روستای کندر کرج؛ پیشنهادی عالی برای فاصله گرفتن از هیاهوی شهری

یک خبر خوب برای اهالی پایتخت که دنبال فاصله گرفتن از ترافیک و شلوغی شهر و تنفس هوای آزاد هستند! روستای کندر یکی از مناطق خوش‌آب‌وهوای نزدیک تهران است که جان می‌دهد برای یک سفر یک روزه و زدن به دل طبیعت. این روستا یکی از سرسبزترین روستاهایی است که با رفتن به آن می‌توانید هوای پاک را جرعه‌جرعه نفس کشیده و در آن، یک روز به‌یاد ماندنی را سپری کنید. اگر می‌خواهید به دشت لاله های کندر و این روستای سبز حوالی تهران بروید، این مطلب از مجله گردشگری علی‌بابا را از دست ندهید.

روستای کندر کجاست؟
این روستا در کیلومتر ۷ جاده کرج چالوس واقع شده و ۶۰ کیلومتر با تهران فاصله دارد.
دشت لاله کندر کجاست؟
دشته لاله های کندر در بخش غربی روستا واقع شده و در آن انواع لاله‌ها قابل مشاهده است.
دیدنی‌های روستای کندر چه چیزهایی هستند؟
منطقه چهل بی‌بی، آبشار، دشت لاله‌ها و چشمه‌های متعدد
اقامت در روستای کندر چگونه است؟
می‌توانید کمپینگ، ویلا یا اقامتگاه‌های بومگردی را برای اقامت در روستای کندر کرج انتخاب کنید.

روستای کندر کرج را بشناسید

این منطقه، یکی از روستاهای اطراف تهران است که به‌خاطر دشت لاله‌هایش بین گردشگران محبوبیت زیادی دارد. افراد زیادی برای گذراندن روزهای آخر هفته به این روستا سفر می‌کنند. بد نیست شما هم سری به دشت لاله روستای کندر بزنید تا بتوانید همه رنگ‌ها را در یک قاب ببینید.

روستای کندر منطقه‌ای بکر و دست نخورده است که با سفری هرچند کوتاه به آن می‌توانید روزهای خاطره‌انگیزی را در دفتر خاطراتتان ثبت کرده و عکس‌های فوق‌العاده‌ای از طبیعت ناب و گل‌های هزاررنگ آن ثبت کنید.

روستای کندراین روستا در فاصله ۲۴ کیلومتری از کرج واقع شده و در تقسیمات کشوری جز استان البرز محسوب می‌شود. بیشتر بومیان این روستا به باغ‌داری مشغول هستند و میوه‌های خوشمزه‌ای مثل انگور کندری، گلابی و گیلاس در آن به وفور پیدا می‌شود. با رفتن به این روستا باغ‌های رنگارنگی می‌بینید که دهانتان با دیدن میوه روی درختان آن آب میفتد. پس حتما میوه‌های بومی کندر، مخصوصا انگور کندری را امتحان کنید.

به‌دلیل خوش‌آب‌وهوا بودن این منطقه، متاسفانه خیلی از اهالی تهران و کرج در آن ویلاهای کوچک و بزرگ مختلفی ساخته‌اند که بافت روستایی و طبیعی آن را تخریب کرده است. به‌همین‌دلیل با رفتن به روستای کندر، تلفیقی از ساختمان‌های مدرن و قدیمی را می‌بینید که به اعتقاد خیلی‌ها پارادوکس زیبایی به وجود آورده است.

جاهای دیدنی روستای کندر

در روستای کندر جاذبه‌های گردشگری زیادی ازجمله قبرستان زرتشتیان، بناهای تاریخی متعدد، آبشار و دشت لاله‌ها وجود دارد. این جاذبه‌های گردشگری حس خوبی به شما منتقل می‌کنند که در کمترین جایی در ایران آن را می‌توانید تجربه کنید. در بین جاهای دیدنی کرج، روستای کندر یکی از بهترین‌ها شناخته می‌شود.

۱- آبشار کندر

این آبشار یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه‌های گردشگری کندر است که در بخش شمال‌شرقی این منطقه واقع شده است. اطراف آبشار کندر گونه‌های گیاهی مختلفی وجود دارد که زیبایی آن را دوچندان کرده‌اند. برای رسیدن به این منطقه باصفا باید به روستای پورکان رفته و سپس ۳.۵ کیلومتر از این روستا فاصله بگیرید تا بتوانید آبشار کندر را ببینید.

البته برای رسیدن به این آبشار باید یک مسیر کوهستانی را پیاده طی کنید، پس کفش‌های مخصوص پیاده‌روی یادتان نرود. مطمئن هستم از تماشای این منطقه کم‌نظیر پشیمان نخواهید شد.

آبشار کندر۲- چهل بی‌بی؛ محلی برای راز و نیاز

در دل کوه‌های روستای کندر، غارهایی دست‌ساز وجود دارد که می‌توان حدس زد توسط انسان‌ها ساخته شده است. این غارها در گذشته برای پناه گرفتن و تیراندازی به مهاجمان مورد استفاده قرار می‌گرفتند. بومیان به این غارها، اشکف می‌گویند. اطراف این حفره‌ها منطقه‌ای به‌نام چهل دختر وجود داد.

افراد مسنی که در این منطقه زندگی می‌کنند، معتقدند چندین قرن پیش، ۲۰۰ دختر برای زیارت و تفریح به این روستا آمده‌اند و به‌طرز شگفت‌انگیزی ناپدید شده‌اند. آن‌ها می‌گویند دخترهای دم‌بخت، برای این که بختشان باز شود به این منطقه آمده و نذرونیاز می‌کرده‌اند.

آرامگاه چهل دختراین داستان سینه‌به‌سینه بین افراد منتقل شده و پس از ۲هزار سال هنوزهم افراد زیادی برای نذرونیاز به این منطقه می‌آیند. در چهل دختر ساختمان‌هایی وجود دارد که مورخان آن‌ها را ‌به زاغه‌های مهمات ساخته شده توسط اسماعیلیان مرتبط می‌دانند. در این منطقه می‌توانید نذرونیاز کنید، از آّب‌وهوای مثال‌زدنی آن لذت ببرید و بناهای تاریخی را ببینید، در کل باید گفت که در چهل بی‌بی می‌توانید با یک تیر چند نشان بزنید!

۳- رودخانه دره گدا بهترین پیشنهاد برای نشستن بر لب جوی و تماشای گذر عمر

این رودخانه فصلی بوده و از کوه لیز سرچمشه می‌گیرد. رودخانه دره گدا از باغات روستای کندر می‌گذرد و به رودخانه کرج متصل می‌شود. جایی که این رودخانه به روستا می‌رسد، یک چشمه به جود آمده که به آن گل چشمه می‌گویند. اطراف آن برای نشستن و پیک‌نیک حرف ندارد. این چشمه هنوز هم پر آب است و می‌توانید از آن آبی گوارا بنوشید.

ودخانه دره گدا بهترین پیشنهاد برای نشستن بر لب جوی و تماشای گذر عمراگر می‌خواهید کنار یک جوی نشسته و گذر عمر را ببینید، دره گدا یکی از بهترین پیشنهادها برایتان محسوب می‌شود. می‌توانید کنار این رودخانه نشسته و از صدای لغزش آب روی سنگ‌ها لذت ببرید. رودخانه دره گدا به دشت لاله روستای کندر می‌رسد؛ پس می‎توانید علاوه‌بر تماشای گونه‌های گیاهی مختلف از آب خنک و گوارای این رودخانه لذت ببرید.

۴- چشمه‌های مختلف

در روستای کندر کرج چمشه‌های مختلفی وجود دارد که همه آن‌ها معدنی هستند. یکی از مواردی که نشان می‌دهد این روستا قدمت زیادی دارد، مجموعه چشمه‌های مراد هستند. این چمشه‌ها برای بومیان مقدس‌ هستند و فاصله کمی با معبد آناهیتا دارند. در کتب تاریخی نوشته شده، به‌دلیل مهم بودن این حوضچه‌ها، سال‌های دور فقط خانم‌ها اجازه ورود به آن‌ها را داشته‌اند.

روستای کندردر این منطقه خانه‌های قدیمی متعددی با معماری‌های دیدنی ساخته شده که نشان از قدمت زیاد روستای کندر دارند. یکی‌دیگر از چشمه‌های روستای کندر کرج، گل چشمه است که در ابتدای رودخانه دره گدا واقع شده و هنوز هم آب در آن می‌جوشد

۵- دشت لاله های کندر، منحصربه‌فردترین لاله‌زار ایران

زمانی که به روستای کندر کرج می‌رسید، اگر سمت غرب را نگاه کنید، دشت لاله‌ها را می‌بینید. زمانی که سمت چپ را نگاه می‌کنید، با دنیایی از رنگ‌های مواجه می‌شوید که روی زمین نقش بسته‌اند. مطمئن هستم با تماشای دشت لاله های کندر حیرت‌زده خواهید شد.

دشت لاله های کندرآقای پهلوانی با عشق فراوان، تعداد زیادی لاله در این دشت کاشت و برای اولین‌بار، لاله‌ها، خود را در بهار سال ۱۳۹۹ نشان دادند. آقای پهلوانی و چند شخص دیگر تصمیم گرفتند که فرش‌گونه‌ای از گل‌های لاله طبیعی روی دشت پهن کنند تا بتوانند جذابیت روستاشان را افزایش دهند. آن‌ها اکنون علاوه‌بر برگزاری جشنواره لاله‌ها به رشد و تکثیر پیاز این گل زیبا مشغول هستند.

این گروه با تلاش‌ها بسیار، توانستند واردات پیاز لاله را کاهش داده و برای صادرات این گیاه حرف‌هایی برای گفتن داشته باشند. در فاز اول، حدود ۲ میلیون لاله آلیوم در دشتی به مساحت ۳.۴ هکتار کاشته شد. البته هرساله دشت لاله های کندر وسیع‌تر خواهد شد.

موقعیت دشت لاله‌ها روی گوگل مپ

بهترین زمان بازدید از دشت لاله

اوایل بهار در بیشتر مناطق جهان، زمانی است که پیازهای لاله گل می‌دهند و کم‌کم رشد می‌کنند. فقط حواستان باشد که این گل‌ها فقط دو ماه عمر دارند، پس برای بازدید از آن‌ها نباید وقت را تلف کنید. دشت لاله های کندر همه روزه بین ساعات ۸ تا ۲۰ آماده پذیرایی از گردشگران بوده و می‌توانید از این منطقه بی‌نظیر دیدن کنید. راستی تا یادم نرفته باید بگویم که دشت لاله های کندر بزرگترین لاله‌زار کشور است پس حتما باید از آن دیدن کنید.

بازدید از لاله هابا پرداخت این هزینه لازم می‌توانید ۲ ساعت و ۱۵ دقیقه در این لاله‌زار گشت بزنید. همچنین مسئولان این منطقه، قابلیت خرید پیاز لاله را هم در اختیار گردشگران قرار می‌دهند و علاقه‌مندان به این گل می‌توانند پیاز آن را خریداری کنند.

چگونه به دشت لاله‌ های کندر برویم؟

پس از طی مسیری پرپیچ‌وخم به روستا خواهید رسید. زمانی که به روستای کندر کرج رسیدید، باید به سمت غرب حرکت کنید. با دنبال کردن تابلوهای مزرعه لزور، به دشت لاله های کندر خواهید رسید. این مسیر هموار بوده و با ماشین شخصی می‌توانید بدون هیچ محدودیتی از آن عبور کرده و دشت را ببینید.

با ماشین شخصی می‌توانید تا نزدیکی دشت لاله‌ها بروید و کمی پیاده‌روی کنید تا به ورودی آن برسید. در این دشت گل‌های رنگارنگی به‌چشم می‌خورد که شما را از هیاهوی شهر دور می‌کند.

دشت لاله هاسوغات روستای کندر چیست؟

بیشتر مردم کندر به باغداری مشغول هستند و از این راه امرارمعاش می‌کنند. یکی از سوغات روستای کندر کرج میوه‌های آن است. شما می‌توانید از اهالی روستا لیمو، پرتغال، انبه، خرما و رطب بخرید. همچنین چندین دار قالی در روستا برپاست و زنان این روستا، هنر و شاهکار خود را با استفاده از این وسایل، روی فرش پیاده می‌کنند.

می‌توانید تابلو فرش‌های نفیس و دست‌بافت را در این روستا به‌عنوان سوغات خریداری کنید. ازجمله دیگر سوغات این منطقه می‌توان به زری‌بافی، حصیربافی، بافت سواس (نوعی سندل)، بافت پری خرما و.. اشاره کرد.

بهترین سوعات کندرآیا می‌توان با ماشین به روستای کندر رفت؟

این روستای کم‌نظیر در فاصله ۲۲ کیلومتری از کرج و در کیلومتر ۷ جاده کرج – چالوس واقع شده است. اگر اهل تهران هستید و از ترافیک خسته شده‌اید، حتما بازدید از این منطقه باصفا را در برنامه خود قرار دهید. شما با چند ساعت رانندگی می‌توانید به روستای کندر برسید و از زیبایی‌های فراوان آن دیدن کنید.

برای رسیدن به این روستا، باید وارد مسیر روستای پورکان شوید. شما پس از ۳.۵ کیلومتر دشت لاله های کندر را خواهید دید. مسیر روستای کندر آسفالته بوده و شما به ‌راحتی می‌توانید با ماشین، خودتان را به آن برسانید.

مسیر روستای کندرکی به روستای کندر کرج بروید؟

این منطقه به‌ دلیل کوهستانی بودن در زمستان کمی سرد می‌شود و ممکن است در این فصل نتوانید به ‌راحتی از آن بازدید کنید. پیشنهاد من این است که بهار را برای بازدید از روستای کندر انتخاب کنید، شاید برایتان سوال پیش بیاید که چرا بهار؟

در این فصل دشت لاله های کندر دوباره زنده خواهد شد و می‌توانید این دریای گل را از نزدیک ببینید. اگر نتوانید این دشت گل وسیع را تماشا کنید، از خودتان گله‌مند می‌شوید که چرا زمان بهتری را برای سفر انتخاب نکردید.

روستای کندر کرجاین روستا در همه فصل‌ها زیبایی‌های خاص خودش را دارد، اما طعم بازدید از آن در بهار با دیگر فصل‌ها اصلا قابل مقایسه نیست. در این فصل شاهد آب‌وهوایی مثال‌زدنی در روستای کندر کرج خواهید بود و می‌توانید ریه‌های خود را مهمان یک دم هوای پاک کنید.

شب در روستای کندر بمانید یا نه؟

ماندن در این روستا به خودتان بستگی دارد، شاید بخواهید شب را در کرج سپری کنید یا مسافرتی یک‌ روزه به آن داشته باشید. اگر می‌خواهید در کندر بمانید، چند گزینه اقامتی مختلف پیش‌رویتان است. می‌توانید در دشت‌های هموار روستا کمپ بزنید یا در ویلاهای ساخته شده بمانید. البته اگر نظر من را می‌خواهید، می‌گویم که کمپ در دل طبیعت برپا کرده و از ماندن در قلب دشت‌های سرسبز لذت ببرید.

اقامت در روستای کندرشاید با خوانواده به این کندر می‌روید، پس بهتر است به مشاورین املاک رفته و ویلاهای مبله را برای اقامت خود رزرو کنید. هرکدام از ویلاها قابلیت‌ها و امکانات رفاهی متفاوتی دارند. بنابراین شما می‌توانید نسبت به شرایط خود، یکی از آن‌ها را انتخاب کرده و در آن اقامت داشته باشید.

علاوه‌براین اطراف مزرعه لزور اقامتگاه‌های بومگردی متعددی ساخته شده که با اقامت در آن‌ها می‌توانید با سبک زندگی بومیان کندر آشنا شوید. در این کلبه‌ها، کرسی ذغالی، چراغ نفتی و تنور وجود دارد که با تماشای محیط قدیمی آن شگفت‌زده خواهید شد.

روستای کندر کجاست؟

روستای کندر فاصله زیادی با تهران ندارد و با حدود ۱ ساعت رانندگی می‌توانید به آن برسید. زمانی که به کرج رسیدید، باید وارد جاده چالوس شده و ۷ کیلومتر پیش بروید تا تابلو این روستا را ببینید.

آدرس روستای کندر کرج: کیلومتر ۷ جاده کرج چالوس

موقعیت روستای کندر روی گوگل مپ

روستای کندر، محیطی ایده‌آل برای عاشقان طبیعت

خوب، خوب؛ به‌قول شاعر، به پایان آمد این دفتر، حکایت همچنان باقی‌ست. من فقط بخش کوچکی از زیبایی‌های روستای کندر کرج را گفتم که بقیه آن را باید خودتان با همه وجود لمس کنید تا به این صحبتم باور پیدا کنید. امیدوارم توانسته باشم شما را برای سفر به این منطقه باصفا ترغیب کرده باشم.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت