موزه های کرمانشاه و سفر به قلب زمان

موزه گردی از آن شاخه‌های گردشگری است شاید باب میل همگان نباشد؛ اما قطعاً از هیجان‌انگیزترین کارهایی است که انسان می‌تواند انجام دهد. شاید غُلو نکرده باشم اگر بگویم هیجان موزه‌گردی گاهی با هیجان تجربه دراپ‌زون در شهربازی برابری می‌کند. تصور کنید با دیدن آثار به نمایش گذاشته شده در موزه‌ها، سفر زمان را تجربه می‌کنید. بنابراین اگر می‌خواهید برای یک بار هم که شده، تجربه موزه گردی را کسب کنید، موزه های کرمانشاه را ببینید.

کرمانشاه موزه‌های متعددی دارد که از آثار باستانی گرفته تا آثار باقی‌مانده از دفاع مقدس را به نمایش می‌گذارند. این مقاله نسبتاً کوتاه از مجله گردشگری علی‌بابا را تا پایان بخوانید تا با لیست کاملی از موزه های کرمانشاه آشنا شوید.

کرمانشاه چند موزه دارد؟
موزه های کرمانشاه در سه دسته موزه های وابسته به اداره کل میراث فرهنگی، موزه‌های غیروابسته و موزه‌های خصوصی تقسیم می‌شود که در سایت اداره کل میراث فرهنگی کرمانشاه، در مجموع ۲۶ موزه لیست شده است.
آیا موزه های کرمانشاه در ایام کرونا باز هستند؟
موزه های کرمانشاه در شرایط قرمز کرونایی تعطیل است.
معروف ترین موزه های کرمانشاه کدامند؟
موزه پارینه سنگی کرمانشاه،‌ موزه سنگ طاق بستان، موزه پوشاک و زیورآلات، موزه مردم شناسی و موزه تمبر از معروف‌ترین موزه های کرمانشاه محسوب می‌شوند.

راستی…

این موزه‌ها متاسفانه بین گردشگران به خوبی شناخته نشدند و به همین دلیل، اطلاعات کاملی از آن‌ها نداریم. مثلا نمی‌دانیم که هزینه ورودی بعضی از این موزه‌عال چقدر است. اگر شما به این موزه‌ها رفته‌اید یا کسی را می‌شناسید که رفته است، لطفا به ما هم خبر بدهید تا مقاله با کمک شما کامل‌تر شود.

۱- موزه میراث باستانی

موزه میراث باستانی کرمانشاه در تکیه معاون الملک واقع شده است. در این موزه که به‌عنوان یکی از دیدنی‌ترین موزه های کرمانشاه شناخته می‌شود، آثار کهنی از زندگی مردمان قدیم ایران به نمایش گذاشته است. شما در بازدیدتان از موزه میراث باستانی کرمانشاه می‌توانید ابزار مربوط به کشاورزی،‌ شکار، نگارش و حتی ابزارآلات موسیقی را ببینید. سکه‌های قدیمی و لباس‌های محلی بخشی دیگر از آثار این موزه را تشکیل می‌دهند.

موزه میراث باستانی در موزه های کرمانشاهساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: –

هزینه ورودی اتباع خارجی: –

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبه‌روی مسجد حاج شهبازخان، تکیه معاون الملک

نقشه گوگل مپ

۲- موزه شهدای کرمانشاه

موزه شهدای کرمانشاه در سال ۱۳۷۶ به مناسبت هفته دفاع مقدس در گلزار شهدای این شهر افتتاح شد. بازدید از این موزه را به کسانی پیشنهاد می‌کنم که می‌خواهند درباره شهدا، وصیت‌نامه‌هایشان و حتی وسایل شخصی مورد استفاده‌شان بیشتر بدانند. سالن موزه شهدا نسبتاً بزرگ است؛ به طوری که توانسته است ۴۲ غرفه را در خود جای دهد.

آمفی تئاتر و تالار نمایش مستندهای دفاع مقدس در کنار موزه شهدا قرار دارد. خوب است که بدانید غرفه برگزاری مسابقه‌های فرهنگی، فروش کتاب و محصولات فرهنگی و نمایشگاه‌های موقت هم در این محل دایر است.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: رایگان

هزینه ورودی اتباع خارجی: رایگان

آدرس: کرمانشاه، خیابان باغ فردوس، گلزار شهدای کرمانشاه

نقشه گوگل مپ

لوکیشن روی نقشه گوگل ثبت نشده است.

۳- موزه و نمایشگاه تمبر؛ از دیدنی‌ترین موزه های کرمانشاه

موزه تمبر یا همان موزه پست کرمانشاه را می‌توان در دسته یکی از نوستالژیک‌ترین موزه های کرمانشاه قرار داد. این موزه از دو سالن و چند غرفه تشکیل شده است. در غرفه‌های این موزه و نمایشگاه می‌توانید انواع تمبر با موضوع فرهنگی، ورزشی، ادبی و… ببینید. نکته جالب این تمبرها آن است که طول عمر برخی از آن‌ها به زمان قاجار برمی‌گردد. در یکی دیگر از غرفه‌ها هم ابزار آلات مربوط به چاپ تمبر به نمایش گذاشته شده است.

موزه و نمایشگاه تمبرشما هم از آن دسته نامه‌نگارهای حرفه‌ای بودید؟ چه تمبرهایی در ذهنتان حک شده است؟

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: رایگان

هزینه ورودی اتباع خارجی: رایگان

آدرس: کرمانشاه، خیابان معلم شرقی، ساختمان موزه تمبر استان

نقشه گوگل مپ

۴- موزه دفاع مقدس

موزه دفاع مقدس یا همان موزه جنگ کرمانشاه از آن موزه‌هایی است که دیدنش را به هر ایرانی توصیه می‌کنم. این موزه در سال ۱۳۷۴ با حضور آیت‌الله هاشمی رفسنجانی تأسیس شد. جالب است بدانید که محل این موزه در زمان جنگ، پناهگاه مردم بی‌دفاع کرمانشاه بوده و امروزه به‌عنوان مرکز فرهنگی دفاع مقدس کرمانشاه معرفی می‌شود.

موزه دفاع مقدس کرمانشاهاین مرکز بیش از ۳هزار مترمربع مساحت دارد و نمایشگاه آن حدودا ۶۵۰ متر مربع است. موزه دفاع مقدس ۳ طبقه دارد. در طبقه اول موزه و نمایشگاه یک سالن اصلی و ۱۲ غرفه ساخته شده است. در بیرون موزه ماشین‌آلات جنگی به چشم می‌خورد و در داخل سالن اصلی می‌توانید تندیس شهرستان قصر شیرین را ببینید. ابزارهای جنگی، غنایم جنگی، آثار به‌جامانده از جانبازان و شهدا و… وسایلی هستند که در غرفه‌های این موزه دیده می‌شوند.

طبقه دوم را با نام تالار شهدا معرفی می‌کنند. معمولاً در این طبقه برای مسافران راهیان نور، مستندهای دفاع مقدس پخش می‌شود. طبقه سوم هم واحدهای اداری مرکز را تشکیل می‌دهند.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: رایگان

هزینه ورودی اتباع خارجی: رایگان

آدرس: کرمانشاه، خیابان مصوری، پارک شیرین

نقشه گوگل مپ

۵- موزه پارینه سنگی زاگرس؛ از معروف‌ترین موزه های کرمانشاه

موزه پارینه سنگی زاگرس در کرمانشاه را فریدون بیگلری و علیرضا مرادی بیستونی در سال ۱۳۸۶ تأسیس کردند. همان‌طور که از نام این موزه بر می‌آید، با یکی از تاریخی‌ترین موزه های کرمانشاه طرف هستیم. اینجا قرار است واقعاً به قلب زمان سفر کنید. این موزه، اولین موزه پارینه سنگی خاورمیانه است. به همین دلیل اصلاً دور از انتظار نیست که استخوان انسان‌های دوره‌های پارینه سنگی را از نزدیک ببینید.

موزه پارینه سنگی زاگرسموزه پارینه سنگی ۴ سالن دارد. در سالن اول ابزار آلات سنگی انسان‌های نخستین و نقشه غارها و پناهگاه‌ها وجود دارد. در سالن دوم استخوان‌های انسان‌ها و حیوانات و نیز فسیل‌های غار وزمه به نمایش گذاشته شده است. در سالن‌های سوم و چهارم نیز ابزار آلات سنگی دوره دیرینه سنگی و نوسنگی نگهداری می‌شود.

پیشنهاد می‌کنم، حتماً در بازدید از موزه تماشایی پارینه سنگی، از ابزار سنگی یک میلیون ساله (قدیمی‌ترین اثر) موزه حتماً دیدن کنید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۷ عصر

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبه‌روی مسجد جامع، تکیه بیگلربیگی

نقشه گوگل مپ

۶- موزه سنگ طاق بستان؛ از تاریخی‌تری موزه های کرمانشاه

موزه سنگ کرمانشاه در محوطه طاق بستان قرار دارد. شنیده‌ها حاکی از آن است که ۴۵ اثر سنگی از دوران اسلامی و ساسانی و نیز ۱۴ سرستون از دوران ساسانیان در این موزه به نمایش گذاشته شده است. آنچه که آثار سنگی نگهداری شده در این موزه را متفاوت جلوه می‌دهد، طراحی‌های منحصربه‌فرد روی سرستون‌ها است. مثلاً طرح ایزدبانو آناهیتا، اهورامزدا، ایزد بهرام و درخت زندگی از آثار کنده‌کاری شده روی این سرستون‌ها است. خوب است که بدانید در سال ۱۳۹۹ چهار سرستون تاریخی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

6- موزه سنگ طاق بستان؛ از تاریخی‌تری موزه های کرمانشاهدر بخشی دیگر از موزه، تندیس نیم‌تنه خسرو پرویز و آثاری از دوران ساسانی به نمایش گذاشته شده است. بقایای کاخی از دوران قاجار، دیگر دیدنی‌های این موزه به حساب می‌آید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: –

هزینه ورودی اتباع خارجی: –

آدرس: کرمانشاه، شمال بلوار طاق بستان

نقشه گوگل مپ

۷- موزه و دبیرستان کزازی در موزه های کرمانشاه

دبیرستان کزازی که با نام‌های مدرسه احمدیه و شاپوری هم در کرمانشاه شناخته می‌شود، امروزه تبدیل به یکی از موزه های کرمانشاه شده است و به آن موزه آموزش و پرورش نیز می‌گویند. بانی ساخت دبیرستان کزازی،‌ شخصی به نام سید حسین کزازی در سال ۱۲۹۹ بود و از آنجا که شخصی به نام احمد امیراحمدی کمک‌های مالی بسیاری برای ساخت مدرسه کرد، مدرسه کزازی به مدرسه احمدیه نیز معروف شد.

سال‌ها بعد، در بخشی از زمین این مدرسه، مدرسه شاپوری و پس از آن، مسجد جامع کرمانشاه ساخته شد. در سال ۱۳۸۸ دبیرستان کزازی به موزه آموزش و پرورش تبدیل شد. در حال حاضر این موزه از یک سالن چندمنظوره برای برگزاری جلسات و سخنرانی‌ها و یک بخش اصلی در دو طبقه به‌عنوان موزه ساخته شده است. در طبقه اول موزه، آثاری از فرهنگیان هنرمند و انقلابی به نمایش گذاشته شده است. گرامافون‌های قدیمی، دوربین‌های عکاسی، دستگاه‌های صحافی و… از دیگر آثاری است که در این طبقه به چشم می‌خورد. در طبقه دوم شاهد سالن جلسات، نمازخانه و آبدارخانه هستید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: رایگان

هزینه ورودی اتباع خارجی: رایگان

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، پشت مسجد جامع، دبیرستان کزازی

نقشه گوگل مپ

۸- موزه صنایع دستی کرمانشاه

اطلاعات کاملی از موزه صنایع دستی کرمانشاه در دست نیست. ظاهراً چند موزه صنایع دستی موقت در نقاط مختلف شهر به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. یکی از این موزه‌ها در خیابان آیت‌الله کاشانی (دبیر اعظم) به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شود. در موزه صنایع دستی کرمانشاه می‌توانید از هنر دست هنرمندان این خطه بازدید کنید و از محصولاتشان به‌عنوان یادگار سفر و سوغات کرماانشاه بخرید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۷ عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: رایگان

هزینه ورودی اتباع خارجی: رایگان

آدرس: کرمانشاه، دبیر اعظم

نقشه گوگل مپ

۹- موزه جانوری از جذاب‌ترین موزه های کرمانشاه

موزه جانوری کرمانشاه را از آن جهت در لیست موزه های کرمانشاه قرار داده‌ایم که بتوانید انواع حیوانات کمیاب تاکسیدرمی‌شده را ببینید. این موزه با نام موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه هم شناخته می‌شود. در این موزه علاوه انواع خزنده،‌ پرنده و پستاندار، گونه‌های گیاهی، سنگواره‌ها و جنین دام و انسان به نمایش گذاشته شده است.

موزه جانوری کرمانشاهبه نظر می‌رسد بازدید از این موزه، علاوه بر اینکه برای بزرگسالان مناسب است، برای کودکان و نوجوانان نیز هیجان‌انگیز است. بنابراین اگر می‌خواهید برای بازدید این موزه وقت بگذارید، به سمت دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه بروید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۸ صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: –

هزینه ورودی اتباع خارجی: –

آدرس: کرمانشاه، دانشکده کشاورزی کرمانشاه.

نقشه گوگل مپ

۱۰- موزه مردم شناسی کرمانشاه؛ فرهنگ‌شناسی در موزه های کرمانشاه

موزه مردم شناسی کرمانشاه بعد از انقلاب، یعنی در سال ۱۳۶۹ افتتاح شد. این موزه از آن دسته از موزه های کرمانشاه است که در یک نگاه می توانید به شیوه زندگی مردمان این خطه پی ببرید. موزه مردم شناسی در یکی از سالن‌های تکیه معاون‌الملک واقع شده است.

موزه مردم شناسی کرمانشاهدر فضای ۲۰۰ مترمربعی این موزه می‌توانید اشیای مردم شناسی مانند ابزار آلات موسیقی، وسایل دامداری، کشاورزی، روشنایی و… را به نظاره بنشینید. جالب است که بدانید در موزه مردم شناسی کرمانشاه می‌توانید نمونه‌هایی از پوشاک و لباس‌های بومیان کرمانشاه را هم ببینید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۷ عصر

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبه‌روی مسجد حاج شهبازخان، تکیه معاون الملک

نقشه گوگل مپ

۱۱- موزه پوشاک و زیورآلات در موزه های کرمانشاه

موزه پوشاک و زیورآلات، یک بخش از موزه های کرمانشاه در تکیه معاون الملک را به خود اختصاص داده است. این موزه در سال ۱۳۸۳ و فضایی به مساحت ۲۰۰ مترمربع ساخته شد. وقتی در سالن‌های این موزه قدم می‌زنید، گویی به نقاط مختلف کرمانشاه سفر کرده‌اید؛ چرا که در موزه پوشاک کرمانشاه، پوشش بومیان شهرستان‌های هرسین، قصر شیرین، گیلان غرب، پاوه و… به نمایش گذاشته شده است.

موزه پوشاک و زیورآلاتساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۷ عصر

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبه‌روی مسجد حاج شهبازخان، تکیه معاون الملک

نقشه گوگل مپ

۱۲- موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه

موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه نیز با موزه جانوری این شهر شناخته می‌شود (پیش‌تر موزه جانوری را معرفی کردم). این موزه از موزه های کرمانشاه، در محل دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی واقع شده است.

اصلی‌ترین جاذبه دیدنی موزه تاریخ طبیعی کرمانشاه، وجود حیوانات و پرندگان تاکسیدرمی‌شده است.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۸ صبح تا عصر

هزینه ورودی اتباع ایرانی: –

هزینه ورودی اتباع خارجی: –

آدرس: کرمانشاه، دانشکده کشاورزی دانشگاه رازی کرمانشاه

نقشه گوگل مپ

۱۳- موزه خط و کتابت؛ جستجوی تاریخ در موزه های کرمانشاه

همانگونه که از نام موزه خط و کتابت بر می‌آید، با موزه‌ای طرف هستیم که اسناد و کتب تاریخی را در خود نگهداری می‌کند. این موزه از موزه های کرمانشاه در تکیه بیگلر بیگی و در همسایگی موزه پارینه سنگی قرار دارد. با اینکه قدمت تکیه بیگلر بیگی به سال‌های ابتدایی قرن سیزدهم هجری شمسی برمی‌گردد؛ اما موزه خط و کتابت کرمانشاه در سال ۱۳۸۳، در این تکیه افتتاح شد. بنابراین بنای موزه، یک بنای قاجاری است.

موزه خط و کتابتدر موزه خط، بیش از ۳۰۰ سند قدیمی به نمایش گذاشته شده است که هر کدام طول عمرهای متفاوتی دارند. در این بین مسئولان موزه توانسته‌اند برخی از این اسناد را به زبان فارسی امروزی ترجمه کنند. شما ترجمه این آثار را می‌توانید در کنار خود اثر در موزه ببینید.

ساعت کاری، هزینه بازدید و آدرس

ساعت کاری: از ۹ صبح تا ۷ عصر

آدرس: کرمانشاه، خیابان مدرس، روبه‌روی مسجد جامع، تکیه بیگلربیگی

نقشه گوگل مپ

بیاید به موزه های کرمانشاه توجه کنیم…

در این متن، ۱۳ موزه از موزه های کرمانشاه را معرفی کردیم. شاید بازدید از همه این موزه‌ها در یک سفر چند روزه به کرمانشاه برایتان مقدور نباشد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم سراغ آن موزه‌هایی بروید که نمونه‌اش در شهرتان یا حتی در ایران وجود ندارد. با این حساب اگر زمانتان کوتاه است، می‌توانید از دیدن موزه‌هایی مانند موزه جانوری یا موزه دفاع مقدس که احتمالاً در شهر و دیار خودتان هم وجود دارد، صرف نظر کنید؛ اما حتماً به دیدن موزه پارینه سنگی، طاق بستان و مردم شناسی کرمانشاه بروید. خوشحال می‌شویم با دیدگاهتان درباره موزه های ایران و کرمانشاه آشنا شویم، پس در صورت امکان برایمان پیغام بگذارید.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت