راهنمای سفر به بندر کنگ؛ گنجینه‌ای در دل خلیج‌فارس

سفر به بندر کنگ که یکی از جاهای دیدنی هرمزگان است، با داشتن سواحل زیبا، جاذبه‌های تاریخی و فرهنگی مختلف، مردمان خون‌گرم و مهمان‌نواز، یکی از مقاصد گردشگری محبوب در ایران و جهان به حساب می‌آید.

دیدنی‌های بندر کنگ توانسته این مکان را از نظر گردشگری مهم کند. جاهای دیدنی بندر کنگ بی‌شمار است. به همین دلیل، شما باید قبل از برنامه‌ریزی با استفاده از راهنمای سفر به استان هرمزگان، یک طرح عالی برای لحظاتی ترتیب دهید که قرار است در این بندر سپری کنید.

ما در مجله علی‌بابا تصمیم گرفتیم در این مطلب با دراختیارگذاشتن اطلاعات جامع‌ راهنمای سفر به بندر کنگ در برنامه‌ریزی و لحظات شاد شما سهیم باشیم.

بهتر است چه زمانی به بندر کنگ سفر کنیم؟
بندر کنگ آب‌وهوای گرم و مرطوب دارد. بهترین زمان برای سفر به بندر کنگ، فصل پاییز و زمستان است که هوا معتدل‌ است. در فصل تابستان، هوا بسیار گرم و مرطوب است و ممکن است از سفر لذت نبرید.
جاهای دیدنی معروف بندر کنگ کجاست؟
بندر کنگ جاذبه‌های گردشگری متعددی دارد که ازجمله آن‌ها می‌توان به قلعه پرتغالی‌ها، مسجد جامع کنگ و… اشاره کرد و  از آثار تاریخی ارزشمند بندر کنگ است که می‌توانید از آن‌ها بازدید کنید.
بهترین هتل‌های بندر کنگ کدام است؟
از بهترین هتل‌های بندر کنگ می‌توان به هتل قصر، هتل مارینا، هتل دیپلمات و… اشاره کرد.
از بندر کنگ به کدام شهر‌ها می‌توان سفر کرد؟
از بندر کنگ می‌توان به شهرهای مختلفی ازجمله: جزیره هرمز، جزیره قشم، جزیره کیش و… سفر کرد.
بهترین راه دسترسی به بندر کنگ کدام است؟
بهترین راه دسترسی به بندر کنگ، هواپیماست. فرودگاه بین‌المللی بندر کنگ در فاصله ۱۵کیلومتری شهر قرار دارد و پروازهای متعددی از شهرهای مختلف ایران به این فرودگاه انجام می‌شود؛ همچنین می‌توانید با اتوبوس یا ماشین شخصی از شهرهای مختلف ایران به بندر کنگ سفر کنید.

مشخصات جغرافیایی بندر کنگ

سفر به بندر کنگ یعنی سفر به شهری زیبا و دیدنی با جاذبه‌های گردشگری متنوع! اگر به‌دنبال یک سفر خاطره‌انگیز به یکی از زیباترین شهرهای بندری ایران هستید، از تماشای جاهای دیدنی بندر کنگ غافل نشوید.

این بندر، یکی از شهرهای تابعه شهرستان بندر لنگه در استان هرمزگان است و در مختصات ۵۴ درجه و ۵۴ دقیقه طول شرقی و ۲۹ درجه و ۳۳ دقیقه عرض شمالی در کرانه ساحل خلیج‌فارس قرار دارد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

قبل سفر به بندر کنگ بد نیست بدانید مساحت کلی بندر ۵ کیلومترمربع اعلام شده که ۵۸ هکتار آن بافت تاریخی است. این بندر، سال ۱۳۸۱ در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده و مقدمات ثبت آن در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز در حال انجام است.

مابقی مساحت شهر جزو بخش توسعه‌یافته محسوب می‌شود. جمعیت بندر کنگ، در سال ۱۳۹۵ برابر با ۱۹ هزار و ۲۱۳ نفر بوده است. باید اعلام کنیم این شهر از نظر جمعیتی، یکی از کوچک‌ترین شهرهای استان هرمزگان به حساب می‌آید.

این بندر در قسمت جنوبی ایران و در استان هرمزگان قرار دارد. در سفر به بندر کنگ خوب است بدانید این شهر از سمت شمال به شهرستان بندر لنگه، از سمت جنوب به خلیج‌فارس، از سمت شرق به روستای گزیر و از سمت غرب به شهرستان بندر لنگه منتهی می‌شود.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

در سفر به بندر کنگ از طریق جاده آسفالته به شهرستان بندر لنگه و همچنین به سایر شهرهای استان هرمزگان متصل خواهید بود. این بندر فرودگاه و اسکله هم دارد.

لوکیشن بندر کنگ  روی گوگل‌مپ

بهترین زمان سفر به بندر کنگ

بندر کنگ، آب‌وهوای گرم و مرطوبی دارد. میانگین دمای هوا در این شهر در طول سال، بین ۲۴ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

بهترین زمان سفر به بندر کنگ فصل‌های پاییز و زمستان اعلام شده که آب‌وهوای این شهر معتدل و مطبوع می‌شود. در این فصل‌ها، دمای هوا بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد متغیر خواهد بود و رطوبت هوا هم کمتر است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

هزینه‌های سفر به بندر کنگ، در طول سال تقریبا یکسان است. بااین‌حال، در فصل‌های کم‌گردشگر، می‌توان با قیمت‌های مناسب‌تری به این شهر سفر کرد.

با مطالعه راهنمای سفر به بندر کنگ متوجه می‌شوید که فصل‌های پرگردشگر آن، تابستان و نوروز است؛ بنابراین، اگر به‌دنبال یک سفر آرام و بدون ازدحام می‌گردید، بهتر است فصل‌های کم‌گردشگر را برای سفر به جاهای دیدنی بندر کنگ انتخاب کنید.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان برای لذت‌ از زیبایی طبیعت بندر کنگ، سفر به بندر کنگ در فصل‌های پاییز و زمستان است که آب‌وهوا معتدل و مطبوع خواهد بود. در این فصل‌ها می‌توانید به‌راحتی در سواحل شنا کنید، در جنگل‌های حرا پیاده‌روی کرده و جزایر اطراف را ببینید.

سفر در تابستان به بندر کنگ چندان توصیه نمی‌شود. در این فصل، دمای و رطوبت هوا بسیار زیاد است و این موضوع، می‌تواند باعث آزار و اذیت گردشگران شود.

سفر به بندر کنگ در زمستان، بهترین زمان برای لذت‌ از زیبایی‌های این شهر است. در این فصل، آب‌وهوا معتدل و مطبوع می‌شود و می‌توانید با خیال راحت، به گشت‌وگذار در شهر و تماشای جاهای دیدنی بندر کنگ بپردازید.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

سفر به بندر کنگ در نوروز هم گزینه مناسبی است. در این فصل، شهر بسیار شلوغ می‌شود؛ اما می‌توانید از جشن‌ها و مراسم‌های نوروز در این بندر لذت ببرید.

مسیرهای دسترسی به بندر کنگ

شما با استفاده از راهنمای سفر به هرمزگان، متوجه می‌شوید که می‌توانید از طریق راه‌های هوایی و زمینی و دریایی به این شهر بروید؛ اما بهترین روش سفر به بندر کنگ به عوامل مختلفی ازجمله بودجه، زمان و علایق شخصی شما بستگی دارد.

– سفر به بندر کنگ با هواپیما

اگر ‌دنبال سریع‌ترین راه برای سفر به بندر کنگ هستید، سفر هوایی بهترین گزینه است. این بندر فرودگاه دارد و نزدیک‌ترین فرودگاه به بندر کنگ، فرودگاه بین‌المللی سردار جنگل بندرعباس نامیده می‌شود که در فاصله ۱۶۵کیلومتری بندر کنگ قرار دارد.

جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

سفر به این بندر با هواپیما تجربه جدیدی است که مسافران می‌توانند از مناظر زیبای خلیج‌فارس در طول مسیر لذت ببرند.

هزینه سفر به بندر کنگ با هواپیما به عوامل مختلفی مثل شرکت هواپیمایی و زمان سفر و نوع بلیط بستگی دارد؛ اما به‌طورکلی، هزینه سفر هوایی به این بندر از سفر زمینی گران‌تر است.

سفر هوایی راحت‌ترین راه برای رسیدن به بندر کنگ است؛ چراکه مسافران می‌توانند در طول مسیر استراحت کنند و از خدمات هواپیمایی لذت ببرند. این مدل سفر محدودیت‌هایی هم دارد.

– سفر دریایی به بندر کنگ

سفر به بندر کنگ از مسیر دریا تجربه متفاوتی است؛ چون مسافران می‌توانند از مناظر زیبای خلیج‌فارس در طول مسیر لذت ببرند؛ همچنین سفر دریایی فرصت مناسبی برای آشنایی با فرهنگ و آداب‌ورسوم مردم شهرهای ساحلی است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

هزینه سفر به بندر کنگ از طریق دریا به عوامل مختلفی مثل نوع کشتی و زمان سفر و نوع بلیط بستگی دارد و در مجموع، هزینه سفر دریایی به این بندر از سفر هوایی ارزان‌تر است.

این سفر راحت‌تر از سفر زمینی است؛ چراکه مسافران می‌توانند در طول مسیر استراحت کنند و از خدمات کشتی لذت ببرند. سفر دریایی، محدودیت‌هایی نیز دارد؛ برای ‌مثال، مسافران باید از قبل بلیط خود را تهیه کنند و در زمان مقرر در اسکله حضور داشته باشند.

– فاصله بندر کنگ تا بوشهر

سفر به بندر کنگ از بوشهر، مرکز استان بوشهر، حدود ۵۵۰ کیلومتر است. این مسافت را می‌توان با هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودرو شخصی طی کرد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

فاصله زمانی سفر به بوشهر از بندر کنگ عبارت‌ است از:

 • با هواپیما: حدود ۱ ساعت و ۱۵ دقیقه
 • با قطار: حدود ۱۸ ساعت
 • با اتوبوس: حدود ۱۶ ساعت
 • با خودرو شخصی: حدود ۴ ساعت و ۳۰ دقیقه

– فاصله بندر کنگ تا کیش

فاصله در سفر به بندر کنگ تا کیش، یکی از زیباترین جزایر ایران، حدود ۲۷۰ کیلومتر است. این مسافت را می‌توان با هواپیما و کشتی یا قایق رفت.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

فاصله زمانی سفر به کیش از بندر کنگ عبارت‌ است از:

 • با هواپیما: حدود ۴۵ دقیقه
 • با کشتی: حدود ۴ ساعت
 • با قایق: حدود ۲ ساعت

– فاصله بندر کنگ تا قشم

فاصله در سفر به بندر کنگ تا قشم، بزرگ‌ترین جزیره ایران، حدود ۳۵۰ کیلومتر است. این مسافت را می‌توان با هواپیما یا کشتی یا قایق طی کرد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

فاصله زمانی سفر به قشم از بندر کنگ عبارت‌ است از:

 • با هواپیما: حدود ۴۵ دقیقه
 • با کشتی: حدود ۵ ساعت
 • با قایق: حدود ۳ ساعت

– فاصله بندر کنگ تا بندرعباس

فاصله سفر به بندر کنگ تا بندرعباس، مرکز استان هرمزگان، حدود ۱۶۵ کیلومتر است. این مسافت را می‌توان با هواپیما، قطار، اتوبوس یا خودرو شخصی طی کرد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

فاصله زمانی سفر به بندرعباس از بندر کنگ عبارت‌ است از:

 • با هواپیما: حدود ۳۰ دقیقه
 • با قطار: حدود ۴ ساعت
 • با اتوبوس: حدود ۳ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • با خودرو شخصی: حدود ۲ ساعت

– فاصله بندر کنگ تا بندر مقام

فاصله در سفر به بندر کنگ تا بندر مقام، یکی از بنادر زیبا و پرتردد در استان بوشهر، حدود ۱۲۰ کیلومتر است. این مسافت را می‌توان با خودرو شخصی و هواپیما طی کرد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

فاصله زمانی سفر به بندر مقام از بندر کنگ عبارت‌ است از:

 • با خودرو شخصی: حدود ۱ ساعت و ۳۰ دقیقه
 • با هواپیما: حدود ۲۰ دقیقه

بندر کنگ از لحاظ موقعیت جغرافیایی، به شهرهای مهمی در استان هرمزگان و سایر استان‌های جنوبی ایران نزدیک است. این شهر از طریق راه‌های هوایی و زمینی و دریایی به سایر شهرهای ایران و جهان متصل می‌شود.

نگاهی به تاریخچه بندر کنگ

شما با مطالعه راهنمای سفر به بندر کنگ، متوجه می‌شوید که این مکان یکی از قدیمی‌ترین بنادر ایران است و قدمت آن به بیش از ۳۰۰۰ سال می‌رسد. در گذشته، بندر کنگ یکی از مهم‌ترین بنادر تجاری در خلیج‌فارس بوده است.

در دوران هخامنشی، بندر کنگ یکی از مراکز مهم بازرگانی این امپراتوری بود. به همین دلیل سفر به بندر کنگ در آن دوران بیشتر دلایل تجاری داشت. در این دوران، کالاهای مختلفی ازجمله ادویه، مصالح ساختمانی و صنایع‌دستی از این بندر به سایر نقاط امپراتوری صادر می‌شد. در دوران ساسانی، این بندر همچنان یکی از مهم‌ترین بنادر منطقه بود و نقش مهمی در تجارت بین ایران و هند داشت.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

در دوران اسلامی، بندر کنگ به یکی از مراکز مهم تجارت و مذهب در منطقه تبدیل و به‌عنوان یکی از مهم‌ترین پایگاه‌های شیعه در منطقه شناخته شد. در دوران قاجار، این بندر همچنان یکی از مهم‌ترین بنادر ایران و به‌عنوان یکی از مراکز مهم تجارت بین ایران و اروپا معروف بود. بنابراین سفر به بندر کنگ همچنان اهمیت تجاری داشت.

در دوران پهلوی، بندر کنگ به‌ یکی از مراکز مهم صنایع نفتی ایران تبدیل و به‌عنوان یکی از مراکز مهم صادرات نفت ایران به سایر نقاط جهان شناخته شد. به همین دلیل در آن زمان سفر به بندر کنگ رایج‌ بود. در دوران جمهوری اسلامی، این بندر همچنان یکی از مهم‌ترین بنادر ایران شمرده می‌شد و به‌عنوان یکی از مراکز مهم تجارت، گردشگری و صنایع نفتی ایران معرفی شد.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

بندر کنگ در طول تاریخ حوادث مهمی را پشت سر گذاشته که برخی از این حوادث، در متن زیر آورده شده است:

 • در سال ۶۵۱ میلادی، سپاه اعراب مسلمان بندر کنگ را فتح کردند؛
 • در سال ۱۰۰۰ میلادی، بندر کنگ را سپاهیان محمود غزنوی تصرف کردند؛
 • در سال ۱۵۰۷ میلادی، بندر کنگ را سپاهیان پرتغالی تصرف کردند؛
 • در سال ۱۶۲۲ میلادی، بندر کنگ را سپاهیان صفوی از پرتغالی‌ها باز پس گرفتند؛
 • در سال ۱۸۱۲ میلادی، بندر کنگ را سپاهیان انگلیسی تصرف کردند؛
 • در سال ۱۸۲۳ میلادی، بندر کنگ را سپاهیان ایران از انگلیسی‌ها باز پس گرفتند.
سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

سفر به بندر کنگ در سال‌های گذشته بیشتر شده است. این بندر توسعه چشمگیری در زمینه‌های مختلف ازجمله زیرساخت‌های حمل‌ونقل و صنایع و گردشگری داشته است. بعضی از پروژه‌های توسعه‌ای گذشته در بندر کنگ شامل:

 • احداث فرودگاه بین‌المللی
 • توسعه اسکله‌ها
 • احداث صنایع مختلف
 • توسعه گردشگری

همان‌طور که در قسمت بالا گفتم، بندر کنگ، دوران‌ها و حوادث مهمی را پشت سر گذاشته است و بی شک، بازدید از آن برای همه گردشگران بسیار لذت‌بخش خواهد بود.

آب‌وهوا در سفر به بندر کنگ

بندر کنگ، آب‌وهوای گرم و مرطوبی دارد. میانگین دمای هوا در این شهر در طول سال، بین ۲۴ تا ۳۲ درجه سانتی‌گراد متغیر است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

سفر به بندر کنگ هر فصلی که باشد، رطوبت هوای آن زیاد است و میانگین رطوبت هوا هم در این شهر به ۷۰ تا ۸۰ درصد می‌رسد. این رطوبت زیاد می‌تواند باعث احساس گرمای بیشتر در شهر شود. فصل‌های مختلف آب‌وهوایی در بندر کنگ به شرح زیر است:

 • فصل بهار در بندر کنگ، فصلی معتدل و مطبوع است. سفر به بندر کنگ در این فصل با دمای هوا که بین ۲۳ تا ۲۹ درجه سانتی‌گراد متغیر خواهد بود و رطوبت هوا هم کمی کاهش می‌یابد، تجربه خوبی است.
 • فصل تابستان این بندر، فصلی گرم و شرجی است و دمای هوا در این زمان به ۲۸ تا ۴۰ درجه سانتی‌گراد می‌رسد. رطوبت هوا نیز در این فصل بسیار زیاد است.
 • سفر به بندر کنگ در فصل پاییز خیلی دلپذیر است. چون دمای هوا بین ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد بوده و رطوبت هوا نیز در این فصل، کمی افزایش می‌یابد.
 • فصل زمستان در بندر کنگ فصلی معتدل و خشک است و دمای هوا به ۱۸ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد می‌رسد؛ همچنین رطوبت هوا نیز در این فصل کمی کاهش می‌یابد.
جزیره لاوان

عکس از: سایت Google Maps

به‌طورکلی، بندر کنگ شهری با آب‌وهوای گرم و مرطوب است. این آب‌وهوا می‌تواند برای برخی از افراد آزاردهنده باشد؛ اما این شرایط هوایی می‌تواند فرصت‌های خوبی برای گردشگری و تفریح در سفر به بندر کنگ و سواحل زیبای این شهر باشد.

حمل‌ونقل در سفر به بندر کنگ چطور است؟

همان‌‌گونه که در راهنمای سفر به بندر کنگ مشاهده می‌کنید، این بندر از نظر حمل‌ونقل عمومی امکانات خوبی دارد. این وسایل عبارت‌ است از:

– اتوبوس تندرو

اتوبوس تندرو، یکی از پرکاربردترین وسایل حمل‌ونقل عمومی در بندر کنگ است. اتوبوس‌های این شهر، به‌صورت منظم در مسیرهای مختلف شهر تردد می‌کنند و کرایه آن در بندر کنگ نسبتا ارزان است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

– تاکسی

تاکسی il یکی دیگر از وسایل حمل‌ونقل عمومی در سفر به بندر کنگ است. تاکسی‌های این شهر به‌صورت تلفنی یا حضوری در دسترس است و کرایه تاکسی در این بندر نسبتا گران است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

 – تاکسی‌تلفنی

تاکسی‌تلفنی یکی دیگر از گزینه‌های حمل‌ونقل عمومی در سفر به بندر کنگ است. تاکسی‌های تلفنی، از طریق اپلیکیشن‌های موبایل در ‌دسترس است. کرایه این تاکسی‌ها نسبتا ارزان‌تر از تاکسی‌های حضوری است.

سفر به بندر کنگ

عکس از: سایت Google Maps

 – کرایه ماشین

کرایه ماشین نیز یکی از گزینه‌های حمل‌ونقل در بندر کنگ است. شرکت‌های مختلفی در این شهر اقدام به کرایه ماشین می‌کنند و کرایه آن هم نسبتا گران است.

در مجموع، بهترین روش حمل‌ونقل در سفر به بندر کنگ به عوامل مختلفی ازجمله بودجه و زمان و ترجیحات شخصی مخاطب بستگی دارد. اگر فرد به‌دنبال روشی ارزان‌تر باشد، اتوبوس گزینه مناسبی خواهد بود.

علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت