زیباترین آبشارهای ایران که باید حتما از نزدیک ببینید

آبشارها یکی از اسرارآمیزترین پدیده‌های طبیعی هستند و تماشای چشم‌انداز خیره‌کننده آنها یا گوش دادن به صدای دلنشین آب می‌تواند راهی عالی برای دوری از استرس و فضای پرهیاهوی شهرهای شلوغ باشد. علی‌رغم تنوع آب‌وهوایی، آبشارهای بی‌شماری در مناطق مختلف ایران وجود دارد که هرکدام از آنها ویژگی‌های منحصربه‌فرد خود را دارند. انتخاب زیباترین آبشار ایران کار آسانی نیست، ولی اگر می‌خواهید برای سفر بعدی خود با ناب‌ترین آبشارهای ایران آشنا شوید، همراه مجله علی‌بابا باشید تا ۱۴ مورد از زیباترین آبشارهای ایران را به شما معرفی کنیم.

۱. آبشار مارگون

آبشار مارگون از زیباترین آبشارهای ایران

این آبشار دیدنی در استان فارس، شهرستان سپیدان واقع شده است و اگر قصد سفر به شیراز را داشته باشید، حسابی می‌تواند حال و هوای شما را تغییر دهد. ارتفاع آبشار مارگون بیش از ۷۰ متر است و زمانی که به آنجا می‌رسید، خود را در بهشتی میان کوه‌های ناهمواری پیدا می‌کنید که دورتادور شما را گرفته‌اند. جالب است بدانید نام این آبشار مشهور در لیست زیباترین جاهای دیدنی ایران مجله نشنال جئوگرافی آمده است.

۲. آبشار لاتون، بلندترین آبشار ایران

آبشار لاتون بلندترین آبشار ایران

«لاتون» نام بلندترین آبشار ایران با ۱۰۵ متر ارتفاع است. این آبشار زیبا در جنوب شهرستان آستارا در استان گیلان و منطقه‌ای به نام لَوَندَویل واقع شده و از کوه‌های نزدیک روستای کوتَه‌ کومه سرچشمه می‌گیرد. موضوع قابل توجه در مورد لاتون، قرارگیری آن در وسط یک جنگل زیباست و این یعنی برای رسیدن به آن باید از میان درختان کوچک و بزرگ بسیار زیبای این منطقه عبور کنید. در اینجا زندگی جانوری و گیاهی نیز تنوع زیادی دارد و در فصول مختلف سال می‌توان درختان زردآلو، آلو، گلابی، فندق، گردو و سیب را در اطراف آبشار لاتون مشاهده کرد. به علاوه، در این منطقه حیواناتی مثل گرگ، خرس، خارپشت و راکون‌ هم زندگی می‌کنند.

برای رفتن به آبشار لاتون باید از شهرستان آستارا چیزی در حدود ۱۵ کیلومتر به طرف جنوب و مرز اردبیل حرکت کرده و سپس از جاده‌های شهر لندویل و روستای کوته کومه عبور کنید. در پایان این جاده، مسیری چهارساعته برای رسیدن به یکی از زیباترین آبشارهای ایران در انتظار شما خواهد بود.

۳. آبشار بیشه

آبشار بیشه از زیباترین آبشارهای ایران

عکس از سجاد درویشیه

بیشه یکی از معروف ترین آبشارهای ایران است که برای بازدید از آن باید به سرزمین آبشارها یعنی استان لرستان سفر کنید. آبشار بیشه که ۴۸ متر ارتفاع و ۱۰ متر عرض دارد، یکی از بزرگترین آبشارهای منطقه است و از کوه‌های زاگرس سرچشمه می‌گیرد. این آبشار در سال ۱۳۸۷ به عنوان چهل‌وهشتمین اثر ملی در فهرست میراث طبیعی ایران قرار گرفته است. همچنین برخی افراد، «بیشه» را زیباترین آبشار ایران می‌دانند.

آبشار بیشه ۶۵ کیلومتر با خرم‌آباد فاصله دارد و به خاطر دسترسی آسان از طریق ایستگاه راه‌آهن این شهرستان، بسیاری از افراد بازدید از آن را در برنامه خود قرار می‌دهند.

۴. آبشار یخی

آبشار یخی از آبشارهای ایران

این مورد با سایر آبشارهایی که در این مقاله لیست کرده‌ایم، کاملا متفاوت است. می‌پرسید چرا؟ چون تقریبا در تمام فصول سال یخ زده و یخ آن در ماه‌های تیر و مرداد، فقط چند ساعت در روز آب می‌شود! آبشار یخی در ارتفاع ۵۱۰۰ متری سطح دریا و بخش جنوبی کوه دماوند واقع شده و برای بازدید از آن باید عازم استان مازندران و شهرستان آمل شوید. این آبشار، ۷ تا ۱۲ متر ارتفاع و ۳ متر عرض دارد.

۵. آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد از زیباترین آبشارهای ایران

مجموعه آبشارهای شیرآباد از جاذبه های طبیعی اصلیاستان گلستان و زیباترین آبشارهای ایران هستند که اگر تاکنون از آنها دیدن نکرده‌اید، توصیه می‌کنیم همین حالا برنامه سفر به شمال را بچینید!

در ۵۵ کیلومتری گرگان، مجموعه‌ای از هفت آبشار بسیار زیبا در دل جنگلی در نزدیکی شهر خان‌ببین قرار گرفته که زیبایی‌های آنها هوش را از سر می‌برد. برای رسیدن به نخستین آبشار باید مسیری ۲۰ دقیقه‌ای را پیاده‌روی کنید؛ این آبشار ۲۵ متر ارتفاع دارد و آب آن به دریاچه‌ای بسیار زیبا با رنگ آبی مایل به سبز می‌ریزد. در برخی نقاط، عمق آب این دریاچه به ۸۰ متر و بیشتر نیز می‌رسد.

اگر به راه خود ادامه دهید، می‌توانید سایر آبشارهای این ناحیه را نیز ببینید. ارتفاع آخرین آبشار در این منطقه جنگلی، ۳۰ متر است.

۶. آبشار آسیاب خرابه

آبشار آسیاب خرابه از آبشارهای دیدنی ایران

مورد بعدی در لیست زیباترین آبشارهای ایران، در استان آذربایجان شرقی و نزدیک شهرستان جلفا واقع شده است. اگر این آبشار را از نزدیک ببینید، به‌سرعت متوجه خواهید شد که چرا به آن «آسیاب خرابه» می‌گویند. در حقیقت، در گذشته یک آسیاب آبی بزرگ در این منطقه وجود داشته است که حالا بخش‌های زیادی از آن تخریب شده و دیگر کاربردی ندارد؛ از این رو، مردم این آبشار را «آسیب خرابه» می‌نامند. آبشار آسیاب خرابه تقریبا ۵ کیلومتر با روستای مینجان آباد فاصله دارد.

۷. آبشار شِوی، یکی از زیباترین آبشارهای ایران

آبشار شبی زیباترین آبشار ایران

اگر آبشار شوی را زیباترین آبشار ایران بنامیم، اغراق نکرده‌ایم! این جاذبه طبیعی حیرت‌انگیز که با نام «تله زنگ» نیز شناخته می‌شود، یکی از جذاب‌ترین آبشارهای کوه‌های زاگرس است. اگر عاشق طبیعت‌ و طبیعت‌گردی هستید، توصیه می‌کنیم حتما برای بازدید از این آبشار منحصربه‌فرد برنامه‌ریزی کنید. این آبشار در استان خوزستان، شهرستان دزفول واقع شده و فقط ۱۰ کیلومتر با ایستگاه تله زنگ در خط راه‌آهن تهران-جنوب فاصله دارد. یکی از زیبایی‌های مسیر آبشار شوی، شنیدن صدای آب با نزدیک شدن به خود آبشار است. همچنین هراندازه که به آبشار نزدیک‌تر می‌شوید، رطوبت هوا نیز افزایش پیدا می‌کند. در پایین آبشار هم حوضچه‌های طبقه‌ای متعددی وجود دارد که برای شنا کردن عالی هستند.

۸. آبشار نوژیان

آبشار نوژیان از مرتفع ترین آبشارهای ایران

نوژیان یکی دیگر از زیباترین آبشارهای ایران در استان لرستان است که ۹۵ متر ارتفاع و ۵ متر عرض دارد و به عنوان یکی از مرتفع‌ترین آبشارهای کشور نیز شناخته می‌شود. این آبشار از منطقه جنگلی نوژیان در بالای ارتفاعات تاف سرچشمه می‌گیرد و مکانی فوق‌العاده برای دور ماندن از فضای پراسترس شهری است. جالب است بدانید بسیاری از گیاهان دارویی نیز در همین ارتفاعات رشد می‌‌کنند.

آبشار نوژیان در ۵۱ کیلومتری جنوب شرقی خرم‌آباد قرار گرفته و برای رسیدن به آن باید مسیری ۲ ساعته را کوه‌نوردی کرد. نام این آبشار در سال ۱۳۸۷ در فهرست میراث طبیعی ایران ثبت شده است.

برای بازدید از این جاذبه گردشگری، ابتدا باید خود را به شهر الیگودرز برسانید و سپس از جاده امامزاده مومد حسن به طرف آبشار آب سفید حرکت کنید؛ پس از آن، با طی کردن مسیری چند دقیقه‌ای می‌توانید در کنار این آبشار زیبا مشغول تفریح شوید.

۸. آبشار ویسادار

آبشار ویسادار از زیباترین آبشارهای ایران

معرفی آبشارهای ایران بدون اشاره به آبشار ویسادار، هیچ لطفی ندارد! ویسادار یکی از بلندترین آبشارهای ایران است و برای بازدید از آن باید به رضوان‌شهر بروید.

این آبشار ۶۲ کیلومتر با رشت و ۱۶ کیلومتر با شهر پره‌سر فاصله دارد و اگر در روزهای تعطیل به آن سر بزنید، خبری از جای پارک خودرو در نزدیکی آبشار نخواهد بود. گفتنی‌ست مسیر رسیدن به آبشار به اندازه‌ای زیبا هست که برخی افراد ترجیح می‌دهند به جای خودرو، از دوچرخه برای طبیعت‌گردی استفاده کنند.

پیش از این، ویسادار یکی از مناطق بکر استان به حساب می‌آمد، اما حالا به یکی از توریستی‌ترین مکان‌های شمال کشور تبدیل شده است.

۱۰. آبشار سمیرم

آبشار سمیرم از زیباترین آبشارهای ایران

آبشار سمیرم عروس زیبای رشته‌کوه‌های زاگرس و یکی از جذاب‌ترین آبشارهایی است که توصیه می‌کنیم حتما برای تفریح به آن سر بزنید! این آبشار در فاصله ۱۶۰ کیلومتری شهر اصفهان و ۴ کیلومتری شرق شهرستان سمیرم واقع شده و به واسطه مناظر خیره‌کننده، بسیاری از افراد، سمیرم را به عنوان یکی از محبوب‌ترین مقاصد طبیعت‌گردی می‌شناسند.

برای رفتن به آبشار سمیرم ابتدا باید وارد جاده آباده در این شهرستان شوید و پیش از ترک کردن شهر، جاده منتهی به آبشار در سمت چپ را در پیش گیرید. در پایان این جاده، پارکینگ خودروها را که ۲۰۰ متر با آبشار فاصله دارند، مشاهده خواهید کرد. از این بخش با فقط ۵ دقیقه پیاده‌روی می‌توانید خود را کنار یکی از زیباترین آبشارهای ایران پیدا کنید! بهترین وقت برای بازدید از آبشار سمیرم، اوایل بهار است چون در این زمان، حجم آب به بیشترین سطح خود می‌رسد.

۱۱. آبشار سنگان

آبشار سنگان

روستای سنگان، منطقه‌ای کوهستانی و زیبا در شمال غربی تهران و کمی بالاتر از روستای سولقان است و در آن می‌توان یکی از قشنگ‌ترین آبشارهای ایران را پیدا کرد. این آبشار که با نام همین روستا شناخته می‌شود، دسترسی بسیار خوبی از جاده کَن دارد و شهروندان تهرانی ظرف چند دقیقه می‌توانند خود را به طبیعت بکر آن برسانند.

آبشار سنگان در نوع خود بسیار منحصربه‌فرد است. در زمستان، یخ زدن قطره‌های آبی سبب شکل‌گیری استالاگمیت‌های یخی در بخش پایینی آبشار می‌شوند. برخی مواقع، ارتفاع این استالاگمیت‌ها به بیش از ۴۰ متر می‌رسد و علی‌رغم هشدارهای متعدد، برخی افراد از آنها بالا می‌روند! اگرچه در تابستان به خاطر هوای گرم و نبود باران، جریان آب تا حد زیادی کاهش پیدا می‌کند، اما آبشار سنگان هم‌چنان یکی از بهترین آبشارهای ایران و مقصد بسیاری از گردشگران ایرانی است.

۱۲. آبشار گنج نامه

آبشار گنج نامه

اگر قصد سفر به همدان را دارید و می‌خواهید از جاذبه‌های گردشگری فراوان آن دیدن کنید، حتما بازدید از آبشار گنجنامه را هم در برنامه خود قرار دهید. این آبشار بسیار زیبا که ۱۲ متر ارتفاع دارد، در قسمت پایانی منطقه تفریحی عباس آباد در کوهستان الوند واقع شده و چشم‌اندازی فوق‌العاده را در مقابل مسافران قرار می‌دهد. نکته قابل توجه، وجود دو کتبیه با خط میخی از دوران هخامنشی است. در این صورت، با بازدید از این آبشار می‌توان علاوه بر تفریح در طبیعت، از تماشای آثار تاریخی کشور هم لذت برد. در ۵ کیلومتری همدان و ابتدای جاده همدان به تویسرکان قرار گرفته است.

۱۳. آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در گلستان

باز هم استان گلستان و باز هم یک آبشار بسیار زیبای دیگر که عاشقان طبیعت باید حتما از آن بازدید کنند! آبشار کبودال، بزرگترین آبشار خزه‌ای ایران و یکی از منحصربه‌فردترین جاذبه های طبیعی استان گلستان محسوب می‌شود.

بر خلاف سایر مواردی که در این لیست به آنها اشاره شد، آبشار کبودوال تقریبا ۶ متر ارتفاع دارد و با طی کردن مسیری ۲ کیلومتری در دل جنگل‌های سرسبز شهر علی‌آباد کتول می‌توان از تفریح در کنار آن لذت برد.

۱۴. آبشار آب سفید، عروس آبشارهای ایران

آبشار آب سفید

لیست زیباترین آبشارهای ایران را با معرفی آبشار آب سفید به پایان می‌بریم؛ یکی از آبشارهای دیدنی در شهرستان الیگودرز لرستان که از کوه‌های سنگی زاگرس سرچشمه می‌گیرد و پس از محلق شدن به رودخانه رودبار، سرانجام به رود دز می‌ریزد. آبشار آب سفید ۶۹ متر ارتفاع دارد و به همین دلیل، خروج آب از کوه منظره‌ای کم‌نظیر را در مقابل طبیعت‌دوستان قرار می‌دهد. به علاوه، پوشش گیاهی این منطقه، فضایی متفاوت و خاص را به ارمغان آورده و سبب شده است تا سالانه بسیاری از گردشگران از آن دیدن کنند.

۱۵. آبشار بدلان

این آبشار در ۲۱ کیلومتری شهر خوی در آذربایجان غربی قرار دارد. وقتی از محلی‌ها در مورد این آبشار پرسیدیم گفتند که اسم اصلی آن «قیزیل چیر» است. آب‌های این آبشار از ارتفاع ۱۳ متری می‌ریزید و جای خوبی برای تفریح است اما دقت داشته باشید که چند صد متر مانده به آبشار دیگه شنزار شروع می‌شود و عملا امکان ورود با ماشین یا وسیله نقلیه نیست، پس حتما برای این موضوع لوازم خوبی داشته باشید.

سخن پایانی

ایران سرزمینی با شرایط آب‌وهوایی متفاوت است و در جای‌جای آن می‌توان جاذبه‌های گردشگری متنوعی از جمله آبشارهای حیرت‌انگیز را مشاهده کرد. ما در این مقاله تلاش کردیم برخی از بهترین و زیباترین آبشارهای ایران را معرفی کنیم. اگر شما نیز آبشاری مشهور و جذاب را می‌شناسید که جای آن در این لیست خالی است، خوشحال می‌شویم از بخش نظرات، تجربه خود را با ما و سایر خوانندگان مجله علی‌بابا به اشتراک بگذارید.


در ادامه بخوانید: زیباترین روستاهای ایران؛ سفر به طبیعتی بکر و دل‌انگیز


 

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت