جاهای دیدنی ماسوله؛ 5 کاری که باید در ماسوله انجام بدهید! + راهنمای کامل

ماسوله کجاست؟

جدا از اسم گیلان که با شنیدنش بوی جنگل و چوب خیس خورده از بارون در مغز می پیچد، شهر به شهر آن هرکدام داستانی خاص برای خود دارند. داستان این نوشته از جنوب غربی گیلان در 60 کیلومتری رشت، شهر کلوچه های خوشمزه فومنی آغاز می شود. البته که نوشتن از جاهای دیدنی ماسوله آسان نیست، مگه چنین نقاشی هنرمندانه ای را می توان در کلمات گنجاند؟! نه… ماسوله را باید با چشم جان دید، ماسوله را باید تا عمق ریه بویید، آن را باید با سفر به ماسوله در تک تک سلول های مغز حک کرد.

داستان ماسوله چیست؟

در سفر به ماسوله پای صحبت قدیمی های روستا نشستیم و از نحوه ساخت این روستای رویایی پرسیدیم. روایت ها زیاد بود، ولی دو روایت از همه بیشتر نقل قول شد. عده ای گفتند: در قرن سوم هجری و زمان گریختن فرزند امام موسی کاظم (ع) از طارم یکی از یاران مجروح او به نام عون بن محمد بن علی به منطقه ماسوله پناه می آورد و از چوپانی که مراقب او بوده است، میخواهد پس از مرگ همان جا به خاک سپرده شود. بعدها چوپانان دیگری در کنار بقعه او ساکن شدند و کم کم روستای ماسوله شکل گرفت.

روایت دیگر ساخته شدن روستای ماسوله از زیارتگاه عینعلی و زینعلی روستا می آید. مسلمانانی که با تبلیغ “عین علی” و “زین علی” به اسلام روی آوردند پس از مرگ این دو نفر در همان محل ماندند و روستای ماسوله را ساختند. این که کدام روایت دقیق تر از را نمی دانیم اما کاوش باستان شناسان در اطراف روستا و سفالین هایی که از قعر زمین بیرون کشیده شده اند قدمت این روستای کهنسال را به 1500 تا 2500 سال پیش نسبت می دهند.

اما اگر زیاد اهل داستان و قصه نیستید، به سراغ جاهای دیدنی ماسوله برویم!

روستای روایت ها!

ماسوله

میخواهیم داستانی کمتر شنیده شده از سفر به ماسوله را تعریف کنیم. روستای پلکانی که امروزه همه به آن سفر می کنند در واقع ماسوله جدید است که در زمان فتحعلی شاه قاجار وظیفه ساخت گلوله برای توپخانه ایران را برعهده داشته و در اختیار ارتش بوده است و روستای قدیمی که سکونتگاه اولیه روستاییان بوده، با نام “کهنه ماسوله” چند کیلومتر بالاتر از روستای امروزی شناخته می شود. علت مهاجرت اهالی به مکان جدید نیز دو روایت دارد، یکی زلزله بزرگ سال 890 هجری قمری و تخریب کامل روستا و ترک آن با امید ساختن زندگی دوباره برای اهالی و دیگری شیوع طاعون در سال 930 هجری قمری و ترک روستا از ترس جان و برای زنده ماندن است.

کدام مسیر به روستای پلکانی و جاهای دیدنی ماسوله می رسد؟

این روستا مابین جنگل های انبوه هیرکانی خود را پنهان کرده تا برای پیدا کردنش رشت را پشت سر بگذارید، به فومن بروید، 30 کیلومتر بعد در پیچ و خم جاده سراوان وقتی دارید بوی نم بارون و سبزه را عمیقا با وجودتون حس میکنید، بر بلندای کوهستان خیره شوید به روستای پلکانی روبرویتان. برای سفر به ماسوله اگر ماشین شخصی ندارید، خودتان را با مینی بوس های محلی از رشت یا فومن به ماسوله برسانید. یادتان نرود رمز خوش گذشتن در سفر با مینی بوس، همراهی با محلی ها در آواز خوانی است، پس با هم بخوانید : “امشو بوشوم کونوس کله”…

صبر داشته باشید تا جاهای دیدنی ماسوله !

جاهای دیدنی ماسوله یا ماسال؟

دو روستا با اسامی شبیه به هم و در فاصله 45 کیلومتری از یکدیگر. ماسال برگرفته از مازال به معنای کوه است و همجواری با تالش این نام را بر آن نهاده است و ماسوله از ترکیب دو واژه “ماس” به معنای کوه و “اوله” به معنای بلند که می توان آن را کوه بلند نامید، تشکیل شده است. . یکی شهر تاریخی زنده دنیا (ماسوله) در دل جنگل و دیگری بام سبز گیلان (ماسال) محاصره شده در میان مه است. شوق سفر آن هم به خطه گیلان، معمولا هوش و حواس برای آدم نمیذاره، از آنجایی هم که این دو روستا در فاصله نزدیک بهم قرار دارند، دقت کنید که اگر قصد سفر به ماسوله دارید، مسیر را به اشتباه نروید.

اگرچه ماسال هم نگین دیگری از تاج سبز شمال کشور است ، سفر به هر دو روستا شبیه به ماجراجویی در بازی های معمایی است. لذت قدم زدن در دشت بین مه در ماسال و گذراندن شب کنار آتیش و شمردن ستاره ها در آسمان صافش یک طرف، پرسه زدن بین خانه های زرد و قدیمی ماسوله و گم شدن توی تاریخ و قصه ها سمت دیگر. بهتره چند روزی بیشتر مرخصی بگیرید و حالا که مسافر گیلان هستید هم ماسوله را ببینید و هم ماسال.

حالا که بلیط هواپیما رشت را در دست دارید؛ تعلل چرا؟

خواهرخوانده های ماسوله

جاهای دیدنی ماسوله

ماسوله در فامیل خودشان تنها نیست و سه خواهر خوانده ایرانی و خارجی دارد. یکی از خواهر خوانده های وطنی، روستای مورد علاقه پادشاهان صفوی معروف به روستای سرخ، ابیانه است. دو روستا شبیه به هم اما در دو آب و هوای متفاوت که اگر عکستان در کنار خانه های زرد در سفر به ماسوله را کنار عکس خانه های سرخ ابیانه بگذارید مو نمی زنند.

خواهر خوانده دیگر از دیار رنگ و موسیقی کردی، روستای پالنگان در کردستان است. و اما فامیل فرنگی ماسوله، روستای روکامادادور در جنوب غربی کشور فرانسه. روستایی به جای مانده از قرون وسطی با معماری عمودی درست شبیه به ماسوله. اگر روزی هوس رزرو بلیط هواپیما پاریس به سرتان زد، سری هم به این فامیل مهاجرت کرده و در غربت ماسوله بزنید.

 معماری پلکانی، نبوغ در دل تاریخ

مگر می شود سال ها قبل با کمترین امکانات این چنین طراحی زیبایی را انجام داد؟! از پایین دست روستا تا آخرین خانه در ارتفاع شبیه به تابلوی نقاشی همه اش هنر است و نبوغ. در این روستا خانه من و تو بی معناست. سقف خانه من، حیاط خانه همسایه بالا دستی است بدون هیچ حصار و قفلی. معماری پلکانی روستای ماسوله شبیه به این است که گروهی از معماران بزرگ جمع شدند و نقشه ساخت روستا طبق آب و هوا و شرایط زمین را کشیده اند. اما نکته جالب این است که طراحی روستا به دست روستاییان در زمان زندیه و برای دفاع راحت تر برابر غارتگران و جهت شیب زمین با همان مصالح طبیعی موجود، چوب و سنگ و خشت گلی بر روی یک تکه سنگ یکپارچه ساخته شد و معماران برای آسیب نزدن به این سنگ آن را نشکستند و برای عایق گرمایی و جلوگیری از ورود رطوبت به خانه ها از خاک خاکستری موجود در منطقه به نام “فوش” استفاده کردند که هرچه بیشتر پا بخورد استحکام بیشتری پیدا می کند.

در سفر و دیدن جاهای ماسوله؛ اگر به خانه ها دقت کنید متوجه می شوید اکثر خانه ها دو طبقه هستند و خانه های تک طبقه و یا از دو طبقه بیشتر کمتر دیده می شود.  این نبوغ ایرانی در ساخت خانه و روستا در نقاط دیگری از ایران همچون اورامانات، کنگ در خراسان و کزج در اردبیل نیز دیده می شود.

کی بریم ماسوله؟

سفر و بادید از جاهای دیدنی ماسوله در هر چهار فصل سال را تجربه کنید تا شگفت زده شوید. بهارهای پر از مه با عطر گلپر و بابونه در میان باران های بهاری. یا ییلاق های خنک تابستانی روستا برای فرار از گرما و آفتاب سوزان. وای از پاییز نارنجی و زرد ماسوله با آن باران های پودری و سوز ریز سرمای توی راه زمستانش. یا کز کردن زیر کرسی و با بوی آش مست شدن توی سکوت و خلوتی روستا وقتی برف همه روستا را سفیدپوش کرده است. واقعا نمی شود انتخاب کرد کدام فصل برای سفر به ماسوله بهتر است؟! در حقیقت هر روز، وقت سفر به این روستای چهار فصل است.

اگر سرمای زمستان یا شلوغی تعطیلات بهار برای سفر را نم یپسندید، به هیچ وجه هوای معتدل تابستان ماسوله را از دست ندهید. ییلاق های کوربار، اندیز و آندره بهترین انتخاب برای پیاده روی در بکرترین جنگل های گیلان هستند.

مقاله پیشنهادی: راهنمای سفر به رشت

ییلاق کوربار

ییلاق کوربار؛ از جاهای دیدنی ماسوله

این ییلاق تماشایی، بهشت عکاسان و طبیعت گردان در میان کوه های سرسبز و بکر گیلان است. مسیر دسترسی به این ییلاق نسبتا سخت و گاهی با شیب تند همراه است. علی رغم پیچ و خم و شیب مسیر، مقصد به قدری مدهوشتان خواهد کرد، که ارزش کمی سختی را خواهد داشت تا میان انبوه درختان غرق در مه هنرمندانه ترین عکس ها را برای یادگاری ثبت کنید.

ییلاق لندیز

معنای واقعی بکر بودن در این ییلاق نهفته است. لندیز راه ماشین رو ندارد و برای رسیدن به آن می بایست مسیری دو ساعته را پیاده در میان جنگل و صدای طبیعت طی کنید تا نهایت به تنها چشمه جوشان ییلاق لندیز در میان سکون و آرامش منطقه برسید. کوله ها را بر زمین بگذارید و خستگی راه را با گذاشتن پا در آب چشمه و گوش دادن به موسیقی طبیعت از تن به در کنید.

ییلاق آندره

ییلاق کوربار از جاهای دیدنی ماسوله

این ییلاق کمی دورتر از ماسوله و در فاصله 5 کیلومتری از روستا، در مسیر جاده رویایی ماسوله به خلخال قرار دارد. سرسبزی و طبیعت دست نخورده آندره عاشقان طبیعت گردی را بارها و بارها به این ییلاق می کشاند.  

روستای پلکانی به چی معروفه؟

 روستای ماسوله در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت و پس از آن سازمان میراث فرهنگی و محیط زیست اجازه ساخت و ساز جدید و توسعه شهر را نداند. این کار زیبا سبب شد تا بافت قدیمی و سنتی روستا حفظ شود و نام اولین روستای تاریخی زنده دنیا بر قلب ماسوله حک شود. این روستای پلکانی امروز در معرض خطراتی همچون سیل، ریزش سنگ، زلزله و رانش زمین و در صف انتظار ثبت در میراث جهانی یونسکو برای حفاظت بیشتر است. در سفر به ماسوله این روستای پلکانی جاذبه های طبیعی و تاریخی زیادی چشم شما را خیر خواهد کرد. روستا را پله به پله با چشم جان ببینید و از بازدید جاهای دیدنی ماسوله نگذرید؛

آبشار کوشم

آبشار کوشم از جاهای دیدنی ماسوله

یکی از 3 آبشار دیدنی روستا در انتهای دره جنگلی ماسوله، آبشار 30 متری کوشم است. برای رسیدن به این آبشار کافیست در مسیر رودخانه و خلاف جریان آب حرکت کنید بعد از حدود 1 ساعت کوهنوردی و گذر از چند آبشار کوچک، انتهای تنگه صدای به کوشم زیبا خواهید رسید. مسیر آبشار شیب ملایمی دارد و نیاز است تا کفش مناسب کوهنوردی همراه داشته باشید.

آبشار رودخان

رودخانه ماسوله رودخان، رودخانه ای پر آب است که در کوهستان، از چشمه های بالادستی و برف های ذوب شده سرچشمه می گیرد و از وسط روستا می گذرد و مسیرش را در کنار جاده ادامه می دهد تا در انتها شالیزارهای برنج را آبیاری کند. آبشار 20 متری رودخان در غرب روستای ماسوله و بر روی این رودخانه قرار دارد. در سفر به ماسوله برای رسیدن به این آبشار زیبا کافیست در ابتدای جاده ماجلان بر خلاف جهت مسیر رودخانه کمی پیاده روی کنید تا در نزدیکی پارکینگ ماسوله به آبشار برسید.

آبشار خرم بو

خرم بو که در زبان تالشی آن را “خر بو” می گویند، یکی از بکرترین جاذبه های طبیعی روستای ماسوله است که کمتر کسی آن را دیده. ویژگی بکر بودن این آبشار سبب می شود تا برای رسیدن به آبشار نیاز به راهنمای محلی داشته باشید. همراه با راهنما از بازار ماسوله دو کیلومتر پیاده روی راه است تا صدای آب های خروشان این آبشار 20 متری که درحوضچه پایین دستش می رسد شما را متحیر کند. در راه رسیدن به خرم بو می توانید از بقعه امام زاده هاشم و آبشار کوچک خرم بو بازدید کنید.

آبشار تریشوم

این آبشار که در دامنه قله تریشوم قرار گرفته است یکی از پرآب ترین آبشارهای استان گیلان است. مسیر دسترسی به تریشوم از جاده فومن_ ماسوله است و تا شهر 1 ساعت و 30 دقیقه فاصله دارد. در یک کیلومتری ماسوله، آخرین دو راهی به نام “اشکلت” به آبشار می رسد. شدت ریزش آب خروشان از آبشار و سرد بودن آب در اکثر فصول سبب شده است تا برای دسترسی به بالای آبشار نیاز به وسایل فنی داشته باشید. البته این آبشار زیبا دو حوضچه عمیق دارد که برای آب تنی مناسب هستند. اگر در سفر به ماسوله به سمت این آبشار راهی شدید حتما تنی به آب بزنید و خستگی راه را به در کنید.

آبشار لار چشمه

 آبشار تریشوم از جاهای دیدنی ماسوله

آبشار طبیعی لار چشمه با ارتفاع 6 متری در لابلای درختان جنگل های هیرکانی با حوضچه های طبیعی کوچک، قبل از ماسوله در جاده فومن است و وجود رستوران، قهوه خانه و تفرجگاه در نزدیکی آبشار آن را به یک جاذبه طبیعی پر بازدید و محل مورد علاقه طبیعت گردان برای استراحت تبدیل نموده است.

حالا به این نتیجه رسیدید که جاهای دیدنی ماسوله چقدر زیاد است؟

قله شاه معلم

زیبایی ایران و جاذبه های آن داستان ها و روایت های آن ها است. قله شاه معلم در ماسوله نیز از این روایت ها مستثنی نیست. داستان این قله 3020 متری صعود به آن برای کوهنوردان به دلیل سختی راه، دشوار است، به سال های دور بر میگردد. زمانی که عابدی پرهیزکار به نام “شاه معلم” برای انجام امور عبادی و سیر و سلوک معنوی خود به این کوه پناه می آورده و مشغول عبادت می شده است. در نهایت نیز طبق وصیتش قله محل دفن و آرامگاه ابدیش می شود و نام شاه معلم به احترام این عابد بر روی کوه گذاشته می شود. به این قله ماسوله داغی نیز می گویند که برگرفته از گویش ترکی بوده، در لهجه ترکی داغی به معنای “کوه” است و ماسوله داغی یعنی کوه ماسوله.

پارک جنگلی ماسوله

در سفر به ماسوله اگر قصد پیک نیک و استراحت بین راه داشتید، حتما سری به پارک جنگلی ماسوله بزنید. این پارک سرسبز با درختان کهنسال و آب و هوای پاکیزه محل مناسبی برای لذت بردن از آرامش و زیبایی های چشم نواز گیلان در 35 کیلومتر غرب شهرستان فومن است. پارک جنگلی فومن با مساحت 2400 هکتار و  غنی از انواع درختان توسکا، فندق، ممرز، راش و درختان گیاهی یکی از بزرگ ترین پارک های جنگلی منطقه گیلان محسوب می گردد.

بقعه عون بن علی

بقعه عون بن علی از جاهای دیدنی ماسوله

مهمترین امام زاده در میان 5 امامزاده روستای ماسوله، بقعه عون بن علی فرزند محمد حنیفه از نوادگان امام علی (ع) است. بر دیوار غربی امام زاده دری قدیمی از چوب آبنوس به نام “در چله خانه” وجود دارد که به نقل از قدیمی های روستا، این در با 20 پله به سردابی راه پیدا میکند که زیر کوه کشیده شده است. گرچه کسی از صحت و صغم راز پشت این در خبر ندارد. اما تصور وجود پله های سنگی و سردابی زیر کوه در سفر به ماسوله هیجان آور است. کتیبه ای سنگی نیز بر روی ستون قطوری در ورودی امام زاده وجود دارد که از زمان فتحعلی شاه قاجار به جای مانده است.

بازار 4 طبقه

از یک شهر پلکانی با معماری هوشمندانه، دیدن چنین بازاری که از هر 4 محله اصلی روستا مسیر ورودی دارد در سفر به ماسوله، چندان عجیب نیست. وارد بازار که می شوید جریان زندگی سنتی را حس میکنید. قهوه خانه های کوچک تزئین شده با گلدان های شمعدانی، که بوی آش رشته و کبابشان هرکسی را مجبور به توقف در آنجا می کند. مغازه های ترشی فروشی و  زنانی که عروسک های کاموایی و کیف های گلیمی دست دوزشان را برای فروش گذاشته اند، اینها قلب تپنده بازار و روح زنده روستا هستند.

چشمه علی زاخونی

یکی از مهمترین چشمه های آب معدنی کشور در روستای ماسوله، کمی بالاتر از بازار روستا قرار دارد. چشمه معدنی علی زاخونی داخل روستای ماسوله و سرشار از بیکربنات است که برای درمان بیماری ها مفید است. به قول مادر بزرگ ها برای اینکه استخوانی نرم کنید در سفر به ماسوله حتما به این چشمه معدنی بروید.

5 کاری که باید در ماسوله انجام بدهید!

پیک نیک و آش دوغ در ماسوله

آب و هوای گیلان طوری است که مسافران علاقه ای به ماندن در خانه ندارند و سعی می کنند از ثانیه به ثانیه سفر استفاده کنند. بنابراین در سفر به ماسوله پیک نیک دسته جمعی همراه با آش دوغ را فراموش نکنید. اگر دستی بر پخت آش دارید که راهی پارک جنگلی ماسوله بشوید و آش دوغ را بار بذارید. اگر هم زمان نداشتید، در مسیر آبشار لار چشمه و پارک جنگلی ماسوله می توانید طعم خوشمزه ترین آش دوغ های گیلان را مزه کنید.

عکاسی در کنار خانه های زرد

این روستای پلکانی با رنگ زرد خانه ها دیدنی تر می شود. شاید فکر کنید زردی خانه ها مانند ابیانه به علت خاک به کار رفته در مصالح باشد. داستان رنگ زرد خانه ها در این روستا همان مه سنگین و سفیدی است که اکثر سال روستا را می پوشاند و برای دیده شدن خانه ها و روستا از دور رنگ خانه ها زرد است. در سفر به ماسوله عکاسی کنار این زیبایی فریبنده خانه ها را از دست ندهید. با یاد داشته باشید که آنچه از سفر باقی می ماند همان تصاویر ثبت شده است.

 خرید در بازار ماسوله و خرید سوغاتی

بازار ماسوله از جاهای دیدنی ماسوله

برای خرید سوغاتی از سفر به ماسوله برای دوستان و خانواده به بازار 4 طبقه بروید، گفتیم که از هر 4 محله روستا به این بازار راه ورودی وجود دارد پس هر کجای روستا که باشید فاصله زیادی با روستا نخواهید داشت. سوغات ماسوله عروسک های بافتنی، گلیم های دست دوز، پاپوش های بافتنی برای شب های سرد زمستان، چاقوهای دست ساز و سبزی های محلی است. اگر قصد خرید سوغاتی نداشتید، در یکی از کافه های بازار بنشینید و خودتان را یک فنجان چای به طعم همنشینی با محلی ها دعوت کنید.

اصلا این بازار به خودی خود، یکی از جاهای دیدنی ماسوله است!

یک شام خوشمزه در رستوران برادران روحی ماسوله

بعد از قدم زدن توی کوچه پس کوچه های روستا و غرق در تاریخ شدن و بازارگردی بین عطر سبزی و آش دوغ، نوبت می رسد به یک غذای محلی گیلانی که برنامه سفر به ماسوله کم کم تکمیل شود. کنار مسجد ماسوله رستوران برادران روحی با چیدمان سنتی، طاق و نیمکت های چوبی، منوی کاملی از انواع ماهی، کباب، میرزاقاسمی، باقلاقاتق و شامی کباب گیلانی را دارد. از زمان ثبت سفارش تا آماده شدن غذا نیز، سرو گردو و زیتون و باقالی تازه به همراه نان داغ خوش عطر کمی حواس را از گرسنگی پرت می کند. رستوران برادران روحی یکی از رستوران های سنتی مورد علاقه گردشگران خارجی در سفر به ماسوله است.

سر زدن به روستاهای اطراف ماسوله

اگر برنامه سفر و دیدن جاهای ماسوله را بیش از یک روز انتخاب کردید. پس از گشت و گذار، بازدید از روستاهای اطراف ماسوله را نیز از دست ندهید. یک یاز این روستاهای زیبا و دیدنی، ماکلوان در فاصله 10 کیلومتری از روستای پلکانی است. این روستا که در زبان تالشی “ماکلان” تلفظ می شود، یکی از روستاهای قدیمی و از پایگاه های اصلی مبارزات میرزا کوچک خان جنگلی بوده است. این روستا در دامنه کوه و میان باغ های چایی قرار دارد.

روستای دیگر، روستای دله خانی از توابع سردار جنگل شهرستان فومن است. این روستای سرسبز در نزدیکی ماسوله قرار دارد.

روستای اشکلیت نیز از توابع سردار جنگل و تقریبا کنار روستای ماسوله است. آب و هوای این روستا معتدل و خنک است و می توانید در برنامه سفر به ماسوله یک روز را برای قدم زدن در روستا و پیاده روی تا آبشار اشکلیت اختصاص دهید. دقت کنید سنگ های پای آبشار در فصول پاییز و زمستان لغزنده و خطرناک هستند.

سوالات متداول

بهترین رستوران های ماسوله کجاست؟

رستوران شب های ماسوله در جاده فومن_ ماسوله و نزدیک به بازار سنتی شهر

رستوران ماه سالار کوه از جاده ماسوله _ ماجلان به طرف خولار (مسیری 2 کیلومتر)

رستوران بامداد جنوب جاده ماسوله _ ماجلان، 100 متر بالاتر از اقامتگاه توریستی خانه ماسوله

رستوران تکایا 2 کیلومتر بعد از جاده ماسوله _ ماجلان

رستوران بام ماسوله ابتدای شهر در جاده ماسوله _ ماجلان بعد از بهلولی

بهترین هتل های ماسوله کدام اند؟

هتل آپارتمان نوید

اگر در سفر به ماسوله قصد دارید در مرکز روستا اقامت کنید و از بالاترین ارتفاع منظره شگفت انگیز روستا را ببینید، این هتل بهترین انتخاب خواهد بود. این هتل در طبقه دوم بازار چهار طبقه با همان شکل معماری سنتی خانه های روستا ساخته شده است.

هتل آرام

هتلی 3 ستاره در جوار جنگل سردار و شالیزارهای برنج که حس واقعی از بافت تاریخی و سنتی زندگی را روستایی را به شما نشان خواهد داد. این هتل 4 طبقه با 20 اتاق خارج از شهر بوده برای اقامتی در آرامش در سفر به ماسوله کاملا مناسب است.

هتل سنتی نمازی (فریدون)

این هتل در ماسوله به صورت سوئیت های یک و دو خوابه همراه با امکانات کامل آشپزخانه و شستشوی لباس طراحی شده است و اقامت در طبقات بالا با داشتن منظره زیبای روستا و طبیعت قیمت بالاتری دارند.

کلام آخر از زبان سه کلیلک در مورد جاهای دیدنی ماسوله

یکی از بهترین لحظات زندگی قطعا سفر کردن و گذراندن زمان خارج از محیط روزمره زندگی است. سفر و تماشای جاهای دیدنی ماسوله با توجه به موقعیت مکانی روستا در خطه سرسبز گیلان، بی شک حسی شبیه به جان دوباره گرفتن است. طبیعت بکر، سفر به دل یک روستای قدیمی، آب و هوای پاک، دوری از ازدحام زندگی شهری همه و همه انرژی مثبتی است که از این سفر به شما خواهد رسید. این نقاشی زیبای خداوند را ببینید با مردمانش هم صحبت شوید تا داستان های روستا را از زبان شیرین آنان دوباره بشنوید.

راهنمای ماسوله گردی برای حرفه‌ای‌ها

اکثر گردشگران خارجی که به گیلان سفر می‌کنند حتما سری هم به ماسوله می‌زنند؛ این علاقه گردشگران خارجی به ماسوله نشان می‌دهد شهرت ماسوله جهانی و زیبایی آن کم‌نظیر است. شاید قبل از این فکر می‌کردید ماسوله فقط یک روستا با خانه‌های قدیمی در میان جنگل مه‌آلود است اما مطمئن باشید با خواندن این راهنما متوجه خواهید شد خیلی از جاهای دیدنی ماسوله بیرون از شهر هستند و کمتر کسی از آنها خبر دارد.

فرقی نمی‌کند یک سفر خانوادگی به ماسوله را برنامه‌ریزی کرده‌اید یا می‌خواهید در اطراف ماسوله کوه‌نوردی، جنگل‌نوردی یا عکاسی کنید، این یک راهنما برای برنامه‌ریزی سفر به ماسوله است.

در ادامه به صورت مختصر با همه جاهای دیدنی ماسوله، اطراف ماسوله و تاریخ آن آشنا خواهید شد.

اول کمی از موقعیت و مشخصات ماسوله بدانیم بعد به سراغ جاذبه‌های گردشگری برویم.

ماسوله کجاست؟

ماسوله در منطقه‌ای کوهستانی در جنوب استان گیلان و میان جنگل‌های انبوه قرار گرفته است. فاصله مرکز ماسوله تا مرز استان زنجان حدود ۲ کیلومتر و تا محدوده استان اردبیل یعنی منطقه گیلوان حدود ۱۰ کیلومتر است.

در کل برای سفر به ماسوله ۲ مسیر وجود دارد. جاده فومن به ماسوله از سمت گیلان و جاده ماجلان به ماسوله از طرف استان اردبیل. ماجلان آخرین روستای استان اردبیل در مسیر جاده خلخال به ماسوله است.

جاده ماسوله از جاهای دیدنی ماسوله

جاده‌ای که از سمت روستای ماجلان به ماسوله می‌رسد یک مسیر قدیمی برای عبور کاروان‌های پیاده یا چهارپایان بود که بعدها با بزرگتر شدن روستا‌های واقع در مسیر و راه‌سازی امکان عبور خودرو هم فراهم شد.

در سال‌های اخیر این جاده مورد توجه قرار گرفت. در زمان نوشتن این مقاله پروژه آسفالت و ایمن‌سازی جاده ماجلان به ماسوله در حال تکمیل شدن است. هنوز بخش‌هایی از جاده خاکی است.

جاده قدیمی دسترسی به ماسوله همان جاده فومن به طرف ماسوله است که در تمام سال باز است.

نزدیک‌ترین مسیر برای رسیدن به ماسوله از تهران، همان جاده قزوین رشت تا منطقه سراوان و بعد ادامه مسیر در جاده سراوان به فومن است.

فواصل جاده‌ای ماسوله تا شهرهای اطراف:

 • رشت: ۵۵ کیلومتر
 • فومن: ۳۲ کیلومتر
 • ماکلوان: ۲۰ کیلومتر
 • طارم: ۱۰۰ کیلومتر
 • زنجان: ۱۷۰ کیلومتر
 • تهران: ۳۸۰ کیلومتر

ماسوله برای چه نوع سفرهایی مناسب است؟

اکثر ما ایرانی‌ها به یک نوع سفر علاقه داریم؛ سفر گروهی یا خانوادگی با خودرو شخصی، خوردن ناهار در مقصد و بعد برگشت به محل اقامت؛ اما همه به این نوع سفر علاقه ندارند و خیلی وقت‌ها سفر یک روزه برای مقصدهای جذاب کافی نیست.

ما پیشنهاد می‌کنیم برای برنامه‌ریزی دیدن جاهای دیدنی ماسوله انواع دیگر سفر مثل موارد زیر را در نظر بگیرد:

 • اقامت چند روزه و گردش در تمام جاهای دیدنی ماسوله
 • کوه‌نوردی و صعود به قله‌ها
 • بازدید از ماسوله و بعد از آن سفر به زنجان یا اردبیل
 • شرکت در جشن‌ها یا مراسم‌های مذهبی

درباره جشن‌‌ها تقویم مشخصی وجود ندارد و به طور معمول برگزار کننده‌های تور ماسوله از قبل اطلاع‌رسانی می‌کنند.

مراسم‌ علم‌بندان ماسوله که در ایام محرم برگزار می‌شود مشهور است و عکاسان زیادی برای ثبت تصاویر این مراسم با شکوه به ماسوله سفر می‌کنند.

علم بندان از مراسم های ماسوله

درباره انواع دیگر سفر ادامه راهنما به شما کمک می‌کند راحت‌تر تصمیم بگیرید.

آب و هوای ماسوله

آب‌ و هوای ماسوله مثل اکثر مناطق گیلان معتدل، دارای تابستان‌های گرم و زمستان‌های سرد است. دمای هوا در تابستان حداکثر به حدود ۳۰ درجه سانتی‌گراد و در زمستان‌ها به حدود دمای صفر می‌رسد.

هوای مه‌آلود در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان در ماسوله دیده می‌شود و زمستان‌های آن برفی و یخبندان است.

ماسوله در زمستان

اگر گردشی ماجراجویانه برنامه‌ریزی می‌کنید حواستان باشد که آب‌و‌هوای ماسوله همیشه مساعد نیست. اگر در زمستان و پاییز به ماسوله سفر می‌کنید برای راه‌های لغزنده زنجیرچرخ داشته باشید و کفش مناسب بپوشید.

روزهای میانی تابستان‌ هوا شرجی و آسمانِ بدون ابر آبی‌رنگ خودنمایی می‌کند.

آب و هوای ماسوله

ماسوله چطور ساخته شد و چرا مهم است؟

در بسیاری از مناطق کوهستانی ایران روستاهایی به سبک پلکانی وجود دارد اما در میان آنها فقط چند مورد مثل ماسوله شهرت پیدا کردند. این شهرت باعث شد تا درآمد مردم وابسته به گردشگری شود.

اینطور که در تاریخ روایت شده حدود هزار سال قبل در منطقه‌ای که الان به آن ماسوله قدیم می‌گویند محلی بوده برای خرید و فروش محصولات کشاورزی، لوازم فلزی، چرم، آذوقه زمستان و هر چیز دیگری که اهالی شمالی و جنوبی کوهستان تولید می‌کردند.

تاریخ ماسوله

در آن دوره مسیر فومن به زنجان یک مسیر مهم و حیاتی بوده است. گویا در زمستان‌های آن دوره این مسیر نسبت به بقیه راه‌ها بهتر بود. در نظر داشته باشید جاده‌هایی مثل اسالم به خلخال وجود نداشت و همین حالا هم اگر برف‌روبی مداوم انجام نشود طی چند ساعت بارش به راحتی بسته می‌شود.

نزدیکی قلعه رودخان به این منطقه هم نشان دهنده اهمیت استراتژیک مسیرهای این منطقه است.

همین تجارت و عبور کاروان‌ها باعث شد به مرور زمان عده‌ای در محل ماسوله قدیم ساکن شوند و مرکزی برای مبادله کالا شکل بگیرد. این رونق تجاری تا جایی ادامه پیدا کرد که کاروانسراهایی در مسیر ساخته شد.

در حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ سال قبل در اثر اتفاقی که دقیقا معلوم نیست چه بود، ساکنان ماسوله قدیم آنجا را ترک کردند و ماسوله جدید را در فاصله ۱۰ کیلومتری ساختند. برخی می‌گویند شیوع طاعون باعث این مهاجرت شد و برخی می‌گویند زلزله یا جنگ‌های محلی دلیل اصلی بوده است.

در زمین ماسوله قدیم یا کهنه ماسوله اکتشاف‌های زیادی انجام شده که نشان می‌دهد خانه‌هایی در این منطقه وجود داشته، آهنگری می‌کردند و زندگی جریان داشته است. حالا زمین صاف که فقط تکه سنگ‌هایی در آن پراکنده شده باقی مانده است.

در ماسوله جدید هم حضور امام‌زاده عون و وفات وی در همین نقطه آنجا را به یک زیارتگاه مورد توجه سایر روستاهای اطراف تبدیل کرد.

همه این موارد که گفته شد در کنار چشمه‌های آب شرب فراوان و زمین‌های سرسبز مناسب دامداری، باعث اهمیت ماسوله شد.

حالا برویم سراغ جاهای دیدنی ماسوله جدید یا همان بهشت مه‌آلود.

ماسوله شهری در مه

جاهای دیدنی ماسوله

خانه‌های ماسوله و سبک معماری آنها جذاب‌ترین بخش ماسوله است. خانه‌هایی سنتی، پنجره‌های چوبی، گلدان‌هاش شمعدانی چیده شده در ایوان‌ها زیبایی خاص ماسوله است.

برای آشنایی با سایر جاذبه‌های گردشگری از خود ماسوله شروع می‌کنیم و بعد دیدنی‌های اطراف ماسوله را یک به یک معرفی خواهیم کرد.

۱. بازارچه ماسوله

بازار ماسوله از جاهای دیدنی ماسوله

بازارچه ماسوله مثل بازارهای بزرگ و طولانی نیست که ساعت‌ها در بین مغازه‌ها قدم بزنید؛ اینجا چند مغازه، دستفروش، قهوه‌خانه، غذاخوری و کارگاه از دوران طلایی ماسوله به جا مانده است.

اکثر مغازه‌ها فروشنده صنایع دستی، سوغاتی، ظروف مسی و برنجی، ادویه، ترشی و خوراکی هستند.

زمانی اینجا کاروانسرا داشت و بازارش محل مبادله تاجرها بود. کاروان‌هایی از منطقه آذربایجان به گیلان می‌آمدند یا برعکس، از ماسوله رد می‌شدند. به همین دلیل ماسوله تبدیل به یک مرکز تجاری بین دو منطقه شده بود.

از ابتدای ورود به بازار ماسوله تا انتهای آن انواع بوهای خوشمزه مسافران را مجبور می‌کند توقف کنند. بوی کباب، باقالی پخته، آش رشته، آش دوغ و کمی بوی قلیان که البته توصیه نمی‌شود.

زیباترین مغازه‌های بازار ماسوله فروشنده‌های عروسک کاموایی و کیف‌های گلیمی دست‌دوز هستند. خیلی‌ها که قصد خرید هم ندارند فقط برای دیدن این زیبایی در شلوغی بازار قدم می‌زنند.

عروسک های رنگی از دیدنی های ماسوله

اگر می‌خواهید با لباس محلی عکس‌ بگیرید بالای بازار لباس‌های محلی زنانه و مردانه برای اجاره هست.

۲. موزه‌های ماسوله

اگر راهنماهای قدیمی مربوط به جاهای دیدنی ماسوله را خوانده باشید، در آنها موزه مردم‌شناسی ماسوله را معرفی کرده‌اند اما در حال حاضر این موزه خصوصی تعطیل شده است. به جای آن سه موزه کوچک دیگر فعال هستند.

موزه حیات وحش، موزه مجاور بقعه و موزه میراث فرهنگی سه موزه فعال ماسوله هستند.

موزه حیات وحش مجموعه‌ای است از حیوانات تاکسیدرمی شده که محل زندگی آنها مناطق اطراف است. موزه حیات وحش در کنار بازار قرار دارد.

موزه حیات وحش از جاهای دیدنی ماسوله

موزه میراث فرهنگی یک خانه تاریخی است که در آن آثاری از دوران قاجاریه جمع‌آوری کرده‌اند. اگر موزه را پیدا نکردید از اهالی بپرسید محله «کشه سر» کجاست شما را راهنمایی می‌کنند. موزه بزرگی نیست اما نگاهی به آن ضرر هم ندارد.

موزه امام‌زاده مجموعه‌ای است از سنگ مزارهای قدیمی، ضریح قدیمی امام‌زاده، کتاب‌ و آثاری از دوره تیموری و صفوی. همزمان با زیارت امام‌زاده می‌توانید سری هم به موزه بزنید.

موزه امام زاده از جاهای دیدنی ماسوله

بازدید از هر سه موزه وقت زیادی نمی‌گیرد و در نهایت برای آنها یک ساعت وقت در نظر بگیرید.

۳. بقعه امام‌زاده عون بن علی

بقعه عون بن علی از نوادگان امام علی (ع) است و در میان مردم جایگاه مهمی دارد. این بقعه در کنار مسجد جامع ماسوله است. اکثر مراسم‌های مذهبی مثل آئین علم‌بندان در ماه محرم در همین مسجد اجرا می‌شود.

امام زاده عون از جاهای دیدنی ماسوله

این امام‌زاده چندین بار تعمیر شده و حتی تاریخ و توضیحات یک تعمیر اساسی را که در زمان فتحعلی شاه انجام شده روی کتیبه‌ای در داخل امام‌زاده نوشته‌اند. در سال‌های گذشته ضریح فلز‌کاری شده به جای ضریح چوبی قدیمی نصب شد.

۴. رودخانه ماسوله یا ماسوله رودخان

ماسوله رودخان همان رودخانه‌ای است که از بالای کوهستان و از چشمه‌‌‌های بالا دستی و برف‌های در حال آب شدن سرچشمه می‌گیرد. این رود از میان ماسوله می‌گذرد و بعد از ماسوله مسیرش را در کنار جاده ماسوله ادامه می‌دهد و در انتها شالیزارهای برنج را آبیاری می‌کند.

رودخانه ماسوله از جاهای دیدنی ماسوله

در داخل ماسوله دیواره بلندی در کنار رود ساخته‌اند تا جلوی ورود سیلاب‌ها را به داخل شهر بگیرد.

جاهای دیدنی اطراف ماسوله

بعد از گشتی در داخل ماسوله می‌رسیم به جاذبه‌های طبیعی اطراف ماسوله. برای گردش در جاذبه‌های گردشگری اطراف ماسوله باید برای پیاده‌روی در شیب کوهستان و در مواردی کوهنوردی آماده باشید.

پس کفش خوب و لباس مناسب را فراموش نکنید.

۵. آبشارهای ماسوله

آبشار ماسوله از جاهای دیدنی روستای ماسوله

مناطق کوهستانی گیلان پر از چشمه‌، رودخانه و باریکه‌های آب است پس باید آبشارهای کوچک و بزرگی هم پیدا شود.

در نزدیکی ماسوله ۲ آبشار نسبتا کوچک وجود دارد. در ادامه با این آبشارها و موقعیت هرکدام آشنا می‌شوید.

آبشار ماسوله رودخان

از نام آبشار مشخص است روی رودخانه ماسوله که معرفی کردیم قرار دارد. این آبشار در غرب ماسوله و در ابتدای جاده ماجلان قرار دارد. اگر مسیر رودخانه را در جهت مخالف ریزش آب دنبال کنید بعد از پیاده‌روی کوتاهی به آبشار می‌رسید.

اگر با خودرو شخصی سفر کرده‌اید آبشار در نزدیکی پارکینگ ماسوله است.

آبشار تریشوم

آبشار تریشوم در همان مسیری که کوهنوردان برای صعود به قله تریشوم می‌روند قرار دارد.

مسیر دستیابی به آن از طریق جاده فومن به ماسوله نرسیده به شهر ماسوله از یک جاده فرعی به سمت آبشار است. بعد از  دوراهی اشکلت با حدود ۱ ساعت و نیم پیاده‌روی به آبشار می‌رسید. با توجه به این که آبشار روی نقشه‌هایی مثل گوگل‌مپ مشخص نیست بهتر است از راهنماهای محلی کمک بگیرید.

۶. قله شاه معلم یا ماسوله داغی

قله شاه معلم با ارتفاع ۳۰۵۸ متر جزو معدود قله‌های بالای ۳۰۰۰ متر استان گیلان است. کوهنوردان زیادی در طول سال این قله را برای صعود انتخاب می‌کنند چون مسیر و منظره اطراف آن بسیار زیبا و دست‌نخورده است.

شاه معلم از جاهای دیدنی ماسوله

طبق گفته‌های مردم بومی در گذشته‌های دور زاهدی در دامنه این کوه زندگی می‌کرد که لقبش «معلم» بود. او وصیت کرده بود او را در بلندترین نقطه همین کوه دفن کنند و مردم هم بعد از مرگش همین کار را کردند. البته صحت این گفته‌ها مشخص نیست.

ماسوله داغی هم از کلمه داغ به معنی کوه در زبان آذری گرفته شده و به معنی کوه ماسوله است.

فاصله مستقیم قله شاه معلم تا ماسوله حدود ۱۰ کیلومتر است. اکثر کوهنوردانی که می‌خواهند از زیبایی مسیر لذت ببرند و به دنبال چالش‌های تمرین کوهنوردی نیستند از مسیر خط الرأس که منظره زیبایی از شما و جنوب دارد به شاه معلم می‌روند. برای صعود از این مسیر باید تا منطقه کهنه ماسوله که در مسیر ماجلان است بروید بعد مسیر فرعی به سمت شاه معلم را دنبال کنید.

۷. قله تریشوم

تریشوم از جاهای دیدنی روستای ماسوله

قله دیگری که ارتفاع ۲۴۷۰ متری دارد و کوهنوردان به آن علاقه دارند تریشوم است. برای صعود به تریشوم از جاده فومن به ماسوله به «روستای زودل» بروید و بعد از آن مسیر حدود ۱۰ کیلومتری تا قله را طی کنید.

۷. ییلاق للندیز

این ییلاق کمتر شناخته شده در شرق ماسوله قرار دارد. جاده ماشین‌رو ندارد و فقط یک راه پیاده‌رو در میان جنگل که در اثر رفت‌وآمد زیاد پوشش گیاهی آن از بین رفته مشخص است.

للندیز از جاهای دیدنی ماسوله

با کمک راهنماهای محلی و پیاده‌روی حدود ۲ ساعته می‌توانید به این منطقه ییلاقی برسید. توجه داشته باشید که هیچ امکانات رفاهی و اقامتی وجود ندارد. فقط یک چشمه آب در للندیز هست.

چوپان‌ها گله‌های گوسفند را از روستاهای اطراف به للندیز می‌آورند. منظره چشم‌نواز در کنار صدای زنگوله گوسفندها یک فضای آرامش‌بخش کم‌نظیر می‌سازد.

کلام آخر

ماسوله نگین گیلان است؛ نگینی مینیاتوری از زیبایی‌های چهارفصل گیلان. چیزی که در میان راهنماهای مربوط به جاهای دیدنی ماسوله کمتر به آن توجه می‌شود مردم ماسوله است. مردمی تالش‌زبان که از گذشته تا حال پذیرای مهمان‌ها بودند و هیچ وقت از شلوغی و سر و صدای گردشگرها گلایه نکردند.

شاید همین خوش‌اخلاقی مردم ماسوله باعث شده تا گردشگرها عاشق این شهر شوند.


در ادامه بخوانید: زیباترین روستاهای ایران؛ سفر به طبیعتی بکر و دل‌انگیز


 

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت