بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟

به دلیل شرایط خاص کشور، امروزه بسیاری قصد مهاجرت دارند. اما شرایط ارزی و قوانین سخت مهاجرتی برای ایرانیان، انتخاب‌ها را محدود می‌کنند. در این میان، کشور ترکیه به دلیل نزدیکی، اشتراکات فرهنگی، ارزانی، زیبایی، امنیت و بسیاری ویژگی دیگر که در ادامه به آن می‌پردازیم، یکی از انتخاب‌های محبوب هر فرد متقاضی مهاجرت به حساب می‌آید. با انتخاب ترکیه به عنوان کشور آینده، تنها یک سوال بزرگ باقی می‌ماند، بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است؟ اگر یافتن پاسخ این سوال ذهن شما را نیز مشغول کرده، کافی است در سطرهای پیش رو با ما همراه باشید تا به تمامی جوانب آن بپردازیم. ما ویژگی‌های چند شهر را تشریح می‌کنیم و شما بسته به شرایط و علاقه، بهترین گزینه خود را انتخاب کنید.

آشنایی مقدماتی با ترکیه

ترکیه امروزی بازمانده امپراتوری عثمانی است که در جریان جنگ جهانی اول شکست خورد و چندپاره شد. با جدا شدن سرزمین‌های عربستان، عراق و سوریه امروزی از عثمانی، محدوده باقیمانده به رهبری آتاتورک، جمهوری ترکیه را بنا نهاد و امروزه پس از یک قرن تلاش، کشوری پیشرفته و قابل احترام به حساب می‌آید.

شهرهای ترکیه برای زندگی

اینکه ما ایرانیان در سال‌های اخیر بدون دریافت ویزا اجازه ورود به مرزهای ترکیه را داشته‌ایم، به خاطر عهدنامه دوستی رضاشاه با آتاتورک است که به موجب آن شهروندان دو کشور تا صدسال اجازه عبور و مرور آزادانه در خاک یکدیگر را دریافت کردند. خبر خوب اینکه توافق فوق هنوز برقرار است و خبر بد اینکه تنها ده سال از آن باقی مانده است!

تور ترکیه را می توانید از سایت راستین گشت رزرو کنید.

جمعیت ترکیه و ایران تقریبا برابر است و در حدود هشتاد میلیون نفر تخمین زده می‌شود. از نظر فرهنگی نیز دو کشور مشابهت‌های زیادی دارند و مهاجران ایرانی دچار شوک چندانی نمی‌شوند. اقتصاد ترکیه را کشاورزی و توریسم می‌چرخاند، در نتیجه اگر تحصیل کرده رشته‌های کشاورزی باشید یا اینکه در هتلداری، تورلیدری، آموزش زبان و فعالیت‌های اینچنینی دستی بر آتش داشته باشید، به راحتی کار پیدا می‌کنید. البته شرط اصلی این است که کمی ترکی بدانید؛ زیرا مردم عادی ترکیه خیلی دوست ندارند با آن‌ها انگلیسی صحبت شود و شاید آن را کمی فخرفروشانه بدانند. ایرانی‌ها معمولا با سرمایه‌گذاری، تحصیل و یافتن کارفرما اقامت ترکیه را به دست می‌آورند. اگر دوست دارید پیش از اقدام رسمی به شکل توریستی مدت کوتاهی را در این کشور به شکل امتحانی زندگی کنید، برای یک ماه بودجه‌ای معادل پانصد تا ششصد دلار کافی است.

با این مقدمه کوتاه، حالا زمان یافتن بهترین شهر ترکیه برای زندگی فرا می‌رسد.

یکی از زیباترین شهرهای دنیا، استانبول

استانبول نه تنها در ترکیه، که در تمام دنیا به عنوان شهری شایسته و زیبا شناخته می‌شود. بد نیست بدانید این شهر بیش از هزار سال پایتخت امپراتوری‌های روم و عثمانی بوده و برای چهار قرن قلب تپنده اسلام به شمار می‌آمده است.

استانبول از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

موقعیت شهر و حضور آن روی شاه‌راه تجاری اروپا و آسیا باعث شده تا امروزه نیز بسیاری از معاملات تجاری در سطح جهانی به محوریت این شهر انجام شوند. علاوه بر این، تاریخ غنی، معماری شهری و طبیعت بکر حومه آن سالانه گردشگران زیادی را به استانبول می‌کشاند.

برای شما که قصد اقامت دارید، کافی است کمی زبان ترکی را چاشنی مهارت و پیشه کرده و به راحتی گلیم خود را در این شهر از آب بیرون بکشید. استانبول از نظر فرهنگی و مذهبی نیز مترقی محسوب می‌شود، کافی است در خیابان‌ها قدم بزنید و ببینید مردم چگونه از در یک خیابان از کلیسا و مسجد بیرون می‌آیند و با هم خوش و بش می‌کنند.

در مجموع شرایط استانبول به عنوان بزرگ و پرجمعیت‌ترین شهر ترکیه برای زندگی یک مهاجر اکازیون است، به همین خاطر اگر آن را به عنوان بهترین شهر ترکیه برای زندگی معرفی کنیم، با مخالفت چندانی مواجه نمی‌شویم.

بهترین شهر برای کسب و کار؛ آنکارا

آنکارا در سال ۱۹۲۳ میلادی توسط مصطفی کمال آتاتورک به عنوان پایتخت سیاسی کشور مستقل ترکیه انتخاب شد. اهمیت این شهر در وجود انبوه کسب و کارها و صنایع فعال شناخته می‌شود؛ پس اگر قصد تاسیس یک شرکت یا یافتن کار صنعتی و تجاری داشته باشید، آنکارا بهترین شهر ترکیه برای شما است. نکته جالب اینکه ایمنی شهر فوق العاده بالاست و سطح پایین جرم و جنایت آن در بین تمامی پایتخت‌های اروپایی زبانزد است.

آنکار از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی

علاوه بر پویایی اقتصادی شهر، جاذبه‌های تاریخی و دیدنی آن فراوان‌اند و گل سرسبد آن‌ها، یعنی قلعه آنکارا (Ankara Castle) متعلق به دو قرن پیش از میلاد مسیح است.

شاید با خود بگویید چرا نام پایتخت ترکیه را پس از استانبول آورده‌ایم، پاسخ ما این است که در این نوشته تلاش می‌کنیم بهترین شهر ترکیه برای زندگی یک ایرانی مهاجر را معرفی کنیم، نه برای خود مردم ترکیه. همچنین اینکه، آنکارا دومین شهر پرجمعیت همسایه شمالی ما به شمار می‌آید.

آنتالیا؛ مناسب برای گردشگری

شهر سوم فهرست ما در کرانه ساحل مدیترانه قرار دارد و سالانه بیش از یک میلیون گردشگر را به خود جذب می‌کند. مضاف بر این، آنتالیا مقصد محبوب انبوه ایرانیانی است که برای تعطیلات به ترکیه می‌روند؛ پس اگر بخواهید کسب و کار خود را معطوف به جامعه مهاجر یا توریست ایرانی برپا کنید، آنتالیا گزینه مناسبی برای زندگی است.

آنتالیا از شهرهای ترکیه برای زندگی

به عنوان مثال برای افراد فعال در صنایع گردشگری یا وکلای حقوقی که قصد دارند در ترکیه به ایرانی‌ها سرویس دهند، این شهر شرایط فوق‌العاده‌ای دارد. شما می‌توانید از این شهر و با هموطنان خود آغاز کنید و پس از مدتی با مسلط شدن به راه و چاه، کسب و کار خود را به شکل بین المللی گسترش دهید.

کیفیت زندگی که تجربه می‌کنید نیز بی‌نظیر است؛ هر زمان هوس کنید در ساحل آبی و پاک دریا قدم می‌زنید، غذاهای تازه دریایی سفارش می‌دهید، از حیات شبانه شهر بهره می‌گیرد و هزاران هزار امکان دیگر که در کشور خود آن را تجربه نکرده‌اید. برای سرمایه‌گذاری و خرید ملک نیز رشد آنتالیا در بین تمامی شهرهای ترکیه خاص و منحصر به فرد ارزیابی می‌شود.

شهری سبز و تاریخی؛ بورسا

اگر در ترکیه به دنبال شهری آرام با شهروندان اصیل هستید، بورسا یکی از بهترین انتخاب‌ها است. این شهر در نزدیکی دریای مرمره قرار دارد و از نظر جمعیت، رتبه چهارم شهرهای ترکیه را به خود اختصاص می‌دهد.

بورسا از شهرهای ترکیه برای زندگی

شهرت اصلی شهر به دلیل طبیعت سبز، انبوه پارک‌های جنگلی و ارتفاعات سربه‌فلک کشیده است. هرچند که از نظر تاریخی نیز بسیار غنی ارزیابی می‌شود و پیش از استانبول، اولین پایتخت امپراتوری عثمانی بوده است. به همین دلیل می‌توان انتظار داشت که در شهر تعداد زیادی مسجد و بنای مذهبی وجود داشته باشد.

البته باید در نظر داشت که صنعت خودروسازی، تجارت پارچه و رستوران‌داری نیز عمده فعالیت‌های جاری این شهر به شمار می‌آیند. در آخر اینکه، بورسا بهترین شهر ترکیه برای زندگی است اگر دلیل اصلی مهاجرت یا سفر شما جست‌وجوی آرامش، طبیعت و غذاهای لذیذ دریای باشد.

مالاتیا یا ملطیه؛ شهری نزدیک مرز ایران

مالاتیا یا ملطیه شهری چند هزارساله در منطقه آناتولی شرقی است. ارتفاعات بلند و سرسبز این شهر را احاطه کرده‌اند و مانند بسیاری از شهرهای ترکیه، مالاتیا نیز از دوره رومی به دست ترک‌ها افتاده است.

مالاتیا یا ملطیه از شهرهای ترکیه برای زندگی

باغداری و پرورش زردآلو به قدری در شهر محبوب است که هشتاد درصد مصرف این میوه در ترکیه توسط ملطیه تامین می‌شود. دانشگاه اینوتو این شهر نیز با پانزده هزار دانشجو و بیش از هزار هیات علمی شرایط مناسبی در بین سایر شهرهای ترکیه دارد. در مجموع اگر به دنبال یک شهر بزرگ و پرامکانات در نزدیکی مرز ایران باشید، مالاتیا انتخابی جالب است.

موزه بندری ترکیه، ازمیر

پس از استانبول و آنکارا، ازمیر سومین شهر پرجمعیت ترکیه است. قدمت شهرنشینی در این ناحیه به بیش از هشت هزار سال می‌رسد و قدم زدن در شهر آثار و بناهایی از قرن‌های گذشته را پیش چشم شهروندان قرار می‌دهد. اما جاذبه‌های باستانی تنها ویژگی ازمیر نیستند و بندری بودن شهر باعث شده تا تجارت و فعالیت‌های اقتصادی نیز رونق بالایی داشته باشد.

ازمیر از شهرهای ترکیه

با در نظر گرفتن همین دو ویژگی، می‌توان اینگونه گفت که ازمیر یک پکیج کامل و دوست‌داشتنی برای زندگی است؛ هم زیبا است، هم تاریخ دارد، هم بندری است و هم از نظر جمعیتی کلانشهر محسوب می‌شود. پس اگر سودای تجارت دریایی، گردشگری ساحلی یا حتی یک زندگی ساده در شهری تاریخی را در سر می‌پرورانید، ازمیر این امکان را به شما می‌دهد تا در زیباترین بستر ممکن آن را آغاز کنید.

ساکاریا؛ شهری رو به پیشرفت

ساکاریا در ساحل دریای سیاه قرار دارد و در بین تمامی شهرهای ترکیه به رشد سریع معروف شده است. شهر در کرانه غربی رودخانه‌ای به همین نام قرار گرفته و به دلیل وجود این منبع آب شیرین، کشاورزی رونق قابل قبولی دارد. مانند تمامی شهرهای ترکیه، ساکاریا نیز از نظر تاریخی غنی است؛ اما حضور کارخانجات صنعتی و دانشگاه‌های دولتی باعث شده تا شهر به شکل کلان در مسیر پیشرفت و بالندگی قرار داشته باشد.

ساکاریا ترکیه

کار جالب‌تر می‌شود وقتی بدانیم که ساکاریا در مسیر خط ریلی استانبول و آنکارا قرار دارد. از نظر آب و هوا نیز ساکاریا فوق العاده مطبوع است، تابستان‌هایی دلپذیر و زمستان‌هایی معتدل در کنار ساحل دریای سیاه روز و شب ساکنین این ناحیه را می‌سازند. در مجموع اگر به دنبال مقصدی رو به رشد برای سرمایه گذاری باشید، ساکاریا گزینه‌ای قابل تامل است.

موغلا؛ تلاقی جنگل و دریا

موغلا با بیش از هزار متر ساحل، از نظر همسایگی با دریا در بین تمامی شهرهای ترکیه رکورددار است. شهر در جنوب غربی کشور ترکیه قرار گرفته و آب و هوای معتدل مدیترانه‌ای در آن دل هر جنبنده‌ای را نوازش می‌دهد. جالب است بدانید که در قرن چهارده میلادی این ناحیه منطقه مورد علاقه امپراتورها بوده و بدروم که در نزدیکی موغلا قرار دارد، زادگاه تاریخ نویس مشهور، هرودوتس است.

موغلا ترکیه تلاقی جنگل و دریا

اگر بتوانید از پس هزینه‌ها بربیایید و برای خود کسب و کاری متناسب با شرایط منطقه دست و پا کنید، موغلا شهری رویایی برای گذران زندگی خواهد بود. ساحل پاک مدیترانه، جنگل‌هایی که تا پای آب پیشروی کرده‌اند، سنت‌های خالص ترکی، بناهایی به جامانده از قرن چهارده و بسیاری دیگر، چیزهایی هستند که لقب بهترین شهر ترکیه برای زندگی را برازنده اوغلا می‌سازند.

یالوا؛ شهر مورد علاقه آتاتورک

یالوا در شمال غربی ترکیه بنا شده و در مجاورت دریای مرمره قرار دارد. مناظر زیبا، پیست‌های اسکی و زمین‌های مناسب دوچرخه سواری در کنار بناهای تاریخی از این شهر یک مقصد توریستی جذاب ساخته‌اند.

یالوا شهری برای مهاجرت به ترکیه

آتاتورک رهبر افسانه‌ای ترکیه سال‌های آخر خود را در این شهر گذرانده و در سخنرانی‌هایش از یالوا به عنوان شهر مورد علاقه خود نام برده است. همین امر باعث شده تا مردم این شهر به شهروندی خود افتخاری ویژه داشته باشند. به هر حال، اگر شما هم آتاتورک و سلیقه او را دوست دارید، یالوا بهترین شهر ترکیه برای زندگی شما است.

استان قوجاایلی؛ جایی برای صنعتگری

قوجاایلی استانی است به مرکزیت شهر ازمیت و معمولا زمانی که نام قوجاایلی می‌آید منظور همین شهر ازمیت است. اگر به نقشه نگاه کنید، قوجاایلی با استانبول، دریای مرمره، دریای سیاه، ساکاریا، بورسا و یالوا همسایه است و این امر به خوبی شرایط صنعتی و تجاری این ناحیه را معین می‌کند.

استان قوجاایلی در ترکیه

تابستان‌های گرم و زمستان‌های بارانی ویژگی اصلی آب و هوایی صنعتی‌ترین شهر ترکیه، قوجاایلی به حساب می‌آیند و اکثر مردم این ناحیه در پالایشگاه، کارخانه‌های کاغذسازی و سیمان مشغول به کار هستند. پشمک و شیرینی‌جات خوراکی‌های معروف منطقه هستند و اکثر قالی‌های باکیفیت ترک نیز در همین محل تولید می‌شوند.

برای افرادی که دوست دارند در کشور مقصد به تولید و تجارت بپردازند، بدون حرف و حدیث، ازمیت بهترین شهر ترکیه برای زندگی است. البته، پیش از اینکه تصمیم خود را نهایی کنید، بهتر است درباره بودجه مورد نیاز راه‌اندازی کسب و کار خود اطلاعات دقیق‌تری به دست آورید؛ زیرا پیش از شما تعداد زیادی از سرمایه‌داران سراسر دنیا به ظرفیت‌های این شهر چشم دوخته‌اند.

استان آیدین با شهرهای کوش آداسی، آلتینکوم و دیدیم

استان آیدین در منطقه اژه‌ای ترکیه قرار دارد و شهرهای زیبای آیدین، کوش آداسی و دیدیم را در دل خود جای داده است. قصه تاریخ چندهزارساله در کنار طبیعت بکر و دوست‌داشتنی ترکیه درباره این استان با شدت و حدت بیشتری برقرار است به طوری که گردشگران از تمامی ملیت‌ها برای دیدن سواحل این استان راهی ترکیه می‌شوند.

استان آیدین ترکیه

همچنین، در سال‌های اخیر جمعیت مهاجر عمدتا اروپایی به شهرهای مختلف این استان، به ویژه کوش آداسی آمده‌اند. دلیل اصلی انتخاب آن‌ها فرصت‌های مناسب سرمایه‌گذاری، زیبایی‌های طبیعی و از همه مهمتر، دریافت امکانات درجه یک با قیمت‌های اقتصادی است. از نظر تجاری نیز به دلیل نزدیکی به ازمیر، آیدین روی هم رفته شرایط قابل قبولی دارد. به ویژه برای افرادی که محدودیت بودجه ندارند، یافتن آرامش دلیل اصلی مهاجرت آن‌ها است و به دنبال شهری همیشه بهار می‌گردند؛ آیدین بهترین شهر ترکیه برای زندگی محسوب می‌شود.

بد نیست بدانید در زبان انگلیسی به آلتینکوم استان آیدین که در مجاورت دیدیم قرار دارد لقب بریتانیا کوچک (Little British) را داده‌اند. دلیل این امر جمعیت انبوه انگلیسی و ایرلندی است که در سال‌های اخیر آیدین را برای زندگی انتخاب کرده‌اند. پس اگر همزمان انگلیسی می‌خواهید، شاید بد نباشد که بیشتر به این ناحیه فکر کنید.

مانیسا؛ میزبان کارخانجات وستل

مانیسا استانی است در مجاورت آیدین، به مرکزیت شهر مانیسا که امروزه به عنوان یکی از قطب‌های صنعتی ترکیه شناخته می‌شود. آب و هوای مدیترانه‌ای و نزدیکی به ساحل از دیرباز به این ناحیه اهمیت بالایی داده بوده به شکلی که امپراتورهای عثمانی برای تمرین قدرت و حکمرانی، ولیعهدهای خود را به این شهر می‌فرستاده‌اند. حالا اما به دلیل وجود کارخانجات وستل که در زمینه تولید لوازم منزل و تجهیزات دفاعی فعالیت دارد، مانیسا بیشتر شهری صنعتی و تجاری است.

مانیسا از شهرهای مناسب زندگی در ترکیه

اگر بخواهیم آماری دقیق بدهیم، در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۴ و ۲۰۰۶ این شهر بیشترین نرخ جذب سرمایه بین المللی در جهان را داشته است. پس اگر صنعتگر هستید و دوست دارید سرمایه خود را در تولید کشور مقصد به کار بگیرید، مانیسا بهترین شهر ترکیه برای زندگی شما است.

قونیه؛ همسایه مولوی بشوید

قونیه در فلات مرکزی آناتولی واقع شده است و با دو میلیون نفر جمعیت، هفتمین شهر شلوغ ترکیه شناخته می‌شود. پیش از هر چیز باید بگوییم که اگر شهر رویایی شما حال و هوای عرفانی دارد و دوست دارید گاه و بی‌گاه در مراسماتی با رنگ و بوی مذهبی شرکت کنید، قونیه ترکیه همان آرمان شهری است که به دنبال آن می‌گردید.

قونیه از شهرهای مناسب ترکیه برای زندگی

رقص سماع دراویش، موزه مولوی و مسجد شمس تبریزی تبدیل به پاتوق شما می‌شوند و گاه و بیگاه برای سفر به تاریخ، به موزه‌های باستان‌شناسی و شهرهای زیرزمینی قونیه سرمی‌زنید. در ضمن، این شهر میزبان پارک ویژه‌ای است که بیش از شش هزار گونه پروانه را در خود جای داده است. پس برای حشره شناسان نیز شرایط مناسبی دارد.

اسکی‌شهر؛ شهر دانشجویی ترکیه

بهترین شهر ترکیه برای زندگی دانشجویی، اسکی شهر است. دو دانشگاه آناتولی و عثمان قاضی این شهر شهرت مناسبی دارند و به همین خاطر در خیابان‌ها جوانان دانشجو با ملیت‌های مختلف قابل شناسایی هستند. دولت ترکیه نیز به این مطلب کمک شایانی کرده و هزینه تفریح، دریافت خدمات، غذا و نوشیدنی را در حد توان متناسب با جیب و شرایط دانشجویی تنظیم کرده است.

اسکی‌شهر؛ شهر دانشجویی ترکیه

روی هم رفته می‌توان اینگونه گفت اسکی شهر از نظر امکانات چیزی از آنکارا و سایر شهرهای ترکیه کم ندارد، با این تفاوت که هزینه اجاره و دیگر جنبه‌های زندگی در آن کمتر است.

برای یافتن اسکی شهر روی نقشه کافی است به حد فاصل استانبول و آنکارا نگاه کنید. ساحل رودخانه پرسوک، محله ادون پارازی و پارک سازوا پاتق‌های دانشجویی هستند و به دلیل شرایط مناسب اقتصادی ترکیه این شانس وجود دارد که پس از اتمام تحصیل در یکی از شرکت‌های اسکی‌شهر مشغول به کار شوید.

جمع‌بندی و کلام آخر

در این نوشته سعی کردیم فهرستی از بهترین شهرهای ترکیه برای زندگی ایرانیان ارائه کنیم. توجه داشته باشید که این معرفی کلی بوده و مقدمه‌ای برای تحقیقات بیشتر و دقیق‌تر شما است. به عنوان مثال، برمبنای گفته‌های ما، اگر به دنبال تحصیل در ترکیه هستید، کافی است کمی بیشتر درباره اسکی‌شهر مطالعه کنید؛ اگر برای سال‌های بازنشستگی خود به دنبال مقصدی آرام می‌گردید، سراغ استان آیدین ترکیه بروید و اگر دوست دارید در صنعت گردشگری فعال باشید، روی آنتالیا دقیق شوید.

مشابه همین امر، برای صنعت و تجارت روی آنکارا و مانیسا مانوور دهید و برای کیفیت بالای زندگی، به استانبول بپردازید. از آنجا که ترکیه ویزا نمی‌خواهد و سفر به آن در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی تقریبا رایگان است، حتی می‌توانید پیش از تصمیم نهایی چند شهر را امتحان کنید و در آخر تصمیم خود برای اقامت و زندگی را نهایی کنید. در آخر اینکه، ما لیست خود را ارائه دادیم، حالا نوبت شما است که به ما بگویید بهترین شهر ترکیه برای زندگی کدام است.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت