باغ پرندگان تهران؛ تماشایی‌ترین پرندگان را به نظاره بنشینید

پرنده‌ها از زیباترین آفریده‌هایند که انگار خداوند برای خلق آن‌ها دست‌به‌قلم شده و نقاشی کشیده است. این زیبایی‌ها آن‌قدر چشم‌نواز و دل‌فریب به نظر می‌آید که بسیاری از افراد برای دیدن آن‌ها حاضرند کیلومترها سفر کنند تا به زادگاه گونه پرنده منظور خود برسند. اما چرا راه دور برویم؟! در ایران باغ‌های پرندگان زیادی از جمله باغ پرندگان اصفهان و باغ پرندگان کیش احداث شده است؛ اما یکی از بزرگ‌ترین و شاخص‌ترین آن‌ها باغ پرندگان تهران است. اگر شما هم جزو آن دسته از افرادید که عاشق پرندگان‌اند، در ادامه این مقاله، ما را در مجله راستین گشت همراهی کنید.

باغ پرندگان تهران کجاست؟
باغ پرندگان در بزرگ‌راه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان واقع شده است.
امکانات و خدمات باغ پرندگان تهران چیست؟
بوفه و کافه رستوران‌، نمازخانه،‌ درشکه‌ و ماشین برقی برای سالمندان و افراد کم‌توان، سرویس‌های بهداشتی، پارکینگ اختصاصی، آلاچیق و صندلی‌های چوبی، امکان عکس‌گرفتن با پرندگان و لذت‌بردن از فضای سبز و مناظر دیدنی مانند آبشارهای کوچک و برکه و پل‌های چوبی، از امکانات و خدمات این باغ است.
راه دسترسی به باغ پرندگان چگونه است؟
۱. اگر از اتوبوس استفاده کنید، نزدیک‎ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه شهید رسولی است که حدودا ۳۰۰ متر تا باغ فاصله دارد.
۲. با استفاده از مترو می‌توانید در ایستگاه مترو شهید باقری که ۵ کیلومتر تا باغ پرندگان تهران فاصله دارد، پیاده شوید و فاصله باقی‌مانده تا باغ را تاکسی بگیرید.
۳. با وسیله نقلیه شخصی هم می‌توانید از طریق بزرگ‌راه شهید بابایی شرق و لوکیشنی که در اختیار شما می‌گذاریم، به مقصد برسید.
باغ پرندگان تهران باز است یا نه؟
باغ پرندگان تهران در تمام طول سال، همه‌روزه (حتی روزهای جمعه و تعطیلات) از ساعت ۹ صبح تا ۱۷ باز است.

باغ پرندگان تهران کجاست؟

باغ پرندگان یکی از جاهای دیدنی تهران است که در بزرگ‌راه شهید بابایی شرق، بعد از خروجی هنگام، لاین کندرو شهرک امید، خیابان کوهستان واقع شده. دسترسی به باغ پرندگان تهران با استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی و ماشین شخصی امکان‌پذیر است. برای بازدید از این باغ می‌توانید یکی از مسیرهای دسترسی زیر را انتخاب کنید:

 • اتوبوس: اگر از وسیله حمل‌ونقل عمومی مانند اتوبوس استفاده می‌کنید، نزدیک‌ترین ایستگاه اتوبوس، ایستگاه شهید رسولی است که حدودا ۳۰۰ متر تا باغ فاصله دارد. شما می‌توانید سوار اتوبوس‌های مسیر پایانه شهید دستواره- پایانه افق شوید و پس از پیاده شدن در ایستگاه شهید رسولی، تا ورودی باغ پیاده‌روی کنید.
 • مترو: نزدیک‌ترین ایستگاه مترو به باغ پرندگان تهران، ایستگاه مترو شهید باقری و ایستگاه دانشگاه علم و صنعت است که چند کیلومتری تا باغ فاصله دارند. شما می‌توانید در یکی از این ایستگاه‌ها پیاده شوید و فاصله باقی‌مانده تا باغ را تاکسی بگیرید.
 • ماشین شخصی: اگر با وسیله نقلیه شخصی می‌خواهید از این باغ دیدن کنید، در زیر لوکیشن آن را برای شما قرار داده‌ایم تا به‌راحتی به آن دسترسی داشته باشید. زمانی که به باغ رسیدید، می‌توانید وسیله نقیله خود را در پارکینگ قرار داده و با ون یا اتوبوس‌های واقع در محوطه که مختص خود باغ‌اند، به ورودی باغ پرندگان برسید. در واقع تنها روش برای دسترسی به ورودی باغ، همین خودروهای حمل‌ونقل‌اند.

لوکیشن باغ پرندگان تهران روی گوگل مپ

ساعت کاری باغ پرندگان

باغ پرندگان تهران، هر روز هفته و ایام تعطیل رسمی از ساعت ۱۰ صبح تا ۱۷ پذیرای بازدیدکنندگان است.

بهتر است بدانید که فصل بهار به‌دلیل هوای بسیار عالی و معتدل، بهترین موقع برای بازدید از پارک های تهران و باغ پرندگان تهران است. اما در هر فصل، این ‌باغ جذابیت خاص خود را دارد، حتی در روزهای برفی زمستان نیز بسیار دیدنی است. پاییز رنگانگ و سرسبزی و نسیم خنک تابستانی هم بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

باغ پرندگان تهران تاکنون

مطمئنا اسم جنگل‌های لویزان را شنیده‌اید که به داشتن پرندگانی مثل طوطی‌های سبز شهرت دارد. باغ پرندگان هم در میان این جنگل‌ها که در شمال شرق تهران واقع شده، قرار دارد. باغ پرندگان تهران، بزرگ‌ترین باغ پرندگان ایران به حساب می‌آید و در محیط طبیعی ساخته شده که شباهت بیشتری به محیط زیست پرندگان داشته باشد. این باغ بیش از ۲۰ هکتار وسعت دارد و ۲۵۰ گونه از پرندگان سراسر جهان در غالب ۲۰هزار بال پرنده در آن زندگی می‌کنند.

ساخت باغ در حدود ۳ سال زمان برد و دو فاز دارد که فاز اول آن در اردیبهشت ۱۳۹۲ افتتاح شده است. فاز اول آن که «دشتچر» نام‌گذاری شده‌، محل زندگی پرنده‌هایی است که در قفس نگهداری می‌شوند یا اینکه توان پرواز ندارند. فاز دوم هم که «آبچر» نام دارد، مخصوص پرندگانی است که قابلیت پرواز دارند، اما سقف این قسمت با فنس و توری پوشیده شده که از خروج پرندگان و ورود سایر جانداران جلوگیری می‌کند. ساخت این سازه در سال ۱۳۹۰ آغاز شد و تا سال ۱۳۹۶ ادامه داشت. ۱۲ ستون اصلی و ۶۸ ستون پیرامونی، این سازه ۲۵۰۰ تنی را تشکیل می‌دهد. ۷۰ کیلومتر کابل و توری سقف این سازه، از کشور ایتالیا خریداری و تمام اتصالات آن در ایران انجام شده است.

Google Maps باغ پرندگان تهران تاکنون

عکس از سایت: Google Maps

پرندگان زیادی از گونه‌های کمیاب و پرندگان زینتی را می‌توانید در اینجا ببینید. ازجمله دسته ماکیان مانند مرغ و خروس‌های ابریشمی و لهستانی، گنجشک‌سانان مانند انواع قناری و فنچ، انواع قو، پلیکان، غاز، اردک، قرقاول، فلامینگو و غیره که محیط زندگی آن‌ها باید روی برکه باشد، انواع طوطی‌سانان و پرندگان گرمسیری مثل طاووس و شترمرغ و بسیاری گونه‌های دیگر پرندگان.

باغ پرندگان تهران

نگاهی به فضای باغ پرندگان

همان طور که گفته شد این باغ در دو فاز ساخته شده است. فاز دشتچر مخصوص پرندگانی است که قادر به پرواز نیستند یا مانند گونه پرندگان شکاری و طوطی‌سانان، درون قفس‌های مجموعه نگهداری می‌شوند. در شمالی‌ترین بخش این فاز، بزرگ‌ترین قفس مجموعه که عقاب‌های بزرگ در گونه‌های مختلف را در خود نگه داشته، قرار دارد.

Google Maps نگاهی به فضای باغ پرندگان

عکس از سایت: Google Maps

این پرندگان روی درختان بزرگ بدون شاخه نشسته‌اند. علاوه بر این انواع گوناگون لاشخورها هم کنار این عقاب‌ها زندگی می‌کنند. این‌ قفس از پرندگان را می‌توان ترسناک‌ترین بخش باغ دانست. پرندگان شکاری دیگری هم  مانند جغدها و شاهین‌ها که جثه‌ای کوچک‌تر دارند، کنار این پرندگان بزرگ، اما در قفسی مجزا نگهداری می‌شوند.

از قسمت شمالی که به‌سمت جنوب حرکت ‎کنید به فاز دوم، فاز آبچر، می‌رسید. اینجا زیستگاه پرندگانی است که پرواز می‌کنند. این فاز نسبت به فاز اول علاقه‌مندان بیشتری دارد. گونه‌هایی که در آبچر نگه‎داری می‌شوند، از تنوع بیشتری برخوردارند. مانند گونه‌های مختلف اردک‌ها، پلیکان‌های صورتی، قرقاول‌های زیبا، طاووس‌های هندی، پلیکان‌های منقار بزرگ، قوهای سیاه و سفید. همچنین انواع دیگری از گونه‌های متنوع و کمیاب از پرندگان که در ایران یا نقاط دیگر دنیا یافت می‌شوند، در این بخش زندگی می‌کنند.

Google Maps نگاهی به فضای باغ پرندگان 3

عکس از سایت: Google Maps

نکته جالب توجه این است که در قسمت برکه‌ها، سقف و فنس وجود ندارد. شاید بپرسید این پرندگان که آزادند، پس چطور از این مکان مهاجرت نمی‌کنند؟ این سوال را از نگهبانان و مسئولان رسیدگی به پرنده‌ها پرسیدم. بعضی از این گونه‌ها برای اینکه بتوانند پرواز کنند، نیاز دارند مسافت زیادی را روی سطح آب طی کنند تا اوج بگیرند. ازآنجاکه طول این برکه‌ها زیاد نیست و در سطح برکه طناب‌هایی بسته شده است، این امکان برای پرندگان وجود ندارد که این محل را ترک کنند. در واقع برکه‌ها را به‌عنوان زیستگاه خود پذیرفته‌اند.

اگر اهل طبیعت‌گردی و پارکید، بهترین پارک‌های تهران را در این مقاله بخوانید.

باغ پرندگان تهران

انواع گونه های پرندگان در باغ پرندگان

بازدید از باغ پرندگان تهران، فرصت بی‌نظیری برای آشنایی با حیات وحش و دنیای پرندگان است. این مجموعه تفریحی، گردشگری حدود ۱۶۸ گونه پرنده و بیش از ۳۰۰۰ بال پرنده را در خود جای داده که تماشای هر کدام از آن‌ها، دری به دنیای شگفتی‌ها است.

Google Maps انواع گونه‌های پرندگان باغ پرندگان 3

عکس از سایت: Google Maps

باغ پرندگان تهران محل نگهداری خانواده‌ی انواع مختلف پرندگان از جمله طوطی‌سانان، ماکیان، گنجشگ‌سانان، کبوترسانان، پرندگان شکاری و… است.

لیست پرندگان باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران دارای پرندگان متنوع از گونه‌های مختلف است. با توجه به اینکه لیست پرندگان باغ، یک لیست بسیار بلندبالا است، در این قسمت می‌توانید لیست تعدادی از این پرندگان را ببینید:

لیست پرندگان باغ پرندگان تهران

غاز سینه سرخ

اردک تاجدار فلامینگو یا مرغ آتشی

حواصیل خاکستری

کاسکو و کاسکو تیمنه پلیکان خاکستری
باکلان معمولی قمری هندی یا فاخته نقطه‌دار

آنقوت بهشتی

غاز نوک فسفری یا کیپ برن

قمری راه‌راه اردک فیلگوش گونه سفید
قرقاول ریوز قمری تامبوری

اردک سوت زن صورت سفید

شترمرغ استرالیایی

قمری الماسی غاز کانادایی
شترمرغ آفریقایی طوطی ناندی یا پاراکیت ناندی

اردک سیاه کاکل

طوطی لری قرمز

کانور گونه سبز

یاکریم

اردک سرحنایی یا گیلار قهوه‌ای

اردک ملاقه‌ای

تنجه یا عروس مرغابی

اردک خوتکا

غاز آفریقایی غاز لیندا
اردک پنگوئنی قوی سیاه

عقاب امپریال

جغد

کرکس

قرقی

مرغ و خروس کبک

بوتیمار بزرگ

خاطره‌بازی در باغ پرندگان تهران

یکی از ویژگی‌هایی که این باغ را منحصربه‌فرد کرده، نبود حصار بین گردشگران و پرندگان در قسمت آبچر است. در این قسمت تورها و قفس‌های این بخش از باغ به اندازه‌ای بزرگ ساخته شده‌ است تا پرندگان به‌راحتی در آن پرواز کنند. وقتی در این بخش از باغ راه می‌روید، می‌توانید از زیبایی پرندگان آزاد لذت ببرید. بعضی از آن‌ها از انسان‌ها ترسی ندارند و آزادانه مشغول گشت‌وگذار در فضای سبزند.

در بازدیدی که از این مجموعه کردم، خاطره‌ای زیبا و به‌یادماندنی از یک خانواده قرقاول برای من رقم خورد. قرقاول مادر بیش از ۱۰ جوجه کوچک داشت که دنبال او راه می‌رفتند، با صدای قرقاول پدر که در سمت دیگر نهر آب بود، پرواز می‌کرد. پس از چند لحظه جوجه‌ها مادر خود را صدا می‌زدند و مادر مجدد به‌سوی جوجه‌ها برمی‌گشت. این کار چند بار تکرار شد و منظره‌ای زیبا از مهر مادری را نشان می‌داد.

Google Maps انواع گونه‌های پرندگان باغ پرندگان 2

عکس از سایت: Google Maps

در قفس طوطی‌سانان، انواع طوطی‌ها ازجمله کاکادو، کاسکو، ملنگو، طوطی‌های آوازه‌خوان و غیره نگهداری می‌شوند. این طوطی‌ها به قفس می‌چسبند و بازدید کنندگان را زیر نظر می‌گیرند. برخی از آن‌ها اهدایی مردم و تا حدودی رام هستند. یکی از طوطی‌های کاکادو به قفس چسبیده بود و برای درخواست نوازش پرهایش، سرش را خم کرده بود. وقتی به نوازش آن مشغول شدم، مدت‌ها در همان وضعیت ماند و از نوازش لذت می‌برد.

پرندگان رنگارنگ و زیبا

فضای سبز و دیدنی‌های باغ پرندگان

یکی از دیدنی‌های این باغ، مثل پارک جمشیدیه، کبوترخانه‌ای به سبک کبوترخانه‌های دوران صفوی است که حدود ۱۴۰ متر مربع وسعت دارد. در قسمت شمال غربی پروژه‌ باغ پرندگان و در محدوده‌ خیابان کوهستان می‌توانید از این کبوترخانه دیدن کنید.

