عجیب ترین جاهای جهان؛ ۱۲ منطقه که باور نمی‌کنید وجود داشته باشند

زمین سیاره‌ای عجیب‌وغریب است و در آن سبک‌های مختلف جغرافیایی پیدا می‌شود. بسیاری از بخش‌های زمین، از جنس دیگر مناطق آن نیستند و بیشتر به دیگر سیاره‌های کهکشان یا سرزمین‌های افسانه‌ای والت دیزنی شبیه هستند. سرزمین‌هایی که برای خود فصلی از کتاب جهان هستند و اکتشاف و ماجراجویی در آنها، هر پژوهشگر و گردشگری را به وجد می‌آورد. در این مطلب از مجله راستین گشت به سراغ ۱۲ سرزمین خاص رفته‌ایم که از عجیب ترین جاهای جهان محسوب می‌شوند. در این سفر مرموز و پُر آدرنالین ما را همراهی کنید.

۱. دریاچه ناترون تانزانیا، آیا این دریاچه جانداران را مومیایی می‌کند؟

دریاچه ناترون تانزانیا

دریاچه ناترون تانزانیا (Lake Natron) یکی از عجیب ترین جاهای جهان است که سطحی سرخ و به شدت قلیایی دارد. این دریاچه در تانزانیا و در خاک آفریقا واقع شده است. جریان زندگی در این دریاچه متوقف شده است و حال‌وهوای عجیبی بر آن حاکم است. این دریاچه اسرارآمیز هیچ شباهتی به یک دریاچه معمولی در دل کوهستان ندارد و بیشتر شبیه لوکیشن فیلم‌های تخیلی هالیوود است.

میزان PH این دریاچه قلیایی برابر ۱۰٫۵ است و تبخیر آب سبب می‌شود غلظت قلیایی دریاچه افزایش پیدا کند و مواد معدنی آتشفشانی کوه‌های اطراف نیز به کمک آن می‌آید. در نتیجه میزان کربنات سدیم، ماده مشهوری که برای فرآیند مومیایی کردن در مصر باستان استفاده می‌شده است، در این دریاچه افزایش پیدا می‌کند. بنابراین اینجا به سرزمینی سرخ و سوزان تبدیل می‌شود و با خاصیت سوزانندگی از حیوانات بدشانسی که به مهمانی آمده‌اند، پذیرایی می‌کند.

ناگفته نماند که این دریاچه یک مجسمه‌ساز پُرسرعت نیست و بلافاصله از کالبد حیوانات موجودات سنگی نمی‌سازد. بلکه بیشتر پوست و چشم موجودات دچار سوختگی می‌شوند و این حیوانات بداقبال با گذشت زمان مومیایی می‌شوند.

دریاچه ناترون تانزانیا - عجیب ترین جاهای دنیا

«نیک برنت»، عکاس معروف انگلیسی، شیفته عکاسی از طبیعت است و عکس‌های فوق‌العاده‌ای که او از دریاچه ناترون ثبت کرده‌ است، بیش از پیش این منطقه را به‌عنوان یکی از عجیب ترین جاهای جهان معرفی کرده است. عکس‌های هنرمندانه و خلاقانه این عکاس، تصاویر شگرفی از پرندگان را نشان می‌دهد که در حین قرارگیری روی شاخه درختان، سنگ شده‌اند. این عکس‌ها با همت نیک برنت و مردم محلی پدید آمده‌اند.

نیک فسیل پرندگان مختلفی همچون عقاب و خفاش را روی شاخه درختان قرار داد و سپس از آنها عکاسی کرد. حاصل این خلاقیت، تصاویر پرندگانی را نشان می‌دهد که در همان لحظه که روی شاخه درخت نفس می‌کشیده‌اند، به سنگ تبدیل شده‌اند.

آدرس: آفریقا، تانزانیا، ناترون، دریاچه ناترون

۲. دریاچه جوکولسارلون، منطقه‌ای از آب و یخ در ایسلند

دریاچه ناترون تانزانیا - عجیب ترین جاهای دنیا

دریاچه‌ای را تصور کنید که در آن تکه‌های یخ از کوچک تا غول‌پیکر بر سطح آب دیده می‌شوند و این دریاچه سرزمینی از آب و یخ باشد. دریاچه جوکولسارلون (Jökulsárlón) در ایسلند دقیقا این ویژگی را دارد و حیرت‌انگیز است. این دریاچه حاصل آب شدن یخچال‌های طبیعی است که از اقیانوس اطلس فاصله گرفته‌اند. وسعت آن با تغییر یخ به آب بزرگ شده است و به ۱۸ کیلومتر مربع رسیده است. رنگ آبی و سفید در این دریاچه ایسلندی جریان دارد و ساختار آن سبب شده تا به یکی از عجیب ترین جاهای جهان تبدیل شود.

دریاچه جوکولسارلون در کنار پارک ملی وانتایوکول (VatnajökullNational Park) واقع شده است. اکنون موقعیت جغرافیایی این تالاب آب و یخ در جنوب شرقی ایسلند و در فاصله ۱٫۵ کیلومتری از اقیانوس اطلس تعریف می‌شود. عمق دریاچه به بیش از ۲۵۰ متر می‌رسد و می‌توان آن را عمیق‌ترین دریاچه ایسلند دانست. ترکیب خاکسترهای حاصل از کوه‌های آتشفشانی با تکه‌های یخ، به ویژگی اسرارآمیز و غیرمعول بودن دریاچه افزوده است. این منطقه به لوکیشن فیلم‌های ترسناک و مهیج شباهت دارد و در هالیوود از این دریاچه خاص استفاده شده است.

آدرس: جنوب شرقی ایسلند، حاشیه پارک ملی وانتایوکول، دریاچه جوکولسارلون

۳. پارک ملی لینسویز ماراینسز، یک تکرار زیبا

برای دانستن در مورد یکی دیگر از عجیب ترین جاهای جهان، این‌بار سراغ ایالت مارانو در شمال شرقی برزیل می‌رویم و شاهد تکرار زیبای همجواری تپه‎‌های شنی و چاله‌های آب می‌شویم. پارک ملی لینسویز ماراینسز (Lençóis Maranhenses) منطقه‌ای وسیع است که تپه‌های سفید آن را پوشانده‌اند.

پارک ملی لینسویز ماراینسز - عجیب ترین جاهای دنیا

تالاب‌های فصلی در ماه ژوئن پرآب می‌شوند و نتیجه این فرآیند حیرت‌انگیز خواهد بود. در واقع بارش‌های فصلی سبب پر شدن فضای خالی میان این تپه‌های سفید می‌شوند تا یکی از عجایب جغرافیای جهان خلق شود.

دریاچه‌هایی کوچک با فاصله‌های کم به‌وجود می‌آیند و تپه‌ها مرز میان آنها می‌شوند. گاهی عمق این دریاچه‌ها به ۳ متر هم می‌رسد. رودخانه‌های اطراف می‌توانند سبب اتصال تالاب‌ها ‌شوند. ماهی‌های اقیانوس از این اتصال استفاده می‌کنند و از طریق مسیر ایجاد شده وارد این حوض‌های فیروزه‌ای می‌شوند. درخشش دریاچه‌های کوچک در میان تپه‌های درخشان و سفید، این منطقه را به یک اثر هنری تبدیل می‌کند.

آدرس: برزیل، ایالت مارانو، شهر بررینس، پارک ملی لینسویز ماراینسز

۴. غارهای کرم شب‌تاب، کهکشانی در دل کوه

غارهای کرم شب‌تاب - عجیب ترین جاهای دیدنی جهان

غارها از مهیج‌ترین و مرموزترین پدیده‌های زمین هستند که دنیایی از زیبایی اسرارآمیز را درون خود مخفی کرده‌اند. غارهایی در نیوزلند وجود دارد که بدون شک یکی از عجیب ترین جاهای جهان هستند. تکه‌ای از کهشکشان نورانی و ستاره‌باران آسمان را در غارهای کرم شب‌تاب وایتومو نیوزلند (Waitomo Glowworm Caves) می‌توانید ببینید و از تماشای انعکاس نور آبی این ستاره‌ها در آب زلال غار به وجد بیایید.

این جهان رویایی یک اکوسیستم بی‌نظیر از تجمع کرم‌های شب‌تاب است که سقف غار را آراسته‌اند و هر قندیل را به یک آویز نورانی تبدیل کرده‌اند. این غارهای کهکشانی در نیوزلند نزدیک به ۳۰ میلیون سال قدمت دارند و صخره‌هایی مزین به قندیل و کرم شب‌تاب آبی‌رنگ، این جاذبه عجیب‌وغریب را پدید آورده‌اند.

این کرم‌های شب‌تاب جثه کوچکی دارند، اما تجمع آنها سبب شده تا غار روشن و درخشان باشد. این کرم‌های درخشان با همدستی انعکاس آینه‌ای آب، جهانی رویایی پدید آورده‌اند که می‌توانند هر گردشگری را میخکوب زیبایی اسرارآمیز خود کنند. در این غار قایق‌سواری آرامی را در یک شب پرستاره تجربه خواهید کرد و همزمان از تماشای سقف کهکشانی غار و دو برابر شدن زیبایی آن به‌وسیله انعکاس در آب، لذت خواهید برد.

آدرس: اقیانوس آرام، نیوزلند، شهر اوتوروهانگا، جاده ی غار وایتومو، غار کرم های شب‌تاب

۵. غار آبی دوس اوجوس در مکزیک، غواصی در دل کوه

غار آبی دوس اوجوس در مکزیک - عجیب ترین جاهای دنیا

غارهای آبی همیشه خاص و شگفت‌انگیز هستند. یکی از این پدیده‌های منحصربه‌فرد، غار آبی دوس اوجوس (Dos Ojos Cenote) در منطقه ساحلی کارائیب مکزیک واقع شده است و بدون شک یکی از عجیب ترین جاهای جهان محسوب می‌شود.

این غار شگفت‌انگیز در واقع دریایی درون کوه است و تمام صخره‌ها و قندیل‌های آن در آب غرق شده است. غواصی و ماجراجویی در گذرگاه‌های آب‌گرفته این سرزمین شگفت‌انگیز، مهیج و ترسناک است.

در این ماجراجویی علاوه بر آنکه از زیبایی سرزمین پنهان شده در کوه لذت می‌برید و هیجان و آدرنالین را نیز تجربه خواهید کرد. ورودی اصلی غار در حدود ۴۵۰۰ متر است و بیشترین عمق گذرگاه‌های آن تقریبا ۱۱۹ متر و طول مناطق کشف شده تا به امروز در حدود ۸۲ کیلومتر تخمین زده شده است.

آدرس: مکزیک، ایالت کینتانارو، ساحل کارائیب، شهر باستانی تولوم، کاررترا، جاسینتو پات، غار آبی دوس اوجوس

۶. غار رنگین‌کمان، پدیده‌ای در هرمز که نفستان را بند می‌آورد

غار رنگین‌کمان - عجیب ترین جاهای دیدنی دنیا

تعدادی از گزینه‌های فهرست عجیب ترین جاهای جهان، در ایران واقع شده‌اند. یکی از این عجایب آفرینش، در حوالی خلیج نیلگون فارس واقع شده است. جزیزه سراسر اسرارآمیز هرمز، مجموعه‌ای از عجایب خلقت است.

یکی از عجایب آفرینش غار رنگین‌کمان است که تماشای آن از نزدیک نفستان را بند می‌آورد. غار رنگین کمان یکی از جاذبه‌های گردشگری جزیره هرمز است که راه‌بلدهای این جزیره شما را تا رسیدن به آن هدایت خواهند کرد و بدون حضور این افراد محلی، رفتن به این غار ناممکن و به دلیل احتمال گم‌شدگی، بسیار خطرناک است.

بعد از عبور از دهنه صعب‌العبور غار و نیم‌خیز پیش رفتن، به جایی خواهید رسید که شبیه زمین نیست. لایه‌های رسوبی رنگارنگی، به شکل‌های صاف یا منحنی این قسمت از غار را پوشانده‌اند. این لایه‌های رنگارنگ رسوبی، دیواره غار را به تکه‌ای از کهکشان تبدیل کرده‌اند و برای چند لحظه‌ای فراموش خواهید کرد که هنوز روی زمین هستید.

آدرس: خلیج فارس، جزیره هرمز، غار رنگین‌کمان

۷. چشمه‌های باداب سورت مازندران، پلکان اسرارآمیز

چشمه‌های باداب سورت مازندران

یکی از عجیب ترین جاهای جهان باز هم در ایران خودمان واقع شده است و برای رفتن به آن باید سری به مازندران بزنید. باداب سورت مازندران (Badab Soort)، چشمه‌ای پلکانی است که هزاران سال از حیات این منطقه‌ زیبا و عجیب می‌گذرد. این شاهکار طبیعت با طبقات بسیار در ارتفاع ۱۸۴۱ متری از دریا واقع شده است.

جالب است بدانید که هر گوشه آن چشمه‌ای با رنگ و بوی متفاوت از سایر نقاط وجود دارد و در نتیجه پلکانی رنگارنگ خواهید دید. باداب سورت داروی بسیاری از امراض است و دومین میراث طبیعی ملی ایران و دومین چشمه آب شور دنیا شناخته شده است. این منطقه حیرت‌انگیز طی هزاران سال، به مدد جابه‌جایی آب توسط وزش باد، رسوبات مواد معدنی و قدرت تابش خورشید، به شکل امروزی درآمده است. رسوبات انواع مواد معدنی، رنگ‌هایی همچون قرمز، زرد، سبز، سفید، نارنجی و کرم را در باداب سورت باقی گذاشته‌اند.

آدرس: مازندران، شهرستان ساری، بخش چهاردانگه، روستای اروست، جاده چشمه باداب سورت

۸. چشمه پاموک کاله ترکیه، همزاد باداب سورت مازندران

چشمه پاموک کاله ترکیه - عجیب ترین جاهای دیدنی جهان

همزاد باداب سورت مازندارن در حوالی شهر دنیزلی ترکیه جا خوش کرده و به چشمه پاموکاله (Pamukkale) معروف است. چشمه‌های پاموک کاله نیز ساختار پلکانی دارند و نظم تکرار در پیدایش آن، به زیبایی جاری است. حوضچه‌های سفیدرنگ این اثر شگفت‌انگیز خلقت، نمایی فوق‌العاده دارند و سفیدی آن ظاهری برف‌پوش و پنبه‌ای به این منطقه بخشیده است.

دیواره‌های حوضچه‌های پنبه‌ای با مهارت جذابی توسط دستان هنرمند طبیعت طراحی شده و تراش خورده‌اند. پاموک جواهری درخشان در میان جاهای دیدنی ترکیه است و ترکیب سفیدی حوضچه‌ها و فیروزه‌ای آب، ظاهری افسانه‌ای به این منطقه داده است. زیبایی و ساختار شگفت‌انگیز آن سبب استقبال گردشگران از این منطقه شده است.

آدرس: ترکیه، ۱۶ کیلومتری شمال شهر دنیزلی، روستای پاموک کاله

۹. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک، چیدمان جذاب حلقه‌های رنگی

چشمه آب گرم گرند پریسماتیک

در ایالت متحده آمریکا یکی از خاص‌ترین چشمه‌های آب گرم جا خوش کرده که خاص‌ترین جاذبه خلقت است. چشمه آب گرم گرند پریسماتیک (Grand Prismatic Spring)، سومین چشمه آب گرم دنیا است که مثل یک منشور شکست نور، رنگ‌های رنگین‌کمانی از خود به نمایش می‌گذارد. آب‌های دورتادور این چشمه بنا به فصل، با حلقه‌های رنگی زرد، قرمز، نارنجی، آبی و سبز پوشیده می‌شود و بخار برآمده از سطح آن، جذابیت و اسرارآمیز بودن آن را بیشتر می‌کند. این پدیده منحصربه‌فرد زمین، بزرگ‌ترین چشمه آب گرم آمریکا است که در پارک ملی یلواستون واقع شده است.

وسط این دریاچه به دلیل دمای بالای آب، بسیار استریل است و رنگ ذاتی آب، یعنی آبی را نشان می‌دهد. اما ماجرا در لبه‌های چشمه متفاوت است و مواد معدنی و تشک‌های میکروبی، رنگ دیگری به آن می‌بخشد. رنگ‌هایی از خانواده نارنجی و قرمز در بهار و رنگ‌هایی از تناژ سبز در زمستان، با شدت بیشتری قاب این دریاچه را رنگ‌آمیزی می‌کنند. قطر این دریاچه منحصربه‌فرد ۱۱۰ متر و عمق آن ۵۰ متر تخمین زده شده است.

دمای وسط این دریاچه از اطراف آن بیشتر و در حدود ۷۰ درجه سانتی‌گراد است. در این منطقه حلقه‌های رنگین‌کمان را روی زمین خواهید دید که این‌بار به‌جای آسمان، در مرکز دریاچه به رنگ آبی پیوند می‌خورند و بخار‌های متوالی از سطح آب، جای ابرهای سفید و پنبه‌ای آسمان را پُر کرده‌اند. به راستی که این منطقه یکی از مرموزترین و عجیب ترین جاهای جهان است و ماجراجویی در این منطقه بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آدرس: ایالات متحده آمریکا، شهرستان تتون، پارک ملی یلواستون، جاده گرند لوپ، چشمه آب گرم گرند پریسماتیک

۱۰. دره ماه شیلی، سفری فرازمینی بدون آنکه از جو خارج شوید

دره ماه شیلی - عجیب ترین جاهای دیدنی دنیا

سفر به کره ماه از آرزوهای بشر گذشته تا انسان امروز است که برای کسانی که در ایستگاه فضایی فعالیت می‌کنند، تحقق یافته است. اما بدون خارج شدن از جو زمین و سفرهای فضایی هم می‌شود، به کره ماه سفر کرد. فقط کافی است که به شیلی بروید و سری به دره ماه (Valle de la Luna) بزنید.

دره ماه در میان دره‌های سان پدرو در شیلی، یکی از عجیب ترین جاهای جهان است که بافت سنگی آن شبیه به ماه است. سفر به این منطقه کم از ماجراجویی در کره ماه ندارد و به‌نوعی یک ماه زمینی است. آب و باد به جان این منطقه افتاده‌اند و با گذشت زمان آن را به شکل پستی و بلندی‌های پوسته ماه تراش داده‌اند. شاهکار این منطقه و اوج شباهت آن به ماه، رگه‌های سفیدی است که روی زمین آن دیده می‌شوند.

این بسترهای سفید، در واقع نمک دریاچه‌های خشک شده هستند. با طلوع ماه در آسمان، زیبایی این منطقه از شیلی به اوج خود می‌رسد و به آینه‌ای تبدیل می‌شود تا ماه در آن نظاره‌گر خود باشد.

آدرس: شیلی، شهر آنتوفاگاستا، دره سان پدرو، دره ماه

۱۱. جزیزه سقطرا، خون اژدها در یمن

جزیزه سقطرا - عجیب ترین جاهای دیدنی دنیا

جزیره سقطرا (Socotra) در یمن با بافت گیاهی عجیب‌وغریبش در حاشیه اقیانوس هند، میان آفریقا و آسیا جا خوش کرده است. درخت خون اژدها، یکی از عجیب‌وغریب‌ترین گیاهان سقطرا است که ما را به یاد سرزمین‌های فانتزی در فیلم‌های تخیلی هالیوود می‌اندازد. این جزیره مجموعه‌ای از جذابیت‌های خلقت است و تنوع بی‌نظیری از گیاهان عجیب‌وغریب آن را پر کرده است.

در حدود یک‌سوم از این گونه‌ها، خاص سقطرا است و در هیچ نقطه از زمین وجود ندارد. درخت خون اژدها نمونه‌ای از این گیاهان خاص و نادر است. در واقع فقط جغرافیای خشک این جزیزه قادر به پرورش این درختان افسانه‌ای و فانتزی است و بسیاری از آنها بعد از سقطرا، فقط می‌توانند در والت دیزنی و هالیوود دیده ‌شوند. این جزیزه به‌عنوان میراث جهانی یونسکو شناخته شده است.

آدرس: یمن، عدن، شرق خلیج عدن، جزیره سقطرا

۱۲. جزیره دِوون در کانادا، گشتی در مریخ بزنیم

جزیره دِوون در کانادا

مثل دره ماه که در زمین جا خوش کرده بود، میراث دیگری از اجرام کهکشانی روی زمین یافت شده است که می‌توان آن را تکه‌ای از مریخ دانست. جزیره دِوون (Devon Island) در مجمع الجزایر قطبی کانادا و اقیانوس منجمد شمالی واقع شده است و تقریبا نشانه‌ای از حیات در آن دیده نمی‌شود. یخ تمام بافت این منطقه را پوشانده است و این جزیره مریخی به‌ندرت، آن هم فقط در شرایطی که گرمای تابستانی زمین به اوج خود برسد، خالی از برف و یخ می‌شود.

در این ایام خاص، در بخشی از دِوون که محدود به قسمت شمال شرقی ساحل جزیره است، شرایط کمی بهتر می‌شود و آب‌وهوای مرطوب سبب رشد خزه و تجمع محدودی از جانوارن همچون پشه، مگس، کرم و چند نوع پرنده می‌شود.

این جزیره با خاک قرمز رنگش در غرب خلیج بافین جا خوش کرده و پژوهشگران شیفته شباهت آن به مریخ هستند. این شباهت سبب اجرای پروژه تحقیقاتی «مریخ هاتون» در این منطقه از زمین شده است. این پژوهشگران در بعضی از روزهای سال به‌طور موقت مهمان این خاک سرخ می‌شوند، اما شرایط خاص جغرافیایی این منطقه و آب‌وهوای نامناسبش، هرگز اجازه سکونت بلندمدت را به آنها نمی‌دهد.

آدرس: قلمروی نوناووت کانادا، غرب خلیج بافین، جزیره دِوون

کلام آخر

بدون شک فهرست عجیب ترین جاهای جهان به همین موارد ختم نمی‌شوند و دنیای هزار رنگ ما پر از پدیده‌های حیرت‌انگیز است. ما در این مطلب سعی کردیم که گزیده‌ای از بهترین و خاص‌ترین عجایب جهان را به شما معرفی کنیم. اگر شما بخواهید یک مورد دیگر به این فهرست اضافه کنید، سراغ کدام نقطه از جهان می‌روید؟ نام این پدیده عجیب‎‌وغریب چیست؟

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت