پارک جنگلی وکیل آباد

پارک جنگلی وکیل آباد

پارک ‌های جنگلی مکان مناسبی برای تفریحات خانوادگی هستند و به خوبی خاطره‌ی یک روز خوش را برایمان رقم می‌زنند.

مسافر مشهد که می‌شوید پس از زیارت امام رضا (ع) و خرید از مراکز خرید بزرگ و کوچک مشهد و بازار رضا، پیشنهاد خوبی است که یک روز را در خوش آب و هوا ترین منطقه مشهد سپری کنید.

پیشنهاد ما باغ وکیل آباد مشهد با قدمتی به بلندای تاریخ ایران است. با ما همراه باشید تا یکی از زیباترین جاذبه های گردشگری مشهد را برای دوستداران طبیعت و زیبایی معرفی می‌کنیم.

باغ وکیل اباد مشهدباغ وکیل آباد بهترین ییلاق مردم مشهد محسوب می‌شود که برای استراحت به اینجا می‌آیند.

امروزه یکی از زیباترین و خوش آب و هوا ترین مناطق گردشگری در مشهد پارک جنگلی وکیل آباد (Vakilabad Garden) است که بسیاری از مسافران تور مشهد مشتاق رفتن به آن هستند.

در فاصله هشت کیلومتری شمال غرب شهر مشهد پارک جنگلی بزرگ و زیبایی وجود دارد که در سال 1348 وقف شده است و مساحت این پارک 70 هکتار می باشد.

در گذشته پارک جنگلی وکیل آباد مشهد را به نام “میرطراز” یا “باغ وکیل آباد” می‌شناختند و مالک این زمین آقای حسین ملک بوده است.

این شخص زمین‌ های زیادی را در تهران و استان خراسان اهدا و وقف کرد.

املاک وقف شده وی عبارت‌ اند از قصر ملک شهرری، باغ وسیع وکیل آباد، باغ صبا در تهران، باغ ملی مشهد، بیمارستان تربت جام، بیمارستان چناران، خانه‌ای در خیابان امام خمینی تهران و اراضی فرهنگیان مشهد.

شهرداری مشهد در پارک وکیل آباد خیابان کشی، جدول بندی، کف سازی معابر، چند آب نما، چند اقامتگاه موقت، محوطه‌ی بازی کودکان، پارکینگ، سرویس‌های بهداشتی، کافه و رستوران ساخته است تا تفریح و گردش در این مکان برای بازدید کنندگان مطلوب‌ تر باشد.

در این پارک انبوهی از درختان با گونه ‌های گیاهی متنوع مانند کاج، سرو و چنار وجود دارد؛ همچنین وجود چند رودخانه‌ فصلی در آن زیبایی و جذابیتش را دوچندان کرده است.

آبیاری گیاهان این باغ از طریق قنات انجام می‌شود.

قسمت ‌های مختلف پارک جنگلی وکیل آباد مشهد

توصیه می کنیم که در سفرهای خود به مشهد حتما از وکیل آباد دیدن کنید تا خودتان از نزدیک از جذابیت های این پارک دوست داشتنی باخبر شوید با این وجود برخی از مهمترین قسمت های پارک جنگلی وکیل آباد را با هم مرور می کنیم:

طبیعت باغ وکیل آباد

طبیعت باغ وکیل آبادبخش اصلی وکیل آباد باغ طبیعی آن است که پوشیده از درختان کاج، نار، سرو و چند گونه‌ دیگر است که در بین آن‌ ها درختان کهنسال نیز وجود دارد.

جاده‌ای باریک و با صفا در کنار باغ قرار دارد که در گذشته راه ارتباطی مشهد و مناطق ییلاقی طرقبه بوده است؛ اما در سال‌های اخیر با ساخت پل مهندس پرتوی، عبور از رودخانه‌ این مسیر را کوتاه‌تر و راحت‌تر کرده است.

سنگی که در بستر پارک جنگلی وکیل آباد از جنس گرانیت یا همان سنگ خارا است.

از خصوصیت اصلی این سنگ استحکام و زیبایی فوق ‌العاده آن می باشد و از این سنگ در نما و تزئینات و پله ‌های پارک نیز استفاده شده است.

باغ وحش وکیل آباد مشهد

باغ وحش وکیل آباد مشهددر بخش دیگر این اراضی باغ وحش بزرگ مشهد قرار دارد که تنها باغ وحش در منطقه است که انواع حیوانات وحشی گوشت خوار و گیاه خوار در آن نگهداری می‌شود.

انواع پستانداران، پرندگان، چرندگان و خزندگان نادر و زیبای این محل جاذبه ای است که مورد توجه مسافران تور مشهد قرارمی گیرد.

وجود یک رودخانه پر آب که توسط یک قنات قدیمی تغذیه می‌شود بر طراوت و سرسبزی منطقه افزوده است.

این قنات از بند گلستان سرچشمه گرفته است.

گلخانه باغ وکیل آباد مشهد

گلخانه باغ وکیل آباد مشهددر قسمت قدیمی پارک چشمه آب زلالی با سه دهانه مجزا قرار دارد که در چند سال اخیر مورد بازسازی قرار گرفته است.

در بخشی از پارک گلخانه‌ ای بنا شده است و در نزدیکی آن نیز باغ گیاه ‌شناسی ساخته شده است. در بخش دیگر از پارک وکیل آباد کوهستان پارک شادی با وسعت 18 هکتار ساخته شده است و با وسایل بازی برقی متنوع نظر گردشگران جوان و مشتاق هیجان را به خود جلب می‌کند.

این بخش از پارک جنگلی وکیل آباد اکنون فعال نیست.

پارک جنگلی وکیل آباد کجاست؟

در فاصله هشت کیلومتری شمال غربی مشهد بعد از گذشتن از بلوار بزرگ وکیل آباد و میدان آزادی به پارک جنگلی وکیل آباد می‌رسید.

ساعات بازدید از پارک جنگلی وکیل آباد

همه روزه از ساعت 8:30 تا 17:00 امکان بازدید از باغ وحش و پارک جنگلی وکیل آباد وجود دارد.

 

 

مشاوره رایگان