Google Maps انواع گونه‌های پرندگان باغ پرندگان

عکس از سایت: Google Maps

نمونه دیگر که می‌توان به آن اشاره کرد، لانه‌هایی است که بر روی درختان بخشی از این باغ نصب کرده‌اند. این لانه‌ها محل زندگی پرندگانی مانند کبوتر و یاکریم‌ است. در فصل زادوولد پرندگان، می‌توانید به‌وضوح صدای جوجه‌ها را بشنوید یا جوجه‌های بزرگ‌تر را که برای آموزش دیدن از لانه بیرون آمده‌اند، ببینید. پیشنهاد می‌کنم اگر شما هم مثل من عاشق پرندگانید، به‌هیچ‌وجه دیدن این قسمت را از دست ندهید.

محوطه باغ پرندگان تهران مثل پارک ژوراسیک بسیار زیبا و سرسبز طراحی شده است. آبشارها و برکه‌های متعدد، گل‌های گوناگون و رنگارنگ، منظره‌ای چشم‌نواز برای طبیعت‌دوستان خلق می‌کند. درختان و گونه‌های گیاهی باغ پرندگان تهران، درختان پهن‌برگ و سوزنی‌اند که از گونه‌های گیاهی جنگل‌های لویزان پیروی می‌کند. گل‌ها و گیاهان هم به تناسب فصل، زیبایی خاصی به باغ می‌بخشند.

Google Maps فضای سبز و دیدنی‌های باغ پرندگان تهران

عکس از سایت: Google Maps

طراحی زیبا و منحصربه‌فرد محوطه باغ را می‌توان یکی دیگر از دیدنی‌های آن به شمار آورد. مسیرها به‌وسیله سنگ‌فرش مشخص شده که از میان درختان و گل‌های زیبا می‌گذرد. سایه‌بان‌ها و نیمکت‌های چوبی با طراحی‌های متنوع و آلاچیق‌های چوبی، استراحتگاه مناسبی برای رفع خستگی بعد یک بازدید طولانی از باغ است. آبشارهای کوچک، برکه‌ها و پل‌های چوبی هم از مناظری زیبا برای گرفتن عکس و ثبت خاطره در این باغ به حساب می‌آید.

امکانات و خدمات مجموعه

امکانات باغ پرندگان تهران

فضای این باغ مانند آبشار تهران آن‌قدر بزرگ و تماشایی است که اگر بخواهید لذت کافی ببرید، بازدید از آن در مدتی کوتاه امکان‌پذیر نیست. پیشنهاد می‌کنم یک روز کامل را برای دیدن باغ پرندگان برنامه‌ریزی کنید. باغ پرندگان تهران امکانات رفاهی و تفریحی مختلفی دارد تا بتوانید یک روز بی‌دغدغه و شاد در کنار پرندگان داشته باشید.

یکی از جالب‌ترین تفریحات باغ پرندگان که تجربه متفاوتی برای بازدیدکنندگان است، بخش عکاسی و تاچ برد است. در این بخش از باغ می‌توانید با پرندگانی مانند طوطی عکس بگیرید و در قسمت Touch Bird، آن‌ها را از نزدیک نوازش کنید. اینجا، می‌توانید در کنار عقاب باابهتی که صدالبته آموزش‌دیده، عکس بگیرید. کافی است که یک دستکش ایمنی بپوشید تا مربی عقاب آن را روی دست شما قرار دهد. به‌دست‌گرفتن عقاب و نوازش پرهای ابریشمی آن واقعا حس خوبی به انسان می‌دهد. مسئولان باغ برای حفظ امنیت و راهنمایی بازدیدکنندگان در این بخش حضور دارند و نیازی به نگرانی بابت پرنده‌های خطرناک نیست.

به‌طورکلی امکانات تفریحی و رفاهی باغ پرندگان تهران عبارت است از:

 • آلاچیق و نیمکت
 • رستوان، کافه و بوفه
 • غرفه عکاسی با پرندگانی مثل طوطی و عقاب‌های آموزش‌دیده به همراه مربی
 • بخش تاچ برد (Touch Bird) برای ارتباط مستقیم و نوازش برخی از پرندگان مثل طوطی
 • پارکینگ
 • سرویس بهداشتی
 • نمازخانه
 • حمل‌ونقل داخلی (ماشین برقی و درشکه) برای افراد کم‌توان و سالمند
 • کارگاه نقاشی مخصوص کودکان
 • کلبه گیاهان
 • کلینیک تخصصی پرندگان و فروشگاه اینترنتی انواع غذا، دارو و ویتامین مخصوص پرندگان
 • زمین بازی مخصوص کودکان

پرندگان وحشی و شکاری

تحویل پرنده به باغ پرندگان

جالب است بدانید که امکان تحویل پرنده به باغ پرندگان وجود دارد. برای این کار کافی است با شماره تماس باغ پرندگان تماس بگیرید یا به واحد اداری واقع در ورودی سوم باغ مراجعه کنید.

Google Maps تحویل پرنده به باغ پرندگان 1

عکس از سایت: Google Maps

مراحل اهدا پرنده شامل ۳۰ روز نگهداری در قرنطینه جهت بررسی تغذیه و سلامت پرنده است و در نهایت پس از تایید دامپزشک، پرنده اهدایی بین پرندگان گونه خود رهاسازی می‌شود.

 • باید توجه داشته باشید که امکان تحویل پرندگان شکاری مثل عقاب، شاهین، جغد و… وجود ندارد، این گونه پرندگان باید به سازمان محیط زیست تحویل داده شوند.
 • پس از تحویل پرندگان، به هیچ‌وجه امکان بازپسگیری وجود ندارد، چراکه هر پرنده بلافاصله به سازمان محیط زیست اعلام می‌شود.
 • شما می‌توانید پرنده اهدایی خود را در ساعات بازدید عمومی در بین پرندگان ببینید به شرطی‌که پرنده خودتان را به‌خوبی بشناسید، اما با توجه به اینکه بین پرندگان مشابه قرار می‌گیرد، امکان شناسایی آن سخت خواهد بود.

خرید پرنده از باغ پرندگان تهران

یکی از سوالاتی که معمولا در رابطه با پرندگان باغ پرندگان پرسیده می‌شود، امکان خرید پرنده از باغ است. در باغ پرندگان تهران به ‌هیچ‌وجه امکان خرید و فروش پرندگان وجود ندارد.

بخش‌های تخصصی باغ پرندگان تهران

باغ پرندگان تهران دارای چند بخش تخصصی است که باعث شده این باغ به یکی از جاهای دیدنی تهران تبدیل شود. در این بخش‌ها، تحقیقات علمی مختلفی روی پرندگان انجام می‌شود که برای علاقمندان به دنیای پرندگان جذاب خواهد بود.

 • واحد تکثیر باغ پرندگان تهران: در واحد تکثیر باغ پرندگان تهران، امکانات و شرایط لازم برای تخم‌گذاری پرندگان و نگهداری جوجه‌های تازه متولد شده فراهم می‌شود تا پس از رسیدن به شرایط قابل‌قبول، به زیستگاه خود انتقال داده شوند.
Google Maps واحد تکثیر باغ پرندگان

عکس از سایت: Google Maps

 • واحد کلینیک و بهداشت باغ پرندگان تهران: با توجه به اینکه پرندگان هم نیاز به درمان بیماری‌های مختلف دارند، باغ پرندگان تهران بخشی جداگانه به عنوان کلینیک بهداشت و درمان تاسیس کرده است که در آن دامپزشک‌های باتجربه مشغول به کار هستند. این واحد وظیفه واکسیناسیون، درمان و مراقبت از پرندگان را به عهده دارد.
Google Maps واحد کلینیک و بهداشت باغ پرندگان

عکس از سایت: Google Maps

 • واحد قرنطینه باغ پرندگان: پرندگان جدید مانند پرندگانی که به مجموعه اهدا می‌شوند، ابتدا باید در واحد قرنطینه نگهداری شوند تا سلامت آن‌ها به‌طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد. پس از به پایان رسیدن دوره قرنطینه و آزمایش‌های لازم، پرنده به باغ پرندگان منتقل می‌شود.
نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت