جزیره هنگام؛ از درخشش ساحل نقره‌ای تا قصه‌های نخلستان

قبل از سفر به جزیره هنگام قشم، شاید ندانید که این جزیره کوچک صدها برابر زیبایی و شگفتی را درون خود جای داده‌است. جزیره‌ای حیرت‌انگیز که شامل جاذبه‌هایی مانند سواحل صخره‌ای، کوه‌های آهکی، حیات‌وحش تماشایی (از دلفین‌های پر جنب‌وجوش بگیر تا کروکدیل و لاک‌پشت‌های دریایی)، نخلستان‌های چشم‌نواز و بازارهای سنتی و بومی فوق‌العاده‌ای می‌شود.

در جزیره هنگام قشم، زندگی به نوع متفاوتی جریان دارد: هیچ خبری از سر و صدای ماشین و آلودگی شهر نیست، مردمانش همه یکدست و مهربانند و در گوشه گوشه جزیره، بساط صنایع دستی، سمبوسه‌های مخصوص و مهمان‌نوازیشان پهن است.ورود به جزیره هنگام لذت وصف‌ناپذیری دارد. هنگام یکی از جاذبه‌های قشم است و ورود به آنجا تنها از مبدأ قشم و به وسیله لنج یا قایق‌های تندرو امکان‌پذیر است.

در ادامه همراه ما باشید تا در کنار هم سفری کوتاه به این جزیره رویایی داشته باشیم.

جزیره هنگام قشم کجاست؟

جزیره هنگام قشم

هنگام در دو کیلومتری جنوب شرقی قشم قرار گرفته و نه کیلومتر طول و شش کیلومتر عرض دارد. وسعت این جزیره 36.6 کیلومتر و به شکل مخروط ناقص است و از سه بخش هنگام جدید (ماشی)، هنگام کهن و روستای غیل ساخته شده‌است. جالب است بدانید تمام 750 نفر جمعیت این جزیره، ساکن هنگام جدید هستند و هنگام کهن خالی از سکنه و هیاهوی روستایی است.

یکی از معضلات امروزه ما غرق شدن در دنیای اینترنت و هیاهوی شهری است به گونه‌ای که اغلب اوقات این مشکلات ما را از لذت زندگی واقعی دور می‌کند. اما در جزیره هنگام چنین چیزی وجود ندارد. در این جزیره خبری از عصر تکنولوژی نیست و با سفر به این جزیره تنها زندگی بکر، آرامش‌بخش و اصیل روستایی به چشمتان می‌خورد.

آب‌وهوای جزیره هنگام قشم چگونه است؟

جنوب ایران به آب‌وهوای گرم شهره است. میزان خشک و شرجی بودن هوای جنوب به فاصله از دریا بستگی دارد و طبیعی است که جزیره هنگام قشم به دلیل نزدیکی به دریا از آب‌وهوای شرجی برخوردار است.

در تابستان که تنور هوا بیش از پیش داغ است، سفر به جزیره هنگام قشم پیشنهاد نمی‌شود؛ زیرا اصلا نمی‌توانید در طول روز از اقامتگاه خود خارج شوید و دیدنی‌های روزانه این جزیره را از دست می‌دهید.

اما زمستان این جزیره بر خلاف بسیاری از شهرهای ایران، مهمان سرمای سخت نیست و شما با سفر به آنجا می‌توانید با نسیم خنکی که همراهیتان می‌کند، لذت دوچندان گردشگری به جزیره هنگام قشم را تجربه کنید.

سواحل جزیره هنگام قشم: پنج جواهر با پنج زیبایی متفاوت

جزیره هنگام قشم

موقع سفر به جزیره هنگام قشم حتما سری به سواحل این جزیره بزنید. سواحلی که هر یک مانند مغناطیسی شما را به خود جذب می‌کنند و روحتان را به این سو و آن سوی آرامش به پرواز در می‌آورند.

نوار ساحلی هنگام بسیار طولانی است. درست است که برخی از قسمت‌های آن امکانات تفریحی محدودی دارد اما مانند جواهری است که با ورود گردشگران به آنجا صیقل داده می‌شود و می‌درخشد.

ساحل درخشان هنگام

هر قدم در این ساحل، تصویری متفاوت و نو از دریا را در اختیار شما قرار می‌دهد. تماشای همزمان امواج نیلگون، سواحل صخره‌ای و شنی، چشم‌انداز خارق‌العاده‌ای است که تنها در این جزیره نصیبتان می‌شود.

این جزیره شب‌های جادویی درخشان زیادی دارد که در آن موج‌ها و ماسه‌های ساحل مانند جواهری می‌درخشند و این یکی دیگر از دیدنی‌های این جزیره است که شما را به وجد می‌آورد. البته ساحل هنگام، این درخشش را مدیون آبزیان ریزی به نام فیتوپلانکتون‌ها است که هنگام ناآرامی از خود نور ساطع می‌کنند.

تمام این‌ها هنگام را تبدیل به منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده کرده که شکوهی بی‌نظیر از طبیعت را برای مهمانانش به نمایش می‌گذارد.

ساحل نقره‌ای هنگام

ساحل نقره‌ای هنگام

بسیاری از گردشگران هنگام بازدید از ساحل نقره‌ای یک مشت شن درون کیسه‌های کوچکی می‌ریزند تا شگفتی سفر به این ساحل را به رخ دیگران بکشند. کانی‌های درخشانی که میان شن و ماسه‌های ساحل وجود دارد، تلالویی نقره‌فام ایجاد کرده به طوری که گمان می‌کنی کسی قبل از ورود شما آنجا را اکلیل‌پاشی کرده است! 

متأسفانه به دلیل آسیب‌هایی که گردشگران در سال‌های اخیر به این ساحل وارد آورده‌اند، ورود به ساحل نقره‌ای با محدودیت‌هایی همراه شده‌است.

ساحل کله‌خماسی

بسیاری از گردشگران برای تجربه شیرجه‌ای هیجان‌انگیز پا به این ساحل می‌گذارند. موقعیت صخره‌های ساحل کله‌خماسی به گونه‌ای است که با شیرجه از آنجا می‌توانید بیشترین حد از غلیان آدرنالین در بدنتان را تجربه کنید و بعد از آنکه ضربان قلبتان به حالت نرمال بازگشت، در زیر آب به تماشای خیارماهی‌ها و عروس‌های دریایی بنشینید.

ساحل خنیزی

اگر به ماجراجویی علاقه دارید و به دنبال کشف موجودات تازه زیر آب هستید، این ساحل مخصوص به خود شما است. به راحتی و تنها با یک عینک شنا می‌توانید موجودات عجیب و غریبی را مشاهده کنید که تا پیش از آن فکر وجود چنین موجوداتی به مخیله‌تان هم نمی‌رسید.

ساحل هنگام

ساحل هنگام

ساحل اصلی هنگام همان ساحلی است که بعد از پیاده شدن از قایق وارد آنجا می‌شوید و سرشار از جریان پاک زندگی، پر از لنج، بوی اشتهاآور ماهی، مردان و زنان با لباس‌های زیبای محلی، هیاهوی و خنده بچه‌ها و زندگی ناب محلی است.

در این ساحل خبری از تاکسی و ماشین نیست و شما با پای پیاده مسیر را طی می‌کنید که این در نوع خود تجربه‌ای ویژه است و خالی از لطف نیست؛ زیرا بهتر می‌توانید زیبایی‌های جزیره را تماشا کنید.

آنچه در سفر به جزیره هنگام قشم انتظار شما را می‌کشد

بازار هنگام

بازاری محلی که با تمام بازارهایی که تاکنون رفته‌اید فرق دارد. هنگام قدم زدن در این بازار بوی مصالح بومی و محلی مغازه‌ها مشامتان را عطرآگین می‌کند. در جای جای این بازار، زنان با لباس‌های محلی رنگارنگ دست‌سازه‌های صدفی زیبایی را که پشت هرکدامشان عشق و زحمت بسیاری است، به گردشگران عرضه می‌کنند.

بازار هنگام علاوه بر خرید سوغاتی و یادگاری، مکانی مناسب برای آشنایی با فرهنگ بومی این جزیره و گوش سپردن به قصه‌هایی است که مردمان با ذوقی بسیار برای گردشگران تعریف می‌کنند.

دهکده کوچک ماهیگیری

دهکده کوچک ماهیگیری

دهکده کوچک ماهیگیری مکانی دلنشین برای ثبت و البته میل کردن غذاهای محلی و دریایی است. در این دهکده میز و صندلی‌های چوبی کنار هم برای پذیرایی از گردشگران چیده شده‌اند.

شما در آنجا می‌توانید به صورت مستقیم مراحل طبخ غذاها را تماشا کنید و طعم یک غذای محلی خاص با انواع ادویه‌ها و چاشنی‌های جدید را بچشید. غذاهایی مانند: سمبوسه میگو، دو پیازه میگو، ماهی، خرچنگ، برنج و میگو یا حواری و البته غذایی محلی به نام سوراغ و سایر غذاهای دریایی.

سنگ مادر و دختر

در هر جایی که قدم بگذارید، افسانه‌ها و داستان‌های محلی خاصی در پس آن پنهان شده که البته جزیره هنگام قسم از این قائده مستثنی نیست.

محلی‌ها می‌گویند روزگاری مادر و دختری در جزیره هنگام گیر می‌افتند و به درگاه خداوند برای نجات دعا می‌کنند. خداوند نیز برای نجات آن‌ها، به سنگ تبدیلشان می‌کند تا از هر گزندی در امان باشند.

این جاذبه در روستای غیل وجود دارد که به دست طبیعت به شکل یک مادر و دختر تراشیده شده‌است. 

کشتی به گل نشسته پرتغالی‌ها

بازدید از این کشتی حس‌های متناقضی را در وجود آدمی پدیدار می‌کند؛ حس غرور و ترس. کشتی پرتغالی‌ها یک کشتی زنگارگرفته است که در آب‌های اطراف هنگام به گل نشسته و نگاه به آن یادآور قدرت ناپایدار پرتغالی‌ها بعد از اشغال هنگام است.

تأسیسات بندر انگلیسی‌ها

در گوشه و کنار جزیره، آثار تاریخی زیادی از دوره‌های مختلف تاریخ وجود دارد که تأسیسات بندر انگلیسی‌ها یکی از این آثار است. در طول مدتی که انگلیسی‌ها به جزیره هنگام تسلط داشتند، بناهای مسکونی و تأسیساتی ساختند که بازدید از بقایای آن به خصوص اگر از طریق هم‌کلامی با یکی از محلیان باشد، خالی از لطف نیست. 

پارک کروکدیل نوپک

پارک کروکدیل نوپک

این پارک از سال 1389 فعالیت خود را آغاز کرد و در سال 1390 کرکودیل‌هایی از جزیره قشم به این پارک منتقل شدند. این کروکدیل‌ها بعد از تولیدمثل، این پارک را به مکانی وحشت‌انگیز و در عین حال پر از عشق و دوستی برای گردشگران تبدیل کرده‌اند.

بازدیدکنندگان در عین ترس از شکل و شمایل و دهان باز کرکودیل‌ها، به آن‌ها غذا می‌دهند و اینجا است که قدرت عشق انسان و درک عشق توسط حیوان خودنمایی می‌کند.

نخلستان‌های هنگام

نخل‌های استواری که در صف‌هایی نامنظم برافراشته شده‌اند، یکی از زیباترین مکان‌ها برای ثبت خاطره در جزیره هنگام قشم برای بازدیدکنندگان و روزی‌رسان محلی‌هایی است که با فروش خرماهای آن امرارمعاش می‌کنند.

مهارت ساکنین آن منطقه برای بالا رفتن از درخت‌ها و چیدن خرماها از صحنه‌هایی است که شما را تحت تأثیر قرار می‌دهد تا جایی که شاید هوس بالا رفتن از نخل‌ها نیز به سرتان بزند.

تفریحات جزیره هنگام قشم

همانطور که در بالا اشاره کردیم، در جزیره هنگام جاذبه‌ها و تفریحات زیادی مانند تماشای دلفین‌های بازیگوش، بازارگردی و خرید صنایع دستی، چشیدن غذاهای محلی با روغن و ادویه‌های مخصوص، عکاسی از زیبایی‌های بیشمار جزیره، بازارگردی و خرید صنایع دستی و همچنین بازدید از نخلستان و نوشیدن آب گوارا از چاه وجود دارد.

علاوه بر این‌ها تفریحات دیگری مانند حنا زدن با دستان زنان باسلیقه بومی و غواصی نیز در جزیره هنگام قشم وجود دارد. 

شما می‌توانید در طول یک ساعت، به کمک مربی مهارت‌های غواصی را بیاموزید و با تجهیزات و تدابیر امنیتی زیر آب‌های دریا شنا کنید و از تماشای ماهی‌های رنگی و سنگ‌های متنوع لذت ببرید. 

اقامت در جزیره هنگام قشم

جزیره هنگام قشم

اغلب گردشگران جزیره هنگام را برای بازدید نیم‌روزه انتخاب می‌کنند اما آن دسته از گردشگرانی که قصد تماشای ساحل درخشان و رویایی جزیره را داشته باشند، باید شب در جزیره بمانند.در اینجا سؤالی که ذهن گردشگران را مشغول می‌کند این است که آیا در این جزیره مهمانسرا یا اقامتگاه بومگردی برای اسکان وجود دارد؟

در پاسخ باید بگوییم خیر. تنها گزینه اقامتی در جزیره هنگام قشم سکونت در خانه‌های محلی‌ها یا کمپینگ است. پس اگر قصد ماندن دارید، از آوردن تجهیزات کمپ غافل نشوید.

کلام پایانی: جزیره هنگام، تکه‌ای کوچک به وسعت بیکران

همۀ این‌ها را گفتیم و خواندید اما ارزش این مطالب زمانی روشن می‌شود که شما قدم در این جای پر از شگفتی بگذارید تا این جزیره با دستان کوچکش به شما موهبتی بزرگ و هیجان‌انگیز اعطا کند. آنجا که شن‌های نرم و درخشان زیر پاهایتان جابه‌جا شدند، آنجا که روی دستانتان طرح‌های به هم پیچیدۀ حنا رسم شد، آنجا که چشم‌هایتان جز شگفتی چیزی ندید و ضربان قلبتان از هیجان به بیشترین حد تپید، جای ما را هم خالی کنید و برای آشنایی و ترغیب دوستانتان با جزیره هنگام قشم، این مطلب را با آن‌ها به اشتراک بگذارید.

همین حالا بلیط هواپیما آنلاین را رزرو کنید!

همه چیز درباره بندر کنگ؛ چگونه به این بندر سفر کنیم و چه کارهایی انجام بدهیم ؟

جزیره هنگام؛ ترنج فرش جنوب ایران

وقتی به جاهای دیدنی قشم فکر می‌کنم، به یاد فرش‌های دستبافت خوش‌نقش‌ونگار ایرانی می‌افتم که به هر قسمت آن نگاه کنی، نقش‌ونگار جدیدی می‌بینی! جزیره هنگام هم ترنج این فرش است؛ ترنج همان دایره میانی خوش نقشی است که بیشتر از تمام قسمت‌ها جلب توجه می‌کند و اگر نباشد، یک چیزی  در فرش کم است. البته ترنج میوه‌ای خوش عطر هم هست که آن را به نام بالنگ هم می‌شناسیم و اگر مربای آن در سفره صبحانه وجود داشته باشد، روزمان را می‌سازد! با سفر به جزیره هنگام متوجه می‌شوید که در آن هم زیبایی و خوش نقش و نگاری ترنج فرش وجود دارد و هم عطر و طعم و حس خوب بالنگ!

در این مقاله از مجله گردشگری راستین گشت ماجرای سفر به جزیره هنگام را نوشته‌ایم، البته در داستان ما جاهای خالی بسیاری دیده می‌شود؛ این جاهای خالی تجربیات شما از سفر به این جزیره و خاطراتتان از جاهای دیدنی جزیره هنگام هستند که باید توسط خود شما پُر و ثبت شوند.

جزیره هنگام کجاست؟
هنگام در ۵۳ کیلومتری جزیره قشم قرار دارد و یکی از بخش‌های این جزیره محسوب می‌شود.
جاهای دیدنی جزیره هنگام کدام است؟
سواحل جزیره هنگام از جمله ساحل درخشان، ساحل نقره‌ای، ساحل کله خماسی و جاهای دیدنی از جمله پارک کروکدیل، سنگ مادر و دختر و بقایای تجهیزات پرتغالی‌ها و انگلیسی‌هاست.
چه تفریحاتی در این جزیره وجود دارد؟
عکاسی، غواصی، قایق‌سواری، دیدن دلفین‌ها، شنا، بنانا و شاتل‌سواری و… .

سفر به جزیره هنگام

هنگام یکی از بخش‌های جزیره زیبای قشم است؛ پیش از این در علی‌بابا از جاهای دیدنی قشم و جذابیت‌های آن تعریف کرده بودیم اما دیدنی‌های هنگام به اندازه‌ای است که باید بیشتر از یک زیرعنوان به آن اختصاص داد. سفر به هنگام به یک مقاله پر از طول و تفسیر نیاز دارد! مسافران قشم حداقل یک صبح تا غروب را برای بازدید از این جزیره اختصاص می‌دهند.

هنگام یک جزیره گردشگری است که از سه بخش هنگام جدید (ماشی)، هنگام کهن و روستای غیل ساخته شده است. این جزیره ۷۵۰ نفر جمعیت دارد که همگی در هنگام جدید زندگی می‌کنند و هنگام کهن را خالی از سکنه رها کرده‌اند. با سفر به جزیره هنگام قشم احساس می‌کنید وارد دنیای پیش از اختراع اینترنت شده‌اید.

معرفی کلی جزیره

عکس از: سایت Chanlibel

در این جزیره خبری از تکنولوژی و دکل‌های بزرگ مخابراتی نیست و مردم آن زندگی سنتی دارند. همه ما به چند روز آرامشی به دور از عصر تکنولوژی نیاز داریم! یکی از علت‌های محبوبیت جزیره هنگام همین سبک سنتی است؛ گردشگری در هنگام هیچ تشابهی با تفریحات شهری ندارد و همچنان رنگ و بوی اصالت جنوب ایران را حفظ کرده است.

وسعت جزیره کوچک ۳۶.۶کیلومتر است، تقریبا به اندازه چهار زمین فوتبال. در کتاب‌ها و نقل‌های قدیمی که درباره این جزیره وجود دارد، از نام‌های دیگری چون هنجام، هنیام و هنگاما نیز برای آن استفاده شده است؛ ارمنی‌ها نیز به آن انگام می‌گفتند.

نخلستان های جزیره هنگام

عکس از: سایت Iranwatching

جزیره هنگام کجاست؟

در سفر به جزیره هنگام، تنها وسیله نقلیه شما پاهایتان است! در این جزیره کوچک خبری از خیابان‌های بزرگ و ماشین نیست و گردشگران با چند دقیقه پیاده‌روی می‌توانند جاهای دیدنی مختلف را ببینند. زمانی که در جزیره قدم می‌زنید، احساس می‌کنید در مسیر پیاده‌راهی هستید که هر قسمت از آن برای گردشگران طراحی شده است. باور اینکه طبیعت این حجم جاذبه گردشگری را در جزیره‌ای به کوچکی هنگام جای داده باشد، آسان نیست!

جزیره هنگام کجاست

عکس از: سایت ویکی‌پدیا

برای سفر به جزیره هنگام باید ابتدا به جزیره قشم برسید. هنگام در ۵۳ کیلومتری قشم و ۷۹ کیلومتری بندرعباس قرار دارد. از قشم حدود یک ساعت و از بندرعباس نزدیک به یک ساعت و نیم طول می‌کشد تا به هنگام برسید. البته اینکه با لنج به هنگام می‌روید یا قایق تندرو دارید هم در زمان رسیدن شما نقش دارد.

قایق‌های هنگام از اسکله کندالوی قشم حرکت می‌کنند. اگر قصد دارید از بندرعباس به هنگام بروید، باید ابتدا از اسکله شهید ذاکری به قشم برسید و سپس به کندالو بروید و از این اسکله به سمت هنگام حرکت کنید. در قسمت پایین موقعیت مکانی جزیره هنگام را روی نقشه می‌بینید:

فاصله قشم تا هنگام

فاصله بین جزیره قشم و جزیره هنگام حدوداً ۵۳.۷ کیلومتر است. برای رسیدن از جزیره قشم به جزیره هنگام، می‌توان از راه‌های مختلفی استفاده کرد. یکی از روش‌های معمول برای رسیدن به جزیره هنگام از جزیره قشم، استفاده از قایق یا کشتی است. مدت سفر با قایق از بندر کندالو تا اسکله جزیره هنگام حدود ۱۰ تا ۲۰ دقیقه طول می‌کشد. البته، زمان مسافرت به وضعیت هوا و دریا، نوع کشتی یا قایق، سرعت حرکت و شرایط دیگر بستگی دارد. همچنین، برخی از کشتی‌ها و قایق‌ها ممکن است سرعت بیشتری داشته باشند و زمان رسیدن به جزیره هنگام کمتر شود.

جزیره هنگام

عکس از: سایت مهرنیوز

فاصله کیش تا هنگام

حالا که می‌دانیم جزیره هنگام کجاست احتمالا حدس زده‌اید که برای رفتن به جزیره هنگام از جزیره کیش باید اول از کیش به قشم سفر کنید. طی کردن فاصله کیش تا قشم از دو راه دریایی و هوایی انجام می‌شود. فاصله قشم تا کیش حدودا ۲۲۵ کیلومتر است که از راه دریایی حدودا ۸ ساعت و با هواپیما حدودا یک ساعت و نیم زمان می‌برد. اگر این فاصله را با فاصله قشم تا هنگام جمع کنیم، فاصله کیش تا هنگام حدودا ۲۸۰ کیلومتر می‌شود.

قدمت جزیره چقدر است؟

هنگام یکی از جزایر قدیمی و مرزی ایران است که در دوره‌های تاریخی مختلف داستان‌های بسیاری را پشت سر گذاشته. یکی از جذابیت‌های سفر به هنگام، داستان‌هایی است که مردم محلی برایتان تعریف می‌کنند. کافی است هنگام بازارگردی یا اقامت در این جزیره با مردم محلی هم‌کلام شوید. شنیدن داستان‌های واقعی یا خیالی با گویش محلی مردم و بیان شیرین آن‌ها، غم از دلتان می‌شویَد!

قدمت جزیره

عکس از: سایت Iranroute

هنگام در مرز ایران با کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس قرار دارد و به همین دلیل بسیاری از این کشورها به جزیره چشم داشتند. البته غنای این منطقه به اندازه‌ای است که حتی توجه اروپایی‌های استعمارگر را هم به خود جلب کرد.

چشم‌هایی که به دنبال هنگام بود باعث شد جنگ‌های بسیاری در آن رخ دهد. جزیره در زمان صفویه مستعمره پرتغال بود و در زمان قاجار به استعمار انگلیس درآمد. حتی حاکمان عمانی هم ادعا می‌کردند که هنگام جزو استان مسقط این کشور است! این کش‌مکش‌ها تا سال ۱۳۰۷ ادامه داشت، در این زمان رضا شاه پهلوی دست تمام مدعیان را از جزیره کوتاه کرد.

محلی ها

عکس از: سایت مهرنیوز

از این تاریخچه نه چندان شیرین، آثاری هم به جا مانده و به دیدنی‌های جزیره تبدیل شده است. مثلا کشتی بزرگ پرتغالی‌ها که در جزیره به گل نشسته یا تأسیسات بندری که انگلیسی‌ها در جزیره درست کرده بودند، جزو جاهای دیدنی هنگام هستند که در سفر به جزیره هنگام می‌توانید آن‌ها را ببینید.

آب‌وهوای جزیره زیبای هنگام

جنوب ایران هم به گرمای هوا مشهور است و هم خونگرمی مردمانش؛ زمانی که با مردم این منطقه صحبت می‌کنید، احساس می‌کنید سال‌هاست آن‌ها را می‌شناسید و چیزی مشترک بینتان وجود دارد. این وجه اشتراک علاقه همه ما به خاک ایران است و همه ایران سرای همه ماست. درباره گرمای هوا صحبت می‌کردیم… .

جزیره هنگام

عکس از: سایت Irandestination

جنوب ایران آب و هوای گرمی دارد که گاهی شرجی و گاهی خشک است. میزان شرجی بودن هوا در جزایر نسبت به شهرهایی که از دریا فاصله دارند، بیشتر است. اگر تابستان را برای سفر به جزیره هنگام یا قشم انتخاب کنید، احتمالا اصلا نمی‌توانید در طول روز از اقامتگاه خود خارج شوید. جاهای دیدنی هنگام در شب هم کم نیستند، اما نمی‌توان از دیدنی‌های روزانه جزیره گذشت!

آب و هوا جزیره هنگام

عکس از: سایت تسنیم

در زمستان خبری از سرمای استخوان‌سوز نیست؛ کولرهای گازی و آبی جنوبی‌ها تا اواسط آبان و نزدیکی‌های آذر هم کار می‌کند. آب و هوای این منطقه در فصل‌های سرد سال، خنکای مطلوبی دارد و لذت گردشگری را دوچندان می‌کند. یکی از موهبت‌های سفر این است که هوا نه آنقدر گرم باشد که مجبور شویم مدام زیر باد کولر بنشینیم و نه آنقدر سرد باشد که مجبور شویم هفت لایه لباس بافتنی بپوشیم!

سواحل جزیره هنگام؛ پنج دختر زیبای پادشاه با پنج هنر متفاوت!

هنگام سفر به جزیره هنگام حتما با دوستان و همسفران زمانی را برای بازید از سواحل جزیره اختصاص دهید، جایی که آرامش تک‌تک اعصاب بدنتان را در بر می‌گیرد و روحتان به پرواز در می‌آید! آدم در سواحل هنگام دلش می‌خواهد همه تنش گوش شود و خود را به صدای امواج بسپارد علت اینکه سواحل هنگام شبیه به رویایی واقعی هستند، دست نخورده بودن آن‌هاست.

هنگام نوار ساحلی طویلی دارد که برخی از آن‌ها امکانات تفریحی محدودی دارند، اما اکثرشان بکر و دست‌نخورده هستند، انگار که دریا ماسه‌های ساحل هنگام را از هر گونه رد و نشانی خالی می‌کند تا برای رد پای شما آماده باشد.

دیدنی‌های جزیره هنگام

عکس از: سایت Iribnews

وقتی با عزیزانتان روی ماسه‌های ساحلی قدم می‌زنید و بعد از چند دقیقه به پشت سر نگاه می‌کنید، رد پاهایتان را می‌بینید که همراه هم مسیر را طی کرده‌اند. با دیدن این صحنه احساس خوب همراهی و تعلق‌خاطر به کسانی که دوستشان دارید، شما را دربر می‌گیرد. در میان این شعف بی‌نظیر عکاسی را فراموش نکنید!

هنگام سواحل منحصر به فردی دارد که در ادامه هرکدام را نام می‌بریم و از جلوه‌های منحصر به فردشان صحبت می‌کنیم.

ساحل درخشان هنگام؛ جادویی واقعی

اگر شبی، نیمه شبی، به ساحلی رفتید و نورهای کوچک آبی دیدید، فکر نکنید خیالاتی شده‌اید یا ستاره‌ها از آسمان به زمین ریخته‌اند. این جادو کار پلانکتون‌های کوچکی است که اگر تحریک شوند از خود نور ساطع می‌کنند و تکمیل‌کننده قالی طبیعت‌باف هنگام هستند!

ساحل جزیره هنگام

عکس از: سایت علی‌بابا

پلانکتون‌ها در سال‌های قبلی تقریبا هر شب ساحل درخشان هنگام را روشن می‌کردند، اما به مرور زمان بخاطر افزایش رفت‌وآمد انسان‌ها و تغییر اکوسیستم، این پدیده کمتر رخ داد. اگر هنگام سفر به جزیره هنگام موفق شدید این ساحل را درخشان ببینید، بخاطر نشستن همای سعادت بر شانه‌هایتان به شما تبریک می‌گوییم!

ساحل هنگام؛ اصالت یک اسکله جنوبی

ساحل اصلی هنگام همان ویژگی‌هایی را دارد که یک ساحل جنوبی باید داشته باشد، پر از لنج، پر از رفت‌وآمد مردان و زنانی با لباس‌های محلی، پر از همهمه و فریاد صدا کردن یکدیگر، پر از ماهیگیر و تورهای پر از ماهی و در یک کلام: پر از زندگی!

ساحل هنگام

عکس از: سایت Infography

زمانی که برای سفر به جزیره هنگام از قشم سوار قایق می‌شوید، در این ساحل پیاده خواهید شد. البته از همین الان بدانید که نباید انتظار داشته باشید بعد از پیاده شدن در اسکله ماشین یا تاکسی ببینید. در این جزیره نه جاده آسفالتی وجود دارد و نه ماشینی دیده می‌شود! هر آنچه هست را باید با پای پیاده طی کنید.

اولین چیزی که در ساحل هنگام جلب توجه می‌کند، دهکده ماهیگیری و بوی اشتها برانگیزی است که به مشام می‌رسد. از آنجایی که هنوز در حال صحبت درباره سواحل هستیم، توضیح درباره این دهکده خوشمزه را به چند پاراگراف بعدتر موکول می‌کنیم.

ساحل کله خماسی؛ ساحلی با هیجان اروپایی در جنوب ایران

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که با دیدن کلیپ‌های اینستاگرامی که افراد از بالای یک صخره به داخل آب می‌پرند، هیجان‌زده می‌شوید و دوست دارید آن را امتحان کنید، باید بدانید که طبیعت ساحل کله خماسی را برای شما ساخته است. در سفر به جزیره هنگام می‌توانید این تفریح فوق‌ هیجان‌انگیز را تجربه کنید!

ساحل کله خماسی

عکس از: سایت علی‌بابا

البته این حرکت پرخطر فقط در اینستاگرام آسان به نظر مِی‌رسد؛ در واقعیت تعداد افرادی که وقتی از بالای صخره به دریا نگاه می‌کنند، از شیرجه زدن پشیمان می‌شوند، کم نیست. جرأت و جسارت و ریسک‌پذیری مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که برای این تجربه تازه نیاز دارید.

برای این حرکت هیجان انگیز ابتدا باید شناگری حرفه‌ای باشید و بتوانید تحت هر شرایطی به سطح آب برگردید، حتی زمانی که داخل آب افتادید و ضربان قلبتان به شدت افزایش پیدا کرده است. بعد از آن باید انتظار داشته باشید که آدرنالین خونتان به مرز اشباع برسد؛ بالا و پایین رفتن فشار خون هم محتمل است!

ساحل خماسی جزیره هنگام

عکس از: سایت ارس باران

ساحل نقره‌ای هنگام؛ دلبری ساحل برای موج‌ها

سواحل نقره‌ای در چند جزیره جنوبی ایران وجود دارند، اما سواحل نقره‌ای هرمز و هنگام از همه مشهورتر هستند. ماسه‌های این سواحل رنگ نقره‌ای و مشکی دارند و به همین دلیل وقتی به ساحل قدم می‌گذارید، فکر می‌کنید کسی پیش پایتان اکلیل پاشیده است! چشم‌انداز این ساحل بی‌نظیر است، آبی‌های متفاوت دریا و آسمان و ساحل نقره‌فام. موسیقی موج‌ها هم این منظره بی‌بدیل را تکمیل می‌کند.

ساحل نقره ای هنگام

عکس از: سایت Packtoiran

چندی پیش مقاله‌ای درباره سفر به جزیره هنگام می‌خواندم که از زبان یکی از مردم محلی نوشته شده بود و بخشی از آن توجهم را به خود جلب کرد. پسرک محلی گفته بود مردم به ساحل نقره‌ایِ هنگام می‌آیند و بعد از اینکه حسابی در آن خوش گذراندند، مُشتی ماسه نقره‌ای در جیب خود می‌ریزند تا بعدا حسرت بخورند که دیگر در سواحل هنگام نیستند!

شما مراقب باشید مرتکب این اشتباه نشوید و مشت حسرت برندارید! ماسه‌های نقره‌ای فقط در این ساحل زیبا هستند، نه در جیب، نه در کیسه، نه در شیشه و نه حتی در مُشت!

ساحل نقره ای

عکس از: سایت Irantourismcenter

ساحل خنیزی؛ انگار اولین نفری هستید که به ساحل قدم می‌گذارد

اگر در سفر به جزیره هنگام قشم به دنبال یک ساحل دست نخورده می‌گردید، به سراغ ساحل خنیزی بروید.

ساحل خنیزی

عکس از: سایت Packtoiran

البته یادتان باشد که در این ساحل مهمان هستید و میزبان موجودات کوچک و بزرگی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند. پس کاری کنید که نفر بعدی متوجه نشود شما در این ساحل حضور داشتید! تنها در این صورت می‌توانید مهمان خوبی باشید و از پذیرایی بی‌نظیر و زیبای طبیعت تشکر کنید.

ساحل خنیزی

عکس از: سایت ایرنا

جاهای دیدنی جزیره هنگام

هنگام جزیره‌ای پر از دیدنی‌های طبیعی، تاریخی و محلی است. برخی از مسافران در این جزیره اقامت نمی‌کنند و همه جاذبه‌ها را در یک روز می‌بینند. البته به نظر من با یک روز سفر به جزیره هنگام، حق گردشگری ادا نمی‌شود. برای ادای دین گردشگری به جزیره یا باید در اقامتگاه‌ها یک شب ماند یا باید به قشم رفت و دوباره صبح فردا به هنگام برگشت. در چند بخش بعدی درباره جاهای دیدنی هنگام صحبت می‌کنیم و تصاویر جزیره هنگام را می‌بینیم.

جاهای دیدنی جزیره

عکس از: سایت Persiantouring

نخلستان‌های هنگام؛ هم برای روزی، هم برای زیبایی

به جرأت می‌توانم بگویم طبیعت با هنر عکاسی آشناست و به خوبی می‌داند یک لوکیشن مناسب برای عکاسی چه ویژگی‌هایی دارد! نخلستان‌های جزیره سر برافراشته‌اند تا در سفر به جزیره هنگام از آن‌ها عکاسی کنید و در ازای عکس‌های زیبایتان به شما سایه‌ای خنک هدیه می‌دهند!

نخلستان های هنگام

عکس از: سایت Iranwatching

البته کاربرد آن‌ها منحصر به عکاسی نیست و بسیاری از ساکنین منطقه از فروش میوه‌های این درختان سر به فلک کشیده امرار معاش می‌کنند. اگر در فصل برداشت خرما به نخلستان‌ها بروید، مهارت مردان و پسرانی که برای چیدن خرما به بالای نخل‌ها می‌روند، شما را انگشت به دهان می‌کند.

نخلستان‌‌های هنگام برای پیاده‌روی هم مناسب هستند. در برخی از قسمت‌ها می‌توانید کفش‌هایتان را دست بگیرید و پا برهنه روی خاک وطن قدم بزنید. از نسیمی که به صورتتان می‌خورد لذت ببرید و در سایه نخل‌ها در طبیعت حل شوید!

عکاسی در جزیره هنگام

عکس از: سایت مهرنیوز

لوکیشن نخلستان جزیره هنگام قشم تاکنون روی نقشه گوگل ثبت نشده است، اگر شما لوکیشن این جاذبه گردشگری را دارید، با ما به اشتراک بگذارید تا سایر گردشگران نیز از آن استفاده کنند. برای رسیدن به نخلستان می‌توانید از مردم محلی آدرس بگیرید.

عکاسی در جزیره هنگام

عکس از: سایت مهرنیوز

دهکده کوچک ماهیگیری؛ خوش‌طعم و خوش‌عطر و خوش

دهکده ماهیگیری به ساحل اصلی هنگام مشرف ا

منبع: علی بابا

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت