مدارک لازم برای خرید بلیط هواپیما

خرید بلیط هواپیما اولین قدم سفر است، به‌ویژه اگر راهی مقصدی دور باشید، اولین کاری که باید در برنامه‌ریزی سفرتان انجام دهید خرید بلیط هواپیما است. در گذشته یک راه بیشتر پیش پایمان نبود، باید به دفاتر هواپیمایی‌ها یا آژانس‌های مسافرتی می‌رفتیم تا متصدی فروش بلیط بعد از بررسی مدارک و انجام مراحل اداری بلیط را کف دست‌مان می‌گذاشت.

امروزه هنوز هم این راه پیش پای شماست، اما هرقدر تکنولوژی پیش رفت و هرقدر بلندپروازی‌ها بیشتر شدند دایره‌ی تنوع شیوه‌های دادوستد هم بیشتر شد که یکیاز آن‌ها همین خرید بلیط هواپیماست. شما می‌توانید بنشینید پشت میز کارتان یا توی خانه‌تان و با لپ‌تاپ یا تلفن همراه‌تان بلیط هواپیما بخرید. خوشبختانه این روزها هرکسی یک کارت عابربانک دارد و این یعنی اولین پیش‌نیاز خرید بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین. شما تنها با داشتن رمز دوم کارت عابربانک خود و البته پول کافی توی حساب‌تان، می‌توانید از وب‌سایت‌های مختلفی خرید آنلاین داشته باشید.

صرفه‌جویی در وقت

اگر از ما بپرسید، بزرگ‌ترین مزیت خرید بلیط هواپیما به شیوه‌ی آنلاین صرفه‌جویی در وقت است. درست است که راه قدیمی حضور در آژانس مسافرتی و سروکله زدن با کارمندان آژانس‌ها هم پیش پای شماست، اما پیشنهاد ما این است که خرید بلیط هواپیما را به صورت آنلاین انجام دهید، خیلی راحت و موقر بنشینید پشت میزتان و هرقدر دوست دارید ایرلاین‌های مختلف و شرایط‌شان را بسنجید. فرض کنید همین که بخواهید راه بیفتید بین آژانس‌ها و دفاتر ایرلاین‌ها شزایط و جوانب‌شان را بسنجید چقدر زمان می‌برد؟ همین کار اگر به شیوه‌ی قدیمی انجام شود چقدر از شما وقت می‌گیرد؟ درحالی‌که در روش آنلاین خرید بلیط هواپیما فقط کار چندتا کلیک است. پس خیلی باکلاس و متشخص بنشینید پشت میزتان و از وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما برای سفرتان بلیط موردنظرتان را بخرید.

خرید آنلاین بهترین گزینه‌ی روزهای تعطیل

خرید بلیط هواپیما از طریق اینترنت علاوه بر صرفه‌جویی در وقت و انرژی شما، مزایای دیگری هم دارد. مزیت دیگر این است که روزهای تعطیل که بیشتر اداره‌‌ها و آژانس‌های هواپیمایی بسته‌اند، می‌توانید به‌راحتی و بدون نگرانی به هر مقصدی بلیط تهیه کنید. مثلا یک روز جمعه برای شما سفری پیش می‌آید که مجبورید حتما در یک جلسه‌ی خانوادگی یا کاری مهم شرکت کنید. اصلا هول نکنید، گوشی را هم برندارید به این و آن زنگ بزنید، قشنگ بنشینید روی صندلی و بادقت و کمی هم صرف انرژی، از بهترین راه ممکن یعنی از طریق آنلاین بلیط بخرید.

از کجا بلیط هواپیما بخریم؟

خرید بلیط هواپیما را به صورت آنلاین می‌توانید در وب‌سایت‌های متفاوتی انجام بدهید. چه بلیط هواپیما برای پرواط داخلی بخواهید و چه پرواز خارجی، چند راه بیشتر ندارید؛ یکی این‌که مستقیم از دفاتر و وب‌سایت خود شرکت‌های هواپیمایی (ایرلاین‌ها) بلیط هواپیما بخرید. مثلا به وب‌سایت آسمان بروید و برای مسیر تهران ـ مشهد بلیط بخرید. یک راه دیگر خرید بلیط هواپیما به شیوه‌ی آنلاین این است که به وب‌سایت آژانس‌هایی که می‌شناسید یا معتبرند بروید و از آن‌ها بلیط بخرید. یا این‌که به آژانس‌های مسافرتی بروید و از آن‌ها بخواهید مطابق زمان و بودجه و شرایط شما بلیط مناسبی برایتان تهیه کنند.

برای خرید بلیط هواپیما به شیوه‌ی آنلاین، بهترین روش استفاده از وب‌سایت‌های فروش آنلاین بلیط هواپیما مانند علی‌بابااست. در سامانه‌های آنلاین خرید بلیط هواپیما هم می‌توانید در وقت و زمان‌تان صرفه‌جویی کنید و هم این‌که با آرامش خاطر بیشتر هر شرطی که برای پرواز مدنظرتان است روی بلیط مورد نظرتان اعمال کنید. وب‌سایت‌های مختلفی در فضای مجازی به کار فروش آنلاین بلیط هواپیما مشغول‌اند، اما alibaba.ir کامل‌ترین و معتبرترین سامانه‌ی آنلاین خرید بلیط هواپیما را در اختیار شما می‌گذارد. فرقی نمی‌کند که راهی سفر داخلی باشید یا خارجی، برای هر دوی این مسیرها می‌توانید به‌صورت آنلاین خرید بلیط هواپیما را انجام دهید و تمام شرایط و انتظارات مورد نظرتان را هنگام جستجو اعمال کنید.

مزیت بزرگ علی‌بابا نسبت به نمونه‌های مشابه داخلی در شرایط ویژه‌‌ای است که هنگام استرداد بلیط‌های سیستمی دارد. اگر پرواز شما کنسل شد یا به دلیل دیگری خواستید بلیط‌تان را مسترد کنید، به‌محض این‌که بلیط را در سامانه‌ی علی‌بابا پس بدهید، پولی که بابت خرید بلیط هواپیما پرداخته بودید به حساب شما بازمی‌گردد. این شرایط بازگشت آنیِ پول پس از استرداد بلیط‌های سیستمی، از مزیت‌های ویژه‌ی خرید بلیط هواپیما از علی‌بابا است. دومین مزیت علی‌بابا این است که هنگام خرید بلیط چارتر در پروازهای داخلی در علی‌بابا بلیط‌های چارتی را به شما پیشنهاد می‌دهد که تنها از سوی چارترکنندگان معتبر عرضه شده باشند. ب

ا توجه به ریسک بالای خرید بلیط چارتر در این آشفته‌بازار بلیط چارتر این امتیاز بزرگی است. اما علی‌بابا نسبت به وب‌سایت‌های مشابه خارجی هم برای مشتریان ایرانی مزیت‌هایی دارد. وب‌سایت‌های خارجی مانند اکسپدیا و گوگل‌فلایتز و… سال‌هاست که در خرید بلیط هواپیما به کاربران خود خدمات می‌دهند. در این وب‌سایت‌ها کاربر با داشتن یک کارت اعتباری یا امکان پرداخت بین‌المللی می‌تواند بلیط بخرد. تفاوت علی‌بابا با این وب‌سایت‌ها در این است که شما بدون نیاز به کارت اعتباری مثل ویزاکارت یا مسترکارت و… و به ریال می‌توانید در کامل‌ترین سامانه‌ی خرید بلیط برای پروازهای خارجی بلیط بخرید. دومین مزیت علی‌بابا به وب‌سایت‌های مشابه خارجی در این است که بسیاری از قیمت‌های عرضه‌شده برای خرید بلیط هواپیما در این سامانه از نرخ‌های ارائه‌شده در وب‌سایت‌های مشابه خارجی ارزان‌ترند.

خرید بلیط هواپیما و پیش‌نیازهایش

حالا فرض کنیم هدف شما خرید بلیط هواپیما است. برای این‌که بتوانید به‌صورت آنلاین خرید کنید به کارت عابربانک شبکه‌ی شتاب نیاز دارید. اگر کارت شما رمز دوم ندارد، به نزدیک‌ترین شعبه‌ی همان بانکی بروید که از آن عابربانک گرفته‌اید و از خودپرداز آن بانک برای کارت‌تان رمز دوم بگیرید. این رمز دوم کارت عابربانک نه‌تنها برای خرید بلیط هواپیما بلکه برای تمام خریدهای اینترنتی به‌کارتان می‌آید. برای خرید بلیط هواپیما در پروازهای خارجی به گذرنامه هم نیاز دارید، گذرنامه را فقط برای این لازم دارید که اسم و مشخصات خود و هم‌سفران‌تان را از روی گذرنامه به درستی و بدون پس‌وپیش بنویسید. اگر به‌طور دقیق نام و مشخصات گذرنامه‌ای‌تان را به خاطر دارید که هیچ لازم نیست برای خرید بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین گذرنامه دم دست‌تان باشد.

قبل از خرید بلیط هواپیما بدانید

پیش از آن‌که وارد وب‌سایتی شوید و بخواهید بلیط هواپیما بخرید بهتر است یک چیزهایی را بدانید. مثلا این‌که به‌طور کلی هنگام خرید بلیط هواپیما دو نوع بلیط داریم: بلیط سیستمی و بلیط چارتر

بلیط سیستمی: هنگام خرید بلیط هواپیما قیمت این بلیط‌ها در تمام آژانس‌ها و ایرلاین‌ها یکسان است. همچنین قیمت بلیط این پروازها برای رده‌های سنی مختلفِ بزرگسالان، کودکان و نوزادان متفاوت است. این بلیط‌ها قابلیت استرداد دارند. یعنی اگر بعد از خرید بلیط هواپیما پرواز لغو شود یا به هر دلیل دیگری می‌توانید بلیط را پس بدهید و پس از کسر مبلغ جریمه‌ی کنسلی هزینه‌ای را که پرداخته‌اید پس بگیرید.

بلیط چارتر: ممکن است هنگام خرید بلیط هواپیما زیاد به این اصطلاح برخورده باشید. بلیط‌های چارتر مربوط به پروازهایی‌اند که آژانس‌های چارترکننده تعداد صندلی درخواستی‌شان را از شرکت‌های هواپیمایی پیش‌خرید کرده‌اند و مسئول قیمت‌گذاری و فروش این بلیط‌ها شده‌اند. هنگام خرید بلیط هواپیما توجه کنید که نرخ پروازهای چارتر برخلاف بلیط سیستمی متغیر است و متناسب با زمان سفر و میزان تقاضای مسافر افزایش یا کاهش می‌یابد و امکان استرداد هم ندارند. همچنین نرخ بلیط پرواز چارتر برای همه‌ی رده‌های سنیِ دوسال به بالا یکسان است.

خب، حواس‌تان باشد که اگر بلیط سیستمی خریدید و پروازتان کنسل شد یا هر اتفاق دیگری افتاد که خواستید بلیط را پس بدهید بعد از لغو بلیط مقداری جریمه‌ی کنسل شدن بلیط از مبلغی که برای خرید بلیط هواپیما پرداخته‌اید کم می‌شود و آژانس یا ایرلاین مبلغ را  به حساب شما برمی‌گرداند. اما با خرید بلیط هواپیما از علی‌بابا هنگام استرداد بلیط هم مزیت‌هایی دارید؛ یکی این‌که مبلغ جریمه‌ی کنسلی در علی‌بابا کم‌ترین میزان ممکن است. دوم این‌که در علی‌بابا امکان استرداد آنیِ بلیط وجود دارد. یعنی بعد از خرید بلیط هواپیما اگر تصمیم گرفتید بلیط را پس بدهید بلافاصله بعد از استرداد بلیط سیستمی مبلغ جریمه کسر می‌شود و پول بلیط به حساب شما بازمی‌گردد.

خرید بلیط هواپیما به سراسر جهان

خرید بلیط هواپیما در پروازهای خارجی هم به‌تازگی در علی‌بابا ممکن شده است. شما می‌توانید با همین کارت‌های شبکه‌ی شتاب که در کیف‌تان دارید از بیشتر ایرلاین‌های معتبر خارجی بلیط هواپیما بخرید. استفاده از کارت عابربانک ایران و امکان خرید بلیط هواپیما به ریال برای مسافران ایرانی مزیت بزرگی است. هنگام خرید بلیط هواپیما در پروازهای خارجی می‎‌توانید پس از جستجو و پیدا کردن بلیط مورد انتظارتان مبلغ بلیط را به ریال و تنها با رمز دوم کارت عابربانک خود پرداخت کنید. هنگام خرید بلیط هواپیما نگران نرخ بلیط و پرواز نباشید، بسته به بودجه‌تان می‌توانید بلیط با قیمت‌های مختلفی پیدا کنید.

اما برای خرید بلیط هواپیما در پروازهای خارجی نکته‌ی دیگری که باید در نظر بگیرید توقف پروازهای ترانزیت است. بعضی پروازها از مبداء به مقصد در یک یا دو فرودگاه توقف می‌کنند. هنگام خرید بلیط هواپیما در پروازهای خارجی باید این نکته را در نظر بگیرید که خواهان پرواز بدون توقف هستید یا با توقف. به‌طور معمول بلیط هواپیما با یک یا دو توقف از بلیط‌های بدون توقف و یک‎سره ارزان‌ترند. اگر قصد سفر به اروپا دارید بهتر است هنگام خرید بلیط هواپیما پرواز بدون توقف بگیرید، اما در همین مسیر تهران به پایتخت‌های اروپایی پروازهایی با یک یا دو توقف وجود دارند که قیمت بسیار مناسبی دارند.

اگر عجله ندارید و محدودیت زمانی برایتان مهم نیست پرواز ترانزیت برای شما مناسب است. اما هنگام خرید بلیط هواپیما در مسیرهای دورتر مثلا پروازهای به مقصد استرالیا یا آمریکا شاید بد نباشد پرواز با توقف بگیرید. مدت زمان این مسیرهای پروازی بسیار طولانی است و در فاصله‌ی توقف در فرودگاه ترانزیت می‌توانید هم کمی خستگی در کنید و هم حال‌وهوایتان عوض شود. به‌طور کلی خرید بلیط هواپیما در پروازهای به مقصدهای بسیار دور مثلا به نیمکره‌ی جنوبی (مثل استرالیا، نیوزلند، آمریکای جنوبی و…) بهتر است پرواز ترانزیت با توقف بگیرید. این‌طوری فرصت استراحت پیدا می‌کنید.

* نکته: هنگام انتخاب پرواز ترانزیت (دارای یک یا دو توقف) به مقصد اروپا یا آمریکا توجه کنید که پروازتان فقط یک توقف داشته باشد. مسافران ایرانی برای بسیاری از کشورها محدودیت ویزا دارند و بیشتر از یک توقف در اروپا برای مسافران ایرانی بدون ویزای شنگن مقدور نیست.

راهنمای خرید بلیط هواپیما به صورت آنلاین از علی‌‌‌‌‌‌‌بابا

بهتر است قبل از جستجو و خرید بلیط عضو سایت شوید. گوشه‌ی سمت چپ صفحه‌ی اول سایت روی گزینه‌ی ثبت‌نام/ ورود کلیک کنید. پس از کامل کردن مراحل ثبت‌نام که چند دقیقه بیشتر از وقت‌تان را نمی‌گیرد شما یکی از کاربران علی‌بابا می‌شوید. از این‌جا به بعد مراحل کار بسیار ساده است، تنها باید چند گزینه را کلیک کنید.

ابتدا باید در جستجوی بلیط تعیین کنید که مسافر کدام پرواز هستید: پروازهای داخلی، پروازهای خارجی یا عتبات عالیات. سپس یک‌طرفه یا رفت‌وبرگشت بودن پروازتان را معلوم می‌کنید و بعد با وارد کردن مبداء و مقصد سفر و تاریخ پروازتان مشخصات اصلی موردنظرتان را وارد سامانه می‌کنید. از این‌جا به بعد باقی مراحل کاملا اختیاری است و به انتظارات شما بستگی دارد. مثلا می‌توانید در سامانه‌ی آنلاین، چارتر یا سیستمی بودن پرواز، ساعت و شب یا روز بودن زمان پرواز، ایرلاین مورد نظر و… را تیک بزنید. وقتی از بین گزینه‌های فهرست‌شده بلیط مورد نظرتان را انتخاب کردید،

نوبت وارد کردن اطلاعات شما در سامانه است. در این مرحله نام و نام خانوادگی و جنسیت و کد ملی خود و همراهان سفرتان را وارد کنید و حالا نوبت اتمام خرید بلیط هواپیما به‌صورت آنلاین است. با اتمام فرآیند خرید و کلیک روی «ادامه‌ی فرایند خرید»، مشخصات خود و همراهان‌تان و بلیط‌تان در یک صفحه نمایش داده می‌شود. بعد از کنترل و تایید این مشخصات وارد آخرین مرحله‌ می‌شوید: درگاه پرداخت الکترونیکی. در این مرحله با وارد کردن رمز دوم کارت عابربانک‌تان مرحله‌ی آخر هم تمام می‌شود و بلیط شما بنابر خواسته‌ی خودتان به شما پیامک شده و یا به آدرس ایمیل‌تان فرستاده می‌شود. همچنین می‌توانید از بلیط‌تان پرینت بگیرید و با همان برگه‌ی پرینت راهی فرودگاه بشوید. یک‌جورهایی کم‌دردسرترین کاری که می‌شد انجام داد همین چند کلیک بود و بس!

از طرف دیگر، ممکن است در پایانی‌ترین مرحله‌ی خرید بلیط هواپیما، یعنی در فرودگاه هم مشکلات غیرمنتظره‌ای پیش بیاید که مسئولش هیچ‌کسی نیست و شاید همه‌اش زیر سر آب و هوا باشد! این‌جور وقت‌ها اگر هیچ‌جوره نمی‌شود سفر را کنسل کرد و یا معطل شد بهتر است از گزینه‌ی پشتیبانی استفاده کنید. پشتیبانی از خرید شما، یکی از مهم‌ترین فرآیندهای خرید بلیط هواپیما است. این مساله، خصوصا برای پروازهای خارجی، حساسیت زیادی دارد و تیم پشتیبانی علی‌بابا، آموزش‌دیده و حرفه‌ای، پشتیبان شما و سفرشما خواهند بود و در این مورد خاص، بهتر است نگران هیچ پیش‌آمدی نباشید، چراکه پشت‌تان به پشتیبانی پی‌گیر و مسئولیت‌پذیر علی‌بابا گرم است.

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت