فهرست کامل جنگل های مازندران برای تفریح و ماجراجویی

استان مازندران به داشتن جنگل های متنوع و بکر در شمال ایران معروف است. جنگل‌هایی که هوش از سر ما می‌برند و برای لحظه‌ای هم که شده، ما را از زندگی پرسروصدا و پر دود شهری دور می‌کنند. جنگل های مازندران میزبان تنوع گسترده‌ای از گیاهان و جانوران بومی هستند و قدم گذاشتن در دل آن‌ها، ما را به طبیعتی بکر و رؤیایی می‌رساند. اگر شما هم وسوسه شده‌اید تا در سفر بعدی خود به یکی از جنگل های مازندران سفر کنید، با راستین گشت همراه شوید تا باهم مهم‌ترین و زیباترین جنگل‌های این استان را کشف کنیم.

جنگل های مازندران آب‌وهوای معتدل شرجی دارند و رطوبت خود را از دریای خزر می‌گیرند. البته رشته‌کوه البرز هم مانع عبور این رطوبت به نواحی مرکزی کشور می‌شود و کمک می‌کند تا این جنگل‌ها همیشه مرطوب بمانند. جنگل های مازندران تنها به درخت و دشت‌های سرسبز محدود نشده‌اند و در اطراف آن‌ها جاذبه‌های دیگری چون دریاچه‌ها، روستاها و ییلاقات بکر و کوه‌های مرتفع هم دیده می‌شود. بهترین زمان برای دیدار از جنگل های مازندران، از اوایل اردیبهشت تا اواخر آذر است. این شما و این جنگل های زیبای مازندران.

 

۱. جنگل تنگ دار نوشهر؛ آمازون ایران

جنگل تنگ دار نوشهر از جنگل های مازندران

جنگل تنگ دار نوشهر به آمازون ایران معروف است. در این تنگه بکر تنها صدایی که به گوش می‌رسد، صدای آب و پرندگان است. جنگل تنگ دار خانه رودی خروشان است که از وسط آن می‌گذرد. اگر می‌خواهید تا به اول تنگه برسید، باید در ابتدا حدود ۴۰۰ متر را در آب پیاده‌روی کنید. جریان آب در ابتدا ملایم است، اما سپس تند می‌شود و تا زانوهای شما بالا می‌آید. عمق آب در برخی نقاط تنگه زیاد می‌شود، بنابراین اگر شنا بلد نیستید، حتما با کمک جلیقه نجات و طناب از قسمت‌های عمیق‌تر عبور کنید.

این جنگل در روستای کُشک سرا، فرصت خوبی برای طبیعت گردی و درعین‌حال رودخانه نوردی است. در بخش‌هایی از رودخانه، تنه‌هایی از درختان شکسته قرار دارد که شما باید برای ادامه مسیر، از رو یا زیر آن‌ها عبور کنید. رفتن به عمق این جنگل در امتداد رودخانه، به شما حس قدم گذاشتن در آمازون را می‌دهد.

آدرس: مازندران، نوشهر، روستای کُشک سرا، مسیر معدن، مسیر رودخانه به طرف جنگل

۲. جنگل لاجیم؛ از کهن‌ترین جنگل های مازندران

جنگل لاجیم از جنگل های زیبای مازندران

جنگل لاجیم در منطقه سوادکوه، به خاطر آب‌وهوای مرطوب آن، پوشش گیاهی سرسبز و متنوعی دارد. ازآنجایی‌که لاجیم توانسته در خلال یخبندان بزرگ در سال‌های دور دوام بیاورد، حالا درختان کهن‌سال فراوانی در آن به چشم می‌خورد.

جنگل لاجیم در نزدیکی روستایی به همین نام در شهرستان سوادکوه و ۳۰ کیلومتری شمال شرقی پل سفید واقع شده است. اگر روزی به این روستا آمدید تا به جنگل لاجیم بروید، بدانید که اطراف آن‌هم جاذبه‌های فراوان دیگری همچون برج لاجیم وجود دارد. لاجیم از شمال به جنگل لاجیم، از شرق به جنگل‌های آچو، از جنوب به جنگل و روستاهای اتو و پیر نعیم و از غرب به سوخته سرا وصل می‌شود.

ازآنجایی‌که جنگل لاجیم در بالای کوه قرار دارد، حیوانات وحشی همچون روباه در بعدازظهرها در اطراف آن به چشم می‌خورند. آرامش لاجیم شما را غرق در بهشتی بی‌نظیر می‌کند که در آن خبری از سروصدای زندگی شهری نیست.

آدرس: مازندران، ساری، روستای لاجیم، جنگل لاجیم

۳. جنگل دالخانی؛ دالان بهشت

جنگل دالخانی

جنگل دالخانی در نزدیکی‌های رامسر، به دالان بهشت معروف است. دالخانی تنها ۳۰ کیلومتر با رامسر فاصله دارد و شما فرصت خوبی خواهید یافت تا از ییلاقات تماشایی آن دیدن کنید. دالخانی ۸۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد و از بکرترین جنگل های مازندران محسوب می‌شود. بهترین زمان برای رفتن به دالخانی، صبح زود و بازگشت در انتهای روز است.

مه سراسر جنگل دالخانی را پوشانده و صحنه‌هایی سورئال پدید می‌‌آورد. قدم زدن و پیمایش در جنگلی که همه جای آن را مه گرفته، حقیقتا لذت‌بخش است.

از ویژگی‌های خوب جنگل دالخانی، وجود کارکنانی است که وظیفه نظافت جنگل را بر عهده دارند. اگر این جنگل از چشم شما کاملا تمیز به نظر می‌رسد، به خاطر وجود همین افراد است. در ابتدای مسیر ورودی به جنگل، مبلغی از شما دریافت می‌شود که به همین کارکنان اختصاص می‌یابد.

اگرچه هوای تابستان در سراسر خطه شمالی ایران گرم و شرجی است، اما دالخانی همچنان خنک بوده و پناهگاه خوبی برای فرار از گرمای طاقت‌فرسای منطقه است. اگر قصد سفر به دالخانی در فصل سرما را دارید، حتما با خود لباس گرم، پتو و فلاسک آب جوش به همراه بیاورید.

آدرس: مازندران، رامسر، ۷ کیلومتر بعد از خروجی آسفالته جاده رامسر به تنکابن، جاده هریس به سمت دالخانی

۴. جنگل دو هزار؛ از زیباترین جنگل های مازندران

جنگل دو هزار از جنگل های بی نظیر مازندران

شهر تنکابن میزبان برخی از زیباترین جنگل های مازندران است و یکی از جنگل‌هایی که حتما باید از آن دیدن کنید، جنگل دو هزار است. ازآنجایی‌که رطوبت هوا در این منطقه بسیار زیاد است، بهتر است تا در حدفاصل ماه‌های شهریور تا آذر (به دلیل خنکی هوا) به جنگل نوردی در دو هزار بروید. دو هزار طبیعی بکر دارد و تنها صدایی که در آن شنیده می‌شود، صدای پرندگان و رودخانه‌های اطراف است.

جنگل دو هزار به کوه سیالان وصل است و بسیاری از کوهنوردان در قالب گروه‌های حرفه‌ای برای صعود به این قله، راهی اینجا می‌شوند. اگر شما هم سودای صعود به قله سیالان را در سر دارید، حتما با یک راهنما و تیمی حرفه‌ای راهی شوید؛ زیرا وقتی‌که به ارتفاعات بالاتر می‌رسید، به دلیل کمبود اکسیژن با تنگی نفس روبرو می‌شوید. پس، در صورت حرفه‌ای نبودن، فکر صعود انفرادی را از سرتان خارج کنید. مسیر فتح این قله از میان جنگل‌های انبوه دو هزار می‌گذرد و حدود ۵ ساعت طول می‌کشد.

یکی دیگر از جاذبه‌های جنگل دو هزار، رودخانه آن است که مسافران برای تفریح در ایام گرم سال در کناره‌های آن اُتراق می‌کنند. جدا از تمامی جاذبه‌های گفته‌شده در جنگل دو هزار، بسیاری از مسافران به عشق جاده دو هزار پا به این منطقه می‌گذارند. این جاده پیچ‌درپیچ در دل جنگل ادامه داشته و شما را به ارتفاعات بالا می‌رساند. در ارتفاعات بالاتر مه به‌قدری غلیظ می‌شود که فقط می‌توانید چند متر جلوتر را با کمک مه‌شکن‌های خودرو ببینید.

آدرس: مازندران، تنکابن، خرم‌آباد، جنگل دو هزار


بیشتر بخوانید: معرفی بهترین مسیرهای پیاده روی در ایران


۵. جنگل سه هزار

جنگل سه هزار از جنگل های مازندران

وقتی‌که اسم جنگل دو هزار به میان می‌آید، چیزی که پس از آن به ذهن همه خطور می‌کند، نام جنگل سه هزار است. سه هزار در شهرستان تنکابن، یکی از زیباترین جنگل های مازندران محسوب می‌شود. سه هزار آمیخته‌ای از چشم‌اندازهای زیبا، جنگل‌های مرتفع، رودخانه‌های خروشان، صدای پرندگان و طبیعتی بکر و رؤیایی است.

یکی از جاذبه‌های اطراف جنگل سه هزار، آب معدنی شلف است که به دلیل داشتن املاح معدنی فراوان نظیر فسفر، منیزیم و پتاس، خواص درمانی دارد و بسیاری از افراد برای درمان بیماری‌های پوستی و دردهای مفصلی به آن مراجعه می‌کنند. پارک جنگلی چالدره، غار دانیال، آبشار فرهاد جوی و آب گرم معدنی فلک ده از دیگر جاذبه‌های اطراف جنگل سه هزار هستند.

آدرس: مازندران، تنکابن، خرم‌آباد، جاده سه هزار، جنگل سه هزار

۶. جنگل اومال؛ طبیعت هزار رنگ مازندران

جنگل اومال در مازندران

اومال از جنگل های مازندران در بخش مرکزی شهرستان نکا است و در روستای پی رجه قرار دارد. طبیعت هزار رنگ جنگل اومال چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. وقتی‌که پا به این جنگل می‌گذارید، تنها صدایی که می‌شنوید، صدای پرندگان و وزش باد در لابه‌لای شاخه‌های درختان است.

متأسفانه جنگل اومال در چند سال اخیر مورد تاخت‌وتاز شدید برای برداشت خاک زنده و قطع درختان قرار گرفته است. برداشت بی‌رویه خاک از این جنگل‌ها باعث شکل‌گیری گودال‌ها و چاله‌های عمیقی در سطح زمین شده و رشد درختان را کندتر کرده است. بااین‌حال دیدار از جنگل اومال، به‌خصوص در فصل پاییز، ارزش این را دارد که سری به شهرستان نکا در استان مازندران بزنید.

آدرس: مازندران، شهرستان نکا، روستای پی رجه

۷. جنگل تیله کلار

جنگل تیله کلار

جنگل تیله کلار یا تیله کنار از زیباترین جنگل های مازندران در سلمان شهر به‌حساب می‌آید. وقتی‌که در فصل بهار در تیله کلار قدم می‌زنید، مه غلیظ از لابه‌لای درختان حرکت کرده و با نم‌نم باران ادغام می‌شود.

وجود نهرهای زیبا در دل جنگل تیله کلار، زیبایی این منطقه را صدچندان کرده‌اند. البته مسیر رسیدن به رودخانه کمی صعب‌العبور است و شما نمی‌توانید با خودروی شخصی تا لب رودخانه بروید. اگر روزی به این جنگل آمدید، حتما از دریاچه داریوک در نزدیکی آن نیز دیدن کنید و از مناظر بی‌نظیر آمیخته با مه غلیظ لذت ببرید.

آدرس: مازندران، سلمان شهر، جنگل تیله کلار


بیشتر بخوانید: زیباترین دریاچه های ایران؛ ۱۲ مقصد جذاب برای دوستداران طبیعت‌گردی


۸. جنگل ارفع ده؛ از جنگل های بکر مازندران

جنگل ارفع ده

جنگل ارفع ده در منطقه سوادکوه استان مازندران، یکی از جنگل های بکری است که حتما باید از آن دیدن کنید. طبیعت زیبای این اطراف به‌قدری سرزنده است که به ما حس بودن در بهشت را می‌دهد. مه غلیظ عنصر همیشگی این جنگل است که لابه‌لای درختان زیبا حرکت می‌کند.

در جنگل ارفع ده انواع گیاهان و میوه‌های وحشی نظیر زالزالک، ته دونه، ازگل، خرمالوی وحشی، گوجه وحشی، زرشک و گلابی وحشی یافت می‌شود. راش، افرا، توسکا، لازه و تل از جمله درختان مشهور در جنگل ارفع ده هستند. سفر به جنگل ارفع ده شما را به دل طبیعی بکر و وحشی می‌برد و تبدیل به یکی از خاطره‌انگیزترین سفرهایتان به شمال ایران می‌شود.

شرایط آب‌وهوای جنگل ارفع ده در بهار، تابستان و پاییز مناسب جنگل نوردی است و دیدار از آن در فصل زمستان به شما توصیه نمی‌شود. دلیل آن، بارش فراوان برف و باران در این منطقه و وجود مه بسیار غلیظ است. اگر کمی خوش‌شانس باشید، می‌توانید به هنگام قدم زدن در ارفع ده، حیوانات در حال بازیگوشی و یافتن غذا را مشاهده کنید. پس بهتر است دوربین عکاسی‌تان را با خود به همراه بیاورید.

اگر کمی وقت اضافی آوردید، از غار اسپهبد خورشید و روستای کمر پشت در حوالی جنگل ارفع ده دیدن کنید.

آدرس: مازندران، شهرستان سوادکوه، شهر پل سفید، جنگل ارفع ده

۹. جنگل الیمستان و قله زیبای الیمستان

جنگل الیمستان

جنگل مه‌آلود الیمستان در روستایی به همین نام در ۵۲ کیلومتریشهرستان آمل قرار دارد. الیمستان به طبیعت بکر، مراتع سرسبز و درختان زیبا مشهور است. پس‌زمینه این جنگل انبوه با دشت‌های پر گل آن، قله زیبای دماوند است. هرکجای جنگل الیمستان ارزش تماشا دارد.

نام الیمستان به این خاطر برای این جنگل انتخاب شده که اینجا محل رویش گیاهی به نام الیما است. این گیاه در فصل اردیبهشت شروع به روییدن در جنگل می‌کند. الیما شبیه به پیازچه است و در کنار رودخانه می‌روید. پس اگر روزی به جنگل الیمستان و کنار رودخانه‌های آن رفتید، چشمان خود را برای یافتن الیما تیز کنید.

جنگل الیمستان تنها به درختان سرسبز و انبوه آن خلاصه نمی‌شود و مسافران برای پیک‌نیک، دیدار از نقش پای رستم، فتح قله الیمستان، زیارت امامزاده قاسم، دوچرخه‌سواری و سر زدن به روستای الیمستان به این منطقه می‌آیند. اگر بار اولتان است که به این جنگل می‌آیید، از راهنماهای محلی کمک بگیرید، چون‌که وجود مه غلیظ احتمال گم شدن شما را افزایش می‌دهد. به‌علاوه، فراموش نکنید که از خود چیزی جز ردپا به جا نگذارید و زباله‌هایتان را هم جمع‌آوری کنید.

آدرس: مازندران، ۵۲ کیلومتری شهرستان آمل، روستای الیمستان

۱۰. جنگل های راش سوادکوه

جنگل‌های راش سوادکوه

وقتی‌که از شهرستان سوادکوه وارد جاده فیروزکوه می‌شویم، در مسیر خود به روستایی به نام سنگده می‌رسیم. شما در این روستا با یکی از زیباترین جنگل های مازندران و شمال ایران روبرو خواهید شد. جنگل‌های راش سوادکوه با درختان مرتفع آن، ابهتی بی‌نظیر دارند و فرصت خوبی به ما برای فرار از زندگی شهری و پناه بردن به دل طبیعت می‌دهند.

جنگل راش سوادکوه منبع عظیمی از درخت راش در ارتفاعات کم شمال ایران محسوب می‌شود و در نوع خود نادر است. گونه‌های کمیاب درخت راش نیز در این جنگل رشد می‌کنند. رودخانه‌ای که از دل جنگل راش سوادکوه گذر می‌کند، به زیبایی این جنگل افزوده است. وقتی‌که به عمق جنگل راش می‌رسید، صدای پرندگان، رودخانه و ریزش آب از آبشارهای اطراف، صدای غالب است. آبشار اوبن در دل جنگل راش قرار دارد. آب این آبشار از چشمه‌های بالادست تأمین می‌شود و پس از عبور از وسط جنگل، درنهایت به رود تجن می‌ریزد.

بهترین زمان برای بازدید از جنگل راش سوادکوه در استان مازندران، اواخر اردیبهشت تا اوایل دی‌ماه است. مسیر دسترسی به جنگل در فصل زمستان اندکی دشوار می‌شود و رفتن به عمق آن می‌تواند شما را به دردسر بیندازد.

آدرس: مازندران، شهرستان سوادکوه، جاده فیروزکوه، روستای سنگده، جنگل راش

۱۱. جنگل های انجیلی مازندران

جنگل انجیلی و آبشار ولیلا

جنگل انجیلی در منطقه سواد کوه استان مازندران واقع شده است. ازآنجایی‌که این جنگل خانه شمار فراوانی از درختان بلندقامت و ستبر انجیلی است، به چنین نامی شهرت دارد. درختان انجیلی از گونه‌های منحصربه‌فردی هستند که تنها در نوار جنوبی دریای خزر رشد می‌کنند. ارتفاع این درختان به ۲۵ متر هم می‌رسد. وقتی‌که در فصل پاییز به این جنگل بیایید، طیف وسیعی از رنگ‌ها به‌سوی چشمان شما هجوم می‌آورند. البته جنگل‌های انجیلی در تمامی فصل‌ها ازجمله بهار و تابستان هم زیبا هستند.

یکی از جاذبه‌های مهم جنگل های انجیلی، آبشار زیبای وَلیلا است. این آبشار در عمق ۲ کیلومتری جنگل انجیلی قرار دارد و مسیر دسترسی به آن کمی پرشیب است؛ بنابراین بهتر است تا حتما با یک راهنمای محلی راهی آبشار ولیلا شوید. آبشار ارتفاع زیادی ندارد، اما در اطراف آن زیبایی موج می‌زند.

آدرس: مازندران، شهرستان سوادکوه، جاده فیروزکوه به سمت قائم‌شهر، روستای اتو


بیشتر بخوانید: زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید


۱۲. جنگل اروست

جنگل اروست از جنگل های مازندران

جنگل اروست در روستایی به همین نام در منطقه چهاردانگه در شهرستان ساری واقع شده است. این جنگل میزبان پوشش گیاهی متنوعی است و شما در آن با انواع درختان رایج این منطقه نظیر راش، افرا، توسکا و ممرز روبرو خواهید شد.

نام جنگل اروست بیشتر تحت‌الشعاع چشمه‌های معروف باداب سورت در نزدیکی همین روستا قرار دارد و گردشگر کمتری از آن دیدن می‌کند؛ اما این جنگل هم زیبایی‌های خاص خودش را دارد. بااین‌حال، اگر روزی گذرتان به این جاذبه معروف و شناخته‌شده افتاد، سری هم به جنگل اروست بزنید و به دل طبیعت بروید.

آدرس: مازندران، ساری، مسیر ساری به کیاسر، بعد از سه‌راه تلمادره، روستای اروست

۱۳. جنگل های هیرکانی مازندران

جنگل های هیرکانی مازندران

وسعت بی‌انتهای جنگل‌های هیرکانی در شمال ایران، سبب شده است که بسیاری از مردم کشور این جنگل‌ها را به جنگل های شمال بشناسند. جنگل‌های هیرکانی بیشترین تراکم جنگلی در ایران را دارند. این جنگل‌ها در جنوب دریای خزر، بین ایران و آذربایجان، قرار گرفته‌اند و متعلق به دورانی کهن هستند. به گفته برخی، این جنگل‌ها به دوران دایناسورها تعلق دارند.

جنگل‌های هیرکانی در ایران از منطقه هیرکان در جمهوری آذربایجان شروع می‌شوند و با گذر از آستارا تا گرگان ادامه می‌یابند. جنگل‌های هیرکانی ایران زیستگاه حدود ۳۰۰ گونه از پرندگان و ۱۰۰ گونه از پستانداران هستند. حدود ۱۵۰ گیاه بومی از نوع درختی و بوته‌ای نیز در این جنگل‌ها می‌روید. راش، بلوط، توسکا، نارون، شمشاد و زبان‌گنجشک از گونه‌های رایج درختی در این جنگل‌ها هستند. ویژگی منحصربه‌فرد این جنگل‌ها، وجود تراکم انبوه درختان راش در عرض ۳۸ درجه جغرافیایی است. درختانی که گفته می‌شود در عرض‌های جغرافیایی بیش از ۴۰ درجه نمی‌رویند. جنگل ابر در استان سمنان نیز یکی از گونه‌های شگرف جنگل‌های هیرکانی در ایران است. نام جنگل‌های هیرکانی در سازمان جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آدرس: سراسر نواحی جنوبی دریای خزر

۱۴. جنگل پلنگ دره؛ پیوند رودخانه و آبشار

جنگل پلنگ دره

جنگل پلنگ دره در شیرگاهِ سوادکوه، جایی است که جنگل، رودخانه و آبشار به هم می‌پیوندند. شیرگاه تنها ۳ ساعت با تهران فاصله دارد و فاصله جنگل پلنگ دره تا تهران هم ۲۴۰ کیلومتر است. منطقه پلنگ دره یکی از زیباترین جنگل های مازندران را دارد. اگر در فصل گرم تابستان به جنگل پلنگ دره بیایید، می‌توانید یک رودخانه نوردی هیجان‌انگیز و خنک را تجربه کنید.

صدای رودخانه در سراسر این جنگل شنیده می‌شود. وقتی‌که مسیر رودخانه را در پیش بگیرید، به آبشاری می‌رسید که فرصت خوبی برای آب‌تنی و خنک شدن در روزهای گرم تابستان است؛ بنابراین با خود یک دست لباس اضافی و یک جفت صندل به همراه بیاورید تا دیگر نگران خیس شدن لباس و کفشتان نباشید.

آدرس: مازندران، قائم‌شهر، مسیر قائم‌شهر به فیروزکوه، شیرگاه

۱۵. جنگل و مرداب زیبای قادیکلا

جنگل قادیکلا از جنگل های مازندران

روستای قادیکلا از توابع شهرستان قائم‌شهر، به جنگل و مرداب زیبای آن مشهور است. این روستا که ۲ کیلومترمربع مساحت دارد، بزرگ‌ترین روستای قائم‌شهر محسوب می‌شود.

جنگل قادیکلا در بخش جنوبی این روستا واقع شده است و شما می‌توانید در آن انواع درختان جنگلی و وحشی، تمشک‌زارهای فراوان و چشمه‌های کوچک آب سرد را بیابید. رودخانه سیاه رود از وسط جنگل قادیکلا می‌گذرد و صدای آب در همه جای این جنگل شنیده می‌شود.

مرداب قادیکلا یکی دیگر از جاذبه‌های مهم این روستا است. به هنگام رسیدن به مرداب قادیکلا با درختان بلند و ستبری روبرو می‌شوید که تنه آن‌ها از آب بیرون آمده و سر به فلک کشیده است. نیلوفر آبی نیز در سراسر سطح مرداب به چشم می‌خورد.

اگر قصد اقامت در روستای قادیکلا را دارید، می‌توانید در یکی از خانه‌های اجاره‌ای آن مستقر شوید. البته شما می‌توانید در فصل‌های گرم‌تر سال، در اطراف این روستا چادر بزنید.

آدرس: مازندران، قائم‌شهر، روستای قادیکلا


بیشتر بخوانید: جاهای بکر ایران که کمتر کسی درمورد آنها شنیده است


۱۶. جنگل لفور؛ جنگل درخت‌های سربه‌فلک کشیده

جنگل لفور

جنگل لفور در جنوب شرقی شهرستان بابل قرار دارد. لفور مملو از درختان سر به فلک کشیده، آبشارهای بلند، چشمه‌سارها و رودها است و بسیاری از طبیعت گردان برای کمپ زدن به این جنگل می‌آیند.

جنگل لفور بخشی از جنگل‌های هیرکانی در جنوب دریای خزر محسوب می‌شود و به گفته زمین شناسان به دوران ژوراسیک تعلق دارد. قدمت جنگل لفور به ۴۰ میلیون سال قبل بازمی‌گردد و در آن ۸۰ گونه گیاهی به چشم می‌خورد.

۳ ساعت پیاده‌روی در عمق این جنگل، شما را به آبشار «هفت آبشار» می‌رساند. اینجا فرصت خوبی برای استراحت و کمی آب‌تنی است. جنگل لفور به‌مانند دیگر جنگل های معروف مازندران، امکانات رفاهی خوبی مانند سرویس بهداشتی ندارد. به‌علاوه به دلیل متراکم بودن آن، احتمال گم شدن شما در لفور زیاد است. پس اگر خودتان به‌تنهایی راهی جنگل لفور می‌شوید، حتما مسیر حرکت خود را نشانه‌گذاری کنید یا اینکه از جی‌پی‌اس کمک بگیرید.

آدرس: مازندران، سوادکوه شمالی، روستای لفور

۱۷. پارک جنگلی بابل‌کنار

پارک جنگلی بابلکنار

پارک جنگلی بابل‌کنار با مساحت ۷۶۰ هکتار، جزو محدوده جنگلی روستای درونکلای شرقی در شهر بابل محسوب می‌شود. در دل این پارک، روستای کوچکی به نام بزچفت قرار دارد و چشمه‌ای زیبا نیز در آن جاری است.

این پارک جنگلی در چند سال اخیر تبدیل به یکی تفرجگاه‌های اصلی استان مازندران شده و در فصل‌های بهار و تابستان از انبوه گردشگران میزبانی می‌کند. وقتی‌که وارد پارک جنگلی بابل‌کنار شوید، با امکانات گسترده‌ای چون جاده آسفالته، آلاچیق، پارک بازی کودکان، چشمه آب طبیعی، سوپرمارکت و سرویس‌های بهداشتی روبرو خواهید شد.

آدرس: مازندران، بابل، پارک جنگلی بابل‌کنار

۱۸. پارک جنگلی رویان

پارک جنگلی رویان از جنگل های زیبای مازندران

شهر رویان یا نور، در غرب استان مازندران قرار دارد و مراتع جنگلی آن در قالب پارکی زیبا از گردشگران میزبانی می‌کند. وقتی‌که از نوشهر و پارک جنگلی سی‌سنگان به‌طرف رویان می‌آیید، جاده در ابتدا به سمت جنگل می‌رود. این جاده جنگلی به پارک جنگلی رویان و آبشار آب پری ختم می‌شود.

پارک جنگلی رویان فاصله چندانی تا شهر ندارد و شما در آن امکانات متعددی چون سرویس‌های بهداشتی، آلاچیق و وسایل بازی و سرگرمی خواهید یافت. آبشار آب پری نیز در ۵ کیلومتری این پارک جنگلی قرار دارد و گردشگران بسیاری در روزهای تعطیل به اینجا می‌روند.

آدرس: مازندران، رویان (نور)، انتهای خیابان شهدا، مسیر جنگلی رویان به سمت بلده

۱۹. پارک جنگلی چالدره

پارک جنگلی چالدره

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، پارک جنگلی چالدره یکی از جاذبه‌های اطراف جنگل‌های دو هزار و سه هزار در مازندران است. این پارک یکی از معروف‌ترین جاذبه‌های گردشگری تنکابن محسوب می‌شود. این پارک جنگلی در غرب مازندران و ۱۸ کیلومتری تنکابن، در مسیری آسفالته قرار دارد و دسترسی به آن بسیار آسان است. رودخانه‌های دو هزار و سه هزار، به ترتیب در غرب و شرق پارک جنگلی چالدره واقع شده‌اند. چالدره ۹۴ هکتار مساحت دارد و در اطراف آن آثاری از قلعه‌های باستانی، آب‌انبارها و دیگر بناهای تاریخی دیده می‌شود. به‌علاوه، فاصله چالدره تا چشمه‌های آب گرم رامسر، دشت دریاسر و موزه حیات‌وحش خشکه‌داران هم بسیار اندک است.

اگر روزی به پارک جنگلی چالدره آمدید، می‌توانید در هتل چالدره در نزدیکی این پارک یا در آلاچیق‌ها و

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت