آبگرم رینه لاریجان و اکسیرهای سلامتی

آبگرم‌ها برای آرامش جسمی و درمان‌ دردهای مفصلی و پوستی انتخاب خوبی هستند و یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌ها محسوب می‌شوند. آبگرم رینه لاریجان از آن آبگرم‌هایی است که خواص درمانی زیادی دارد. اگر می‌خواهید به این آبگرم سفر کنید، بد نیست بدانید از تهران تا رینه لاریجان فقط ۱۱۰ کیلومتر راه است. آبگرم لاریجان نزدیک‌ترین آبگرم به تهران و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی لاریجان است.

آبگرم لاریجان کجاست؟
استان مازندران، جاده هراز، شهرستان لاریجان، رینه، آبگرم رینه لاریجان. برای آدرس دقیق‌تر، تیتر «آبگرم رینه لاریجان کجاست؟» را بخوانید.
فاصله آبگرم رینه لاریجان تا تهران چقدر است؟
حدود ۱۱۰ کیلومتر
آیا آبگرم لاریجان خواص درمانی دارد؟
بله، مواد معدنی و گوگرد در آبگرم رینه لاریجان هم برای پوست مفید است و هم در درمان زخم‌های پوستی، روماتیسم و دردهای مفصلی کاربرد دارد.
بهترین زمان بازدید از آبگرم رینه لاریجان چه زمانی است؟
بستگی به شما دارد، اما توصیه بعضی گردشگران اواخر تابستان و اوایل پاییز است.

آبگرم رینه لاریجان کجاست؟

بگذارید اول از رینه شروع کنم، رینه شهری در استان مازندران است که در فاصله ۹۰ کیلومتری از شهرستان آمل قرار دارد. رینه کنار لاریجان جا خوش کرده است. به همین دلیل با نام «رینه لاریجان» هم شناخته می‌شود. سبک زندگی سنتی مردم رینه باعث شده است بیشتر افراد، این منطقه را «روستای رینه» یا «روستای رینه لاریجان» هم معرفی کنند. رینه در دامنه‌های جنوب و جنوب‌شرقی قله دماوند واقع شده و نزدیک‌ترین شهر به قله باشکوه دماوند است.

آبگرم رینه لاریجان کجاست؟

عکس از: سایت Waterhouse

رینه بعد از فریدون شهر و سمیرم اصفهان، سومین شهر مرتفع ایران محسوب می‌شود و ارتفاع آن از دریا به ۲۴۰۰ متر می‌رسد. بیشتر گردشگران رینه را بخاطر حمام‌های سنتی، آب‌درمانی و از همه مهم‌تر آبگرم معروفش می‌شناسند که در این مقاله قرار است حسابی ته‌وتویش را دربیاوریم. از آبگرم رینه لاریجان تا شهر لاریجان حدود ۱۰ دقیقه راه است و آبگرم تا چشمه هم ۵ کیلومتر فاصله دارد.

آدرس آبگرم رینه لاریجان کجاست

عکس از: سایت Waterhouse

پیدایش چشمه آبگرم رینه، هدیه آتشفشان پر تب‌وتاب

می‌دانید که دماوند، آتشفشان نیمه‌فعالی است که هنوز کاملا خاموش نشده است. همین نیمه‌خاموشی قلب دماوند و شرایط خاص زمین باعث شده چشمه‌های آبگرم دامنه‌های البرز را پر کنند. پر آب‌ترین آن‌ها چشمه آب گرم رینه است که آبدهی آن به هزار لیتر در ثانیه می‌رسد.

پیدایش چشمه آبگرم رینه

عکس از: سایت Wikipedia

استقبال گردشگران از آبگرم رینه لاریجان، از زمان قاجار شروع شد. حالا هم گردشگران توجه خاصی به چشمه نشان می‌دهند. هرچه نباشد چشمه آب گرم رینه پر از املاح معدنی است. در دوره قاجار، شاهان قاجاری برای استراحت و تفریح به مازندران می‌رفتند تا هم سری به جاهای دیدنی لاریجان بزنند و هم در آبگرم رینه آب‌درمانی کنند و جان تازه‌ای بگیرند.

منطقه اطراف چشمه آبگرم رینه

عکس از: سایت Kuhnavardi

کم‌کم اهالی رینه دست به کار شدند و برای جذب گردشگر، امکانات این منطقه را بیشتر کردند. نکته مهم این است که چشمه آب گرم رینه، آب نوشیدنی ندارد و این آب بخاطر وجود املاح معدنی مزه‌ای بین تلخ و ترش دارد.

خواص درمانی آبگرم رینه لاریجان

آبگرم‌ها بخاطر فوایدشان است که اهمیت پیدا کردند. آبگرم رینه لاریجان هم از این قاعده جدا نیست. چشمه آب گرم رینه، سرشار از مواد معدنی و یون‌های گوگرد، لیتیم و کلسیم است. از گوگرد در ساخت صابون‌ها استفاده می‌شود که برای پوست بسیار مفید هستند. همین نشان می‌دهد آب این چشمه هم برای پوست خوب است و می‌تواند به درمان مشکلات پوستی کمک کند.

خواص درمانی آبگرم رینه لاریجان

عکس از: سایت Waterhouse

آبگرم رینه لاریجان در برای درمان زخم‌های پوستی و درمان دردهای مفصلی و ماهیچه‌ای بسیار مفید است. همچنین آبگرم‌ها همیشه محلی برای آرامش بیشتر گردشگران هستند. ‌

امکانات رفاهی آبگرم رینه لاریجان

برای استفاده از آبگرم رینه لاریجان، امکاناتی ساخته شده که سفر را برای گردشگران راحت کرده است. تاسیساتی مجهز به حوضچه‌های جکوزی و ویلاهایی برای اقامت شبانه مردم. همچنین لوله‌کشی و انتقال آب از چشمه آبگرم رینه تا خانه‌های کرایه‌ای در فهرست امکانات این منطقه قرار دارد که آبگرم را به خانه‌ها آورده است.

امکانات رفاهی آبگرم رینه لاریجان

عکس از: سایت Aminmana

حمام آبگرم رینه یا آب لوله‌کشی خانه‌های اطراف؟

در رینه لاریجان استخر و حمام آبگرم عمومی وجود دارد تا گردشگران بتوانند از چشمه آب گرم رینه بهره‌مند شوند؛ اما از طرفی همان طور که اشاره کردم آبگرم در بیشتر ویلاها، سوئیت‌ها و خانه‌های اجاره‌ای در رینه لوله‌کشی شده است. شما می‌توانید با اجاره این اقامتگاه‌ها، از آبگرم رینه لاریجان در خانه لذت ببرید، البته توصیه می‌کنم هم برای تجربه یک آبتنی سنتی و هم برای اطمینان از آبگرم، از امکانات عمومی استفاده کنید.

آبگرم رینه

عکس از: سایت Waterhouse

دلیل اینکه ممکن است آبگرم خانه‌ها و ویلاها چندان قابل‌اعتماد نباشد، این است که هرچند آبگرم رینه لاریحان با لوله‌کشی به خانه‌ها رسیده است، اما بعضی از ویلاها آب چشمه را وسط هفته نوبتی می‌گیرند و در مخزن‌های خود ذخیره می‌کنند تا آخر هفته‌ها که مسافران و گردشگران زیادی در این منطقه حضور دارند، آب داشته باشند. متاسفانه به نظر می‌رسد آن‌ها آب را دوباره گرم می‌کنند و به حوضچه‌ها می‌ریزند.

اقامت در آبگرم رینه لاهیجان

عکس از: سایت Aminmana

این روش باعث می‌شود آب چشمه خاصیت بالای خود را از دست بدهد و استفاده از این آبگرم برایتان خاصیتی نخواهد داشت. هرچند همه افراد چنین کاری نمی‌کنند، اما محض احتیاط با صاحب‌خانه هماهنگ کنید و مطمئن شوید آب، داغ و گوگردی باشد.

برای اینکه بفهمید از آب گوگردی استفاده می‌کنید یا نه دو راه وجود دارد. اول بوی آب است که بوی گوگرد می‌دهد و دوم اینکه گوگرد باید ته استخر یا حوضچه ته‌نشین شده باشد. این نشان‌دهنده وجود املاح معدنی فراوان در آب است. پس با خیال راحت در آب شیرجه بزنید.

اقامت در آب گرم رینه

عکس از: سایت Babakhabibi

البته احتمالا بیشتر از یک ساعت نتوانید در آب بمانید که این بخاطر وجود گوگرد زیاد در آب است. آبگرم رینه لاریجان بیشتر ایام سال شلوغ است. اگر برای استفاده از چشمه آب گرم رینه به مکان‌های عمومی رفته‌اید، بهتر است بدانید برای استفاده از حمام یا استخرها باید مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید. این هزینه به ازای هر ساعت حضور در آب با شما محاسبه می‌شوند.

آبگرم رینه در شب

عکس از: سایت Babakhabibi

در آخر یادتان باشد حتما بهداشت را رعایت کنید. از لوازم آرایشی، عطر یا اسپری استفاده نکنید و لباس‌های مورد نظرتان را برای رفتن در آب همراه خود داشته باشید.

بهترین رستوران‌های نزدیک به رینه و آبگرم لاریجان کجا هستند؟

رستوران‌های زیادی در راه آبگرم رینه لاریجان وجود دارد که نمی‌شود از قبل دانست کدام انتخاب بهتری است. با توجه به نظرات کاربران گوگل دو رستوران هستند که بیشترین رای را گرفته‌اند و ظاهرا کیفیت و عملکرد بهتری دارند. یکی رستوران سالاری که اول جاده رینه قرار دارد و دومی رستوران روگلی که دو شعبه دارد و دو طرف جاده هراز در محدوده پلور ساخته شده است.

بهترین رستوران های نزدیک به رینه و آبگرم لاریجان کجا هستند؟

عکس از: سایت Jazebeha

این رستوران‌ها احتمالا باید غذای محلی هم داشته باشند. رینه لاریجان کباب‌های خوشمزه‌ای دارد که پیشنهاد می‌کنم حتما طعم آن را امتحان کنید.

برای اقامت در آبگرم رینه لاریجان کجا بروید؟ بهترین جا برای چادر زدن کجاست؟

دغدغه اصلی افرادی که برای چند روز به رینه سفر می‌کنند، اقامت است، شب را کجا بمانید؟ نگران نباشید، علاوه‌براینکه در رینه لاریجان سوئیت و ویلا برای کرایه وجود دارد، خانه‌های سنتی هم در رینه ساخته شده که آبگرم رینه لاریجان مستقیم به این خانه‌ها وصل شده است. پس علاوه بر اجاره خانه‌ای زیبا و سنتی، می‌توانید آب‌تنی با چشمه آب گرم رینه را در خانه تجربه کنید.

در این چند سال اخیر، هتل‌هایی هم در شهر رینه تاسیس شده است تا گردشگرانی که برای بازدید از آبگرم رینه لاریجان می‌آیند، گزینه‌های بیشتر و امکانات بیشتری در اختیار داشته باشند. دو تا از این هتل‌ها «هتل رنگین‌کمان رینه» و «هتل باباقدرت رینه» هستند.

اقامت در چشمه آب گرم رینه لاهیجان

عکس از: سایت Babaghodrat36

گزینه دیگری که برای اقامت پیش روی شماست، اجاره هتل‌ در شهرهای بابل یا آمل است. می‌توانید در آمل به هتل‌های «المپیک»، «شهر» و «نیلوفر» سری بزنید. از این شهرها تا رینه کمتر از دو ساعت راه است. اگر صبح زود از هتل حرکت کنید، می‌توانید به راحتی به چشمه آبگرم رینه برسید و یک روز پرهیجان و خاطره‌انگیز داشته باشید.

اگر به فکر کمپینگ هستید، باید بگویم امکان چادرزدن در شهر رینه وجود ندارد؛ اما می‌توانید وسایلتان را جمع کنید و به بابل بروید. بابل پر از جنگل‌هایی است که در آن امکان چادرزدن وجود دارد و می‌تواند سفری پر از ماجراجویی برایتان بسازد.

برای اقامت در آبگرم رینه لاریجان کجا بروید

عکس از: سایت Baniboom

اگر می‌خواهید رزرو و اجاره اقامتگاه و ویلا را بدون دردسر پیش ببرید، سایت جاباما به شما کمک می‌کند از قیمت و امکانات هر هتل، سوئیت یا ویلا اطلاعات کاملی بگیرید.

وسایل و لوازم ضروری برای سفر به رینه و آبگرم لاریجان چیست؟

برای هر سفر، باید وسایل لازم را همراه خود داشته باشید. بالاخره نمی‌شود با جت اسکی به کوهنوردی بروید! برای سفر به چشمه آب گرم رینه هم وسایل و تجهیزات زیر ضروری هستند. توصیه می‌کنم این فهرست را یادداشت کنید یا صفحه را تا پایان جمع کردن وسایلتان نبندید.

وسایل و لوازم ضروری برای سفر به رینه و آبگرم لاریجان

عکس از: سایت Babakhabibi

یادتان باشد اگر با ماشین شخصی سفر می‌کنید حتما موارد ایمنی مربوط به آن را رعایت کنید؛ مثلا سفر در زمستان بدون زنجیرچرخ مثل رفتن در دهان شیر است.

  • کوله پشتی
  • کفش پیاده‌روی
  • عینک آفتابی و کلاه برای روزهای گرم
  • لباس گرم برای فصل‌های سرد
  • دارو و کارت شناسایی
  • بطری آب و خوراکی
مقدمات سفر به آبگرم رینه

عکس از: سایت Babakhabibi

اگر مشتاق کمپینگ هستید، حتما تمام وسایل کمپینگ را همراه خود داشته باشید تا به مشکلی برنخورید و حسابی خوش بگذرانید. همچنین برای تفریح و ثبت خاطرات بیشتر پیشنهاد می‌کنم دوربین عکاسی و وسایلی را برای بازی با خود ببرید تا هم در زمان‌های آزاد حوصله‌تان سر نرود، هم خاطرات دل‌انگیز بیشتری در دل طبیعت بسازید.

چشمه‌های آبگرم دیگر لاریجان

چشمه آبگرم استراباکو یا قلابن از دیگر چشمه‌های لاریجان است که نرسیده به روستای بایجان در محلی به نام قلابن قرار دارد. آب چشمه استراباکو در استخر بزرگی می‌ریزد که در دو بخش جداگانه برای آقایان و بانوان استفاده می‌شود. بعد از این استخر، آب چشمه به رودخانه هراز می‌ریزد.

یکی از چشمه های آبگرم لاهیجان

عکس از: سایت Beytoote

دیدنی‌های اطراف آبگرم لاریجان

حیف است به جایی سفر کنید و دیدنی‌های اطراف آن را از دست بدهید. آبگرم رینه لاریجان هم کنار خودش شگفتی‌هایی دارد که نمی‌شود از زیبایی‌های آن‌ها چشم‌پوشی کرد. پس بد نیست جاهای دیدنی اطراف چشمه آبگرم را بشناسید تا سفرتان کامل شود.

دیدنی های اطراف آبگرم لاریجان

عکس از: سایت ‌Babakhabibi

۱- غارهای کافرکلی

غارهای دست‌کَند کافرکلی در زمان‌های خیلی دور ساخته شد، حتی کمی قبل از به‌شهرت‌رسیدن آبگرم رینه لاریجان. زمانی بود که مردم تصمیم گرفتند برای فرار از حمله دشمن این دخمه‌های سنگی را به عنوان پناهگاه بسازند؛ زمان حمله دشمنان مردم در این غارها مخفی می‌شدند و به این شکل از خودشان محافظت می‌کردند. تاریخ‌نویسان می‌گویند این حفره‌ها با دست و برای پناه گرفتن از تهاجم عرب‌ها روی کوه کنده شده است.

عکس غارهای کافر کلی

عکس از: سایت Kuhnavardi

داستان از این قرار است که با سقوط سلسله ساسانیان، عرب‌ها حمله کردند؛ آن‌هایی که نمیخواستند جبهه جدید را بپذیرند، این غارها را ساختند تا از دست سربازان و به قولی زورگویان در امان باشند. به همین علت به این غارها لقب کافرکلی را دادند که یعنی غیرمسلمانان؛ البته بندگان خدا ظاهرا بی دین و ایمان هم نبودند، اما می‌دانید، زور است دیگر.

غارهای کافرکلی

عکس از: سایت Aminmana

در نگاه اول شاید به نظر برسد به این غارها دسترسی نیست یا بسیار سخت است؛ اما در حقیقت این غارها خانه‌های سه طبقه‌ای هستند که ورودی مشخصی دارند و بعضی‌ها هم با بالارفتن از صخره به آن‌ها وارد می‌شوند. در این‌ خانه‌های غاری پله‌هایی وجود دارد که جابه‌جایی بین طبقات را راحت می‌کند. همچنین قسمت‌های جدایی برای نگهبانی، آشپزخانه، سرویس بهداشتی و کانال هدایت آب ساخته شده بود تا زندگی مردم را تا حد ممکن راحت‌ کند.

عکس غارهای کافرکلی

عکس از: سایت Aminmana

غارهای کافرکلی روی گوگل مپ

۲- دشت لار

دشت لار یکی از سرسبزترین و پرگل‌ترین دشت‌های ایران نزدیک آبگرم رینه لاریجان است که قبلا هم در مجله راستین گشت حرفش را زدیم. لار که از جاهای دیدنی مازندران به حساب می‌آید، با شقایق‌های وحشی، بنفشه، زنبق ارغوانی و گل‌های زرد پر شده است. می‌توانید به دامنه کوه بروید تا گیاهانی دارویی مانند شیرین بیان، چای کوهی و آویشن  کوهی را جمع‌ کنید. برای رسیدن به دشت لار باید ۴۲ کیلومتر از شمال غرب رینه دور شوید و سمت محدوده پلور بروید. با بازدید از دشت لار می‌توانید به جاذبه‌های طبیعی فوق‌العاده‌ای برسید که تکرارنشدنی هستند.

دشت لار

عکس از: سایت Aminmana

دشت لار روی گوگل مپ

۳- آبشار شاهاندشت

آبشار شاهاندشت فقط یک آبشار معمولی اطراف چشمه آب گرم رینه نیست؛ بلکه مجموعه‌ای از ۸ آبشار خروشان و تماشایی است که کنار هم صف کشیده‌اند. این آبشار یکی از زیباترین جاهای دیدنی لاریجان است که در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد و در فهرست بلندترین آبشارهای مازندران قرار دارد.

آبشار شاهاندشتعلی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت