فرودگاه قشم کجاست؟ همه چیز درباره اطلاعات پرواز این فرودگاه!

یکی از مقاصد بی‌نظیر سفر در ایران، بی‌شک جزیره قشم خواهد بود. جزیره‌ای که با دریای خلیج فارس، خاک سرخ هرمز و فرهنگ بومی اصلیش شهرت دارد. فرقی ندارد برای خرید از بازارهای سنتی و قدیمی قصد سفر به قشم را دارید یا می‌خواهید از جاذبه‌های دیدنی آن مانند دره ستارگان، تنگه چاهکوه یا جنگل‌های حرا بازدید کنید، مهم این است که بهترین مقصد را برای خودتان انتخاب نموده‌اید پس کافیست گوشی یا لپ تاپتان را بردارید و تنها در چند دقیقه، تور قشم و بلیط هواپیما را آنلاین رزرو کنید و آماده سفر شوید. اولین جایی که در این جزیره شما را مجذوب خواهد کرد، فرودگاه قشم است. فرودگاهی قدیمی که دروازه ورود شما به شروع سفری خاطره‌انگیز خواهد بود. همیشه فرودگاه‌ها نه تنها معبر عبوری در سفر هستند بلکه به تشبیهی، نقش خوشامدگویی به مسافرین را دارند. فرودگاه بین‌المللی جزیره قشم با فراهم نمودن امکانات رفاهی به روز و کادر فرودگاهی جنوبی و خونگرم خود، نخستین میزبان شما در سفر خواهد بود.

تاریخچه فرودگاه قشم

فرودگاه قشم

ساخت اولین فرودگاه شهر قشم ابتدا با نام فرودگاه دیرستان در نزدیکی روستایی با همین نام در سال 1335 کلید خورد و پس از یک دهه نهایتا در سال 1349 نخستین پرواز از این فرودگاه انجام پذیرفت. در سال‌های ابتدایی فرودگاه قشم در هفته تنها یک پرواز به تهران و بالعکس داشت که با هواپیمای DC6 انجام می‌شد. در گذر زمان با توسعه فرودگاه پروازهای بیشتری اضافه گردید و حتی در سال 1372 پایانه حجاج فرودگاه نیز به بهره‌برداری رسید.

خطوط پروازی فرودگاه قشم

در حال حاضر روزانه 10 پرواز داخلی و خارجی در فرودگاه قشم انجام می‌پذیرد، شهرهایی که از این فرودگاه به آن‌ها پرواز مستقیم به صورت مستمر وجود دارد شامل تهران، شیراز، اصفهان، مشهد و گرگان هستند. برای پرواز به شهرهای دیگر می‌بایست برنامه‌ریزی از قبل انجام گردد، زیرا این پروازها فقط چند نوبت محدود در هفته انجام می‌شوند. تنها مقصد خارجی که از فرودگاه بین المللی قشم به مقصد آن پرواز دارد، دبی است.  

ترمینال های فرودگاه

فرودگاه قشم

فرودگاه قشم دو ترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی دارد. همچنین ترمینال مجزای پرواز حجاج در طبقه دوم مجموعه فرودگاه قرار دارد.

امکانات فرودگاه قشم

رستوران و کافی شاپ

در سالن عمومی فرودگاه قشم یک رستوران با طراحی مدرن و منوی متنوعی از غذاهای ایرانی و فست‌فود وجود دارد. همچنین کافی‌شاپ فرودگاه مکان مناسبی برای نوشیدن قهوه در کنار کیک‌های تازه و خوشمزه است.

بانک و باجه ارز

فروشگاه صنایع دستی فرودگاه قشم

شعبه بانک در فرودگاه برای انجام امور بانکی و باجه تبدیل ارز برای انجام کلیه امور ارزی شامل خرید، تبدیل ارز و نقل و انتقالات وجوه ارزی فعالیت دارند.

فروشگاه صنایع دستی در فرودگاه

در سالن اصلی فرودگاه چندین فروشگاه برای خرید صنایع دستی و سوغاتی‌های قشم قرار دارند تا اگر فرصت خرید از بازارهای سنتی را نداشته‌اید، در فرصت باقی مانده تا پرواز، خریدتان را انجام دهید.

اورژانس فرودگاه قشم

یکی از مهم‌ترین امکانات هر فرودگاهی خدمات پزشکی برای مسافران است. فرودگاه بین‌المللی قشم مجهز به پایگاه اورژانس برای رسیدگی به بیماران، سالمندان و کودکان است. اگر سابقه تهوع در پرواز را دارید، حتما قبل از پرواز به پایگاه اورژانس مراجعه نمایید.

بسته‌بندی بار

اگر در سفر باری دارید که امکان آسیب رسیدن به آن در محل قرار دادن بارهای هواپیما وجود دارد، می‌توانید آن را به بخش بسته‌بندی تحویل دهید تا ضمن نگهداری به ایمن‌ترین شکل، بسته‌بندی شود.

پارکینگ

پارکینگ فرودگاه قشم

پارکینگ فرودگاه در مجاورت مجموعه فرودگاهی قرار دارد که به صورت 24 ساعته فعال بوده و از امنیت کامل برخوردار است.

علاوه بر امکانات رفاهی موجود، سرویس بهداشتی، نمازخانه، ایست بازرسی و فروشگاه مواد غذایی در سالن فرودگاه برای ارائه بهترین خدمات به مسافران وجود دارد.

دسترسی به فرودگاه قشم

در حال حاضر شهر قشم مجهز به خطوط مترو و اتوبوس برای حمل و نقل نبوده و تنها راه دسترسی به فرودگاه، از طریق تاکسی و خودروی شخصی است. پایانه تاکسیرانی فرودگاه نیز خارج از سالن اصلی به صورت 24 ساعته برای جا‌به‌جایی مسافران فعالیت دارد.

مزایای فرودگاه قشم

فرودگاه بین‌المللی قشم از بزرگ‌ترین فرودگاه‌های جنوب کشور و یکی از 5 فرودگاه اختصاصی در ایران است. این فرودگاه با انجام پروازهای منظم داخلی و خارجی سهم عمده‌ای در صنعت هوایی کشور برعهده دارد. اما آنچه سبب تمایز این فرودگاه از دیگر فرودگاه‌های ایران می‌گردد، به شرح زیر است:

 • وسعت و ظرفیت فرودگاه بستر مناسبی را برای سوخت‌گیری، جابجایی مسافر، کترینگ و ترانزیت بار به پروازهای عبوری مهیا نموده‌است.
 • این فرودگاه در مسیر A1 قرار دارد که یکی از راه‌های هوایی بین‌المللی غرب خاورمیانه و اتصال آن به آسیا است.
 • فرودگاه قشم مجهز به Panther 6X6، یکی از خودروهای آتش‌نشانی پیشرفته فرودگاهی است.
 • فرودگاه قابلیت ذخیره بیش از 5.3 میلیون لیتر سوخت برای هواپیماهای پهن پیکر به صورت روزانه دارد.
 • این فرودگاه هم اکنون امتیاز 7 در کتگوری فرودگاهی را دارد که با اضافه نمودن یک دستگاه ماشین آتش نشانی پیشرفته دیگر در آینده نزدیک به امتیاز 9 دست خواهد یافت.

شرکت های هواپیمایی فعال در فرودگاه

فرودگاه قشم

چندین شرکت هواپیمایی معتبر در فرودگاه قشم فعال‌اند که به مقاصد داخلی و خارجی پرواز دارند. از جمله معروف‌ترین  شرکت‌ها می‌توان به شرکت ماهان ایر، ایران ایر، ماهان و معراج اشاره نمود. لیست شرکت‌های هواپیمایی و مقاصد پروازی آن‌ها عبارتند از:

 • شرکت هواپیمایی ایران ایر به مقصد تهران
 • شرکت هواپیمایی ایران ایرتور به مقصد مشهد و تهران
 • شرکت هواپیمایی آسمان به مقصد شیراز
 • شرکت هواپیمایی کاسپین به مقصد اصفهان
 • شرکت هواپیمایی ماهان ایر به مقصد تهران و دبی
 • شرکت هواپیمایی معراج به مقصد تهران
 • شرکت هواپیمایی قشم به مقصد اصفهان، شیراز، تهران، کیش و دبی
 • شرکت هواپیمایی تابان به مقصد اصفهان

اطلاعات فرودگاه

آدرس: استان هرمزگان، 50 کیلومتری غرب جزیره قشم، روستای دیرستان

شماره تماس : 07635335040

پست الکترونیک: info@QeshmAirport.com

سایت: qeshmairport.ir

سخن پایانی

یکی از راه‌های سفر به جزیره قشم، خرید بلیط هواپیما ارزان قشمو پرواز به سوی جزیره است. پروازی راحت و کوتاه که شما را آسوده به سرزمین خاک‌های سرخ هرمز می‌رساند. لذت سفر به قشم از همان لحظه که وارد فرودگاه می‌شوید شروع خواهد شد. امکانات و خدمات فرودگاه قشم برای مسافران خاطره‌ای خوش در ابتدا و انتهای سفر به جای خواهد گذاشت. شما از بزرگ‌ترین فرودگاه کشور پای به یکی از جزایر بی‌نظیر جنوب ایران خواهید گذاشت تا تعطیلاتی پر از ماجراجویی و انرژی و شادی داشته باشید.

معرفی فرودگاه بین‌المللی دیرستان؛ پویایی در فرودگاه قشم

راه‌ها و روش‌های سفر متفاوت هستند. بعضی از مردم دوست دارند با ماشین شخصی خود سفر کنند، بعضی‌ها عاشق سفرهای آبی با کشتی‌اند، گروهی هم سفر با اتوبوس یا قطار را ترجیح می‌دهند. اما بسیاری از افراد که عاشق ارتفاع‌اند یا ترجیح می‌دهند مدت سفرشان طولانی نباشد، هواپیما را انتخاب می‌کنند. البته ناگفته نماند که هواپیما برای مسافت‌های طولانی یا مقصدهایی که نمی‌توان به‌وسیله راه زمینی به آنها رسید، بهترین انتخاب است. شما به کدام‌یک از روش‌های سفر علاقه دارید؟

جزیره قشم هم یکی از مقصدهایی است که سفر هوایی بهترین انتخاب برای رسیدن به آن خواهد بود. فرودگاه قشم یک فرودگاه بین‌المللی به نام دیرستان است که در طول هفته پروازهای داخلی و خارجی منظمی در این فرودگاه انجام می‌شوند. قشم به‌دلیل موقعیت استراتژیک و توریستی، یکی از مهم‌ترین جزایر خلیج‌فارس به حساب می‌آید و هرساله میزبان مسافران زیادی از سراسر ایران است.

در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی را درباره فرودگاه قشم بگویم یا عرضه کنیم. با تاریخچه‌ای از فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم شروع می‌کنیم.

آدرس فرودگاه قشم کجاست؟
فرودگاه قشم در استان هرمزگان، جزیره قشم و در ۲۰ کیلومتری روستای دیرستان قرار دارد.
امکانات رفاهی و خدمات فرودگاه قشم شامل چه چیزهایی است؟
ترمینا‌ل پروازهای داخلی و خارجی، امکانات پزشکی، بسته‌بندی بار، شعبه‌های بانکی و ارزی، رستوران و کافی‌شاپ، غرفه فروش خوراکی و غذا، غرفه‌های عرضه صنایع دستی، غرفه‌های فروش مجله و کتاب، پارکینگ، ایستگاه تاکسی، پست فرودگاه، نماز خانه و سرویس بهداشتی، از امکانات رفاهی این فرودگاه است.
فرودگاه قشم به کدام شهرهای ایران پرواز دارد؟
فرودگاه قشم معمولا به شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان پرواز دارد.
فرودگاه قشم به کدام شهرهای خارجی پرواز دارد؟
مقصد پروازهای خارجی فرودگاه بین المللی قشم ، شهر دوبی در کشور امارات است.

تاریخچه و احداث فرودگاه قشم

فرودگاه بین‌المللی قشم را فرودگاه بین‌المللی دیرستان نیز می‌نامند. این فرودگاه با پروازهای داخلی و خارجی خود، میزبان مسافران بسیاری از داخل و خارج کشور است. فرودگاه قشم در نزدیکی روستایی به همین نام، یعنی «دیرستان» قرار گرفته که دسترسی بسیار مناسبی به مرکز جزیره دارد.

در سال ۱۳۰۴ اقدامات اولیه برای ساخت فرودگاه قشم مهیا شد و در سال ۱۳۳۵ به‌طور رسمی پروژه احداث این مجموعه کلید خورد. چندین سال بعد در سال ۱۳۴۹، فرودگاه شروع به فعالیت کرد و حمل‌ونقل مسافران و باربری آغاز شد. هواپیماهای DC6 در مسیر تهران به قشم و برعکس، خدمات مسافری را ارائه می‌دادند.

فرودگاه قشم

معماری و زیرساخت فرودگاه بین المللی قشم

فرودگاه قشم در ابتدای احداث، ۶۰۰ مترمربع مساحت داشت و طول باند اصلی آن ۲۶۰۰ متر و عرض آن ۴۵ متر بود. باند فرعی این فرودگاه، ۲۰۰۰ متر طول و ۴۵ متر عرض داشت؛ اما در سال ۱۳۶۰ این باندها را گسترش دادند و طول آن به ۳۸۴۵ متر و عرض آن به ۶۰ متر رسید. درنهایت در سال ۱۳۶۹ این بازسازی تمام و آماده استفاده شد. در حال حاضر سطح آسفالت باندهای این فرودگاه طولی برابر با ۴۲۲۶ متر دارد.

ترمینال‌های فرودگاه هم در سال ۱۳۶۲ به واسطه قراردادی با یک شرکت عمرانی، توسعه داده شد و از ۶۰۰ متر مربع به ۱۸۰۰ متر مربع افزایش یافت. در سال ۱۳۶۹ برای راه‌اندازی ترمینال حجاج در طبقه دوم فرودگاه دیرستان قشم، دوباره مساحت این فرودگاه گسترش یافت و به ۲۶۰۰ متر رسید. در سال ۱۳۷۲، ترمینال حجاج با مساحت ۳۰۰۰ مترمربع بهره‌برداری شد.

فرودگاه قشم، فرودگاهی بین‌المللی است و پروازهای داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می‌شوند. آمار رسمی فرودگاه دیرستان نشان می‌دهد که در سال ۲۰۱۶ در حدود ۴ میلیون ۴۴۵ هزار مسافر، در این فرودگاه جابه‌جا شده‌اند. علاوه بر این میزان باری که از طریق کارگو در فرودگاه جابه‌جا شده، بیش از ۴۳۷ هزار کیلوگرم بوده است.

خدمات و امکانات دیرستان

فرودگاه قشم یکی از دو راه رسیدن به‌مقصد جزیره

برای اینکه به جزیره زیبای قشم سفر کنید، تنها دو را وجود دارد یا از دریا و سفر آبی یا از طریق سفر هوایی و این به‌دلیل موقعیت جغرافیایی و جزیره‌بودن شهر است. اما سفر آبی به این جزیره مبدا و مقصد محدودی دارد.

اگر بخواهید از شهرهای دیگر که راه آبی مستقیم به جزیره قشم ندارند، به این شهر سفر کنید و جاهای دیدنی قشم را ببینید، مجبور هستید مقداری از مسافت را به کمک راه‌های زمینی طی کنید تا خود را به خلیج‌فارس برسانید. به همین دلیل شاید بهترین راه برای سفر به قشم برای کسانی که ساکن شهرهای جنوبی کشور نیستند، سفر هوایی باشد.

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی قشم

هر فرودگاهی اطلاعات خاص خود را دارد که باید زمان خرید بلیط به آنها توجه کرد. ازجمله اطلاعات فرودگاه دیرستان قشم می‌توان نکته‌های زیر را در نظر داشت:

 • نام فرودگاه: Qeshm International Airport فرودگاه بین المللی دیرستان قشم
 • نوع فرودگاه: همگانی
 • کد یاتا: GSM
 • کد ایکائو : OIKQ
 • نوع فرودگاه: مسافربری
 • ارتفاع از سطح دریا: ۱۴ متر
 • آدرس سایت رسمی فرودگاه بین المللی قشم: qeshmairport.com
 • آدرس: جزیره قشم، فرودگاه بین المللی قشم
 • اطلاعات پرواز: ۵۰۴۰ ۳۵۳۳ ۰۷۶
 • فاصله هوایی قشم تا تهران: ۱۰۷۲ کیلومتر معادل ۱ ساعت و ۵۰ دقیقه پرواز
 • فاصله فرودگاه تا مرکز شهر: در حدود ۵۰ کیلومتر

نگاهی به بخش های مختلف فرودگاه

از فرودگاه قشم به کدام شهرها می‌توان پرواز کرد؟

برنامه پروازهای قشم به‌صورت روزانه و منظم است. هر روز ۱۰ پرواز داخلی و خارجی در این فرودگاه انجام می‌شوند. شهرهایی که از فرودگاه به آنها پرواز مستقیم وجود دارد، معمولا شهرهای تهران، مشهد، شیراز و اصفهان هستند. پروازهای مقصد تهران هر روز به‌صورت منظم صورت می‌گیرد. اما در صورتی که بخواهید به شهرهای دیگر سفر کنید یا از شهری به‌جز تهران، به قشم بروید، پروازها چند نوبت در هفته انجام می‌شوند که باید از قبل برای آنها برنامه‌ریزی کرد. مقصد پروازهای خارجی هم شهر دوبی کشور امارات است.

پروازهای داخلی و خارجی فرودگاه، از ایرلاین‌های مختلفی انجام می‌شود. شرکت‌های هواپیمایی چه پروازهای داخلی و چه پروازهای خارجی خود را در کلاس‌های مختلف و در زمان‌های متفاوت فراهم می‌کنند تا مسافران بتوانند مناسب‌ترین پرواز و زمان را برای خود انتخاب کنند. شرکت‌های هواپیمایی که در مسیرهای پروازی فرودگاه قشم فعال‌اند، عبارت‌اند از:

 • شرکت هواپیمایی ایران ایر که مبدا آن از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین‌المللی شهید هاشمی‌نژاد مشهد به‌مقصد قشم است.
 • شرکت هواپیمایی ایران ایرتور: از مبدا فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران به‌سمت فرودگاه قشم.
 • شرکت هواپیمایی آسمان: از مبدا فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز به‌مقصد قشم.
 • شرکت هواپیمایی کاسپین: از فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان به جزیره قشم.
 • شرکت هواپیمایی ماهان ایر: از مبدا فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه بین المللی دوبی به فرودگاه دیرستان قشم.
 • شرکت هواپیمایی معراج: مبدا فرودگاه بین‌المللی کیش، فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان و فرودگاه بین‌المللی دوبی و مقصد جزیره قشم.
 • شرکت هواپیمایی قشم: از فرودگاه بین‌المللی کیش، فرودگاه بین‌المللی شهید دستغیب شیراز و فرودگاه بین‌المللی مهرآباد به فرودگاه دیرستان قشم.
 • شرکت هواپیمایی تابان: مبدا فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی اصفهان، مقصد فرودگاه قشم.

هواپیماها و خدمات پروازیامکانات فرودگاه قشم

فرودگاه قشم مانند فرودگاه‌های دیگر مجهز به امکانات و خدمات رفاهی است که برای رفاه حال مسافران در فضای فرودگاه قرار دارند.

 • ترمینا‌ل پروازهای داخلی و خارجی: دو ترمینال برای پروازهای خارجی و داخلی برای مسافران دارد و ترمینالی مجزا هم در طبقه دوم برای حجاج ساخته شده است.
 • امکانات پزشکی: یک پایگاه اورژانس در هر فرودگاهی باید وجود داشته باشد که در صورت نیاز آماده کمک و امدادرسانی به مسافران و افراد حاضر در فرودگاه است.
 • بسته‌بندی بار: این بخش از فرودگاه، بار و وسایل مسافران را که باید در قسمت بار هواپیما نگهداری شوند، تحویل می‌گیرد.
 • شعبه بانکی و ارزی: خدمات شعبه ارزی بانک‌ها در فرودگاه قشم برای گرفتن ارز یا پول نقد کار مسافران را راحت‌تر می‌کند.
 • رستوران و کافی‌شاپ: رستوران و کافی‌شاپ‌های فرودگاه قشم، برای رفاه حال مسافران، آماده خدمت‌رسانی به آنها هستند.
 • غرفه فروش خوراکی و غذا: زمانی که پرواز شما نزدیک به وعده غذایی است یا گرسنه‌اید و نیاز به صرف غذا یا میان‌وعده دارید، این غرفه‌ها می‌تواند انتخاب خوبی باشند.
 • غرفه‌های عرضه صنایع دستی: فروشگاه‌ها و غرفه‌های مخصوص صنایع دستی و سوغاتی قشم، در سالن اصلی فرودگاه قرار دارد. هرچند این فروشگاه‌ها به پای مراکز خرید قشم نمی‌رسند، اما کارتان را راه خواهند انداخت.
 • غرفه‌های فروش مجله و کتاب: در زمان‌هایی که مسافران منتظر پرواز خود هستند یا سفری نسبتا طولانی را در پیش دارند، می‌توانند از این غرفه‌ها کتاب و مجله تهیه کنند.
 • پارکینگ: پارکینگ فرودگاه قشم به‌صورت شبانه‌روزی در اختیار مسافران و همراهان آنهاست.
 • ایستگاه تاکسی: تاکسی‌ها در فضای خارجی فرودگاه دیرستان قشم، برای راحتی و رفاه مسافران در رفت‌وآمد، به‌صورت شبانه‌روزی به مسافران خدمت‌ می‌کنند.
 • امکانات رفاهی دیگری مانند پست فرودگاه و نماز خانه و سرویس بهداشتی، برای آسایش حال مسافران در این فرودگاه در دسترس است.

آدرس و راه‌های دسترسی به فرودگاه

فرودگاه قشم در استان هرمزگان، جزیره قشم و در ۲۰ کیلومتری روستای دیرستان قرار گرفته است که برای سهولت دسترسی به آن می‌توانید از نقشه زیر استفاده کنید.

باتوجه‌به آن چه گفته شد، فرودگاه قشم گزینه‌ی مناسبی برای سفرهای هوایی به‌مقصد قشم یا از مبدا این جزیره است، چراکه در صورت تاخیر در پرواز به لطف خدمات موجود در فرودگاه محدودیتی نخواهید داشت و می‌توانید ساعتی را به استراحت بگذرانید. در مجموع پرواز از این مقصد خاطره‌ی شیرینی از قشم، ساحل قشم و تفریحات آبی قشم برای شما به جا خواهد گذاشت.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت