تنگه کافرین ایلام و شگفتی طبیعت در میان کوه‌های زاگرس

تنگه کافرین یا تنگه کافری در استان ایلام قرار دارد که به‌خاطر زیبایی و جذابیت طبیعی، به عروس زاگرس معروف شده‌است. برای لذت بردن از زیبایی‌های تنگه کافرین قایقی منتظر شماست تا سوار آن شوید و با پیمودن مسیر هیجان‌انگیز در بین صخره‌هایی از رشته کوه زاگرس به چشم‌اندازی زیبا برسید.

اینکه کدام قسمت را برای نشستن در قایق هیجان‌انگیز خود انتخاب می‌کنید، مهم است! اما پیشنهاد من نشستن در جهت حرکت قایق است تا نوری که از لابلای صخره‌ها به چشم‌انداز زیبا تبدیل می‌شود را از همان ابتدا ببینید. اگر شما هم عاشق جاذبه‌های طبیعی هستید با من همراه باشید تا بیشتر با تنگه شداد یا کافرین آشنا شویم.

تنگه کافرین کجاست؟
این تنگه در استان ایلام و در مسیر ایلام – بدره قرار دارد. فاصله تنگ کافرین ۱۵ کیلومتر از شمال شهر بدره است.
بهترین زمان سفر به تنگه کافرین چه وقت است؟
آب‌و‌هوای کوهستانی سبب شده بهار و تابستان بهترین زمان برای سفر به جاهای دیدنی ایلام باشد. ماه‌های فروردین و اردیبهشت می‌توانند بهترین زمان سفر به تنگه کافرین باشند.
آب و هوای تنگه کافرین چگونه است؟
آب و هوای تنگه کافرین کوهستانی است. اگر قصد دارید شب را در این منطقه سپری کنید به‌همراه داشتن لباس گرم را فراموش نکنید.

پیشینه تنگه کافرین چیست؟

قدمت زندگی در این محل به سه‌هزار سال قبل از میلاد مسیح برمی‌گردد. آب رود تنگه کافرین از کوه بزرگ و عظیم کبیرکوه سرچشمه می‌گیرد و به‌خاطر همین گردشگران با سوار شدن بر قایق از این تنگه و زیبایی‌های آن لذت می‌برند.

تاریخچه تنگه کافرین

عکس از: سایت Mashreghnews

تنگه کافری از جاهای دیدنی ایلام یکی از جاذبه‌های گردشگری ایلام است که اگر ایرانی هستید و تا به‌حال به این منطقه سر نزده‌اید یکی از زیبایی‌های بکر طبیعت را از دست داده‌اید. این تنگه در فاصله ۱۵ کیلومتری شهر بدره قرار دارد.

شهر بدره یکی از شهرهای استان ایلام است که با مرکز استان آن ۳۸ کیلومتر فاصله دارد و به‌جز تنگه کافری، تنگه برنجان تنگه الماس و تنگه رازیانه را در خود جای داده است. این جاذبه‌های هیجان‌انگیز برای استان ایلام ممکن است تا انتهای مقاله باعث شود تا بلیط ایلام را برای نزدیک‌ترین اوقات فراغت خود خریداری کنید.

تاریخچه تنگه کافرین

عکس از: سایت Mehrnews

علت شکل‌گیری این تنگه زیبا کوه‌های دینارکوه، کبیرکوه و مانشت هستند. بعد از سوار شدن به قایق و پیمودن مسیری زیبا که تداعی کننده بخشی از بهشت است به چشم‌انداز خیره‌کننده سد رودخانه سمیره می‌رسیم. متاسفانه ریسک‌های زیادی محوطه زیبای تنگه کافری را تهدید می‌کند که آن را در معرض خطرات شدید انسانی و طبیعی قرار داده‌ است.

کاوش و کشفیات در تنگه کافرین

زمانی که سوار بر قایق مسیری را برای رسیدن به انتهای زیبای تنگه کافرین طی می‌کنیم، آثاری از معماری‌های دوره‌های مختلف تاریخ را می‌بینیم. در طول کاوش‌هایی که باستان‌شناسان در این منطقه انجام داده‌اند، بقایایی مانند رواق‌ها با طاق‌های قوسی شکل، گچبری‌های نفیس، اشیای فلزی و پایه ستون‌هایی را پیدا کرده‌اند که مربوط به عصر نوسنگی دوره ساسانی و عصر آهن ‌می‌شوند.

جاهای تاریخی تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

شاید کاوشگران هم به‌اندازه بازدیدکنندگان این محل عاشق کار کردن در آن هستند به‌همین علت زمان زیادی را برای بررسی آن صرف می‌کنند. ساختارهای معماری با نقش‌های منظم بافت سنگچین، ملات گل، سفالینه‌ها و نوع کف‌ها در این محل نشان دهنده قدمت تنگه شداد در دوره مفرغ قدیم است.

جاهای تاریخی تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

مدتی قبل تراز آب دریاچه سیمره که در انتهای تنگه کافرین قرار دارد کاهش یافت و کاوشگران توانستند یک بنای فاخر از دوران ساسانی را در این منطقه شناسایی کنند.

جاهای تاریخی تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

 چرا کافرین؟

برای پی بردن به انتخاب نام تنگه کافرین برای این محل زیبا و هیجان‌انگیز به پای صحبت‌های مردمان محلی این منطقه نشستم و اطلاعات جالبی را به‌دست آوردم. در واقع نامگذاری این محل به زمان حمله عرب‌ها به ایران برمی‌گردد. اهالی این منطقه معتقدند دلیل مقاومت مردم در آن زمان سبب شد تا این تنگه به‌نام تنگه کافرین یا کافری شهرت پیدا کند.

تنگه کافرین

عکس از: سایت lamtoday

آب‌و‌هوای منطقه تنگه کافرین

در فصل پاییز و زمستان سرمای هوای این منطقه ممکن است برای بازدیدکنندگان غیرقابل تحمل باشد؛ اما اهالی تنگه کافرین به آن عادت کرده‌اند. اگر به آب‌وهوای سرد و کوهستانی عادت ندارید، بهترین زمان برای بازدید اوایل اردیبهشت تا اواخر مرداد است. آب‌وهوای تنگه کافرین معتدل کوهستانی است. اگر قصد دارید با چادر زدن در این محل مدت بیشتری مهمان تنگه کافری باشید، لازم است بدانید که معمولاً در هنگام شب هوا خیلی سرد است، پس به‌همراه داشتن لباس‌های گرم را فراموش نکنید.

آب و هوای تنگه کافرین

عکس از: سایت Irna

 پوشش گیاهی و جانوری منطقه چگونه است؟

تنگه شداد در میان انبوهی از گیاهان و درختان قرار دارد. وجود پوشش گیاهی وسیع در این منطقه آن را به یکی از مناطق رویایی در ایران و جهان تبدیل کرده است. جنگل‌های بلوط این منطقه زیستگاه گونه‌های مختلفی از گیاهان و جانوران است که سنجاب ایرانی شاخص‌ترین گونه جانوری آن است.

پوشش گیاهی تنگه کافرین

عکس از: سایت Pinorest

سنجاب ایرانی جانوری ریزجثه است که اگر خوش‌شانس باشید، هنگام قدم زدن در بین درختان بلوط تعدادی از آن را خواهید دید. رنگ سنجاب ایرانی قرمز است و نسبت به سایر گونه‌های سنجاب‌ها به‌راحتی قابل تشخیص است. ممکن است هنگام سفر به این تنگه در فصل بهار و پیمودن مسیر هیجان‌انگیز در جنگل‌های بلوط، فرزندان کوچک این سنجاب ایرانی را ببینید که در کنار مادر خود در حال بازی هستند.

پوشش گیاهی تنگه کافرین

عکس از: سایت Seeiran

تفریحات تنگه کافرین

تفریح در بین صخره‌های مرتفع زاگرس حس و حال خوبی را در بازدیدکنندگان ایجاد می‌کند. تفریحات تنگه کافرین بسته به سلیقه شما متفاوت است. این تفریحات عبارتند از:

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Mehrnews

طبیعت گردی

اولین صحنه هیجان‌انگیز که با وارد شدن به منطقه تنگه کافرین با آن روبرو می‌شوید، جنگل درخت‌های سر به فلک کشیده بلوط است. صدای سنجاب ایرانی و بالا پایین پریدن آن حس نابی است که با قرار گرفتن در جنگل‌های تنگه شداد تجربه خواهید کرد. کافی است فصل مورد علاقه خود را برای سفر به این منطقه انتخاب کنید. دوست دارید در بین درختان شکوفه‌دار در فصل بهار قدم بزنید یا برگ‌های نارنجی و حنایی با خزان این جنگل به پیشواز شما بیایند؟

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Rooziato

قایقرانی

تا به حال تجربه پارو زدن بین صخره‌های پوشیده از درختان سرسبز را داشته‌اید؟ بدون شک حتی برای افرادی که علاقه شدیدی به قایقرانی دارند هیچ طبیعتی نمی‌تواند به اندازه تنگی کافرین زیبا و بکر باشد. جریان آب این تنگه مسیر مناسبی برای قایق‌رانی است تا با عبور از میان صخره‌ها محو جذابیت‌های طبیعت شوند.

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Iranwonders

اگر سررشته‌ای از قایقرانی ندارید، بومیان این منطقه به کمک شما می‌آیند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا از این مسیر لذت ببرید. ارتفاع آب این رودخانه چیزی در حدود ۷۰۰ متر است، پس پوشیدن جلیقه نجات خود را فراموش نکنید.

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Eavar

عکاسی

امکان ندارد در این طبیعت قرار بگیرید و هوس عکاسی نداشته باشید. اگر جزو آن دسته از افراد هستید که عکس‌های خوبی می‌گیرند با خیال راحت دوربین خود را به همراه داشته باشید تا با یک تصویر کارت پستالی از این منظره در کنار سوغاتی‌های ایلام اطرافیانتان را از این سفر بی بهره نگذارید.

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Mashreghnews

بدون شک با هر بار نگاه کردن به این عکس‌ها حال‌وهوای خوب تنگه کافرین در ذهن شما تداعی خواهد شد. هوس سفر دوباره به تنگه شداد و لذت بردن از جاذبه‌های گردشگری ایلام با نگاه کردن به عکس‌ها دلیلی است تا چندین بار به این محل سفر کنید.

ماهیگیری

اگر در ماهیگیری مهارت دارید و می‌توانید همسفرهای خود را به یک ماهی کباب مهمان کنید، چوب ماهیگیری خود را فراموش نکنید. ایرانی‌ها علاقه زیادی به ماهیگیری دارند که تنگه شداد و رودخانه سمیره محل مناسبی برای صید ماهی‌های خوش طعم خواهد بود.

تفریحات تنگه کافرین

عکس از: سایت Soroosh-travels

دیدنی‌های اطراف تنگه کافرین

جاذبه‌های گردشگری ایلام به‌قدری متنوع و زیاد هستند که با مسافرت به این منطقه می‌توانید چندین هدف را نشانه‌گیری کنید. ایلام درست در میان رشته کوه‌های زاگرس قرار دارد و این موضوع سبب شده دره‌ها و تنگه‌های مختلفی را در خود جای دهد. طبیعت بکر و زیبای این منطقه در طول سال‌ها مقصد گردشگران ایرانی و خارجی است. برخی از این دیدنی‌ها برای ما آشنا نیستند که در ادامه معرفی کوتاهی برای آن‌ها خواهیم داشت.

جاهای دیدنی تنگه کافرین

عکس از: سایت Behdasht.news

سد بره هله

تمام قسمت‌های تنگه کافرین دیدنی است؛ اما به نظر من در انتهای مسیر قایق روح شما را به نوازش درمی‌آورد. انتهای این مسیر چشم‌انداز و منظره دیدنی از بقایای سد «بره هله» است که اگر خوش‌شانس باشید، تماشای غروب آفتاب در این منطقه را تجربه خواهید کرد. دیدن این منظره حسی است که هر کسی در طول زندگی خود آن را نمی‌چشد.

سد بره هله

عکس از: سایت Irna

برکه آب زمزم

در فاصله یک کیلومتری از ورودی تنگه کافری، برکه آب زمزم قرار گرفته تا با خنکی آب خود در فصل تابستان پیشواز مهمانان باشد. عمق این برکه حدود ۱۰ متر است پس به فکر شنا کردن در آن نباشید!

برکه آب زمزم تنگه کافرین

عکس از: سایت Irandeserts

رودخانه سیمره

سیمره یکی از بزرگترین و پرآب‌ترین رودخانه‌های ایلام است و از طرفی مهم‌ترین سرشاخه رود کرخه شناخته می‌شود. آب گل‌آلود این رودخانه سبب شده تا نام سیمره را بگیرد. سیمره از قله‌های زاگرس مسافت طولانی را طی می‌کند تا به تنگه کافری برسد و مسافران را مهمان قایقرانی هیجان‌انگیز کند.

رودخانه سیمره تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

زیارتگاه جابر

زیارتگاه جابر یا امامزاده جابربن انصاری در فاصله ۷۰ کیلومتری شهر ایلام قرار دارد. از نظر طراحی، گنبد این زیارتگاه شباهت زیادی به طراحی گنبد دانیال نبی در شهر شوش دارد. احترام اهالی منطقه و طراحی زیبای این زیارتگاه سبب شده تا به یکی از مکان‌های زیارتی و دیدنی مسافران تبدیل شود.

زیارتگاه جابر تنگه کافرین

عکس از: سایت Ctmehr

غار شداد

غار شداد نمایشی از آثار تاریخی مربوط به دوران ساسانیان است که بخشی از آن به خاطر افزایش سطح آب رودخانه به زیر آب رفته و دچار آسیب شده‌اند. بازدیدکنندگان از غار کافرین با قرار گرفتن در این محیط قدمت طولانی این منطقه را احساس می‌کنند.

غار شداد تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

آتشکده کلم

تاسیس آتشکده کلم به اواخر دوره‌های تاریخی پس از اسلام مربوط می‌شود. این محل به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده و در فاصله ۱۲۰ کیلومتری از جنوب شرقی شهر ایلام قرار دارد؛ اما چه‌چیزی باعث شده تا آتشکده کلم به یکی از مراکز دیدنی این استان تبدیل شود؟ رودخانه کلم و قرارگیری این بنا در بین دو کوه با دره سرسبز، زیبایی‌های هستند که شما را غافلگیر خواهند کرد.

آتشکده اکده کُلم تنگه کافرین

عکس از: سایت Poopaktrave

بهترین زمان سفر به تنگه کافرین چه وقت است؟

تنگه کافرین در منطقه کوهستانی قرار دارد به‌همین علت اگر سرمایی هستید، پاییز و زمستان نمی‌تواند انتخاب مناسبی برای سفر به این تنگه باشد. علاوه بر آن زیبایی‌های فصل بهار و تابستان کمک می‌کند تا از این محل بیشتر لذت ببرید. بهترین زمان سفر به تنگه کافرین ماه‌های فروردین و اردیبهشت است تا در کنار آب‌و‌هوای عالی با سرسبزی جنگل‌های بلوط لذت سفر خود را دو چندان کنید.

زمان سفر به تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

بهترین مسیر دسترسی به تنگه کافری

بهترین مسیر برای رسیدن به تنگه کافرین جاده ایلام به بدره است. ابتدای این مسیر آسفالت و ادامه آن که به جاده فرعی تنگه کافری مشهور است در حدود چهار کیلومتر به حالت خاکی و بی‌کیفیت است. بنابراین انتخاب ماشین مناسب برای این مسیر اهمیت خواهد داشت. اگر در شهر ایلام اقامت دارید این مقصد جزو مسیرهای تاکسی نیست و برای مراجعه باید از ماشین شخصی یا بومیان منطقه کمک بگیرید.

بهترین مسیر تنگه کافرین

عکس از: سایت Alibaba

شرایط اقامت در تنگه کافرین

کمتر مسافری اقامت در این تنگه را انتخاب می‌کند؛ اما اگر قصد چادر زدن برای کمپینگ دارید یا شرایط اضطراری برای شما به‌وجود آمده، شهرک ولیعصر یکی از بزرگ‌ترین روستاها در این منطقه است و محل مناسبی برای چادر زدن خواهد بود. همچنین سراب دره و دره شهر محل‌هایی هستند که اغلب اوقات ماهیگیران به خاطر امنیت بالا چادر زدن در این محل‌ها را انتخاب می‌کنند.

امکانات رفاهی تنگه کافرین چیست؟

اگر از گردش طولانی مدت در این منطقه خسته شده‌اید و دوست دارید محلی را برای خوردن ناهار یا شام انتخاب کنید، استفاده از غذاهای خانگی یا خریدهای محلی انتخاب مناسبی برای برطرف کردن گرسنگی خواهند بود. برای استفاده از امکانات رفاهی تنگه کافرین لازم است به روستاهای اطراف مراجعه کنید؛ اما امکانات تفریحی نظیر ورزش‌های آبی و لوازم مورد نیاز آن‌ها در این منطقه وجود دارند.

strait kaferin 13

عکس از: سایت Irna

تجهیزات مورد نیاز در سفر به کافرین

انتخاب کوله پشتی و قرار دادن لوازم مورد نیاز در آن کمک می‌کند تا به‌راحتی در میان انبوه درختان بلوط تنگه شداد قدم بزنید؛ اما چه چیزهایی باید در کوله پشتی خود قرار دهید؟ کلاه نقاب‌دار، عینک آفتابی، وسایل لازم برای پیک نیک، بطری آب، خوراکی، لباس گرم، دارو، لوازم شخصی و تجهیزات تخصصی برای ورزش‌های آبی و ماهیگیری مواردی هستند که باید با خود به همراه داشته باشید.

و در انتها …

تنگه کافرین یکی از جاذبه‌های منحصر به‌فرد در طبیعت ایران است که قدمت آن به میلیون‌ها سال قبل برمی‌گردد. طبیعت بکر این منطقه در شرایط حساسی قرار دارد، پس هنگام مراجعه به آن در پاکیزگی محیط اطراف خود تلاش کنید و هرگز به فکر شنا در رودخانه‌های این منطقه نباشید. آیا شما هم تجربه‌ سفر به تنگه کافرین را دارید؟

 

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت