آبشار وارک لرستان؛ آبشاری دوقلو و پرجوش‌و‌خروش

نمی‌دانم از جاهای دیدنی لرستان چقدر اطلاع دارید؛ اما در صورتی که کمی درباره طبیعت آن می‌دانید حتما از تنوع آبشارهای این استان هم باخبر هستید. اگر قرار باشد بین حدود ۵۰ آبشار بزرگ و کوچک لرستان از زیباترین و باصفاترین آبشارهایش فهرستی تهیه شود، خوش‌سلیقه‌ها حتما آبشار وارک خرم آباد را در این فهرست می‌نویسند. اگر می‌خواهید درباره ویژگی‌های آبشار وارک لرستان و راه و چاه سفر به این آبشار و یک‌سری از جاهای دیدنی خرم آباد کلی اطلاعات کاربردی به‌دست آورید، تا پایان این مقاله از مجله علی‌بابا با من همراه باشید.

آبشار های لرستان از جاهای دیدنی خرم آباد هستند که از آب‌و‌هوایی مطبوع و طبیعتی سرسبز برخوردار هستند. آبشار وارک خرم آباد یکی از همین آبشارهاست که ارتفاعی به اندازه ۵۷ متر دارد و با درختان بلوط کهنسالش به‌عنوان یکی از بکرترین و جاهای دیدنی لرستان شناخته می‌شود.

آبشار وارک کجاست؟
آبشار وارک از جاهای دیدنی لرستان است که در ۶۰ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد و قسمت پاپی قرار دارد.
مسیر آبشار وارک از تهران چطور است؟
برای رفتن از تهران تا آبشار وارک لرستان اول باید از شهرهای اراک و بروجرد عبور کنید تا به جاده کمربندی خرم‌آباد برسید. بعد از گذشتن از جاده کمربندی و طی‌کردن ۱۴ کیلومتر به سمت جنوب به یک سه‌راهی می‌رسید. از سه‌راهی تابلوهای راهنما شما را تا رسیدن به آبشار وارک همراهی می‌کنند.
آب‌وهوای آبشار وارک چگونه است؟
آب‌و‌هوای آبشار وارک در فصل زمستان سرد و در فصل بهار و تابستان معتدل و خنک است.
بهترین فصل برای سفر به آبشار وارک چه فصلی است؟
بهترین فصل برای رفتن به آبشار وارک خرم آباد از نظر خوش آب‌و‌هوایی و دیدن منظره‌های طبیعی زیبا بهار و تابستان است.
در بازدید از آبشار وارک کجا اقامت کنیم؟
در بازدید از آبشار وارک می‌توانید در اقامتگاه‌های بوم‌گردی مثل داربلوط و سنگ‌تراشان و هتل‌های خرم‌آباد مثل سراب کیو، رنگین‌کمان و عطر که قیمت و امکانات مناسبی دارند، اقامت کنید.

جریان آب آبشار وارک لرستان همیشه برقرار است، اما گاهی با کم‌و‌زیادشدن میزان بارش ارتفاع و عرض این آبشار تغییر می‌کند. عمق آبشار وارک در حدی است که برای شنا خطرناک است و برای کمپینگ هم به‌خاطر کمبود امکانات رفاهی چندان مناسب نیست.

از آبشار وارک چه می‌دانید؟

یکی از تفاوت‌های مهم آبشار وارک با سایر آبشار های لرستان مثل آبشار بیشه در این است که این آبشار دو طبقه یا قسمت دارد.

آب زلال و سفیدرنگ هر دو طبقه آبشار وارک از دل صخره‌های سنگی می‌جوشد. آبشار دوم وارک زمانی تشکیل می‌شود که ۱۵ متر را طی می‌کند و از صخره دوم به پایین سرازیر می‌شود.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

فصل‌هایی که بارش باران کم است، قسمت اول آبشار ۷ متر ارتفاع و ۱۲ متر عرض و قسمت دوم آن ۱۵.۵ متر ارتفاع و ۵ متر عرض دارد. وقتی شدت بارش زیاد شود، آبشار دوقلوی وارک به ارتفاع ۵۷ متر و عرض ۵۰ متر هم می‌رسد.

آبشار وارک کجاست؟

آبشار وارک در ۶۰ کیلومتری روستای وارک و غرب گردنه نوژان قرار دارد. جای دقیق این آبشار در قسمتی به‌نام پاپی در جنوب شرقی خرم‌آباد است که یکی از ایل‌های لری هم اینجا زندگی می‌کنند.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

آبشار وارک روی گوگل مپ

بهترین مسیر دسترسی به آبشار وارک

برای رسیدن به آبشار وارک دو مسیر وجود دارد. یکی از راه روستای وارک است و دیگری جاده کمربندی.

برای رفتن از مسیر روستای وارک باید اول به سمت ۴۸ کیلومتری خرم‌آباد حرکت کنید تا به روستا برسید. از روستای وارک حدود یک ساعت که پیاده‌روی کنید، به آبشار می‌رسید.

مسیر دیگر که فقط حدود ۱۰ دقیقه پیاده‌روی لازم دارد، از جاده کمربندی رد می‌شود. برای رفتن از این مسیر باید به سمت جاده کمربندی حرکت کنید و بعد از جاده حدود ۱۴ کیلومتر به طرف جنوب برانید تا به یک سه‌راهی برسید.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

می‌توانید از سه‌راهی تا آبشار بی‌هیچ ابهامی ادامه مسیر را باجود تابلوهای راهنما طی کنید. در نهایت آخرین راه یعنی سمت راست مسیر، شما را به طرف آبشار وارک هدایت می‌کند. قسمت پیاده‌روی این مسیر از جنگل تا آبشار وارک حدود ۵ کیلومتر است و از همین فاصله صدای آبشار به گوش شما می‌رسد.

چرا این آبشار، وارک نام‌گذاری شده است؟

آبشار وارک را از آنجا که در نزدیکی روستای وارک قرار گرفته به نام همین روستا صدا می‌زنند.

آب‌وهوای آبشار وارک چطور است؟

هوای آبشار وارک لرستان در بهار و تابستان گرم است؛ اما گرمایی که برای شما اذیت‌کننده نیست و در حد معتدل حس می‌شود. در زمستان هوای این آبشار جوری سرد می‌شود و باران و برف می‌بارد که مسیر رفتنش را هم سخت می‌کند.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

پوشش گیاهی و جانوری آبشار وارک

جانوران و گیاهان آبشار وارک را وقتی ببینید همگی به چشمتان آشنا هستند و احتمالا اسمشان را بدانید. بلوط، گلابی، زالزالک و گون پوشش گیاهی حوالی آبشار وارک هستند و جانورانی مثل بز و قوچ کوهی در اطراف این آبشار زندگی می‌کنند.

شرایط شنا در آبشار وارک

عمق ۱۴ متری آبشار وارک به شما می‌گوید که این آبشار برای شنا چندان امن نیست؛ پس در همین حد که آب این آبشار را به سروصورتتان بزنید و خنک شوید رضایت دهید و جانتان را برای شنا به‌خطر نیندازید.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

تفریحات رایج در جوار آبشار وارک

تفریح‌ اطراف آبشار وارک خرم آباد سفر شما را خاطره‌سازتر و هیجان‌انگیزتر می‌کند. اینجا تفریحاتی را گفته‌ام که می‌توانید نزدیک این آبشار تجربه کنید.

– کمپینگ نزدیک آبشار وارک

فصل بهار و تابستان باوجود آب‌و‌هوای گرم و معتدل بهترین زمان برای کمپینگ نزدیک آبشار وارک است. بهتر است چادر مسافرتی شما دور از محل زندگی حیوانات این آبشار باشد و در جایی قرار بگیرد که افراد دیگر هم چادر زده‌اند تا اگر مشکلی پیش آمد بتوانید از چادرهای نزدیک خود کمک بگیرید.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

– عکاسی از مناظر

در مسیر آبشار وارک لرستان از صحنه‌های طبیعی متنوعی مثل جوشیدن آب از صخره‌ها، پوشش گیاهی درختان بلوط و حرکت حیوانات عکس بگیرید تا لحظه‌های سفرتان در قابی ماندگار ثبت شود.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

– پیاده‌روی در طبیعت

روستای وارک تا آبشار وارک بهترین مسیری است که می‌توانید پیاده‌روی کنید و از تماشای منظره‌های طبیعی و سرسبز لذت ببرید. این مسیر حدود یک ساعت طول می‌کشد.

گزینه‌هایی برای اقامت در آبشار وارک

نوع اقامت شما در آبشار وارک به میزان پول و علاقه شما بستگی دارد. اگر اهل طبیعت‌گردی حرفه‌ای هستید، کمپینگ را به شما پیشنهاد می‌کنم وگرنه اقامتگاه‌ها و هتل‌های خرم‌آباد گزینه‌های بهتری برای اقامتتان هستند.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

کمپینگ و اقامت حوالی آبشار وارک

اگر می‌خواهید حوالی آبشار وارک چادر برپا کنید، باید تجهیزات و لوازم سفر زیر همراهتان باشد:

 • کیسه‌خواب
 • چادر
 • ظرف غذا
 • خوراکی و آب
 • زیرانداز
 • لباس گرم
 • کفش مناسب پیاده‌روی
 • چراغ‌قوه
آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

اقامت در اقامتگاه‌های نزدیک آبشار

در این قسمت با اقامتگاه‌ها و هتل‌هایی که در اطراف آبشار وارک هستند، آشنا می‌شوید.

۱- اقامتگاه بوم‌گردی داربلوط وارک

شما می‌توانید در فاصله ۲۰ کیلومتری آبشار وارک اقامتگاه بوم‌گردی داربلوط وارک را پیدا کنید. برای اقامت در این اقامتگاه اتاق‌خواب‌های مستر، کف‌خواب و چادرهای سیاه لری را برای شما تدارک دیده‌اند که خب واضح است اتاق‌های مستر امکانات و قیمت بیشتری دارند. اتاق‌های کف‌خواب اتاق‌هایی هستند که به‌جای تخت‌خواب، رخت‌خواب‌های سنتی دارند.

در اقامتگاه داربلوط امکانات زیر وجود دارد.

 • پارکینگ
 • وسایل گرمایشی
 • ظرف برای آشپزی
 • حمام و توالت ایرانی
 • تلویزیون

آدرس: روستای وارک، ۲۸ کیلومتری جاده کمربندی به سمت آبشار وارک، مسیر روستای تاف، بعد از دو راهی دره نصب، روستای وارک (پیراسد)

اقامتگاه بوم‌گردی داربلوط روی گوگل مپ

۲- اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان

اگر دلتان می‌خواهد یک اقامت سنتی در روستایی بکر و باصفا را با امکاناتی ایدئال تجربه کنید، اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان چنین جایی است.

نام اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان از روستای سنگ‌تراشان در لرستان برداشته‌اند. خوبی اقامتگاه سنگ‌تراشان در این است که همه اتاق‌هایش حمام و دستشویی اختصاصی دارند؛ چیزی که در کمتر اقامتگاه بوم‌گردی پیدا می‌شود.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

اگر روزی در اقامتگاه سنگ‌تراشان اقامت داشتید، حتما غذاهای محلی و خوشمزه‌اش را مثل آش ترخینه، دلمه، کوفته نخودچی و خورشت قلیه ترش را امتحان کنید.

پارکینگ، بخاری نفتی، کولر آبی، راهنمای محلی و آشپزخانه از امکانات موجود در اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان است. درضمن این اقامتگاه با آبشار وارک فقط نیم‌ساعت فاصله دارد.

آدرس: روستای سنگتراشان، بخش پاپی، دهستان کشور

اقامتگاه بوم‌گردی سنگ‌تراشان روی گوگل مپ

۳- هتل دوستاره سراب کیو خرم‌آباد

سراب کیو یک هتل قیمت‌مناسب در ۳۶ کیلومتری آبشار وارک خرم آباد است که به گفته مسافرانش امکانات تروتمیز و مرتب این هتل خیلی بیشتر از قیمتش می‌ارزد.

خوبی اقامت در هتل سراب کیو این است که شانس رفتن به جاهای دیدنی لرستان مثل قلعه فلک‌الافلاک و دریاچه کیو و دریاچه گهر را هم پیدا می‌کنند؛ چون در نزدیکی این مکان‌ها قرار گرفته است.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

امکانات اتاق‌های این هتل نزدیک آبشار وارک  شامل وسایل و مکان‌های زیر است.

 • کمدلباس و رخت‌آویز
 • تلفن و تلویزیون
 • وسایل سرمایشی و گرمایشی
 • سیستم تهویه هوا
 • حمام و توالت
 • صبحانه
 • مبلمان
 • پارکینگ

آدرس: خرم آباد، میدان ۲۲ بهمن، جنب صدا و سیما

سراب کیو روی گوگل مپ

۴- هتل ۴ ستاره رنگین‌کمان خرم‌آباد

اگر امکاناتی در سطح معمولی و نه خیلی عالی را بخواهید هتل رنگین‌کمان در همین حد از شما پذیرایی می‌کند. نزدیکی به بازار، داروخانه و مرکز شهر، قیمت مناسب و رفتار محترمانه پرسنل از ویژگی‌هایی است که بیشتر مسافران درباره هتل رنگین‌کمان می‌گویند.

البته اگر به مسائل بهداشتی خیلی حساس هستید، باید درباره رعایت تمیزی بیشتر اتاقتان به پرسنل هتل تذکر دهید.

آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

هتل رنگین‌کمان یک رستوران گردان هم دارد که از ویوی آن می‌توانید مناظر زیبایی مثل قلعه فلک‌الافلاک را ببینید. از هتل رنگین‌کمان تا آبشار وارک ۳۳ کیلومتر یعنی حدود ۴۵ دقیقه فاصله است.

امکاناتی که در اتاق‌های هتل رنگین‌کمان می‌توانید استفاده کنید شامل وسایل و مکان‌های زیر می‌شود.

 • حمام و توالت فرنگی
 • یخچال
 • صبحانه
 • سیستم گرمایش و سرمایش
 • مبلمان
 • کمدلباس
 • تلویزیون
 • رخت‌آویز
 • دستگاه تهویه هوا

آدرس: خرم آباد، خیابان شهدای شرقی، نبش خیابان معلم، چهار راه رنگین کمان

هتل رنگین‌کمان روی گوگل مپ

۵- هتل سه‌ستاره عطر خرم‌آباد

هتل عطر یک هتل جمع‌و‌جور با امکانات مرتب و دسترسی مناسب به بیمارستان‌ها، پارک و شهربازی است. این هتل در حد قابل‌قبول امکانات زیر را با قیمتی مناسب برایتان فراهم می‌کند.

 • حمام و توالت
 • تلفن و تلویزیون
 • یخچال
 • صبحانه
 • پارکینگ
 • رستوران
 • سیستم تهویه هوا
 • اینترنت

آدرس: خرم آباد، خیابان انقلاب، جنب مصلی الغدیر

جاهای دیدنی اطراف آبشار وارک

اگر دوست دارید علاوه‌بر آبشار وارک از آبشارهای جذاب دیگر و جاهای دیدنی لرستان دیدن کنید، این مکان‌ها را به شما پیشنهاد می‌کنم.

آبشار نوژیان (Nozhian Waterfall)

نوژیان یعنی آب زنده حالا می‌دانید چرا این اسم را روی این آبشار گذاشته‌اند؟ چون آب آبشار نوژیان در فصل‌های پرباران زیاد و در فصل‌های کم‌باران کم می‌شود.

آبشار نوژیان قدی به بلندی ۹۵ متر دارد که کمتر آبشاری را در لرستان با این قدوقامت می‌بینید. خاص‌بودن آبشار نوژیان بین آبشار های لرستان را از این موضوع می‌فهمید که در فهرست میراث طبیعی ایران به‌عنوان یک اثر ملی ثبت شده است.

آبشار نوژیان

عکس از: سایت Google Maps

به مناطق اطراف آبشار نوژیان نزدیک آبشار وارک  مثل کوه تاف که پا بگذارید، می‌توانید انواع گیاهان دارویی متنوعی را ببینید. مسیر رفتن به آبشار نوژیان را با ماشین شخصی خیلی راحت طی می‌کنید چون تمام مسیرش آسفالت است.

برای رفتن به آبشار نوژیان باید از مسیر خرم‌آباد به سمت روستای سنگ‌تراشان حرکت کنید.

آبشار نوژیان روی گوگل مپ

آبشار چکان (Chekan Waterfall)

یکی از آبشار های لرستان که در نزدیکی آبشار وارک قرار گرفته، نامش آبشار چکان است. آبشار چکان در شهرستان الیگودرز و جنوب شرقی استان لرستان قرار دارد.

اطراف این آبشار میوه‌های خوشمزه‌ای مثل گردو، بلوط و گلابی را می‌توانید بخورید. کوه‌های نزدیک به آبشار چکان محل زندگی حیوانات وحشی مثل خرس، پلنگ، گرگ و گراز است پس حواستان باشد کمپینگ در اطراف این آبشار امن نیست.

آبشار چکان و آبشار وارک

عکس از: سایت Google Maps

مسیر آبشار چکان حوالی آبشار وارک از خرم‌آباد این‌گونه است که باید به سمت سپیددشت و شول‌آباد بروید تا به آبشار برسید. به ۵ کیلومتری آبشار که رسیدید بهتر است پیاده بروید چون جاده‌اش خاکی و کمی ناهموار است.

آدرس: جنوب غربی الیگودرز، روستای چکان

آبشار چکان روی گوگل مپ

روستای سنگ تراشان (Sang Tarashan)

روستای سنگ‌تراشان از جاهای دیدنی خرم‌ آباد است که از دلیل نام‌گذاری گرفته تا منظره‌های طبیعی آن همگی جذاب هستند. اول درباره علت نامش می‌گویم.

نام این روستا از زمانی سرزبان‌ها افتاد که در زمان‌های خیلی دور از معدن سنگ آن برای تراشیدن سنگ و ساختن پل‌های راه‌آهن استفاده می‌کردند به همین دلیل نام سنگ‌تراشان را روی این روستا گذاشتند.

روستای سنگ تراشان

عکس از: سایت Tasnimnews

باستان‌شناسان وسایل قیمتی و سفالینه‌های قدیمی را در روستای سنگ‌تراشان نزدیک آبشار وارک پیدا کرده‌اند که قدمتشان به عصر آهن (دوره‌ تاریخی که انسان از آهن برای ساختن وسایل دلخواهش مثل ابزار جنگی زیاد استفاده می‌کرد) برمی‌گردد و ارزش تاریخی روستا چندصد برابر کرده‌اند.

روستای سنگ‌تراشان فقط ارزش و جاذبه تاریخی ندارد و معماری خانه‌ها و زیبایی طبیعتش هم تماشایی است. اگر موقع رفتن به روستای سنگ‌تراشان شانس بیاورید که باران ببارد، صحنه شگفت‌انگیزی از آسمانی پر از ابر را می‌بینید که در پایین‌دست روستا به چشم می‌آید.

زیبایی و پلکانی بودن روستای سنگ‌تراشان شما را یاد ماسوله استان گیلان می‌اندازد که حیف است از خانه‌ها و فضای دل‌نشین روستا عکاسی نکنید.

روستای سنگ تراشان و آبشار وارک

عکس از: سایت Farsnews

جالب است بدانید روستای سنگ‌تراشان از نظر داشتن گونه جانوری و گیاهی هم جایی دیدنی است و حیواناتی مثل شغال، گرگ، روباه، خرگوش، گراز، کبک و شاهین در این روستا به چشم می‌خورند. درختان بلوط، گلابی وحشی و زالزالک و گیاهان دارویی معروفی مثل گل ختمی، آویشن، گل بنفشه، کنگر و بابونه هم در روستای سنگ‌تراشان رشد می‌کند و قد می‌کشند.

آدرس: بخش پاپی‌ استان لرستان، ۵۵ کیلومتری خرم‌آباد

روستای سنگ‌تراشان روی گوگل مپ

آبشار آب سفید (Ab Sefid Waterfall)

آب آبشار آب سفید با جوش‌و‌خروش از دل کوهی سنگی به بیرون پرتاب می‌شود و حباب‌های سفیدرنگی را شکل می‌دهد، به همین علت نام این آبشار را آب سفید گذاشته‌اند.

بین مردم محلی لرستان این آبشار به نام اُ اسپید معروف است و لقب عروس زیبای آبشارهای ایران را دارد. دره‌هایی تاریک در جنوب شرقی استان لرستان و دامنه کوه‌های زاگرس موقعیت مکانی آبشار آب سفید است.

آبشار آب سفید

عکس از: سایت Google Maps

آدرس: ۵۰ کیلومتری شهرستان الیگودرز استان لرستان

آبشار آب سفید روی گوگل مپ