دریاچه چورت ساری اثری هنری از بطن یک زلزله است!

شمال ایران مثل یک کتاب چند هزار صفحه‌ای است که در هر ورقش یک ژانر و سبک از طبیعت را نشان می‌دهد. یک ورق از این کتاب به دریاچه چُورَت یا دریاچه میانشه یکی از جاهای دیدنی ساری اختصاص دارد. دریاچه چورت ساری یک دریاچه خودجوش و طبیعی است که خودش را در گوشه‌ای دنج در میان جنگل‌های مازندران از چشم‌ها پنهان کرده است. این دریاچه از آن دسته جاهای دیدنی شمال است که در بین طبیعت‌گردها حسابی طرفدار دارد.

در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا قرار است درباره اینکه دریاچه چورت کجاست و ماجرای شکل‌گیری دریاچه چورت چیست گپ بزنیم و تفریحات و امکانات و در کل سیر تا پیاز دریاچه چورت را با هم بشناسیم.

دریاچه چورت کجاست؟
دریاچه چورت یکی از جاهای دیدنی ساری، در استان مازندران است که در جاده ساری به کیاسر و در ۱۰ کیلومتری روستای چورت قرار دارد.
مسیر دریاچه چورت از تهران چطور است؟
تهرانی‌ها باید از جاده فیروزکوه به دریاچه چورت بروند. قبل از پل سفید به طرف فریم و تنگه سلیمانیه بپیچید. در کیلومتر ۳۰ جاده ساری ـ کیاسر (به سمت کیاسر) یک تابلوی کوچک که اسم چورت روی آن نوشته شده را می‌بینید. از ابتدای این جاده تا دریاچه چورت حدودا ۲ ساعت راه است.
آب‌وهوای دریاچه چورت چگونه است؟
دریاچه چورت تقریبا در مناطق کوهستانی مازندران قرار گرفته و ارتفاع نسبتا زیادی از سطح دریا دارد، به همین دلیل نسبت به مازندران آب‌وهوای ییلاقی و معتدل‌تری دارد.
بهترین فصل برای سفر به دریاچه چورت چه فصلی است؟
بهترین زمان برای بازدید از دریاچه از نظر آب‌وهوا اواخر فروردین تا اوایل آبان است.

دریاچه چورت از گذشته تاکنون

در مسیر ساری به کیاسر، روستایی به نام چورت وجود دارد که در فاصله ۱۰ کیلومتری آنجا یک دریاچه معروف به نام همین روستا قرار گرفته است. تاریخ تولد دریاچه چورت به سال ۱۳۱۸ یعنی ۸۳ سال پیش برمی‌گردد. پس این دریاچه خیلی هم سن و سال‌دار و سالخورده نیست، البته به نسبت دریاچه‌های دیگر مازندران مثل دریاچه ارواح که چند میلیون سال قدمت دارند.

تاریخچه دریاچه چورت

عکس از: سایت Tripadvisor

داشتم می‌گفتم، ۸۳ سال قبل یک زلزله بزرگ مازندران را می‌لرزاند. با این زمین‌لرزه و لغزش زمین یک دره پرشیب به وجود می‌آید و مسیر آب چشمه‌ای که در نزدیکی بستر این دریاچه بوده بسته می‌شود. آب چشمه قسمتی از جنگل را در خود غرق می‌کند و اینطوری دریاچه چورت ایجاد می‌شود.

پیشینه دریاچه چورت

عکس از: سایت Twitter

وقتی آب دریاچه پایین می‌آید، داخل دریاچه درختان کمرشکسته‌ و نصفه‌ونیمه‌ای دیده می‌شوند که منظره‌ دریاچه را خیلی خاص‌ نشان می‌دهند.

از آنجایی که مقدار آب این دریاچه در فصل‌های مختلف کم و زیاد می‌شود، ابعاد و اندازه مشخص و دقیقی نمی‌شود برای آن تعیین کرد؛ اما در کل دریاچه حدود ۲.۵ هکتار مساحت دارد، یعنی تقریبا به اندازه ۴۲ تا استخر استاندارد در کنار هم.

دریاچه چورت

عکس از: سایت Twitter

چرا چورت؟

تا جایی که من می‌دانم و اگر چیزهایی که خواندم درست باشد، کلمه «چورت» در اصل «شولت» به معنی برکه و باتلاق بوده که در اثر گذشت زمان و تغییر و تحولات زبان به کلمه «چورت» تبدیل شده است. در نزدیک دریاچه هم یک روستا به همین اسم وجود دارد که نام دریاچه را از روی همان انتخاب کرده‌اند.

علت نامگذاری دریاچه چورت

عکس از: سایت Saednews

اسم‌های دیگر دریاچه چورت

بین مردم مازندران این دریاچه به اسم دریاچه میانشه هم مشهور است. حدسی که من درمورد انتساب دریاچه به این اسم می‌زنم (و البته درست و غلط بودنش را نمی‌دانم) این است که این کلمه از دو قسمت «میان» و «شه» درست شده است. معنی قسمت اول که معلوم است، کلمه «شه» هم به معنی قطرات آب و شبنمی است که در هوای مه‌آلود روی پوست یا برگ گل و… می‌نشیند.

نام دیگر دریاچه چورت

عکس از: سایت Irna

پس می‌شود گفت که میانشه یعنی جایی که میان شه قرار دارد. این حدس من با هوای مه‌گرفته دریاچه در بعضی فصول سال خیلی بی‌ربط نیست.

شرایط آب‌وهوایی دریاچه چطور است؟

دریاچه چورت ساری ۱۰۳۴ متر از سطح دریا ارتفاع دارد و همین ارتفاع نسبتا زیاد باعث شده آب‌وهوای معتدل و ییلاقی‌تری در مقایسه با جاهای دیگر شمال داشته باشد. پس اگر هیچ‌جوره با رطوبت و هوای شرجی شمال آب‌تان به یک جوب نمی‌رود، با خیال راحت به دریاچه میانشه بروید.

آب و هوای دریاچه چورت

عکس از: سایت Saednews

در فصل بهار بیشتر جاهای ایران هوای مطبوع و معتدلی دارند و دریاچه چورت هم از این قاعده مستثنی نیست. در بهار دریاچه میانشه خنک و رطوبت هوا کمتر از بقیه ایام سال است، اما هر چه به تابستان نزدیک می‌شود، هم دمای هوا بالاتر می‌رود هم مقدار بارش‌ها کمتر می‌شود و سطح آب دریاچه پایین می‌آید.

هوای دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

در شش ماهه دوم سال که هوا رو به سردی می‌رود، مقدار بارش‌ها در دریاچه چورت زیاد می‌شود و ممکن است مسیر دسترسی به دریاچه، به‌خاطر لغزنده و ناایمن بودن کاملا بسته شود.

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه چورت چیست؟

اگر به اطراف خودتان در دریاچه چورت نگاه کنید، از بالای سرتان تا پایین پا، انواع و اقسام گونه‌های گیاهی را می‌بینید. درختان توسکا و راش مثل یک نگهبان در دورتادور دریاچه قد علم کرده‌اند و از آن مراقبت می‌کنند.

پوشش گیاهی دریاچه چورت

عکس از: سایت Cloudfront

به‌جز این دو نوع درخت که از درختان بومی مازندران هستند، اگر سر بچرخانید درختان ازگیل جنگلی و ولیک و گل و گیاه‌های رنگارنگ که بیشتر در فصل بهار رشد می‌کنند را هم می‌بینید. همان نزدیکی‌های دریاچه عطر و بوی آشنایی مشامتان را قلقلک می‌دهد؛ درست حس کردید، عطر پونه و آویشن است که کناره دریاچه و داخل جنگل روییده‌اند.

دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

این محیط بکر و جنگل‌های انبوه حوالی دریاچه چورت خانه پرندگان و حیوانات وحشی و اهلی مختلفی هستند که اگر شانس بیاورید می‌توانید از نزدیک آن‌ها را ببینید. قرقاول و کبک، مارال، پلنگ، روباه، شغال، خرس قهوه‌ای، گرگ و گربه‌ وحشی و انواع آبزیان در دریاچه چورت زندگی می‌کنند.

پوشش جانوری دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

ماهی‌های رنگارنگ دریاچه چورت

دریاچه چورت ساری یکی از پاتوق‌های محبوب ماهیگیران است. بین آبزیان خوراکی این دریاچه، ماهی گلی‌های قرمز در پس‌زمینه سبز رنگ دریاچه بیشتر جلب‌توجه می‌کنند. مردم روستای چورت می‌گویند قبلا در دریاچه چورت اثری از ماهی نبوده است؛ روستاییان ماهی‌ها را به دریاچه انداختند و رفته‌رفته تعداد آن‌ها بیشتر شده است.

بین داستان‌هایی که درباره ماهی‌های دریاچه چورت شنیدم، یکی از آن‌ها برای من جالب بود. مردم می‌گویند تخم بعضی از گونه‌های آبزیان را پرندگان مهاجر به این دریاچه آوردند و با گذشت زمان و تولید مثل آن‌ها بر تعداد ماهی‌های دریاچه اضافه شده است.

ماهی های دریاچه چورت

عکس از: سایت petzip

تفریحات رایج کنار دریاچه چورت

دریاچه چورت برای تفریح و سرگرمی شما همه چیز دارد؛ هوای خوب برای پیک نیک، مناظر تماشایی برای پیاده‌روی و عکاسی، آفرود سواری برای آدم‌های هیجان‌دوست و یک دریاچه پر از ماهی‌های رنگارنگ برای ماهیگیری.

تفریحات دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

درختان میان دریاچه چورت

تنه‌های بی‌سر و نیمه‌جان درختان که به شکل نامنظمی تمام سطح دریاچه را پوشانده‌اند یکی از دیدنی‌ترین مناظری است که در تمام عمر دیده‌اید.

درختان میان دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

شکل عجیب این درختان و ترکیبش با فضای مه‌گرفته و پس‌زمینه کوه و جنگل، حال‌وهوای مرموز و وهم‌آلودی در دریاچه ایجاد می‌کند که در کمتر جایی می‌توانید تجربه‌اش کنید.

قایق سواری روی دریاچه

حالا که شنا در دریاچه ممنوع است، می‌توانید با قایق به آب بزنید. قایق‌سواری در دریاچه چورت از جاهای دیدنی ساری یکی از تفریحات مورد علاقه همه کسانی است که به اینجا سفر می‌کنند.

قایق سورای در دریاچه چورت

عکس از: سایت Akharinkhabar

تا جایی که من می‌دانم در اطراف دریاچه امکان کرایه قایق وجود ندارد و باید قایق خودتان را به آب بیندازید یا قایق کسانی را که در دریاچه قایق‌سواری می‌کنند قرض بگیرید.‌

آفرود کنار دریاچه چورت

اگر ماشین آفرود دارید و خیلی اهل قایق‌سواری نیستید، حداقل از هیجان آفرودسواری در جنگل‌های کنار دریاچه چورت راحت نگذرید. آفرودسواری آن هم در جاده جنگلی پرفرازونشیب چورت یکی از مهیج‌ترین تفریحات دریاچه میانشه است.

آفرود در دریاچه چورت

عکس از: سایت Digiato

ماهیگیری در دریاچه

این دریاچه با سخاوت تمام ماهی‌هایش را با شما قسمت می‌کند! پس اگر اهل ماهیگیری هستید حتما قلاب و لوازم‌تان را هم بردارید و از ماهیگیری در دریاچه چورت لذت ببرید.

جنگل‌گردی، پیاده‌روی و گشت‌وگذار

پیاده‌روی در جنگل با چاشنی بوی چوب و درختان تر و تازه و صدای پیچیدن باد بین شاخه‌ها، من را که حداقل ده سال جوان می‌کند! مسیر پیاده‌روی تا دریاچه چورت خودِ بهشت است، پس به قلب جنگل بزنید، دست‌هایتان را باز کنید و بی‌پروا زیر سقفی از درختان بگردید و خوش بگذرانید.

جنگل گردی در دریاچه چورت

عکس از: سایت Hipersia

عکاسی از مناظر دریاچه چورت

طبیعت‌گردی و عکاسی دو جزو جدانشدنی از هم و البته یکی از تفریحات دریاچه چورت هستند. در این منطقه از نظر سوژه عکاسی هیچ کم‌وکسری ندارید. پس دوربین یا گوشی خود را قبل از حرکت کامل شارژ کنید که کلی لوکیشن ناب عکاسی در دریاچه میانشه منتظر شماست.

عکاسی در دریاچه چورت

عکس از: سایت Saednews

پیک‌نیک در طبیعت

پیک‌نیک با دوستان یا خانواده تفریح ساده و بی‌دردسر دیگری است که در دریاچه چورت مزه می‌دهد. کمی خوردنی و تعدادی وسایل بازی برای خودتان جور کنید و به قول شاعر «بنشینید و دمی را به شادمانی بگذرانید!»

امکان شنا در دریاچه چورت وجود دارد؟

شنا و آب‌تنی در رودخانه و دریا و دریاچه پای ثابت سفرهای شمال است. هر چند عمق دریاچه چورت خیلی زیاد نیست، اما متاسفانه نمی‌توانید شنا در این دریاچه رویایی را تجربه کنید، چون شنا در دریاچه میانشه ممنوع است.

شنا در دریاچه چورت

عکس از: سایت Twitter

کف دریاچه چورت پوشش گیاهی دارد و پر از بوته و تنه‌های شکسته درخت است. از طرفی هم هیچ کمک و غریق‌نجاتی در دریاچه وجود ندارد و همین شنا در دریاچه را خطرناک می‌کند.

امکانات دریاچه چورت چیست؟

برای اینکه فضای بکر و طبیعی چورت از بین نرود هیچ امکاناتی در آن دور و بر تدارک دیده نشده است. خبر خوب اینکه در روستای چورت که ده بیست دقیقه بیشتر با دریاچه چورت فاصله ندارد بیشتر امکانات رفاهی و بهداشتی مثل اقامتگاه و رستوران، سرویس بهداشتی و مسجد و… وجود دارد.

امکانات دریاچه چورت

عکس از: سایت Asriran

خطرات احتمالی در سفر به دریاچه چورت

به‌جز شنا در دریاچه، یکی از خطراتی که ممکن است با آن مواجه شوید حیوانات وحشی آن حوالی است. به هر حال جنگل‌ها و دریاچه چورت خانه حیوانات هستند و مواجهه با آن‌ها دور از ذهن نیست؛ مخصوصا در شب.

خطرات دریاچه چورت

عکس از: سایت Twitter

اگر می‌خواهید شب را در جنگل یا کنار دریاچه چورت صبح کنید، حتما حواستان به این حیوانات باشد و تا جایی که می‌توانید با طبیعت‌گردهای حرفه‌ای که قبلا هم تجربه شب‌مانی در چنین جایی را داشتند، هم‌گروه شوید.

شرایط اقامت حوالی دریاچه چورت

هر چند برای گشت‌وگذار در دریاچه چورت یک نصف روز هم کافی است، اما نیمی از لذت طبیعت‌گردی به سپری کردن شب در طبیعت است. موافقید؟ برای اقامت و ماندن در دریاچه گزینه‌های منتوعی دارید که اتنخاب هر کدام از آن‌ها به سلیقه خودتان بستگی دارد.

کمپینگ کنار دریاچه چورت

کمپینگ یکی از گزینه‌های مقرون‌به‌صرفه برای اقامت در دریاچه چورت است. این دریاچه یکی از بهترین نقاط برای کمپینگ است. پختن غذا روی آتش، بیدار شدن با طلوع خورشید، تنفس هوای تازه و تمیز، ارتباط بی‌واسطه با طبیعت و درنهایت کاهش استرس و ایجاد انگیزه مضاعف تجربه‌هایی هستند که در کمپینگ در کنار دریاچه چورت نصیب‌تان می‌شود.

کمپ در کنار دریاچه چورت

عکس از: سایت Ifpnews

ماندن در طبیعت همان‌‌قدر که تجربه شیرین و متفاوتی برای طبیعت‌بازهاست، می‌تواند برای افراد ناآشنا با این سبک و سیاق سخت یا حتی خطرناک باشد.

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک دریاچه چورت

اگر ترجیح می‌دهید در جای گرم‌ونرم و امن‌تری شب را سپری کنید، اقامتگاه‌های داخل روستای چورت یا ویلا و اقامتگاه‌های داخل ساری را انتخاب کنید. مردم مهمان‌نواز روستای چورت برای اقامت یک‌شبه یا بیشتر اتاق‌هایشان را با قیمت مناسبی به مسافران اجاره می‌دهند. خانه‌های روستایی امکانات حداقلی و اولیه مثل سرویس بهداشتی، آب آشامیدنی و رخت خواب را دارند.

اقامت در دریاچه چورت

عکس از: سایت Yjc.news

برای اینکه به بقیه جاهای دیدنی ساری نزدیک باشید، اقامت در سوئیت یا ویلا‌های ساری و کیاسر هم پیشنهاد خوبی هستند. چند تا از بهترین اقامتگاه‌های ساری که در ادامه معرفی می‌کنم همگی بیشترین امتیاز را از مسافران دریافت کردند و فاصله کمی با ساری و دریاچه میانشه دارند.

  • ویلا دو خوابه یونا
  • ویلا جنگلی در حومه ساری
  • سوئیت شاه جهان
  • سوئیت سرای آرامش
اسم دیگر دریاچه چورت

عکس از: سایت Rokna

نکات احتیاطی بازدید از دریاچه چورت

سفر به دریاچه میانشه در کنار همه شیرینی‌هایش شاید کمی سختی هم برایتان داشته باشد. حالا من می‌گویم سختی، ولی آنقدرها هم که فکر می‌کنید دشوار نیست.

اول اینکه مسیر روستا تا دریاچه چورت خاکی است و پر از پستی و بلندی و شیب‌های خیلی خیلی تند. تازه وقتی که باران و برف به جاده بزند، اوضاع پیچیده‌تر هم می‌شود؛ چون ممکن است ماشین در گل‌ولای گیر کند. پس فکر رفتن به دریاچه با ماشین خودتان را از سرتان بیرو

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت