استان یزد دژ مستحکم در کنار کویر

استان یزد دژ مستحکم در کنار کویر

یزد با داشتن زیباترین و خارق العاده ترین معماری های ایران، جزو سه مقصد برتر گردشگری و فرهنگی ایران است.

پیشاپیش به یزد زیبا، شهر بادگیرها، خوش آمدید.

یزد یکی از قدیمی ترین شهرهای ایران می باشد که بنا بر اسناد تاریخی توسط یزدگرد دوم ساسانی بنا شده است.

یزد در قدیم به نام کَثَه (به معنای دژ مستحکم) خوانده می شد که دارای دو دروازه به نام های “دروازه ایزد” و “دروازه مسجد” بود.

یزدجالب است بدانیم که یزدگرد دوم ساسانی به سه تن از سرداران خودش به نام های بیده، عقدا و میبد، ماموریت داد تا در کَثَه سه دِه و آبادی ایجاد کنند.

این شهر تا زمان یزدگرد سوم آباد شد و گسترش یافت تا اینکه به دست لشکر عثمان افتاد و مردم یزد با پذیرفتن جزیه (نوعی از خراج) به آیین زردتشتیان باقی ماندند و مابقی مسلمان شدند.

میبد یزد

در شهرستان میبد از توابع استان یزد که در50 کیلومتری شمال غربی یزد قرار دارد و مقصد بسیار مهمی برای گردشگران علاقه مند به معماری، تاریخ و فرهنگ است.

میبد یزدنارین قلعه (منسوب به عهد سلیمان نبی (ع)) ، برج کبوتر خان، یخچال ها، کارونسراها، چاپارخانه های شاه عباسی، آب انبار ها، قلعه ها و مسجد زیبایی که در این شهرستان و در استان یزد قرار دارد، یک برنامه سفر پرخاطره و ماجراجویانه به قلب تاریخ ایران زمین را برای گردشگران داخلی و خارجی به ارمغان می آورد.

مسجد جامع یزد

می توان این طور ادعا کرد که همه بناهای یزد ارزش تاریخی دارد، اما مهم ترین آنها مسجد جامع کبیر یزد است که در سال 777 هجری قمری بنا شده است.

مسجد جامع یزد

مسجد میرچخماق

مسجد میرچخماق، میدان و تکیه میرچخماق، مقبره دوازده امام متعلق به عهد سلجوقیان، گنبد شیخ جنید، بقعه سید رکن الدین و بقعه سید شمس الدین، گنبد مصلی، مسجد بندر آباد، از مهمترین جاذبه های تاریخی استان یزد به شمار می آیند.

مسجد میر چخماق دارای گنبد عظیم و صفه ای عالی است و کتیبه ای در سر در آن قرار دارد که از نظر هنر خطاطی بسیار ارزنده است.

مسجد میرچخماقمسجد شاه ولی تفت

مسجد شاه ولی تفت که از نظر برپا کردن گنبد و مقصوره بندی اهمیت زیادی دارد و در حقیقت می توان گفت مسجد کبود تبریز و مسجد شیخ لطف الله تقلیدی از این مسجد هستند.

مسجد شاه ولی تفتباغ دولت آباد

باغ دولت آباد یزد ، که به دست محمد تقی خان یزدی معاصر شاهرخ میرزای افشار و کریمخان زند بوده است. این بنا مدت ها سکونت گاه کریمخان زند بوده است.

باغ دولت آبادمدرسه کمالیه

مدرسه کمالیه که در غرب مسجد جامع کبیر یزد است و دارای گنبد آجری با نقوش زرین و لاجوردی مزین شده است.

مدرسه کمالیهمدرسه ضیاییه

مدرسه ضیاییه (زندان اسکندر) که در مجاورت بقعه دوازده امام قرار دارد و در سال 631 ه. ق. بنا شده است.

که گنبد خشتی آن با تزئینات و آرایش گچبری ها و نقاشی با رنگ آب زرین و لاجوردی آن از شاهکارهای دوره مغول است.

شگفتی های معماری اصیل ایرانی در شهر توریستی و زیبای یزد به قدری متنوع است که هرساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود می کشاند.

مدرسه ضیاییه

مشاوره رایگان