۷ نکته اقتصادی در خرید بلیط پروازهای خارجی

شاید بسیاری از افراد فکر کنند سفر رفتن بخش زیادی از بودجه ماهانه‌شان را به خود اختصاص دهد و برای همین از زندگی خود حذف کنند، در حالی که با اندکی مدیریت بودجه می‌توانید این نگرانی را از خود دور کرده و سفر و خرید بلیط پروازهای خارجی را در برنامه روتین زندگی خود جای دهید. فقط کافیست ترفندهای خرید بلیط پروازهای خارجی را بدانید.

در اینجا ۷ تا از بهترین و چاره‌سازترین نکته‌ها را برای خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما در اختیار شما گذاشته‌ایم. نکته‌هایی که اگر دقت کنید، ساده و در عین‌حال زیرکانه‌اند و در نهایت، شما را در خرید بلیط هواپیما – البته از نوع سیستمی‌اش –  یاری خواهند کرد.

۱- قیمت‌ها را مرتب چک کنید

یکی از بهترین راه‌ها برای خرید بلیط هواپیما و البته، پیدا کردن ارزان‌ترین بلیط‌های پرواز خارجی این است که زمان مناسب برای خرید بلیط هواپیما دست‌تان باشد. تحقیقات نشان داده است که اختلاف قیمتِ بین بهترین زمان خرید بلیط هواپیما و بدترین زمان خرید بلیط هواپیما، حدود ۲۳۶ دلار است و این یعنی، مبلغ قابل توجهی از قیمت بلیط هواپیما را می‌شود فقط با کمی دقت در زمان‌بندی، ذخیره و البته، خرجِ خودِ سفر کرد. از آن‌جایی‌که خط‌های هوایی معمولا قیمت کلاس‌های مختلف پروازی را تغییر می‌دهند؛ بهتر است به محض این‌که تصمیم به سفر گرفتید، قیمت‌ها را چک کنید. اگر حتی فکر خرید بلیط هواپیما از سرتان گذشته باشد هم، دلیل کافی و موجهی خواهید داشت که نگاهی به قیمت‌های بلیط هواپیما بیندازید و البته، از آن‌جایی‌که از فکر تا عمل، گاهی مسیری بسیار کوتاه و البته گاهی هم بسیار طولانی در راه دارید، درهرحال ضرر نخواهید کرد.

بد نیست حداقل هفته‌ای یک‌بار به وب‌سایت‌های مطمئن در زمینه‌ فروش آنلاین بلیط هواپیما سر بزنید و قیمت بلیط مقصد مورد نظرتان را در خط‌های هوایی مختلف و کلاس‌های متفاوت، چک کنید. یکی از مهم‌ترین بخش‌های خرید بلیط هواپیما و لذت بردن از سفر، خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت موجود است. حواس‌تان باشد که یکی از بهترین فایده‌های چک کردن قیمت بلیط هواپیما در زمان‌های مختلف این است که می‌توانید قیمت مناسب را تشخیص بدهید و البته، مراقب باشید که به محض دیدن قیمت مناسب، خرید را انجام دهید. امتحانش مجانی است اما، خرید بلیط هواپیما بدون رعایت کردن اولین قدم، یعنی چک کردن قیمت‌ها، ممکن است حسابی برای‌تان گران تمام شود.

۲- به وقتش بلیط بخرید

شاید باورتان نشود اما زمان‌بندی برای خرید بلیط هواپیما، یکی از بهترین روش‌ها برای ذخیره کردن بخشی از پول شما برای سفر بعدی‌تان است. تحقیق‌های مختلفی که در مورد بهترین زمان خرید بلیط هواپیما انجام شده، در آخر به نتیجه‌ی جالبی دست پیدا کرده است: بهترین وقت برای خرید بلیط هواپیما از نوع سیستمی‌اش، زمانی بین ۴۹ روز (تقریبن ۷ هفته) قبل از تاریخ مد نظر شما برای پرواز است. البته که این زمان، به نسبت پرواز و مقصدی که دارید، کمی فرق خواهد کرد، اما در هر حال، چیزی حدود همین زمان، بهترین زمانی است که بهتر است به دنبال بلیط هواپیما باشید و خرید بلیط هواپیما را هم، همان‌جا کلید بزنید. از نتیجه‌های جالب دیگری که بعد از این مطالعه به‌دست آمد این است که، بدترین زمان برای خرید بلیط هواپیما، زمانی حدود ۱۴ روز قبل از زمان سفر شما است؛ این‌طور خریدها که اصولا خیلی دیر انجام می‌شود، کلی هزینه‌های اضافی روی دست‌تان خواهد گذاشت و شما مجبور می‌شوید که برای خرید بلیط هواپیما، مبلغ زیادی بپردازید.

این مورد برای آن دسته از افرادی که خیلی زود دست به خرید بلیط هواپیما می‌زنند هم مطرح است. افرادی هستند که پنج ماه قبل از زمانِ قطعی سفرشان، اقدام به خرید بلیط هواپیما می‌کنند، این افراد هم اصولا به قیمت مناسبی برنخورده و در نهایت هم از خریدشان آنقدرها راضی نخواهند بود. زمان‌بندی مناسب، بیش‌تر از همه به درد آن دسته از سفرهای‌تان می‌خورد که می‌خواهید در تعطیلات رسمی و یا عیدها داشته باشید. از آن‌جایی که این‌جور مناسبت‌ها از پیش مشخص شده هستند، برنامه‌ریزی کردن برای‌شان چندان کار سختی نیست و ۷ هفته، زمانِ مناسبی برای خرید بلیط هواپیما با بهترین قیمت، آن هم برای همچین پروازهای شلوغی است که اغلب، با قیمت‌های بسیار بالا در انتظار مسافران سفرهای هوایی نشسته‌اند.

۳- روزهای ارزان‌تری هم در هفته پیدا می‌شود

یکی دیگر از فاکتورهایی که می‌تواند تاثیر بسیار زیادی بر قیمت خرید بلیط هواپیما داشته باشد، روز سفر شما در هفته است. بله! علاوه بر روزهایی که در سال می‌تواند بر روی قیمت بلیط هواپیما تاثیر بگذارد، روزهایی هم در هفته هستند که با انتخاب کردن‌شان، می‌توانید فرآیند خرید بلیط هواپیما را با ارزان‌ترین‌ها و یا با گران‌ترین‌ها به انجام برسانید و در نهایت، برنده باشید یا بازنده! از آن‌جایی‌که روی سخن ما با افرادی است که بیش‌تر مشتری خرید بلیط سیستمی هستند، این نکته‌ها هم در مورد همین نوع بلیط‌ها مطرح است. دلیلش هم این است که قیمت بلیط چارتر، بسته به چارترکننده و البته، فصل و موارد دیگری است؛ اما بلیط سیستمی، قیمت‌های ثابت‌تری داشته و شما تنها با دانستن همین چند نکته، می‌توانید بهترین خرید بلیط سیستمی را تجربه کنید.

خب! اصولا در پروازهای سیستمی، بهترین زمان برای خرید بلیط هواپیما و پرواز در هفته، روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه است و گران‌ترین روزها هم، روزهای جمعه و شنبه هستند. البته یادتان نرود که این موضوع، بیش‌تر برای پروازهای بین‌المللی مطرح است و مثلا می‌شود برای پروازهای داخلی، روزهای پنج‌شنبه و جمعه را از گران‌ترین‌ها دانست. روزهای دیگر هفته هم قیمت بینابینی در خرید بلیط هواپیما دارند. تحقیق‌ها نشان داده است که تفاوت قیمت خرید بلیط هواپیما بین پروازی در روز سه‌شنبه و همان پرواز در روز یک‌شنبه، حدود ۲۹ دلار برای مسیر یک‌طرفه و نزدیک به ۵۸ دلار، برای پرواز رفت و برگشت بوده است. یکی از ایده‌های جالبی که برای چنین سفرهایی می‌شود زد این است که: اگر قصد سفر در روزهای آخر هفته را دارید، به جای خرید بلیط هواپیما برای روزهای چهارشنبه تا جمعه، روزهای پنج‌شنبه تا یک‌شنبه را انتخاب کنید و یا در مورد سفرهای بین‌المللی، روزهای شنبه تا دوشنبه، برای‌تان خیلی ارزان‌تر تمام خواهد شد. اگر هم قصد سفر یک هفته‌ای دارید، بهتر است در سفرهای بین‌المللی، روزهای بین سه‌شنبه تا سه‌شنبه و یا چهارشنبه تا چهارشنبه را انتخاب کنید. البته، همیشه در هنگام خرید بلیط هواپیما، باید حواس‌تان به پروازهای مختلفی که در چنین روزهای انجام می‌شود باشد، چون بعید نیست که اختلاف قیمت‌هایی به چشم‌تان بخورد!

۴- حواس‌تان به تغییر فصل‌ها و تعطیلات باشد

اینکه بدانید چه زمانی را قرار است کجا بگذرانید، به همان اندازه مهم است که حواس‌تان به زمان خرید بلیط هواپیما هم باشد. می‌دانید چرا؟ خب یکی از مهم‌ترین مواردی که بر قیمت بلیط هواپیما تاثیر می‌گذارد این است که پرواز مورد نظر شما، چقدر پر باشد! به همین دلیل هم هست که خرید بلیط هواپیما و سفر در وقت‌هایی مثل تعطیلات نوروز، تعطیلات کریسمس و روزهایی شبیه این‌ها، بسیار گران‌تر از خرید بلیط هواپیما برای همان مقصد، در زمانِ دیگری در سال است! فکر کنم حالا برای شما هم این‌که چرا قیمت بلیط هواپیما برای همچون تاریخ‌هایی خیلی خرج برمی‌دارد، با دلایل منطقی روشن شد. صندلی‌ها پر می‌شوند و خطوط هوایی شلوغ می‌شوند و در نتیجه، شما باید مبلغ بیش‌تری را برای سفر دل‌خواهتان خرج کنید!

این موضوع وقتی بیش‌تر به چشم می‌آید که بدانید نه تنها تعطیلات تاثیر زیادی بر روی خرید بلیط هواپیما خواهد گذاشت، بلکه مقصد شما هم – خصوصا در پروازهای بین‌المللی –  یکی دیگر از نقش اول‌های این بازی زیرکانه محسوب می‌شود! دلیل‌اش هم ساده است، این‌جور مقصدها بسیار وابسته به فصل‌های مختلف هستند. مثلن اگر شما قصد خرید بلیط هواپیما به یکی از کشورهای اروپایی را داشته باشید، بهترین قیمت بلیط هواپیما را در طول ماه‌های فوریه و مارچ پیدا خواهید کرد. حالا اگر در فصل تابستان بخواهید در همان مسیر سفر کنید، باید حدود دو برابر قیمت بلیط هواپیما را در همان مسیر بپردازید. تابستان اروپا، خیلی گران‌تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. بنابراین اگر می‌خواهید در فصل گران و به مقصدی گران سفر کنید، بهتر است زمان‌بندی خرید بلیط هواپیما را که در مورد شماره‌ی ۲ توضیح داده شد رعایت کنید تا حداقل، ضرر نکنید!

۵- فرودگاه‌های مقصدتان را بشناسید

اگر مقصدتان، بیش‌تر از یک فرودگاه دارد، مانند تهران که هم فرودگاه مهرآباد و هم فرودگاه بین‌المللی امام خمینی را دارد؛  بهتر است در زمان خرید بلیط هواپیما هر دو فرودگاه را چک کنید. زیرا شما هرچقدر گزینه‌های بیش‌تری پیش پای خودتان بگذارید، درنهایت انتخاب ارزان‌تری خواهید داشت. داشتن حق انتخاب، آن هم در فرآیندی مثل خرید بلیط هواپیما، می‌تواند درنهایت، بهترین‌ها را در مقابل شما قرار بدهد.

برای این‌که فرودگاه‌های مقصدتان را شناسایی کنید، به‌خصوص در پروازهای بین‌المللی؛ تنها کافی است که یک جستجوی مختصر انجام بدهید و اگر وقت و حوصله‌ی گشتن در اینترنت را ندارید، در فرآیند خرید بلیط هواپیما، آن هم از نوع اینترنتی‌اش، در هنگام وارد کردن نام شهر مورد نظرتان، می‌توانید از تعداد فرودگاه‌های آن هم باخبر بشوید. اگر شهری که می‌خواهید به آن سفر کنید، بیش‌تر از یک فرودگاه داشته باشد، در همان اولین مرحله‌ی جستجوی بلیط هواپیما، اطلاعاتش برای‌تان نمایش داده خواهد شد و شما هم می‌توانید اطلاعاتی که لازم دارید را بگیرید و آگاهانه وارد مرحله‌ی بعدی بشوید.

۶- اگر قصد سفر دسته‌جمعی دارید، کمی صبر کنید!

لابد فکر می‌کنید چه گزینه‌ای هیجان‌انگیزتر و لابد به صرفه‌تر از این است که با تمام اعضای فامیل و یا دوستان‌تان تصمیم به سفر بگیرید و یک‌جا دست به خرید بلیط هواپیما بزنید و همه با هم حسابی خاطره‌سازی کنید. خیلی بیش‌تر هم خوش می‌گذرد، نه؟ ولی خب بهتر است دست نگه‌دارید! بگذارید تا بیش‌تر از این توی فکر و خیال و رویا فرو نرفته‌اید، یک نکته‌ی مهم را در مورد سفرهای این چنینی برای‌تان بگویم: اگر می‌خواهید با هم سفر کنید، گزینه‌ بهتر دیگری برای خرید بلیط هواپیما، آن هم به‌صورت یک‌جا وجود دارد و آن هم استفاده از تورهای مسافرتی است! اما چرا تور مسافرتی؟ چرا وقتی خودتان می‌توانید اینترنتی و فقط با چند کلیک مختصر برای همه‌ی رفقا یا خانواده‌تان بلیط هواپیما بخرید، دست به دامن تورهای مسافرتی بشوید؟

خب اگر اهل تور نیستید و از طرفی هم دل‌تان می‌خواهد گروهی سفر کنید، بهتر است به جای خرید بلیط هواپیما به صورت یک‌جا، بلیط هواپیما را به تعداد مناسبی تقسیم کنید و کم‌کم آن‌ها را بخرید. چرا؟ چون تخفیف‌هایی که برای خریدهای گروهی در نظر گرفته می‌شود، به قدری در خط‌های هوایی خارجی کم پیدا می‌شود که احتمال این‌که شما بتوانید یکی از آن تخفیف‌ها را از آنِ سفر گروهی خودتان بکنید، مثل احتمال این است که در دوی ماراتنی که هزار و پانصدتا شرکت‌کننده دارد، برنده بشوید! درست است که باز هم می‌شود احتمال چنین خرید موفقی را داد، اما خب وقتی راه‌های بهتری هم برای خرید بلیط هواپیما هست، بهتر است بدون کمربند ایمنی، سوار بال‌های پرنده‌ی اقبال نشویم.  برای این‌که بفهمید چرا خرید یک‌جای تعداد زیادی از صندلی‌ها ممکن است به ضررتان تمام بشود، فقط کافی است بعد از جستجوی پرواز و مشاهده‌ی تعداد صندلی‌های خالی، اول چند تا صندلی را با هم برای خرید انتخاب کنید و جمع مبلغ را ببینید و بعد همان‌ها را دوتا، دو تا و یا جدا جدا انتخاب کنید. بله! برخلاف تصورتان، اینکه کمی بیش‌تر برای خرید بلیط هواپیما وقت بگذارید و آن‌ها را جدا جدا بخرید، خیلی به صرفه‌تر خواهد بود. البته که این موضوع، برای شرکت‌ها و سازمان‌ها آن‌چنان صدق نمی‌کند، چون بعضی آژانس‌ها و وب‌سایت‌های فروش بلیط هواپیما، شرایط ویژه‌ای برای شرکت‌ها و سازمان‌ها دارند.

۷- قیمت تنها فاکتور مهم نیست!

چه کسی است که بگوید قیمت خرید بلیط هواپیما، اصلا برایش مهم نیست و بلیط هواپیما را با هر قیمتی که باشد، خریداری می‌کند؟ اکثر ما برای خرید بلیط هواپیما، به دنبال ارزان‌ترین قیمت‌ها هستیم و خب تمام نکته‌هایی هم که از ابتدا تا الان یکی یکی برای‌تان ردیف شد هم، همه در نهایت، خرید بلیط هواپیما را برای‌تان ارزان‌تر از حد معمول تمام خواهند کرد. اما، همیشه در خرید بلیط هواپیما باید به چالش قیمت‌های مختلف رسید و به این نکته توجه داشت که لزوماً خرید ارزان‌ترین بلیط هواپیما، نشانه‌ی زرنگی و هوشیاری شما نیست.

عوامل زیادی علاوه بر زمان خرید بلیط هواپیما، بر روی قیمت آن تاثیر می‌گذارند؛ عواملی مثل: خط هوایی، تعداد توقف‌ها در پروازهای بین‌المللی و نوع کلاس پروازی! نباید فراموش کرد که وقتی زمان خرید بلیط هواپیما در کنار این فاکتورها قرار می‌گیرد، دیگر نگرانی چندانی برای اطمینان از مناسب بودن قیمت بلیط هواپیما باقی نمی‌ماند. وقتی شما آگاهی کافی در مورد عوامل مختلف موثر بر قیمت بلیط هواپیما داشته باشید و بدانید که جریان شناور شدن قیمت بلیط هواپیما چیست و در نهایت به نفع شما تمام می‌شود یا خیر. می‌توانید در خرید بلیط هواپیما، بسیار هوشمندانه‌تر عمل کنید و البته یادتان نرود که خرید بلیط هواپیما، خودش یک‌جور تجارت محسوب می‌شود که ضرر و فایده در آن، کاملاً بسته به دانش و آگاهی شما از این فرآیند به ظاهر ساده است.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت