آبشار گزو کجاست؟ ماجراجویی در دل جنگل لفور

اگر به‌دنبال یک سفر ماجراجویی و کشف راز درون جنگلید، آبشار گزو مازندران در میان انبوهی از درختان منتظر شماست. این آبشار خروشان، در دل جنگل‌های لفور پنهان شده و برای رسیدن به آن باید سفری هیجان‌انگیز را در دل طبیعت آغاز کنید.

مسیر رسیدن به آبشار گزو، خود به‌تنهایی، داستانی پرماجراست. جاده‌ای خاکی و پرپیچ‌وخم که از میان درختان انبوه عبور می‌کند، شما را به دنیایی سرشار از رمز و راز می‌برد و نه‌تنها با این آبشار بلکه با سایر جاهای دیدنی مازندران هم آشنا می‌کند.

پس اگر به‌دنبال تجربه‌ای متفاوت از طبیعت‌گردی هستید و از مسیرهای چالش‌برانگیز لذت می‌برید، ما در مجله علی‌بابا، این بار آبشار گزو با تمام زیبایی‌های پنهانش را به‌عنوان مقصد سفر به شما پیشنهاد می‌کنیم.

آبشار گزو کجاست؟
آبشار گزو در استان مازندران و در دل جنگل‌های لفور، در ۴۰کیلومتری شهر زیرآب واقع شده ‌است.
بهترین زمان بازدید از آبشار گزو چه موقعی است؟
بهترین زمان بازدید از آبشار گزو از اواخر بهار تا اوایل پاییز است.
کدام جاذبه‌های گردشگری به آبشار گزو نزدیک است؟
جنگل‌های لفور، سد البرز، امامزاده برادران گزو، پل ورسک، آبشار هفت‌تیرکن و دریاچه شورمست از جاذبه‌های دیدنی نزدیک به این منطقه است.
آبشار گزو چه امکانات رفاهی و تفریحی دارد؟
در نزدیکی آبشار گزو سوادکوه امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. تنها امکانات رفاهی این منطقه یک سرویس بهداشتی در امامزاده نزدیک آبشار است.
در بازدید از آبشار گزو کجا اقامت کنیم؟
در بازدید از آبشار گزو می‌توانید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی نزدیک آبشار یا در شهر زیرآب اقامت کنید؛ همچنین اگر اهل شب‌مانی در دل طبیعتید، می‌توانید در کنار آبشار کمپ بزنید و شب را آ‌نجا سپری کنید.

مشخصات آبشار گزو

آبشار گزو سوادکوه از جاذبه‌های طبیعی و بکر استان مازندران است که هنوز میان بسیاری از طبیعت‌گردان ناشناخته باقی‌ مانده است. آبشار گزو ۴۸ متر ارتفاع دارد و درواقع از دو آبشار مجزا به ارتفاع ۴۳ و ۴۵ متر تشکیل شده که در مجاورت یکدیگر قرار گرفته‌ و منظره‌ای چشم‌نواز خلق کرده‌اند.

آبشار گزو مازندران

عکس از: سایت Google Maps

برخلاف بسیاری از آبشارها، آبشار گزو آلاشت در تمام طول سال، جریان آب دائمی دارد و به‌دلیل قوس‌داربودن دیوار پشتی آن، آب در حوضچه‌ جمع شده و پای آبشار فرصتی برای آب‌تنی فراهم می‌کند.

آبشار گزو کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

مسیر دسترسی به آبشار گزو کمی دشوار است و از طریق یک مسیر جنگلی و کوهستانی عبور می‌کند. با‌این‌حال، عبور از این مسیر و گذر از میان درختان کهنسال و تماشای مناظر زیبا، به‌خودی‌خود لذتی وصف‌ناپذیر دارد.

آبشار گزو کجاست؟

آبشار گزو در دل جنگل‌های لفور در استان مازندران و در ۴۰ کیلومتری شهر زیرآب سوادکوه واقع شده است. این آبشار درواقع در قلب مازندران و در منطقه‌ای کوهستانی با آب‌وهوایی خنک و دلچسب قرار گرفته ‌است.

لوکیشن آبشار گزو سوادکوه روی گوگل مپ

آبشار گزو کجاست؟

عکس از: سایت Google Maps

بهترین مسیر دسترسی به آبشار گزو

مسیر رسیدن به آبشار گزو مازندران کمی دشوار و کوهستانی است؛ اما باتوجه‌به زیبایی‌های مسیر و طبیعت بکر آن، قطعا ارزش تلاش‌کردن را دارد. از دو مسیر اصلی زیر می‌توانید به آبشار گزو آلاشت بروید:

در مسیر اول از جاده فیروزکوه به‌سمت سوادکوه حرکت کنید. بعد از شهر زیرآب، به‌سمت شیرگاه و سپس جاده لفور بروید. در جاده لفور، بعد از روستای کارسنگ، تابلوی امامزاده گزو را می‌بینید که باید به‌سمت آن بپیچید. با رسیدن به امامزاده مسیر آسفالت به پایان می‌رسد و باید ادامه مسیر را تا رسیدن به آبشار در یک جاده خاکی پیاده‌روی کنید.

رفتن به آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

در مسیر دوم بعد از رسیدن به شهر زیرآب باید به کمک تابلوهای راهنما به‌سمت جاده جمشیدآباد بروید. پس از عبور از روستای جمشیدآباد وارد همان جاده لفور خواهید شد. با دیدن تابلوی امامزاده باید به‌سمت آن بپیچید و ادامه مسیر را مثل مسیر اول طی کنید.

مسیر رفتن به آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

فاصله سوادکوه تا آبشار گزو

 • مسافت: حدود ۴۰ کیلومتر تا زیرآب سوادکوه
 • زمان: تقریبا ۱ ساعت
فاصله آبشار گزو تا سوادکوه

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا آبشار گزو

 • فاصله آبشار گزو تا تهران: حدود ۴۵۰ کیلومتر
 • زمان: تقریبا ۵ ساعت

فاصله بابل تا آبشار گزو

 • مسافت: تقریبا ۷۶ کیلومتر
 • زمان: تقریبا ۴۵ دقیقه
فاصله آبشار گزو تا بابل

عکس از: سایت Google Maps

فاصله مشهد تا آبشار گزو

 • مسافت: حدود ۸۰۰ کیلومتر
 • زمان: تقریبا ۸ ساعت

بهترین زمان بازدید از آبشار گزو

فصل بهار تا اواسط پاییز، بهترین زمان برای سفر به مازندران و دیدن آبشار گزو مازندران است. در این فصل‌ها آب‌وهوای منطقه خنک و معتدل است و می‌توانید از طبیعت سرسبز جنگل لفور لذت ببرید.

بهترین زمان رفتن به آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

سفر به آبشار گزو در تابستان به‌دلیل گرمی و شرجی هوا شاید کمی مشکل به نظر برسد؛ اما اگر مسیر را تحمل کنید، آب‌تنی در حوضچه‌ پایین‌دست آبشار می‌تواند حالتان را حسابی جا بیاورد. به‌دلیل دسترسی سخت و یخبندان‌بودن آب آبشار در فصل زمستان، این فصل را برای سفر به آبشار گزو پیشنهاد نمی‌کنیم.

پوشش گیاهی و جانوری آبشار گزو

موقعیت مکانی آبشار گزو در دل جنگل‌های هیرکانی باعث شده تا شاهد طبیعتی سرسبز و پوشش گیاهی و جانوری متنوعی باشید. درختان پهن‌برگ و سوزنی‌برگ مختلفی مانند راش، انجیلی، ممرز، توس، افرا و  بلوط، زبان گنجشک و انواع گیاهان علفی، بوته‌ها و گل‌های وحشی بخشی از پوشش گیاهی این منطقه است که زیبایی آبشار را دوچندان کرده است.

آبشار گزو سوادکوه

عکس از: سایت Google Maps

در کنار این پوشش گیاهی متنوع، گونه‌های جانوری مثل گوزن، خرس قهوه‌ای، پلنگ، گرگ، روباه، شغال، خرگوش و انواع پرندگان، این منطقه را به یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در مازندران تبدیل کرده‌اند.

جاهای دیدنی اطراف آبشار گزو

دیدنی‌های این منطقه تنها به آبشار گزو محدود نمی‌شود. می‌توانید پس از گشت‌وگذار در کنار آبشار به جاذبه‌های دیدنی اطراف این منطقه هم سری بزنید و سفر خود را کامل کنید.

دیدنی‌های اطراف آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

– سد البرز

سد البرز که به سد لفور هم معروف است، از جاهای نزدیک و دیدنی آبشار گزو سوادکوه است که در دل جنگل‌های لفور واقع شده ‌است. این سد علاوه‌بر تأمین آب آشامیدنی و کشاورزی منطقه با داشتن طبیعتی بکر، به مکانی ایدئال برای تفریح و گردش هم تبدیل شده ‌است.

پیاده‌روی در حاشیه دریاچه سد و ماهیگیری ازجمله تفریحات محبوب گردشگرانی‌ است که از این منطقه بازدید می‌کنند.

سد البرز

عکس از: سایت Google Maps

– امامزاده برادران گزو

بقعه امامزاده گزو، از دیگر جاهای دیدنی این منطقه است که در مسیر دسترسی به آبشار واقع ‌شده ‌است. این امامزاده قدمتی تاریخی دارد و محل زیارت مردم محلی منطقه است. علاوه‌بر زیارت، محوطه امامزاده محلی مناسب برای استراحت در مسیر آبشار است. می‌توانید در این مکان، نفسی تازه کنید و از طبیعت زیبای اطراف لذت ببرید.

امامزاده گزو

عکس از: سایت Google Maps

همچنین باید بگوییم تنها امکانات رفاهی آبشار در همین امامزاده قرار گرفته است و پس از عبور از این مسیر دیگر به چیز خاصی دسترسی نخواهید داشت؛ همچنین اگر قصد دارید شب را در نزدیکی آبشار بمانید، می‌توانید یکی از اتاق‌های امامزاده را اجاره کنید.

– جنگل لفور

جنگل لفور یکی از زیباترین و بکرترین جنگل‌های شمال ایران است که آبشار گزو، بلندترین آبشار مازندران را در آغوش گرفته ‌است. مسیر دسترسی به این آبشار از میان جنگل‌های لفور می‌گذرد و در طول مسیر می‌توانید از طبیعت بکر و چشم‌نواز جنگل و رودخانه‌های متعدد آن لذت ببرید. این جنگل محل ایدئالی برای عکاسی است.

جنگل لفور

عکس از: سایت Google Maps

امکانات تفریحی آبشار گزو

علاوه‌بر تماشای عظمت و زیبایی آبشار گزو، فعالیت‌های تفریحی مختلفی هم در این منطقه وجود دارد که می‌تواند تجربه‌ سفرتان را به‌یادماندنی‌تر کند.

– کمپینگ

اگر به‌دنبال تجربه‌ای بکر در دل طبیعت و فرار از شلوغی‌های شهرید، می‌توانید شب را در حوالی آبشار گزو کمپ بزنید و از صدای برخورد آب با صخره‌ها، آسمان پرستاره، سکوت جنگل، تجربه غروب و طلوع خورشید و… لذت ببرید.

آبشار گزو مازندران

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی

طبیعت بکر و دست‌نخورده نزدیک آبشار سوژه‌های مختلفی برای عکاسی به شما هدیه می‌دهد. نورپردازی طبیعی، درختان انبوه، آبشار و… تصویری چشم‌نواز خلق می‌کند که امکان ندارد آن را در قاب گوشیتان ثبت نکنید. اینجا همه‌چیز به خلاقیت شما بستگی دارد. با کمی حوصله می‌توانید خاطره‌های زیبایی از این سفر را با خود ببرید.

اقامت در نزدیکی آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

این نکته را هم بگوییم که بهترین زمان برای عکاسی اوایل صبح یا نزدیک غروب خورشید است. در این زمان می‌توانید بهترین عکس را از سوژه‌های خود بگیرید. اگر هم ایده‌ خاصی برای عکاسی ندارید، تابش پرتوی آفتاب از لای درختان یا برخورد قطرات آب با صخره‌ها، از خلاقانه‌ترین موضوعات عکاسی در این منطقه است.

– جنگل‌نوردی

اگر اهل طبیعت‌گردی و پیاده‌روی در دل جنگل هستید، جنگل‌نوردی در اطراف آبشار گزو می‌تواند تجربه‌ متفاوتی برایتان را رقم بزند. درختان سربه‌فلک‌کشیده سبز، صدای خوش پرندگان و تلالو نور خورشید همگی دست به یکدیگر داده‌ است تا مسیر جنگل را برای شما رؤیایی کند.

تفریحات آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

مسیر جنگل‌نوردی در اطراف آبشار گزو هیجان خاص خودش را دارد؛ اما اگر با این مکان آشنایی ندارید، بهتر است به صورت گروهی بروید و مسیرهای کوتاه و نزدیک را برای پیاده‌روی در جنگل انتخاب کنید. احتمال گم‌شدن در دل جنگل‌های لفور کم نیست؛ پس از مسیر اصلی خارج نشوید و سعی کنید قبل از تاریک‌شدن هوا برگردید.

– صخره‌نوردی

صخره‌نوردی از آن دست فعالیت‌هایی است که نمی‌توانید هرجایی آن را امتحان کنید. بلندای آبشار گزو آلاشت این امکان را به شما می‌دهد تا به بالای آبشار صعود کنید و از آنجا یک فرود هیجان‌انگیز را تجربه کنید؛ البته برای این کار به آمادگی جسمانی زیادی و تجهیزات کافی نیاز دارید.

ارتفاع آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

– شنا

فصل بهار و تابستان فرصت خوبی برای آمدن به این منطقه و آب‌تنی در حوضچه پایین آبشار است. هرچند شناکردن در این حوضچه لذت‌بخش است، بااین‌حال لازم است به چند نکته ایمنی توجه کنید:

 • مراقب کودکان باشید و اجازه ندهید به تنهایی در حوضچه آبشار، آب‌تنی کنند.
 • مناطق کم‌عمق را برای شنا انتخاب کنید.
 • از پریدن از صخره‌ها و جاهای مرتفع به درون حوضچه، خودداری کنید. این کار بسیار خطرناک است.
شنا در آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

امکانات رفاهی آبشار گزو

متاسفانه آبشار گزو سوادکوه امکانات رفاهی خاصی ندارد و برای سفر به این منطقه باید تجهیزات کافی، آب آشامیدنی و غذای سبک همراه خود داشته‌ باشید. همان‌طور که بالاتر گفتیم تنها امکان رفاهی نزدیک این منطقه پارکینگ و سرویس بهداشتی ‌است که در امامزاده برادران قرار گرفته ‌است.

آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

البته گاهی محلی‌های منطقه در ایام شلوغ و پرمسافر، در نزدیکی آبشار چند بوفه خوراکی کوچک دایر می‌کنند. شاید شانس این را داشته ‌باشید در زمان سفرتان به این منطقه، این بوفه‌ها فعال باشند و بتوانید چند نمونه غذای محلی امتحان کنید.

اقامت در آبشار گزو

در سفر به آبشار گزو آلاشت، گزینه‌های مختلفی برای اقامت وجود دارد که می‌توانید باتوجه‌به سلیقه، بودجه و سبک زندگی‌تان، یکی از آن‌ها را انتخاب کنید.

آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

– کمپینگ و شب‌مانی حوالی آبشار گزو

اگر به‌دنبال تجربه‌ای هیجان‌انگیزید، می‌توانید در حوالی آبشار گزو کمپ بزنید و شب را در دل طبیعت بگذرانید. ازآنجاکه امکانات این منطقه محدود است، فراموش نکنید برای کمپینگ، وسایل لازم مانند چادر، کیسه‌خواب، زیرانداز، مواد غذایی و آب آشامیدنی را به همراه داشته باشید.

جنگل لفور

عکس از: سایت Google Maps

– اقامتگاه‌های بوم‌گردی

اگر به‌دنبال اقامتی راحت‌ترید، می‌توانید یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی که در نزدیکی آبشار گزو وجود دارد، انتخاب کنید. نزدیک‌ترین اقامتگاه به این آبشار، اتاق‌های اسکان مسافران امامزاده برادران گزو است که کمی پایین‌تر از آبشار واقع شده‌ است.

آبشار گزو

عکس از: سایت Google Maps

همچنین می‌توانید در روستاهای اطراف آبشار مثل روستای لفور، کلبه‌ جنگلی رزرو کنید و همچنان در دل طبیعت بمانید.

درنهایت اگر به‌دنبال امکانات رفاهی کامل‌تری هستید باید پس از گشت‌وگذار در این منطقه و دیدن جاهای دیدنی نزدیک آبشار به شهرهایی چون سوادکوه، شیرگاه یا قائم‌شهر برگردید و در هتل یا ویلا اقامت کنید.

توصیه‌هایی برای سفر به‌یادماندنی در آبشار گزو

 • قبل از سفر به آبشار گزو آلاشت، از وضعیت آب‌وهوا اطلاع پیدا کنید.
 • در طول مسیر، به علائم هشداردهنده توجه کنید. اگر تجربه‌ طبیعت‌گردی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم برای سفر به این منطقه از یک راهنمای محلی کمک بگیرید.
 • به‌دلیل دشواری مسیر، سفر به این منطقه و بازدید از این آبشار مازندران را به کودکان و سالمندان توصیه نمی‌کنیم.
 • مسیر دسترسی به آبشار خاکی و جنگلی است؛ بنابراین بهتر است از یک کفش مناسب پیاده‌روی استفاده‌ کنید.
 • به‌دلیل مسافت ۴۰ دقیقه‌ای برای پیاده‌روی، پیشنهاد می‌کنیم فقط وسایل ضروری به همراه داشته ‌باشید و از کوله‌پشتی‌های سبک استفاده کنید.
 • اگر قصد دارید در کنار آبشار پیک‌نیک کنید، آب آشامیدنی و مواد غذایی ساده همراه داشته ‌باشید.
 • اگر قصد دارید، شب را در کنار آبشار کمپ بزنید، فراموش نکنید چادر، کیسه‌خواب، جعبه کمک‌های اولیه و سایر لوازم کمپینگ

  منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت