مقاصد سفر پاییزی به شمال ایران را بشناسید

معمولا زمانی که خواب به چشمم نمی‌آید، چشم‌هایم را می‌بندم و سعی می‌کنم به بهترین تصویر و خاطره‌ای که از یک سفر دارم فکر کنم. خیلی جالب است که سال‌هاست اولین تصویری که جلوی چشمانم ظاهر می‌شود مسیر جنگل مه‌آلودی است که در سفر پاییزی به شمال برای اولین بار با یک کوله سنگین کوهنوردی، با امید رسیدن به اولین خانه روستایی طی می‌کردم.

تغییر آب‌وهوا تعیین‌کننده نوع سفر و مقصد سفر است. خنکای پاییز و شکل و شمایل رنگارنگی که به طبیعت می‌بخشد، یکی از ویژگی‌هایی است که مردم را با شروع مهرماه به سمت شهرهای شمالی کشور می‌کشاند، دیگر هوا به اندازه تابستان گرم و شرجی نیست و علاوه‌برآن طبیعت مانند یک تابلوی نقاشی زیبا، برگ‌ریزان پاییز را به ‌نمایش می‌گذارد. شاید نتوانم از حس دویدن در دل جنگل‌های بلوط برایتان چیزی بگویم، آن هم درست وقتی صدای خش‌خش برگ‌های پاییزی زیر کفشم هنوز توی گوشم می‌پیچد…اما می‌توانم شما را به تجربه این حس دعوت کنم!

بهترین جاده های پاییزی شمال ایران کدام است؟
زیباترین جاده‌های پاییزی جاده چالوس، جاده هراز، جاده دوهزار، جاده اسالم به خلخال و چمستان به نور هستند.
بهترین جنگل های شمال برای طبیعت پاییزی چه جنگل هایی هستند؟
جنگل گیسوم، جنگل ابر، جنگل ناهارخوران، جنگل لوندویل، جنگل دالخانی، جنگل راش، جنگل سیاهکل، جنگل کبودوال و…
بهترین شهرهای شمالی برای سفر پاییزی کدام‌ها هستند؟
رضوانشهر، یوش، کیاشهر، اولسبلنگاه، ماسال، چمستان، رامسر و…

 

در این مقاله از مجله گردشگری علی‌بابا قرار است مقاصد پاییزی شمال ایران را به شما معرفی کنم. این مقاصد پاییزی به چند دسته مختلف از جمله جنگل‌ها، جاده‌ها، روستاها و جاهای دیدنی شمال تقسیم‌بندی شده‌اند. فرقی نمی‌کند که قرار است با ماشین به دل جاده بزنید یا کوله‌پشتی خود را چفت کرده‌اید و آماده جنگل‌نوردی هستید…قطعا این مقاله برای سفرهای پاییزی شما نقشه راه مناسبی خواهد بود.

توجه داشته باشید که قبل از هر سفر برای پیشگیری از خطرات احتمالی و لغزندگی مسیر، میزان بارندگی و وضعیت آب‌وهوا را بررسی کنید و تجهیزات متناسب با فصل همراه داشته باشید.

سفر پاییزی به شمالجنگل های پاییزی شمال

طبیعت چشم‌نواز جنگل‌های شمالی در فصل پاییز دیدنی‌تر از آن‌ چیزی می‌شود که بتوانید تصورش بکنید. طیف رنگ‌های زرد و نارنجی و قرمز از درختان به سمت زمین سرازیر شده و شما را در دریایی از نارنجی‌ها غرق می‌کند. اگر قصد سفر پاییزی به شمال دارید، بهتر است با جنگل‌های زیر برای جنگل‌نوردی و طبیعت‌گردی آشنا باشید:

جنگل ابر

در سفر پاییزی به شمال، می‌توانید با سفر به جنگل ابر، در دریایی از ابر شیرجه بزنید. حتما تا به ‌حال ضرب‌المثل (آسمان هم زمین بیاد…) را شنیده‌اید. حواستان باشد زمانی که در جنگل ابر هستید اصلا سراغ این اصطلاح نروید، چون جنگل ابر، محل تلاقی آسمان و زمین است و واقعا آسمان در این منطقه به زمین رسیده است.

به خاطر نزدیکی دو اقلیم متفاوت آب‌وهوایی و تغییرات فشار این منطقه، ابرها بسیار نزدیک به سطح زمین هستند.جنگل ابر یکی از قدیمی‌ترین جنگل‌های دنیا است که با قدمتی ۴۰ میلیون ساله، به دوران سوم زمین‌شناسی یا عصر ژوراسیک برمی‌گردد.

جنگل ابراین جنگل هیرکانی که در شمال شرقی کشور و ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود قرار دارد، در سال ۱۳۹۸ در فهرست میراث طبیعی ایران جای گرفت. از جمله ویژگی‌های منحصربه‌فرد جنگل ابر چشمه‌های متعدد، پوشش گیاهی متنوع مثل درختان راش، نارون، سرخدار، بلوط و… و گیاهان دارویی کمیاب است.

هرساله گیاه‌شناسان زیادی از نقاط مختلف دنیا برای بازدید از این جنگل به ایران سفر می‌کنند. جنگل ابر دارای گونه جانوری مختلفی از جمله خرس قهوه‌ای، گرگ، خوک وحشی، روباه، شوکا و…است و از سال ۱۳۹۳ به عنوان منطقه حفاظت‌شده اعلام شده است.

جنگل ابرمنظره زیبای جنگل ابر و درختان درهم‌تنیده آن زیبایی دل‌انگیزی دارد که در فصل‌های مختلف طبیعت‌گردان، جنگل‌نوردان و دوچرخه‌سواران زیادی را به مهمانی خود دعوت می‌کند.

بهترین زمان برای سفر به جنگل ابر از اواخر فروردین تا اواخر مهرماه است. میانگین دمای جنگل ابر در بیشترین حالت ۲۰ درجه سانتی‌گراد و در کم‌ترین حالت ۶ درجه سانتی‌گراد است. توجه داشته باشید که اگر طبیعت‌گرد حرفه‌ای نیستید، بهتر است حتما یک راهنما همراه خود داشته باشید.

آدرس جنگل ابر: استان سمنان، شاهرود، ۴۵ کیلومتری شمال شاهرود، روستای ابر

جنگل ابر روی گوگل مپ

جنگل لُوَندِویل برای سفر پاییزی به شمال

یکی از مقاصد سفر پاییزی به شمال ایران، منطقه گردشگری لوندویل است که در حاشیه غربی دریای خزر و در استان گیلان قرار گرفته است. این منطقه به خاطر نزدیکی به گیلان و آستارا، ترکیبی شیرین از ویژگی‌های طبیعی دیدنی هر دو شهر به گردشگران نشان می‌دهد. نام این منطقه از روی گل‌های اسطوخودوس یا لاوندر انتخاب شده که در فصل‌هایی از سال، فضای جنگلی را یکدست بنفش می‌کنند.

مقاصد سفر پاییزی به شمالجنگل لوندویل، طبیعت بکر و زیبایی وجود دارد که برای سفر در پاییز انتخاب مناسبی است. جنگل‌های لوندویل بیشتر به خاطر آبشارهای مختلفی که دارد در بین طبیعت‌گردان شناخته می‌شود، آبشار لاتون یکی از مهم‌ترین آبشارهای ایران در لوندویل قرار دارد.

طبیعت کوهستانی، درختان مختلفی از جمله آلو، گردو، فندق، سیب وحشی و تصویر خوش آب‌ورنگ این جنگل در پاییز، مقصد تمام افرادی است که دلشان می‌خواهد یک آخر هفته پاییزی در دل طبیعت سر کنند.

مقاصد سفر پاییزی به شمالعلاوه‌براین، لوندویل دارای پناهگاه حیات وحش است. این پناهگاه یکی از مناطق حفاظت‌شده کشور است که با پوشش گیاهی خاص خود، پذیرای گونه‌های مختلف جانوری از جمله گوزن زرد ایرانی است.

آدرس جنگل لوندویل: استان گیلان، آستارا، شهر لوندویل

جنگل لوندویل روی گوگل مپ

جنگل ناهارخوران

جنگل ناهارخوران یا پارک جنگلی ناهارخوران یکی از گزینه‌هایی است که برای سفر پاییزی به شمال پیش پای شما قرار دارد. ناهارخوران جنگلی وسیع در در جنوب گرگان است که مردم شهر آخر هفته‌ها چند ساعتی در این جنگل سپری می‌کنند.

این پارک جنگلی دارای امکانات مختلف رفاهی و تفریحی از جمله آلاچیق، پارک و شهربازی، آبشار مصنوعی، رستوران، محل کمپ، نیمکت، نمازخانه، فروشگاه و سرویس بهداشتی است.

جنگل ناهارخورانشاید برایتان جالب باشد که حالا چرا به آن (ناهارخوران) می‌گویند؟ در گذشته این مکان در راه بازگشت زائران از حرم امام رضا قرار داشته و محلی برای توقف استراحت و صرف ناهار بوده است.

برای همین هم هنوز نام جنگل ناهارخوران روی آن باقی مانده است. با توجه به اینکه ناهارخوران منطقه‌ای در دسترس عموم مردم بوده است، متاسفانه پوشش گیاهی و گونه جانوری آن تحت تاثیر قرار گرفته و خیلی شاهد تنوع زیادی نخواهید بود.

جنگل ناهارخورانجنگل ناهارخوران، جنگلی با قدمت ۴۰ میلیون ساله است که برای گردش در آن لازم نیست حتما طبیعت‌گرد حرفه‌ای باشید یا تجهیزات خاصی داشته باشید. کافی است دلتان برای دیدن درختان با برگ‌های زرد و نارنجی غنج برود تا بتوانید به‌راحتی در آن قدم بزنید. بهترین زمان بازدید از جنگل ناهارخوران، هرروز است! فرقی ندارد در کدام فصل به این جنگل می‌روید، زیبایی طبیعت شمال در هر فصلی چشمگیر است.

آدرس: استان گلستان، گرگان، ۸ کیلومتری مرکز شهر گرگان به سمت جنوب

جنگل ناهارخوران روی گوگل مپ

جنگل سیاهکل

اگر قصد یک سفر پاییزی به شمال را دارید، احتمالا جنگل سیاهکل انتخاب مناسبی باشد. سیاهکل یکی از شهرهای نسبتا بکر گیلان است که جنگل‌های سرسبز و زیبایی دارد. اگر یک بار از جاده جنگلی سیاهکل به دیلمان سفر کنید، تجربه شیرین منظره‌های جنگلی اطراف هرگز از خاطراتتان محو نخواهد شد.

هر جا از جاده که دلتان خواست می‌توانید توقف کنید و ماجراجویی جدیدی در دل جنگل شروع کنید. قصه نام سیاهکل از این قرار است که در گویش گالشی، (سی) به معنی کوه یا صخره بزرگ است و (کل) به معنی آبادی. ترکیب سیاهکل معنی (آبادی کنار کوه) می‌دهد.

جنگل سیاهکلیکی از جنگل‌های بکر و پرطرفدار منطقه سیاهکل، جنگل لاریخانی است که چشمه آب معدنی لاریخانی و آبشارهای مختلفی از جمله آبشار معروف لونکدر آن قرار دارد. البته اگر بخواهید به جاهای دیدنی جنگل برسید باید کمی بیشتر پیاده‌روی کنید و به مناطق بکر آن برسید.

جنگل سیاهکل دارای درختان متنوعی مثل افرا، انجیری، لرگ و… است و علی‌رغم بکر بودن، بخش‌هایی از آن امکانات اولیه‌ای برای استراحت مردم دارد.

یکی از جاهای دیدنی شمال که در مسیر جاده جنگلی سیاهکل به چشم می‌خورد، کاروانسرای تی‌تی است؛ این کاروانسرا که متعلق به دوران صفویه بوده است، روی یک تپه بلند و میان جنگل قرار دارد. بنابراین، در کنار جنگل‌گردی فرصت کوتاهی برای قدم زدن در تاریخ صفویه هم خواهید داشت.

جنگل سیاهکلبا توجه به هوای شرجی شمال، بهترین زمان سفر به جنگل سیاهکل بهار و پاییز است که هوای دلپذیری پذیرای گردشگران است.

آدرس جنگل سیاهکل: استان گیلان، سیاهکل

جنگل سیاهکل روی گوگل مپ

جنگل کبودوال

یکی از جاهای دیدنی گلستان در نزدیکی علی‌آباد کتول، جنگل کبودوال است. کبودوال در گویش کتولی از دو بخش (کبود) به معنی آبی و (وال) به معنی جوی آب تشکیل شده است؛ این نام برگرفته از آبی بودن رودخانه‌هایی است که در دل این جنگل جاری شده‌اند.

این جنگل یک شگفتی ویژه برای طبیعت‌گردان دارد و آن تنها آبشار خزه‌ای ایران است. حضور آبشار کبودوال در میان دو دره جنگلی، تصویری به‌یادماندنی از یک سفر پاییزی در ذهن شما خواهد ساخت. رسیدن به آبشار نیاز به جنگل‌نوردی و طی کردن مسیری پلکانی با حدود ۳۲۰ پله دارد اما شک نکنید که این تلاش، ارزش چنین تماشایی را دارد.

جنگل کبودوالاگر قصد دارید بیشترین استفاده را از این طبیعت‌گردی داشته باشید، سه توصیه اصلی من را به یاد داشته باشید: در سفر به جنگل کبودوال از مسیر جنگلی لذت ببرید، حسابی عکس‌های یادگاری بگیرید و اگر لباس اضافی همراه داشتید، چند ساعتی زیر آبشار آب‌تنی کنید. راستی تا یادم نرفته باید بگویم که آبشار کبودوال پاک‌ترین آبشار ایران است و آب آن آشامیدنی است.

سفر پاییزی به شمالبهترین زمان برای بازدید از آبشار کبودوال فصل بهار، تابستان و پاییز است، این سفر بستگی به سلیقه شما دارد. اگر فکر می‌کند از تماشای رنگ‌های آتشین پاییز لذت بیشتری می‌برید، پیشنهاد می‌کنم این فصل را برای سفر پاییزی به شمال انتخاب کنید؛ البته لباس گرم فراموشتان نشود!

آدرس جنگل کبودوال: استان گلستان، ۵ کیلومتری جنوب شرقی شهرستان علی‌آباد کتول

جنگل کبودوال روی گوگل مپ

جنگل الیمستان

سفر به جنگل الیمستان یکی از سفرهای پاییزی است که احتمالا نام آن را در اکثر تورهای طبیعت‌گردی شنیده‌اید. علت این نام‌گذاری رشد گیاه الیما در این منطقه است.

درختان سربه‌فلک‌ کشیده جنگل الیمستان در پاییز، مه غلیظی که هنگام راه رفتن در خنکای جنگل صورت را نوازش می‌کند، هر طبیعت‌گردی را به خود وابسته می‌کند. اگر اهل سفر پاییزی به شمال باشید، کمپ و صعود به قله الیمستان، جزو جدایی‌ناپذیر برنامه سالانه سفرتان خواهد شد.

جنگل های شمالجنگل الیمستان، محلی بکر برای طبیعت‌گردی است، برای همین هم اگر قصد سفر پاییزی چند روزه دارید، بهتر است وسایل کمپ همراه داشته باشید و یا در اقامتگاه‌های محلی روستاهای اطراف جنگل اتراق کنید.

بهترین زمان برای سفر به الیمستان اردیبهشت‌ماه و فصل پاییز است. در این زمان، زیبایی جنگل الیمستان به اوج خود می‌رسد اما باید بگویم این جنگل در تمام ماه‌های سال زیبایی و شگفتی خاص خود را دارد؛ به عبارتی می‌توان نامش را گذاشت جنگلی برای تمام فصول.

آدرس جنگل الیمستان: استان مازندران، آمل، کیلومتر ۲۰ جاده هراز، نزدیکی روستای الیمستان

جنگل الیمستان روی گوگل مپ

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی یکی از مقاصد مهم در سفر پاییزی به شمال و جنگل‌نوردی محسوب می‌شود که در رامسر واقع شده است. این جنگل، بهشت مه‌آلودی است که در میان درخت‌های رنگارنگ پاییزی دلبری می‌کند. در این طبیعت‌گردی، آنقدر از تپه‌های جنگلی گذر می‌کنید تا خود را در اعماق جنگلی بکر پیدا می‌کنید.

جنگل دالخانیدر مسیر جنگل دالخانی می‌توانید از فروشنده‌های محلی بین راه انواع خوراکی‌های جذاب مثل عسل، میوه محلی یا سوغاتی تهیه کنید، یک فنجان چای تازه‌دم بنوشید و با گرمای آن، خنکای پاییز را به آغوش بکشید. اما اگر قصد جنگل‌نوردی در این جنگل زیبا را داشتید، حتما لوازم و تجهیزات طبیعت‌گردی و راهنمای کاربلد همراه خود داشته باشید.

برای سفر به جنگل دالخانی، هر فصلی زیبایی خاص خودش را دارد، اما حساب سفرهای پاییزی و رنگ‌های شگفت‌انگیز این جنگل از بقیه فصل‌ها جداست. البته سردی هوا و لباس گرم را در این سفر فراموش نکنید.

آدرس جنگل دالخانی: استان مازندران، رامسر، جاده ییلاق جنب رودبار، جنگل دالخانی

جنگل دالخانی روی گوگل مپ

جنگل گیسوم

دالانی با درخت‌های سربه‌فلک کشیده‌ که شما را به دریا می‌رساند؛ دارم درباره جنگل گیسوم تالش صحبت می‌کنم. مسیر از آن مسیرهاست که در خواب و رویا می‌بینیم، آخر مسیر هم که مثل فیلم‌ها، پایان خوش دریا دارد. محبوبیت این مسیر در میان گردشگران، به خاطر فضای جنگلی و ساحلی که دارد باعث شده است آن را تبدیل به پارک جنگلی بکنند. پارک جنگلی گیسوم نقطه عطفی در صنعت گردشگری منطقه شده است.

جنگل گیسومپارک جنگلی گیسوم دارای امکاناتی مانند آلاچیق، سرویس بهداشتی، پارکینگ، دوچرخه‌سواری، قایق‌سواری، رستوران، بوفه و… است. فضای جنگل گیسوم به‌گونه‌ای است که نیازی ندارید طبیعت‌گرد حرفه‌ای باشید یا تجهیزات خاصی همراه داشته باشید، لذت بردن از جنگل گیسوم با پوشش گیاهی دل‌انگیزش هیچ زحمتی ندارد.

بهترین زمان برای گردش در جنگل گیسوم، فصل بهار و پاییز است. اگر قصد سفر پاییزی به شمال داشته باشید، فرصتی خواهید داشت تا شاهد پادشاهی درختان جنگل گیسوم با رنگ‌های زیبایشان باشید.

جنگل گیسومآدرس جنگل گیسوم: استان گیلان، ۱۸ کیلومتری جاده تالش به انزلی

جنگل گیسوم روی گوگل مپ

جنگل راش

جنگل راش همان‌طور که از نامش به‌نظر می‌رسد، دریایی بی‌نهایت از درختان زیبای راش است که به خاطر برگ‌ریزان پاییزی جذابی که دارد، زبانزد همه گردشگران است. اگر در حال سفر پاییزی به سمت شمال هستید، فرمان ماشین را به سمت جاده هراز و روستای سنگده بچرخانید تا با یکی از زیباترین جاهای دیدنی ایران آشنا شوید.

جنگل راشسفر به جنگل راش، فرصتی برای لذت بردن از طبیعت بکر و به خاطر سپردن قابی فراموش‌نشدنی از پاییز است. از جاذبه‌های این جنگل می‌توان به آبشار اوبن و رودخانه‌ای که در میان جنگل سرازیر است اشاره کرد.

شما می‌توانید در جنگل راش طبیعت‌گردی، دوچرخه‌سواری یا جنگل‌نوردی کنید، طبیعت این جنگل جان می‌دهد برای یک پیک‌نیک درست و حسابی؛ اما حواستان باشد که این جنگل فاقد هرگونه امکانات اقامتی است و بهتر است لوازم مورد نیاز و تجهیزات کمپ همراه خود داشته باشید.

سفر پاییزی به شمالبا توجه به شهرت طبیعت پاییزی جنگل راش، بهترین زمان برای بازدید از این جنگل فصل پاییز است اما اگر در فصل‌های دیگر سال فرصت طبیعت‌گردی دارید، مطمئن باشید این جنگل در هر فصلی زیباست.

آدرس جنگل راش: استان مازندران، ۵۰ کیلومتری شیرگاه، روستای سنگده

جنگل راش روی گوگل مپ

دشت لار

دشت لار یا پارک ملی لار با وسعتی نزدیک به ۷۳۵۰۰ هکتار، یکی از مناطق حفاظت‌شده در کوهپایه قله دماوند است. فکرش را بکنید، چشم‌اندازی بی‌نهایت از قله دماوند، دشت شقایق‌های وحشی با آن رنگ قرمز خیره‌کننده و آب‌وهوای خنک و دلپذیر. دیگر چه ترکیبی از این لذت‌بخش‌تر می‌تواند باشد؟

دشت لار

دشت لار یکی از مقاصد مهم و پرطرفدار در سفر پاییزی به شمال است که در مرز میانی تهران و مازندران قرار گرفته است. از جمله جاذبه های گردشگری دشت لار، آبشار سفیدآب یا آبشار قو و دریاچه طبیعی چشمه دیو آسیاب است که با رنگ آبی خود، انعکاسی کوچک از آسمان روی زمین است.

این منطقه دارای پوشش گیاهی متنوعی از جمله انواع گون، قارچ وحشی، آویشن و… است که در کنار گل‌های رنگارنگ دشت رشد کرده‌اند. دشت لار دارای گونه‌های مختلف جانوری از جمله ماهی قزل‌آلا در دریاچه، گرگ، خرس قهوه‌ای، کبک، افعلی دماوندی و البرزی و… است.

جنگل های سبزاگر اهل کمپ در طبیعت هستید و از این کار لذت می‌برید، دشت لار را در سفرهای پاییزی خود قرار دهید. می‌توانید یک شب، کنار دریاچه در چادر بمانید و از تماشای ستاره‌ها کیف کنید. البته یادتان باشد که این سفر بدون تجهیزات کمپ امکان‌پذیر نیست.

بهترین فصل برای بازدید از دشت لار، خرداد ماه است که شقایق‌های وحشی دست‌به‌دست هم سراسر دشت را قرمزرنگ می‌کنند اما اگر اهل سفر در پاییز باشید، با لباس گرم می‌توانید از منظره پاییزی منطقه استفاده کنید و در دامن طبیعت استراحت کنید.

آدرس دشت لار: جاده هراز، پلور، جاده لار

دشت لارجاده های پاییزی شمال

رانندگی در جاده‌های پاییزی شمال مانند شیرجه در یک اثر هنری خوش آب‌ورنگ است. جاده‌های پیچ‌درپیچ‌ در دل طبیعت با منظره‌های بی‌نظیر که مشابهش را جایی پیدا نخواهید. در ادامه به معرفی چند مورد از مهم‌ترین و محبوب‌ترین جاده‌های پاییزی ایران می‌پردازم:

جاده چالوس

راستش را بخواهید سفر پاییزی به شمال با جاده چالوس معنا و مفهوم واقعی خودش را پیدا می‌کند. این جاده پیچ‌درپیچ که با نام جاده ۵۹ نیز شناخته می‌شود، یکی از زیباترین جاده‌های ایران در دل کوه است. منظره بی‌نظیر و طبیعت زیبای جاده چالوس آن را از حالت مسیر خارج کرده و به مقصدی برای تفریح تبدیل کرده است.

یک طرف رودخانه با صدای بلند آب جوش و خروش می‌کند، آن طرف صخره کوه با یک پیچ ظریف دست شاخه درختی را گرفته و روی سر جاده طاق زده است؛ در این جاده سرت را به هر طرف بچرخانی دلت آب می‌شود.

جاده چالوس

با توجه به اینکه جاده چالوس یکی از راه‌های اصلی شمال است، اکثر مردم ایران خاطرات شیرینی از سفرهای دسته‌جمعی یا حتی تک‌نفره در جاده چالوس دارند. از همان ابتدای راه، روستاهای مختلفی مثل روستای ارنگه، کندر، آدران و… هستند که با طبیعت دیدنی خ

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت