دیدن طبیعت بکر و لذت از هوای تمیز به کوچری می‌روند. اطراف این منطقه بکر امکاناتی وجود ندارد، به همین دلیل باید هر چیزی که لازم دارید، با خود ببرید. از آب و غذا گرفته تا وسایل لازم برای کمپینگ یا پیک‌نیک!

این مجموعه گردشگری از جاهای دیدنی گلپایگان ۴۰ هزار مترمربع زیربنا دارد. جاذبه های دیدنی گلپایگان نزدیک کوچری عبارت هستند از:

  •  چشم‌انداز سد کوچری
  •  رودخانه اناربار
  •  دشت لاله‌های واژگون
  • روستای گردشگری هِنده
  • روستای عباس‌آباد
  • سنگ‌نگاره‌های تاریخی

آدرس روستای کوچری

سد کوچری در هشت کیلومتری جنوب غرب شهرستان گلپایگان قرار دارد.

لوکیشن روستای کوچری روی گوگل مپ

– روستای وانشان

روستای وانشان یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است که هم طبیعتی زیبا و هم آثار تاریخی باارزشی دارد. این روستا در ارتفاعات قرار گرفته و آب‌وهوای خوبی دارد. روستای وانشان به زبان محلی به اسم وانشون معروف است. امامزاده ابوالفتوح سلیمان‌بن موسی‌بن جعفر و درخت هزار ساله آن از جاذبه‌های منحصر به فرد روستای وانشان هستند.

mappروستای وانشان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس روستای وانشان

آدرس روستای وانشان در ۱۲ کیلومتری جنوب شهرستان گلپایگان و ۱۵ کیلومتری شمال خوانسار است.

لوکیشن روستای وانشان روی گوگل مپ

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

– رودخانه گلپایگان در جاهای دیدنی گلپایگان

برای عوض کردن روتین تکراری زندگی بد نیست پیک‌نیک نیم‌روزی را کنار رودخانه گلپایگان تجربه کنید. از ماهیگیری گرفته تا دیدن اثر تاریخی و طبیعت‌گردی. همه جاهای دیدنی طبیعی گلپایگان جذابیت این منطقه را چند برابر کرده‌اند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

رودخانه گلپایگان، با نام‌های رودخانه اناربار، گل افشان، قمرود و رود قبله معروف است. این رودخانه از کوه‌های زاگرس در غرب اصفهان سرچشمه می‌گیرد. مسیر نهایی رودخانه گلپایگان دریاچه نمک است. اناربار مهم‌ترین رودخانه و از جاهای دیدنی گلپایگان است. چون جهت جریان آب آن رو به قبله است به آن «رود قبله» هم می‌گویند.

رود گلپایگان از ارتفاعات زاگرس، نزدیک به سرشاخه‌های زاینده رود و دز سرچشمه می‌گیرد. این رود اصلی‌ترین شبکه زهکش گلپایگان است. بیشه‌زارهای اطراف رودخانه از دربند کوچری تا انتهای دربند، پوشش گیاهی خاصی دارند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

اینجا پاتوقی عالی برای اوقات فراغت مردم گلپایگان و گردشگران است. تفریح جالب دیگری که می‌توانید در کنار رودخانه گلپایگان از آن لذت ببرید، ماهیگیری است. ماهیگیری از رودخانه گلپایگان هم فال است و هم تماشا چون هم لذت ماهیگیری را تجربه می‌کنید و هم بساط ناهارتان که ماهی کبابی تازه است برپا می‌شود!

آب رودخانه اناربار در این منطقه دائمی است. به همین دلیل همیشه انواع ماهی رودخانه‌ای و کپور ماهیان گیر می‌آید. این رودخانه پس از گذشتن از گلپایگان، لعل بار (اناربار) نامیده می‌شود.

اگر به این رودخانه از جاهای دیدنی گلپایگان رفتید سری هم به پل تاریخی قاضی زاهد بزنید. «پل قاضی زاهد»، با پایه‌های سنگی و طاق‌های آجری که یکی از دیدنی‌های تاریخی گلپایگان است، روی این رودخانه قرار دارد.

آدرس رودخانه گلپایگان

رودخانه گلپایگان در محله گلپایگان، خیابان معلم، بلوار معلم واقع شده است.

لوکیشن رودخانه گلپایگان روی گوگل مپ

– دریاچه سد گلپایگان

دریاچه سد گلپایگان یکی دیگر از دیدنی های گلپایگان است که قدمت آن به اوایل قرن چهاردهم می‌رسد. جالب است بدانید که دریاچه سد گلپایگان اولین سد مخزنی خاکی و اولین سد مدرن ایران است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

ساخت این سد از جاهای دیدنی گلپایگان از سال ۱۳۲۳ شمسی شروع شد و در سال ۱۳۳۶ به بهره‌برداری رسید. دریاچه سد گلپایگان مهم‌ترین منبع تامین آب کشاورزی زمین‌های گلپایگان است.

این سد روی رودخانه اناربار ساخته شده و از سطح زمین ۵۷ متر ارتفاع دارد. در زمان ساخت این سد تجهیزاتی وجود نداشت و به روش سنتی ساخته شده است. با این وجود، هنوز هم با گذشت این همه سال ایمنی و پایداری سد مورد توجه است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

دریاچه سد گلپایگان محل زندگی ماهی‌هایی مثل سوف، کپور، ماهی سفید رودخانه‌ای و قزل‌آلا است. ماهی سفید و قزل‌آلای سد گلپایگان را اگر بخورید می‌بینید که فرق ماهی طبیعی و ماهی پرورشی دقیقا چیست.

آدرس دریاچه سد گلپایگان

برای بازدید از دریاچه سد گلپایگان باید به ۱۸ کیلومتری جنوب غرب شهر گلپایگان، نزدیک روستای اختوان، جاده ویست بروید.

لوکیشن دریاچه سد گلپایگان روی گوگل مپ

– تنگه غرقاب در جاهای دیدنی گلپایگان

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان تنگه غرقاب است. تنگه غرقاب با ترکیب تاریخ و طبیعت تبدیل برای من به یکی از زیباترین جاهای دیدنی اصفهان شده است. این تنگه در روستای غرقاب قرار دارد. واضح است که تنگه نام خودش را از این روستا گرفته است اما می‌گویند که افسانه‌ای پشت نام‌گذاری این روستا است!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

داستان از این قرار است که زمانی پادشاهی با سپاه خود از کنار این منطقه عبور می‌کرد. ناگهان پادشاه متوجه چیزی مثل مناره می‌شود. به همین دلیل دستور می‌دهد برای تخلیه آب، دربند منطقه را باز کنند. وقتی آب تخلیه می‌شود خانه‌های روستایی را می‌بینند. از آن زمان نام روستا را غرقاب به معنی غرق در آب گذاشتند.

سنگ‌نگاره‌های تنگه غرقاب از جاهای دیدنی گلپایگان معروف‌ترین دیدنی‌‌های غرقاب گلپایگان هستند. البته در این روستا آثار تاریخی دیگری مثل قلعه‌های تاریخی و یک حمام تاریخی هم وجود دارد.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

طبیعت بکر و وجود سنگ نوشته‌های تاریخی دلیل‌های اصلی محبوبیت این جاذبه بین مسافرها هستند. البته بهتر است از همین الان بگویم که هر مسافری به دیدن جاذبه‌هایی مثل تنگه غرقاب علاقه ندارد چون سلیقه هر کسی فرق دارد.

آب و هوای روستای غرقاب از جاهای دیدنی گلپایگان نسبت به خود شهر گلپایگان خنک‌تر است. به همین دلیل می‌توانید در فصل تابستان هم به این روستا بروید. اما در کل بهترین زمان بازدید از تنگه غرقاب فصل‌های بهار، آخر تابستان و اوایل پاییز است. این فصل‌ها برای لذت بردن از طبیعت زیبا و آثار تاریخی ایدئال هستند. در این زمان هم هوا عالی است و هم مناظر طبیعی در زیباترین حالت هستند. تنگه غرقاب از موقعیت جغرافیایی خاصی برخوردار است و به آن ۴ اقلیم می‌گویند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

قدمت نقش برجسته و کتیبه‌های این روستا از ۷۰۰۰ سال پیش تا قرن ۸ هجری قمری تخمین زده شده است. کتیبه‌های سنگی تنگه غرقاب مهم‌ترین دیدنی های گلپایگان هستند. این کتیبه‌ها شامل نقش‌هایی از حیوانات مثل بز کوهی است. همچنین، کتیبه‌هایی به خط پهلوی، وقف نامه‌ای مربوط به زمان ساسانی و کتیبه‌هایی به خط کوفی را در این منطقه می‌توانید ببینید.

آدرس تنگه غرقاب

برای رفتن به تنگه غرقاب باید به بخش مرکزی استان گلپایگان، بلوار امام رضا (ع) و روستای غرقاب بروید.

لوکیشن تنگه غرقاب روی گوگل مپ

– غار قلعه جمال

یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان غار قلعه جمال است. بازدید از غار قلعه جمال را پیشنهاد نمی‌دهم چون این غار در دل کوه قرار دارد و رسیدن به دهانه ورودی غار سخت است. حتی افرادی که در صخره‌نوردی و کوهنوردی حرفه‌ای هستند ممکن است در غار گیر کنند. بازدید از غار قلعه جمال اصلا مناسب گردشگران نیست.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آدرس غار قلعه جمال

غار قلعه جمال در کوه قلعه جمال در پنج کیلومتری جنوب ‌غرب گلپایگان قرار دارد.

لوکیشن غار قلعه جمال روی گوگل مپ

– غار یکه ‌چاه در جاهای دیدنی گلپایگان

غار یکه چاه یکی دیگر از جاهای دیدنی گلپایگان است که در استان محلات قرار دارد. ظروف و بقایای کشف‌شده نشان می‌دهد قدمت غار یکه چاه به زمانی می‌رسد که حتی مسیح هم به دنیا نیامده بوده، یعنی بیشتر از ۲هزار سال پیش!

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

این غار از جاهای دیدنی گلپایگان در ۲۵ آبان ۱۳۸۷ در لیست آثار ملی ایران به ثبت رسید. متاسفانه غار در حال خراب شدن است و بازدید از آن توصیه نمی‌شود. برای بازدید از غار یکه چاه باید با متخصص غارنوردی مشورت کنید. در کل برای دیدن غارها باید با راهنمای باتجربه و تجهیزات کامل بروید.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

این غار سنگی آهکی یک دهنه اصلی و یک دهنه فرعی دارد. وقتی از دهنه اصلی وارد می‌شوید به یک تالار بزرگ پر از استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها می‌رسید (اولی، رسوباتی هستند که از سقف آویزان می‌شود، مثل قندیل؛ دومی رسوباتی هستند که از کف بیرون می‌آیند). برای رسیدن به تالار دوم هم باید از یک راهروی خیلی باریک عبور کنید. در تالار دوم، استلاکتیت‌های پرده‌ای و سوزنی درخشان، هر بیننده‌ای را جادو می‌کنند.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

آخر غار هم به خاطر فعالیت طبیعی استالاگمیت‌ها و استالاکتیت‌ها تندیسی زیبا درست شده است. اسم این تندیس را «نیایش» گذاشته‌اند. اگر تجربه دیدن غار یکه چاه از جاهای دیدنی گلپایگان را دارید خوشحال می‌شوم در آخر این مطلب با علی‌بابا به اشتراک بگذارید.

آدرس غار یکه‌چاه

غار یکه چاه در استان مرکزی، کوه‌های جنوب شرقی شهرستان محلات، دهستان باقرآباد، روستای یکه چاه قرار دارد.

لوکیشن غار یکه‌چاه روی گوگل مپ

– غار کوه سوخته صالح پیغمبر

غار سوخته صالح پیغمبر در روستای موته که یکی از مهم‌ترین مناطق حفاظت‌شده ایران است قرار دارد. موته پر از گیاهان خاص است. این منطقه که یکی از جالب‌ترین جاهای دیدنی گلپایگان است، زیستگاه آهو است.

جاهای دیدنی گلپایگان

عکس از: سایت Google Maps

پوشش جانوری موته از ۲۵ نوع پستاندار، ۸۸ نوع پرنده و ۲۵ نوع خزنده و پرنده تشکیل شده است. این غار روی کوه سوخته قرار دارد و به همین دلیل با این اسم شناخته می‌شود. غار سوخته صالح پیغمبر از جاهای دیدنی گلپایگان کنار قیف بزرگ روی کوه است و زمستان‌ها داخل

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت