راهنمای سفر به جزیره لاوان هرمزگان، مروارید خلیج‌فارس

شاید این سوال برایتان مطرح شود که جزیره لاوان کجاست؟ لاوان از توابع دهستان لاوان در بخش کیش، شهرستان بندر لنگه است و در مقابل منطقه گاوبندی و شیب‌کوه قرار دارد؛ ولی به منطقه شیب‌کوه نزدیک‌تر است.

جزیره لاوان در امتداد رشته‌کوه‌های زاگرس قرار دارد و از سمت باختر رو به خاور کشیده شده است. طول این جزیره ۲۳٫۵ و عرض آن حداکثر ۴٫۸ کیلومتر است. سواحل زیبا و بکر و جاذبه‌های تاریخی و طبیعی این جزیره، جاذبه‌های کلی جزیره و جزو جاهای دیدنی لاوان به‌ حساب می‌آید. برای بیشتر درباره این جزیره زیبا بدانید و بخوانید با ما و مجله گردشگری علی‌بابا همراه شوید.

جزیره لاوان کجاست؟
لاوان، یکی از جزایر استان هرمزگان در خلیج‌فارس است. این جزیره از توابع بخش کیش شهرستان بندر لنگه است و در مقابل منطقه گاوبندی و شیب‌کوه قرار دارد؛ ولی به منطقه شیب‌کوه نزدیک‌تر است.
مسیر جزیره لاوان از تهران چطور است؟
برای سفر به دیدنی‌های لاوان از تهران، دو مسیر هوایی و زمینی وجود دارد: شما می‌توانید با هواپیما از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران به فرودگاه لاوان پرواز کنید. مدت‌زمان پرواز حدود یک ساعت و نیم است. اگر با خودروی شخصی یا اتوبوس به بندر لنگه سفر کنید. از بندر لنگه می‌توانید با کشتی یا قایق به این جزیره بروید. مدت‌زمان سفر زمینی و دریایی حدود ۱۰ ساعت است.
آب‌وهوای جزیره لاوان چطور است؟
آب‌وهوای لاوان گرم و مرطوب است. میانگین دمای هوا در طول سال حدود ۲۷ درجه سانتی‌گراد است. بهترین زمان برای بازدید از این جزیره، فصل پاییز و زمستان است. در این فصل‌ها، آب‌وهوای جزیره معتدل است و شرایط مناسبی برای انجام فعالیت‌های گردشگری فراهم می‌شود.
جاهای دیدنی جزیره لاوان کجاست؟
لاوان، جاذبه‌های طبیعی متعددی دارد؛ ازجمله دیدنی‌های لاوان می‌توان به ساحل گنجر، ساحل ماریانا و ساحل کبوتر موارد زیر اشاره کرد.
سوغات جزیره لاوان چیست؟
برخی از سوغات این جزیره شامل: خرما، حلوا سیاه، نان محلی و… می‌شود.

جزیره لاوان کجاست؟

یکی از جزایر استان هرمزگان در خلیج‌فارس لاوان است. این جزیره، سومین جزیره بزرگ استان هرمزگان و پس از جزایر قشم و کیش، بزرگ‌ترین جزیره ایرانی در آب‌های خلیج‌فارس محسوب می‌شود. موقعیت لاوان از هر سمت به این مقاصد منتهی می‌شود:

• از شمال به بندر مقام

• از شرق به جزیره شیدور

• از جنوب به آب‌های خلیج‌فارس

• از غرب به ساحل نخیلو

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

جزیره‌های اطراف لاوان هم این موارد است:

• جزیره شیدور (شتور)

• جزیره هنگام

• جزیره شیدور (شتور)

• جزیره شیبکوه

لوکیشن جزیره لاوان روی گوگل‌مپ

استان هرمزگان، شهرستان بندر لنگه، دهستان لاوان، جزیره لاوان

لوکیشن جزیره لاوان روی گوگل‌مپ

بهترین زمان سفر به جزیره لاوان

لاوان در منطقه اقلیمی فوق حاره‌ای واقع شده است و آب‌وهوایی گرم و خشک دارد. دمای هوا در این جزیره در طول سال بین ۱۵ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان سفر به جزیره لاوان از نظر آب‌وهوا، فصل‌های پاییز و زمستان هستند؛ چراکه در این دو فصل، آب‌وهوای جزیره معتدل و مطبوع و دمای هوا بین ۲۰ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد است؛ همچنین در این دو فصل، جزیره خلوت‌تر است و می‌توانید از آرامش آن لذت بیشتری ببرید.

هزینه سفر به جاهای دیدنی لاوان در فصل‌های پاییز و زمستان، کمتر از فصل‌های بهار و تابستان است. این موضوع به‌دلیل کاهش هزینه‌های حمل‌ونقل و اقامت در این فصل‌هاست.

اگر قصد سفر به دیدنی‌های جزیره لاوان در تابستان را دارید، باید توجه داشته باشید که دمای هوا در این فصل خیلی زیاد است؛ بنابراین، پیشنهاد می‌کنیم در ساعات خنک روز جاهای زیبای این جزیره را کشف کنید.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

نوروز هم یکی از شلوغ‌ترین زمان‌های سفر به جزیره لاوان است؛ بنابراین باید از قبل برای رزرو هتل و بلیط هواپیما اقدام کنید. در مجموع، بهترین زمان سفر به لاوان از نظر آب‌وهوا، شلوغی و هزینه، فصل‌های پاییز و زمستان است.

بهترین مسیر دسترسی به جزیره لاوان

سفر به لاوان چهار راه دسترسی دارد:

– هواپیما

فرودگاه لاوان در نزدیکی روستای مقام قرار دارد. شرکت هواپیمایی آسمان به‌صورت فصلی (در فصل تابستان) برنامه پرواز این فرودگاه را ارائه می‌دهد.

مزایا: سریع‌ترین و راحت‌ترین راه

محدودیت‌ها: هزینه گران سفر، محدودبودن پروازها

جزیره لاوان

عکس از: سایت Googleusercontent

– قطار

نزدیک‌ترین ایستگاه قطار به لاوان، ایستگاه قطار بندر لنگه است. از این ایستگاه می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به بندر مقام بروید و از آنجا با قایق به لاوان برسید.

مزایا: ارزان‌ترین و راحت‌ترین راه

محدودیت‌ها: زمان‌بربودن سفر، نیاز به تغییر وسیله‌نقلیه در بندر مقام

جزیره لاوان

عکس از: سایت Blackswan365

– اتوبوس

از شهرهای بزرگ ایران مانند: تهران، شیراز، اصفهان و مشهد اتوبوس‌هایی به مقصد بندر لنگه وجود دارد. از بندر لنگه می‌توانید با تاکسی یا اتوبوس به بندر مقام بروید و از آنجا با قایق به‌سمت لاوان راهی شوید.

مزایا: ارزان‌ترین راه

محدودیت‌ها: زمان‌بربودن سفر، نیاز به تغییر وسیله‌نقلیه در بندر مقام

جزیره لاوان

عکس از: سایت Kishtafrihat

– خودرو شخصی

شما می‌توانید با خودرو شخصی راهی بندر لنگه شوید و از آنجا با قایق به لاوان حرکت کنید.

مزایا: آزادی عمل در سفر، امکان بازدید از جاذبه‌های گردشگری بین‌راه

محدودیت‌ها: زمان‌بربودن سفر، نیاز به پرداخت عوارض جاده‌ای

جزیره لاوان

عکس از: سایت Navasanonline

بهترین مسیر دسترسی به جزیره لاوان به عوامل مختلفی ازجمله: بودجه سفر، زمان سفر و ترجیحات شخصی بستگی دارد.

اگر دنبال سریع‌ترین و راحت‌ترین راه هستید، می‌توانید با هواپیما به لاوان سفر کنید؛ اما اگر به‌دنبال ارزان‌ترین راه هستید، می‌توانید با قطار یا اتوبوس خودتان را به بندر لنگه برسانید و از آنجا با قایق به لاوان بروید.

اگر هم ‌دنبال آزادی عمل در سفر هستید، می‌توانید با خودرو شخصی راهی دیدنی‌های لاوان شوید.

فاصله جزیره لاوان تا شهرهای دیگر

جزیره لاوان در جنوب ایران، در خلیج‌فارس واقع شده است و فاصله آن با شهرهای اطرافش به شرح زیر است:

بندر عسلویه: ۱۱۷ کیلومتر

بندر لنگه: ۱۴۷ کیلومتر

پارسیان: ۴۷ کیلومتر

بندر مقام:۲۰ کیلومتر

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

برای رسیدن به جزیره لاوان، باید ابتدا به یکی از شهرهای اطراف آن مانند: بندر عسلویه یا بندر لنگه سفر کنید. بعد از طریق بندر مقام که نزدیک‌ترین بندر به لاوان است، با قایق به لاوان بروید.

فاصله زمینی لاوان با شهرهای اطراف آن زیاد است و برای سفر زمینی به این جزیره، باید از جاده‌های خاکی و کوهستانی استفاده کنید؛ بنابراین، راه دریایی بهترین گزینه برای سفر به جزیره لاوان است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

در حال حاضر، روزانه چندین قایق از بندر مقام به جزیره لاوان رفت‌وآمد می‌کنند. مدت‌زمان سفر با قایق از بندر مقام به لاوان حدود ۳۰ دقیقه است.

فاصله جزیره لاوان تا قشم

فاصله لاوان تا جزیره قشم حدود ۱۷۰ کیلومتر است. این فاصله را می‌توان با قایق، هواپیما یا کشتی طی کرد.

مدت‌زمان طی‌کردن مسافت بین لاوان و قشم با قایق حدود ۳۰ دقیقه است. این مدت‌زمان با هواپیما حدود ۴۰ دقیقه و با کشتی حدود ۳ ساعت است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله جزیره لاوان تا بوشهر

فاصله لاوان تا بوشهر حدود ۱۴۷ کیلومتر است. این فاصله را می‌توان با خودرو شخصی، قطار، اتوبوس یا قایق طی کرد.

زمان طی‌کردن مسافت بین لاوان و بوشهر با خودرو شخصی حدود ۲ ساعت است. این مدت‌زمان با قطار حدود ۳ ساعت، با اتوبوس حدود ۴ ساعت و با قایق حدود ۵ ساعت است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله جزیره لاوان تا کیش

فاصله لاوان تا جزیره کیش حدود ۱۵۰ کیلومتر است. این فاصله را می‌توان با قایق، هواپیما یا کشتی طی کرد. مدت‌زمان پیمودن مسافت بین لاوان و کیش با قایق حدود ۴۰ دقیقه است. این مدت‌زمان با هواپیما حدود ۳۰ دقیقه و با کشتی حدود ۲ ساعت است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

فاصله جزیره لاوان تا جزیره مارو

فاصله لاوان تا جزیره مارو حدود ۱.۵ کیلومتر است. این فاصله را می‌توان با قایق طی کرد. مدت‌زمان پیمودن مسافت بین لاوان و جزیره مارو با قایق حدود ۱۰ دقیقه است.

آب و هوای جزیره لاوان

لاوان در جنوب ایران از نظر جغرافیایی، در منطقه اقلیمی فوق حاره‌ای واقع شده و آب‌وهوای گرم و خشکی دارد.

میانگین دمای هوا در تابستان به ۳۵ درجه سانتی‌گراد (۹۵ درجه فارنهایت) و در زمستان به ۱۵ درجه سانتی‌گراد (۵۹ درجه فارنهایت) می‌رسد. رطوبت هوا در طول سال زیاد است و به‌طور متوسط حدود ۷۵درصد است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

بهار زیباترین فصل در جزیره لاوان است و آب‌وهوای آن گرم و خشک است. میانگین دمای هوا در این فصل بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد (۷۷ تا ۸۶ درجه فارنهایت) است. رطوبت هوا در این فصل زیاد و به‌طور متوسط حدود ۷۰درصد است.

تابستان طولانی‌ترین و گرم‌ترین فصل در لاوان است. میانگین دمای هوا در این فصل بین ۳۰ تا ۳۵ درجه سانتی‌گراد (۸۶ تا ۹۵ درجه فارنهایت) است. رطوبت هوا نیز در این فصل خیلی زیاد و به‌طور متوسط حدود ۸۰درصد است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

در این فصل، شرجی‌بودن هوا می‌تواند برایتان آزاردهنده باشد. پاییز فصلی کوتاه و معتدل در لاوان است. میانگین دمای هوا در این فصل بین ۲۵ تا ۳۰ درجه سانتی‌گراد (۷۷ تا ۸۶ درجه فارنهایت) است. رطوبت هوا هم در این فصل کمتر می‌شود و به‌طور متوسط حدود ۶۵درصد است.

زمستان کوتاه‌ترین جزیره لاوان در لاوان است و آب‌وهوای آن معتدل است. میانگین دمای هوا در این فصل بین ۱۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد (۵۹ تا ۷۷ درجه فارنهایت) است. رطوبت هوا در این فصل کمتر می‌شود و به‌طور متوسط حدود ۶۰درصد است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

بااین‌حال، گاهی اوقات ممکن است بارش باران یا برف در زمستان جزیره لاوان رخ دهد. به‌طورکلی، آب‌وهوای لاوان گرم و خشک است.

رطوبت هوا در طول سال زیاد است و شرجی‌بودن هوا می‌تواند در تابستان آزاردهنده باشد. بااین‌حال، لاوان مقصدی عالی برای تعطیلات در زمستان است، زمانی که آب‌وهوا معتدل‌تر است.

گشتی در جاهای دیدنی لاوان

جزیره لاوان با مساحت ۸۱ کیلومترمربع، یکی از زیباترین و بکرترین جزایر خلیج‌فارس است. این جزیره جاذبه‌های طبیعی و تاریخی متعدد دارد. همین موضوع باعث شده افراد برای بازدید از جاهای دیدنی هرمزگان به این منطقه سفر کنند.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

جزیره لاوان، با طبیعت زیبا و چشم‌اندازی رویایی، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایران است. این جزیره دارای سواحل شنی سفید، آب‌های نیلگون خلیج‌فارس، کوه‌های سرسبز و جنگل‌های حراست.

– ساحل مرجانی

ساحل مرجانی جزیره لاوان یکی از زیباترین سواحل ایران است. این ساحل، در روستای شیدور قرار دارد و آب‌های زلال و شفاف، شن‌های سفید و نرم و صخره‌های مرجانی دارد.

قدم‌زدن در ساحل مرجانی لاوان و تماشای آب‌های زلال و شفاف آن، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی را برایتان به یادگار خواهد گذاشت.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

در این ساحل می‌توانید از شنا و آفتاب‌گرفتن و تماشای صخره‌های مرجانی لذت ببرید. اگر به‌دنبال یک سفر خاطره‌انگیز به یکی از زیباترین سواحل ایران هستید، حتما ساحل مرجانی لاوان را ببینید. این ساحل مکانی عالی برای آرامش و لذت از طبیعت است.

لوکیشن روستای شیدور روی گوگل‌مپ

– ساحل گرت

ساحل گرت، یکی از زیباترین سواحل و جزو جاهای دیدنی جزیره لاوان است. این ساحل در روستای گرت قرار دارد و شن‌های سفید و نرم، آب‌های زلال و شفاف و فضایی آرام و دلنشین دارد.

تصور کنید که در حال قدم‌زدن در ساحلی هستید که شن‌های آن به سفیدی برف و آب‌های آن به زلالی آینه است.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

نسیم خنک دریا در این جاذبه نزدیک جزیره لاوان به ‌صورت شما می‌خورد و صدای امواج آرامش خاصی به شما می‌بخشد. این فقط بخشی از آن چیزی است که در ساحل گرت لاوان تجربه خواهید کرد. ساحل گرت مکانی عالی برای شنا، آفتاب‌گرفتن، ماهیگیری و کمپینگ است.

این ساحل مکانی مناسب برای عکاسی است. اگر به‌دنبال یک مکان زیبا و آرام برای لذت‌بردن از طبیعت هستید، ساحل گرت لاوان را فراموش نکنید.

لوکیشن روستای گرت روی گوگل‌مپ

– پارک ساحلی بوستان نفت

پارک ساحلی بوستان نفت، یکی از جاذبه‌های گردشگری محبوب در جزیره لاوان است. این پارک در سال‌های اخیر شرکت نفت ایران ساخته است و امکانات رفاهی و تفریحی مناسبی را برای گردشگران فراهم می‌کند. پارک ساحلی بوستان نفت، یک ساحل شنی سفید و زیبا دارد.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

آب‌های خلیج‌فارس در ساحل جزیره لاوان زلال و شفاف است و امکان شنا و آفتاب‌گیری و قایق‌سواری را برای گردشگران فراهم می‌کنند.

علاوه بر ساحل، این پارک امکانات رفاهی دیگری دارد؛ مانند: زمین‌ بازی کودکان، فضای سبز، آلاچیق، کافی‌شاپ و رستوران. اگر قصد سفر به لاوان را دارید، حتما به پارک ساحلی بوستان نفت بروید و از فضای آرام و دلنشین آن لذت ببرید.

لوکیشن پارک ساحلی بوستان نفت روی گوگل‌مپ

– بازار جزیره لاوان

بازار جزیره لاوان، یکی از جاذبه‌های گردشگری این جزیره است که در مرکز شهر لاوان قرار دارد. این بازار به‌دلیل تنوع محصولات و قیمت‌های مناسب، یکی از محبوب‌ترین بازارهای ایران است.

در بازار لاوان، انواع صنایع‌دستی و سوغاتی‌های محلی بهترین محصولاتی است که برای عزیزانتان می‌توانید از آنجا تهیه کنید.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

ازجمله این محصولات می‌توان به: حصیر، گلیم، سفال، لباس‌های محلی، زیورآلات، ادویه‌جات و خشکبار اشاره کرد. بازار لاوان فضایی گرم و صمیمی دارد و مردم محلی با رویی گشاده به استقبال گردشگران می‌آیند.

گشت‌وگذار در این بازار و خرید سوغاتی‌های محلی، تجربه‌ای فراموش‌نشدنی برای هر گردشگری خواهد بود.

لوکیشن بازار جزیره لاوان روی گوگلمپ

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

– حیات وحش لاوان

جزیره لاوان با طبیعت زیبا و غنی خود، زیستگاه انواع گونه‌های جانوری است؛ ازجمله گونه‌های جانوری این جزیره می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

-پستانداران: جبیر، گوسفند وحشی، گربه وحشی، روباه، خرگوش، خفاش و…

-پرندگان: انواع پرستوهای دریایی، اگرت ساحلی، عقاب ماهیگیر، چکاوک

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت