ماشین شخصی ندارید؟ مهم نیست، ایران گردی کنید

می‌خواهید ایران گردی را تجربه کنید؟ پس بدانید که در سراسر ایران، ۲۰۰ هزار اثر تاریخی پراکنده شده است. می‌دانید این عدد به چه معنی است؟ یعنی در هر ۱۲۰۰متر از خاک کشورمان، یک اثر تاریخی و باستانی وجود دارد. جاذبه های گردشگری ایران به حدی زیاد هستند که آن را جز پنج کشور اول جهان کرده است. شما چقدر از این جاذبه‌ها را دیده‌اید؟

ایران گردی بدون ماشین شخصی؟

اگر برای گشتن جاهای دیدنی ایران وقت کافی و حوصله‌ی فراوان داشته باشید، ساده‌ترین راه این است که سوییچ خودرو را بچرخانید، استارت بزنید و بزنید به دل جاده. اما همیشه هم سفر جاده‌ای مطلوب نیست. اگر مثل ما زیاد وقت آزاد ندارید یا فکر می‌کنید رانندگی طولانی خسته‌تان می‌کند، به شما چند مقصد را معرفی می‌کنیم تا ایرانگردی را بدون خستگی و تن‌کوفتگی رانندگی تجربه کنید، طوری که خستگی و سوخت‌شدن زمان را به حداقل، و لذت سفر را به حداکثر برسانید.

ایران گردی بدون ماشین شخصی

۵ جای بکر در ایران که باید ببینید

البته که بایدی وجود ندارد، ولی به هرحال تنها یکبار زندگی می‌کنیم و چه بهتر که خودمان را از مهم‌ترین و متفاوت‌ترین جاذبه های گردشگری ایران محروم نکنید. پس در این مقاله همراهمان باشید.

۵- سفری به دل طبیعت در لرستان

در فهرست جاهای دیدنی لرستان معمولا اسم قلعه‌ فلک‌ الافلاک اول از همه به چشم می‌خورد ولی بقیه دیدنی های لرستان با طبیعت و آب‌وهوای بی‌نظیر و مناظر طبیعی جذابش، هنوز مورد هجوم گردشگران قرار نگرفته و برای یک سفر ضربتی با قطار تهران لرستان مناسب است.

قلعه فلک الافلاک از دیدنی های لرستان در فهرست ایران گردی

قلعه‌ فلک‌ الافلاک

بیایید روراست باشیم! طبیعت سرسبز خیلی زیبا و جذاب است، ولی چنین زیبایی را در جاهای نزدیک‌تری هم می‌توانید پیدا کنید. پس چرا این همه راه را به لرستان سفر کنیم؟ چیزی که طبیعت لرستان را از بقیه جاهای دیدنی ایران متمایز می‌کند، آبشارهای متعدد آن است.


جستجو و خرید بلیط در علی‌بابا


آبشار بیشه، آبشار نوژیان و آبشار تله زنگ از آبشارهای معروف لرستان‌اند که بهترین راه دسترسی به آن‌ها قطار است. آبشار بیشه بزرگ‌ترین و معروف‌ترین آبشار لرستان است و دسترسی به آن خیلی آسان است. حتی می‌شود گفت تنها آبشار ایران است که برای خودش ایستگاه قطار اختصاصی دارد! برای دسترسی به آن تنها باید سوار قطار تهران ـ لرستان شوید، در ایستگاه بیشه پیاده شوید و حدود ۴۰۰ متر پیاده‌روی کنید.

آبشار بیشه از جاهای دیدنی لرستان

آبشار بیشه در لرستان

اگر مسیرتان به سمت پلدختر خورد، حتما سری به غار کلماکره هم بزنید. می‌گویند که غار کلماکره در اصل یک خزانه بوده. یعنی پادشاهان بعضی سلسله‌های ایران باستان (مخصوصا ساسانیان و هخامنشیان) بسیاری از گنج‌های خودشان را در این غار نگه می‌داشتند. به هر حال ایرانگردی بدون دیدن جاهای تاریخی ایران کمی ناقص می‌شود، نه؟

جاهای دیدنی ایران - استان لرستان

سفر به لرستان سفر به قطب دامپروری ایران هم حساب می‌شود. این یعنی یک خبر خوشمزه برای شما داریم! پیشنهاد می‌کنیم که کباب نخورده از سفر به لرستان برنگردید. بنابراین می‌توانید مثلا در تهران سوار قطار شوید و ۶ساعت بعد در کنار آبشار بیشه مشغول کباب خوردن باشید!

دیدنیهای اردبیل

برای این که در مسیریابی به مشکل نخورید، آدرس ابشار بیشه را از روی گوگل مپ برای شما گذاشته‌ایم:

3khat

قطار تهران ساری یک ماجراست

سفر روی زیباترین مسیر ریلی کشور به یکی از سرسبزترین جاهای دیدنی ایران برای شما هم جذاب است؟ اگر آره، پس یک بلیط بگیرید، کوله بارتان را ببندید و سوار قطار تهران ساری شوید. گذشته از این‌که در ماجرای ایران گردی امروز، خودِ مسیر خط آهن تهران ساری به تنهایی زیباست، نزدیک هر ایستگاهش هم جایی برای دیدن دارد. از تهران سوار قطار تهران ـ ساری شوید، تا ایستگاه گرمسار با قطار تهران ـ مشهد هم‌مسیرید و از گرمسار به بعد راهتان از مسافران مشهد جدا می‌شود.

جاذبه های ایران را با قطار پیدا کنید

در این مسیر ریلی، ۹۵ تونل وجود دارد و ۲۷ کیلومتر از مسیر را از تونل رد می‌شوید. تونل گدوک که یکی از طولانی‌ترین تونل‌های مسیر ریلی ایران است نیز در این مسیر قرار دارد. بعد از پل گدوک، اگر دستتان را از پنجره بیرون کنید، همراه باد رطوبت هم به پوستتان می‌خورد و سبزی جنگل‌های شمال را در دامنه‌ی البرز خواهید دید و این یعنی به همان «شمال» خودمان رسیده‌اید!

اگر تا به حال از جاده فیروزکوه به شمال کشور سفر کرده باشید، در فاصله‌ی فیروزکوه به سمت پل ورسک حتما «سه خط طلا» را دیده‎‌اید. جایی که مسیر راه‌آهن کوه را دور می‌زند و دقیقا شبیه کارتون‌های زمان کودکی، قطار در هر دور بخشی از کوه را بالا می‌رود و خط آهن که کوه را دور زده و بالا آمده شبیه سه خط موازی به نظر می‌رسد.

ایرانگردی در شمال ایران

قطار تهران ـ ساری ۱۵۰۰ پل دارد که پل ورسک معروفترین و مهمترین این پل‌هاست. پل ورسک که نزدیک ۷۰ سال از ساخت آن می‌گذرد، ۸۶ متر طول دارد و در کتاب گینس در فهرست پل‌های با ارتفاع بیشتر از ۶۰ متر ثبت شده است. در ایستگاه پل ورسک که پیاده شوید، آب‌وهوای لطیف شمالی در انتظار شماست که حاصل ترکیب هوای کوهستان و جنگل و کمی رطوبت شمالی است.

پل ورسک در فهرست جاذبه های گردشگری ایران

پل ورسک

در اطراف ایستگاه و روستاهای حومه‌ی آن جایی برای شب ماندن پیدا می‌کنید. در بعضی از روستاهای اطراف این مسیر سنگ‌نوشته‌های مربوط به افتتاح خط آهن و یادگاری‌ها و نشانه‌های ابتدای انقلاب را هم پیدا خواهید کرد.

جنگل‌های شمالی در سوادکوه متراکم‌تر می‌شوند و هوا مرطوب‌تر. اگر اهل کمپینگ و چادرزنی در طبیعت هستید، این فرصت را از دست ندهید. در این منطقه در ایستگاه دوآب، قلعه‌ای به نام کنگلو وجود دارد که بالای تپه‌ای در روستایی به همین نام است و به خاطر تاریخچه‌اش، یکی از جاذبه های ایران به حساب می‌آید.

ایران گردی با کمپینگ در طبیعت شمال

همانطور که در مسیر ایران گردی داریم پیش می‌رویم، ایستگاه بعدی‌مان پل سفید است که اگر در آن پیاده شوید و یک خودرو کرایه کنید، می‌توانید یکی از زیباترین دریاچه‌های ایران را در دل جنگل ببینید: دریاچه‌ی شورمست. شهر کوچک آلاشت هم نزدیک است و بد نیست اقامتی یک یا دو روزه در طبیعت زیبای آلاشت و هوای متفاوت آن را تجربه کنید.

کمی جلوتر که برویم، به ایستگاه زیرآب می‌رسیم. در این ایستگاه هم تعدادی از جذاب‌ترین جاذبه های طبیعی ایران با آب‌وهوایی روح‌بخش در انتظار ماست:

  • پارک جنگلی جوارم
  • دریاچه‌ سد البرز
  • برج لاجیم
  • آبشار ولیلا

در شیرگاه از روی پل معروف شیرگاه عبور می‌کنید که مانند پل ورسک در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

در نهایت بعد از عبور از قائمشهر به ساری، مرکز استان مازندران، می‌رسیم. خب تا این جا از برنامه ایرانگردی راضی بوده‌اید؟ مناظر طبیعی که تا اینجای سفر دیدیم نه تنها در ایران، حتی برای گردشگران خارجی هم جذاب است. پس تا می‌توانید از این جاهای دیدنی ایران لذت ببرید.

اگر بی‌قرارید که هر چه سریع‌تر روی ساحل شنی دریا بروید، دریای خزر در ساحل فرح‌ آباد درفاصله‌ی کوتاهی از ساری در انتظار شماست که برای رسیدن به آن هم می‌توانید از وسایل نقلیه‌ی عمومی استفاده کنید و هم خودروی دربست بگیرید. البته قبل از رفتن بهتر است بدانید که در مواقع شلوغ، تعدادی مامور خانم در ورودی ساحل مستقر می‌شوند (حجاب را رعایت کنید وگرنه هشدار خواهند داد).

گشتن جاهای دیدنی ایران بدون ساحل شنی ساری ممکن نیست

راه دسترسی به فرح آباد را از روی گوگل مپ ببینید:

حالا سر به جنوب کشور بگذاریم

ایران گردی بدون دیدن جاهای دیدنی بندرعباس و کلا جنوب کشور ممکن نیست! بندرعباس در جنوب کشور با شهرها و جزایر دور و برش از پربازدیدترین جاذبه های گردشگری ایران است اما به قدری از شهرهای شمالی و مرکزی کشور دور است که معمولا سفر با خودروی شخصی به آن خسته‌کننده و طولانی است.

جاهای دیدنی بندرعباس

ما به شما یک سفر ترکیبی ایران گردی را پیشنهاد می‌کنیم که هم در آن از راحتی و آسایش قطار لذت ببرید، هم در شهر مقصد بدون خودرو نمانید و هم دست خودروی شخصی‌تان را بگیرید سوار کشتی کنید و با هم یک سفر دریایی کوتاه را تجربه کنید!

بندرعباس خودش به تنهایی آنقدری جاذبه دارد که تمام سفرتان را در آن بگذرانید ولی یکی از جذابیت‌های آن سفر کوتاه به قشم است. اگر خودروی شخصی ندارید، به اسکله‌ شهید حقانی بروید و از آن‌جا با اتوبوس دریایی یک سفر دریایی مهیج کوتاه به جزیره‌ی قشم را تجربه کنید.

یک راه دیگر این است که از تهران یا شهرهای دیگر مسیر، بلیط قطار بندرعباس بگیرید و با استفاده از خدمات حمل خودرو با قطار در این مسیر، ماشین‌تان را نیز با خود به مسافرت ببرید.

بعد از این که سفر دریایی‌تان به آخر رسید، در ایستگاه بندرعباس ماشین‌تان را تحویل بگیرید و کمی در گوشه و کنار آن بگردید.  شناورهای بندر پهل و بندر لافت، شما و خودرویتان را به جزیره‌ی قشم می‌رسانند. همچنین از قشم یا بندرعباس نیز می‌توانید قایق کرایه کنید و یک روز را در جزیره‌ هنگام یا هرمز بگذرانید.

تاریخ، طبیعت و خلاصه همه چیز در اردبیل

کسانی که ایرانگردی می‌کنند معمولا جاهای دیدنی اردبیل را بیشتر در چشمه‌های آب گرم و مسیر بهشتی اسالم به خلخال خلاصه می‌کنند. همچنین اکثر گردشگرانی که از تهران راهی اردبیل می‌شوند، از مسیر گیلان می‌روند تا برای رسیدن به اردبیل از جاده‌ اسالم به خلخال عبور کنند.

جاده اسام در فهرست ایران گردی

اگر فرصت زیادی ندارید، به شما سفر یک روزه با هواپیما به دیدنی های اردبیل را پیشنهاد می‌کنیم. ۵۰ پرواز در هفته از شهرهای دیگر به فرودگاه اردبیل انجام می‌شود. می‌توانید صبح سوار هواپیما شوید و بعد از مدت کوتاهی در اردبیل پیاده شوید و ماجرای ایران گردی را از سر بگیرید. برای این که بتوانید برنامه دقیقی داشته باشید و نهایت استفاده را از ماجرای گردش در جاذبه های ایران ببرید، بدانید که فاصله هوایی تهران اردبیل ۳۹۷ کیلومتر است که یک ساعت و بیست دقیقه با هواپیما طول می‌کشد.

طبیعت اردبیل را در ایرانگردی از دست ندهید

حالا باید تصمیم بگیریم که دوست داریم اول جاذبه های تاریخی اردبیل را ببینیم یا طبیعی؟ اگر تاریخی را ترجیح می‌دهید، پس اول باید بقعه‌ شیخ صفی‌ الدین اردبیلی را ببینیم. زیبایی‌های این مجموعه را بهتر است به چشم خودتان ببینید (واقعا جای زیبایی است). چیزی که اهمیت آرامگاه شیخ صفی‌ الدین اردبیلی را بیشتر می‌کند، جایگاه تاریخی آن است که در زمان حکومت صفوی، مردم و حاکمان ارادت خاصی به شیخ و بعد از مرگش، به آرامگاهش داشتند. حتی شاه اسماعیل اول که اولین پادشاه صفوی بود نیز در این مکان دفن شده است.

جاهای دیدنی اردبیل در فهرست جاذبه های گردشگری ایران

آرامگاه شیخ صفی‌ الدین اردبیلی

از آرامگاه شیخ صفی‌ الدین اردبیلی که بیرون آمدیم، برویم و گشت سریعی در بازار سنتی اردبیل بزنیم تا بعدش به سرعین رفته و تنی به آب گرم درمانی آن بزنیم تا خستگی درکنیم.

اگر کمی بیشتر وقت داشته باشید، یعنی مثلا اگر بتوانید دو روز را به سفر و ایران گردی اختصاص بدهید، می‌توانید یک روز از سفر را یک خودرو کرایه کرده و به مسیر خلخال تا اسالم بروید و زیباترین جاده‌ی ایران را ببینید و دوباره به اردبیل برگردید.

باز برگردیم شمال

تا حالا برای شما هم پیش آمده که هوس شمال رفتن کرده باشید، اما نه حالش را داشته باشید که در جاده‌ی پیچ در پیچ رانندگی کنید و نه اصلا وقتش را داشته باشید؟ حتی بعضی وقت‌ها هر دوی این مورد هم باشند، جاده‌های شمالی مثل هراز و چالوس به دلیل تعمیرات یا ریزش کوه و… بسته‌اند. به شما پرواز کوتاه تهران ـ رامسر را پیشنهاد می‌کنیم. این پرواز شما را در زمانی کمتر از ۴۰ دقیقه به رامسر می‌رساند.

ادامه ماجرای ایران گردی در شمال ایران

بعد از وقت گذراندن در جنگل‌های شمالی، اگر خواستید یک شب هم آن جا بمانید، هتل بزرگ رامسر انتخاب خوبی است. این هتل در زمان پهلوی برای پذیرایی از مسافران و گردشگران ثروتمند ایرانی و خارجی ساخته شده و معماری آن در به سبک آرت دکو شبیه است.

راستی…
سریال کارآگاه علوی را دنبال می‌کردید؟ بخشی‌هایی از این سریال هم در این هتل ساخته شده.

یکی دیگر از دلایلی که هتل بزرگ رامسر را برای برنامه ایران گردی شما پیشنهاد می‌‎دهیم این است که با اقامت در این هتل، بدون این که ماشین شخصی داشته باشید خیلی راحت می‌توانید از سفر به شمال لذت ببرید. چرا؟ چون جشم‌اندازی که اتاق‌های این هتل دارد به سمت جنگل و دریاست.

حالا اگر بیرون هم رفته و خواستدی کمی در رامسر بگردید، تله‌ کابین رامسر را به هیچ عنوان از دست ندهید که تنها تله‌ کابین خاورمیانه است که ساحل دریا را به ارتفاعات جنگلی متصل می‌کند. اگر اهل عکاسی هستید، سوار تله‌ کابین رامسر شده و شوید تا از چشم‌انداز زیبای ساحلی و جنگلی برای عکاسی و سلفی استفاده کنید.

چنین جاهایی که این همه دلنشین و طبیعی هستند، یک ایراد خیلی بزرگ دارند: زمانی که گرم تفریح در آن‌ها می‌شوید دیگر دلتان نمی‌خواهد که برگردید. شما هم تا حالا این حس را داشته‌اید؟ اگر بله، پس هنوز مجبور نیستید که ماجرای ایرن گردی را به سر برسنانید، چون می‌خواهیم جواهر روستاهای شمال را هم ببینیم: روستای زیبای جواهرده. به ییلاق جواهرده بروید و از هوای مطبوع و مناظر زیبای طبیعی لذت ببرید.

آدرس جواهرده را از روی نقشه زیر می‌توانید به راحتی پیدا کنید:

دیدید ایران گردی بدون ماشین ممکن است؟

همانطور که در ابتدای همین مطلب هم گفتیم، بعضی وقت‌ها دل می‌خواهد که بگردد، اما عقل حوصله رانندگی ندارد. برای همین یک برنامه ایران گردی بدون ماشین شخصی ترتیب دیدیم . در آن از شمال تا جنوب و شرق تا غرب را کمی پوشش دادیم. حالا فرض کنید که می‌توانستید از میان این موارد، فقط دو مورد را بروید. کدام را انتخاب می‌کردید؟

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت