دشت شقایق کالپوش؛ فرش قرمز سمنان برای گردشگران

اگر مناظر بکر و دست‌نخورده‌ سر ذوقتان می‌آورد و حس عکاسی‌تان هم گل می‌کند، دیدن دشت شقایق کالپوش را از دست ندهید؛ آن‌هم در فصل بهار. دشت شقایق کالپوش شاهرود یکی از جاهای دیدنی سمنان و دشتی ناهموار و رنگارنگ در میان استان‌های سمنان و گلستان و خراسان شمالی است.

 نفس کشیدن در هوای دلپذیر و پاکیزه دشت شقایق کالپوش شاهرود قطعاً می‌تواند از تجربه‌های شیرین زندگی‌تان در فصل زیبای بهار باشد. از همان لحظاتی که بعدها بارها و بارها به آن رجوع خواهید کرد و لبخندی روی لبتان خواهد نشست.

اگر می‌خواهید بدانید که چطور باید به دشت شقایق بروید؟ فاصله دشت تا تهران چقدر است؟ و چه آب و هوایی دارد؟ در ادامه شما را بیشتر با این مکان منحصر به فرد و جاهای دیدنی شاهرود آشنا خواهیم کرد. پس با مجله گردشگری علی‌بابا همراه باشید. 

دشت شقایق کالپوش کجاست؟
این دشت در شمال شرق شهرستان شاهرود قرار دارد و از طریق شهر میامی و گرگان قابل دسترسی است.
مسیر دشت شقایق کالپوش از تهران چقدر است؟
برای رفتن به این دشت ابتدا باید به سمت جاده سمنان حرکت کنید و سپس به سمت شاهرود بروید. در شمال شرق این شهر به سمت بسطام بروید و از آنجا ۲۱۵ کیلومتر به سمت شمال شرق حرکت کنید.
جاهای دیدنی نزدیک به دشت شقایق کالپوش کجاست؟
جنگل و آبشار نام نیک، روستای پادل‌دل، پارک ملی گلستان و کاروانسرای میامی (با ۴۰۰ سال قدمت) از جمله جاذبه‌های توریستی نزدیک به این دشت هستند.
در بازدید از دشت شقایق کالپوش کجا اقامت کنیم؟
می‌توانید در کلبه اقامتی دهگردی و اقامتگاه بومگردی پدربزرگ و یا در روستای حسین آباد، بادل‌دل یا پادل‌دل اقامت داشته باشید.
بهترین زمان سفر به دشت شقایق کالپوش چه موقعی است؟
اگر می‌خواهید در جشنواره شقایق‌های سرخ رنگ شرکت کنید، بهتر است اواخر اردیبهشت تا خردادماه به این منطقه سفر کنید.

معرفی کلی دشت شقایق کالپوش

این دشت هزار رنگ، پوششش گیاهی متنوعی دارد که فقط بخشی از آن به شقایق‌های قرمزرنگ بهاری اختصاص یافته است:

  •  ۱۴ هزار هکتار جنگل
  • ۳۰ هزار هکتار مرتع
  • ۳۴ هزار هکتار مزارع زیر کشت
دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Picofile

کمی قبل‌تر از شقایق‌های قرمز صحبت کردیم، گل‌هایی که در اواخر اردیبهشت‌ماه در بخش مراتع این منطقه سر را از دل خاک بیرون می‌آورند و دشت را سراسر گلگون می‌کنند. سرخی یکدست زمین در برابر آبی آسمان! حتی تصورش هم زیباست.

البته این را هم بگوییم که در نزدیکی دشت شقایق کالپوش شاهرود جاذبه‌های گردشگری دیگری مثل آبشار زیبای «لوه» و کاروانسرای ۴۰۰ ساله میامی هم وجود دارد.

اطراف دشت شقایق کالپوش پر است از روستاهایی با مردمانی خاص که در دل دشت‌ها و کوه‌ها زندگی می‌گذرانند. با رسیدن شب و تیره شدن آسمان، ستاره‌ها یکی‌یکی در آسمان پیدایشان می‌شود و ناگهان دور تا دورتان پر می‌شود از ستارگانی که چشمک می‌زنند و این بهترین زمان است برای رصدکردن آسمان با تلسکوپ.

موقعیت جغرافیایی دشت شقایق کالپوش

فاصله این دشت چشم‌نواز تا تهران ۵۷۴ کیلومتر است و برای رسیدن به آن باید پای در جاده تهران مشهد بگذارید. وقتی به شهر میامی رسیدید، به سمت شمال این شهر (جاده جاجرم) حرکت کنید. بعد از ۱۴۰کیلومتر رانندگی، دشت شقایق‌ کالپوش شاهرود آرام‌آرام پیدایش می‌شود.

لوکیشن دشت شقایق کالپوش روی گوگل مپ

دشت شقایق شاهرود

عکس از: سایت Khabaronline

دشت شقایق از سمت غرب به شهر گنبد کاووس و کلاله و آزادشهر می‌رسد. در جنوب‌ شرق این منطقه گردشگری شهرستان‌های گرمه و جاجرم قرار دارند و شهرستان میامی در قسمت جنوب و شاهرود در جنوب‌ غرب این دشت سرخ‌رنگ جای گرفته‌ا‌ند.

پارک ملی گلستان نیز در قسمت شمال‌ شرق این دشت واقع شده؛ بزرگ‌ترین پارک طبیعی ایران که به‌عنوان قدیمی‌ترین پارک ملی ایران نیز در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌ است.

دشت شقایق سمنان

عکس از: سایت Ilna

حدود ۱۲ روستای خوش آب‌ و هوا هم در اطراف دشت کالپوش شاهرود جا خوش کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به روستای روستای «پادُل‌دُل» اشاره کرد. 

برای مشاهده بهتر موقعیت جغرافیایی دشت شقایق‌های کالپوش شاهرود باید از لینک زیر استفاده کنید.

دشت شقایق کالپوش کجاست؟

این دشت زیبا در نزدیکی شهر میامی قرار دارد، با این حال بسیاری آن را جزء جاهای دیدنی شاهرود می‌دانند.

فاصله دشت شقایق تا شاهرود ۲۲۰ کیلومتر است و باید از مسیر گرمسار به سمت سمنان و دامغان بروید. بعد از اینکه به شاهرود رسیدید به سمت شمال شرق حرکت کنید تا به این منطقه برسید.

دشت شقایق کالپوش کجاست؟

عکس از: سایت Mizanonline

در مسیر شاهرود تا دشت کالپوش روستاها و شهرهای کوچکی نیز قرار دارند که برای استراحت می‌توانید در آنها اقامت داشته باشید. از جمله باید به شهر بسطام در ۵ کیلومتری شمال‌ شرق شاهرود و همچنین به روستاهای کلامو، خوش ییلاق، تیل آباد، تلوین و حسین آباد اشاره کنیم.

مسیر دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Google Maps

فاصله تهران تا دشت شقایق ۵۷۴ کیلومتر است و حدود ۶ ساعت و ۳۳ دقیقه طول می‌کشد تا به مقصد برسید. همچنین شما می‌توانید از مسیر گرگان هم به دشت شقایق کالپوش بروید که فاصله آن‌ها از هم ۱۶۰ کیلومتر است.

آب‌وهوای دشت شقایق کالپوش

آب‌وهوای این منطقه در زمستان نسبتا سرد است. در فصل بهار کم‌کم از سردی هوا کاسته می‌شود و در اردیبهشت‌ماه این دشت به بهشت گردشگران تبدیل می‌شود. تا یادمان نرفته بگوییم که تفاوت دمای شب و روز در این دشت تقریبا بالاست و اگر قصد دارید برای شب در آنجا اطراق کنید باید پتو و لباس گرم به همراه داشته باشید.

آب و هوای دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Google Maps

این منطقه معمولا در فصل پاییز و زمستان و بهار بارانی است. تا اواخر اردیبهشت ماه در این دشت باران می‌بارد و حال و هوایی رویایی به آنجا می‌بخشد. بنابراین قبل از سفر بهتر است هواشناسی را حتما بررسی کنید. 

در نزدیکی جنگل هم هوا کمی شرجی می‌شود. اواخر اردیبهشت‌ماه زمان آغاز جشنواره دشت شقایق کالپوش است. پس باید حواستان به دمای هوای در این روزها باشد که در کمترین میزان (در زمان شب) ۱۳ درجه سانتیگراد و در زمان روز به ۳۰ درجه سانتیگراد می‌رسد. 

پوشش گیاهی و جانوری دشت شقایق کالپوش

این دشت تماشایی پرندگان و حیوانات متفاوتی را در دل خود جای داده، حیواناتی مانند روباه و خرگوش و… که حتما در طول مسیر با آن‌ها برخورد خواهید کرد. و از طرف دیگر، پوشش گیاهی این دشت در فصل گرم سال مکان دنجی برای کوچ و زندگی پرندگان پدید می‌آورد. 

دشت شقایق کالپوش شاهرود

عکس از: سایت Google Maps

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، پارک ملی گلستان در نزدیکی این دشت قرار دارد، پس اگر مشتاق دیدن حیوانات بیشتری هستید، می‌توانید به این ناحیه بروید. در آنجا حیواناتی همچون پلنگ، خرس قهوه‌ای، گرگ، وشق، مرال، شوکا، گوسفند وحشی و بز وحشی، آهوی ایرانی و گرازهای وحشی زندگی می‌کنند. 

باید این نکته را هم اضافه کنیم که پوشش گیاهی دشت شقایق کالپوش شاهرود فقط به شقایق‌های قرمز خلاصه نمی‌شود و مزارع آفتابگردان نیز در جای‌جای آن دیده می‌شوند؛ یک‌جور بازی رنگ‌ها در افق بی‌کران این دشت.

امکانات دشت شقایق کالپوش

اگر می‌خواهید چند روزی را در این منطقه سپری کنید، باید بگوییم که کلبه اقامتی دهگردی در شمال ‌شرق و اقامتگاه بوم‌گردی پدربزرگ در شمال ‌غرب آن قرار دارد که می‌توانید شب‌های رویایی دشت کالپوش را در این اقامتگاه‌ها به صبح برسانید.

دشت شقایق

عکس از: سایت Google Maps

نگران غذا و خوارکی و خواروبار هم نباشید، چرا که در نزدیکی این دشت، در روستاهای بادل‌دل و پادل‌دل و روستای حسین‌آباد، تعدادی رستوران و فروشگاه هم وجود دارد. 

جاهای دیدنی نزدیک به دشت شقایق کالپوش

اگر به دشت شقایق شاهرود رفتید، می‌توانید سری هم به این جاذبه‌های دیدنی بزنید:

– جنگل دشت شاد

شاهرود به استان گلستان نزدیک است و پوشش گیاهی مشابهی دارد. می‌توانید به جنگل دشت شاد در شمال شرق دشت شقایق بروید و از زیبایی‌اش لذت ببرید. در کلبه جنگلی دشت شاد نیز محلی برای اقامت توریست‌ها در نظر گرفته شده است. 

جنگل دشت شاد

عکس از: سایت Google Maps

– جنگل و آبشار نام نیک

جنگل و آبشار نام نیک هم از دیگر جاهای دیدنی این منطقه است. این ناحیه در شمال شرقی روستایی با همین نام قرار گرفته است. روستای نام نیک که در جنوب شرق دشت شقایق کالپوش واقع شده است. 

جنگل و آبشار نام نیک

عکس از: سایت Google Maps

– پارک ملی گلستان

همانطور که قبلا گفتیم، اگر به سمت شمال شرق دشت حرکت کنید به پارک ملی گلستان می‌رسید که نمونه‌ای تمام عیار از زیستگاه جانوری است و در عین حال پوشش گیاهی غنی و چشم‌نوازی دارد. 

پارک ملی گلستان

عکس از: سایت Google Maps

بهترین زمان بازدید از دشت شقایق کالپوش

اگر فقط با هدف دیدن شقاق‌های قرمز به این منطقه سفر می‌کنید، بهترین زمان بازدید از آن اواخر اردیبهشت تا اواخر خردادماه است. عمر گل‌های شقایق خیلی کوتاه است، بنابراین باید خیلی زود خود را به این دشت زیبا برسانید. البته این منطقه در دیگر فصل‌های سال نیز زیبایی‌های خاص خودش را دارد. مثلا می‌توانید در فصل تابستان به این منطقه سفر کنید و از مزارع آفتابگردان دیدن کنید.

بهترین زمان رفتن به دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Donyaeeqtesad

جنگل و آبشار نام نیک در فصل بهار و تابستان مکانی برای حضور گردشگران ایرانی و خارجی است. در فصل پاییز و زمستان که هوا رو به سردی می‌رود، از حجم گردشگران منطقه کاسته می‌شود. البته اگر عاشق سرما و گشت‌وگذار در پارک ملی گلستان یا جنگل هستید، اوایل پاییز یا اسفندماه زمان‌های مناسبی برای سفر به این مناطق محسوب می‌شوند.

در نوروز تعداد گردشگران این منطقه زیاد می‌شود و در اردیبهشت و خرداد به اوج خود می‌رسد. آخر هفته‌ها و تعطیلات جمعیت زیادی به این منطقه می‌روند، پس اگر از شلوغی فراری هستید توصیه می‌کنیم روزهای وسط هفته را انتخاب کنید.

دشت شقایق

عکس از: سایت Fardanews

 از نظر هزینه‌های سفر هم نگران نباشید، چرا که با اطراق در اقامتگاه‌ها سنتی و بومگردی هزینه اقامت شما زیاد نخواهد شد. برای تهیه مواد غذایی هم می‌توانید به فروشگاه‌‌های روستاهای نزدیک دشت شقایق بروید. 

اقامت در دشت شقایق کالپوش

– اقامتگاه بومگردی نزدیک دشت شقایق کالپوش

همان طور که قبلاً اشاره کردیم در نزدیکی این دشت چندین اقامتگاه مخصوص برای گردشگران راه‌اندازی شده که کلبه اقامتی دهگردی و اقامتگاه بومگردی پدربزرگ از بهترین و سرشناس‌ترین اقامتگاه‌ها هستند.

این اقامتگاه‌ها به وسایل کامل رفاهی مجهز شده‌اند و شما فقط به وسایل شخصی مانند ملحفه، حوله و… نیاز دارید. همچنین شما می‌توانید برای اقامت به یکی از روستاهای حسین آباد یا پادل‌دل بروید. 

اقامتگاه نزدیک دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Google Maps

– کمپینگ و شب‌مانی حوالی دشت شقایق

اگر هم عاشق کمپینگ و شب‌مانی حوالی دشت شقایق هستید، به یاد داشته باشید که چادر مسافرتی، پتو، تشک بادی و سایر وسایل دیگر همچون لباس و ظروف پخت و پز یا غذای آماده را با خود به همراه داشته باشید.

کمپینگ در دشت شقایق کالپوش

عکس از: سایت Google Maps

توصیه‌هایی برای سفر به دشت شقایق کالپوش

  • دشت شقایق با چندین روستا محصور شده و می‌توانید مواد غذایی مورد نیازتان را از فروشگاه‌های این روستاها تهیه کنید. 
  • اگر در اوایل بهار یا اردیبهشت‌ماه به دشت شقایق سفر می‌کنید، حتما وسایلی مثل پتو و لباس گرم به همراه داشته باشید.
  • برای بازدید از این دشت بهتر است با خودتان عینک آفتابی، کرم ضد آفتاب، کلاه لبه‌دار و دستکش همراه داشته باشید. 
  • در نزدیکی غروب فتاب تا آنجایی که می‌شود به تنهایی در دشت و نزدیکی جنگل گشت و گذار نکنید.
  • اگر در این دشت آتش روشن کردید حتما قبل از رفتن از خاموش شدن آن مطمئن شوید.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت