آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی مشهد

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی مشهد

آرامگاه های افراد نامی و اشخاص بلند مرتبه در هر کشور و شهر توریستی از مهم ترین جاذبه های تاریخی و فرهنگی آنها به شمار می رود.

در این مطلب از قرار است به معرفی آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی در شهر توس بپردازیم چرا که این مکان چه از نظر تاریخی و چه فرهنگی اهمیت فراوانی دارد و می تواند یکی از گزینه های گردشگر در تور مشهد باشد.

آشنایی با فردوسی و شاهنامه او

آرامگاه فردوسی از مشهور ترین و دیدنی ترین بناهای شهر توس است. مکانی که در آن بزرگ ترین حماسه سرا و شاعر قرن 4 و 5 هجری قمری ایران یعنی فردوسی به خاک سپرده شده است.

او با خلق اثر جاودان خود نه تنها به تاریخ و ادبیات ایران حیات دوباره بچشید بلکه توانست بزرگ ترین مجموعه منظوم شعر جهان را خلق کند. در شاهنامه فردوسی داستان های تاریخی ایران از زمان پیشدادیان و آغاز حکومت کیومرث تا پایان عصر دولت ساسانی نقل می شود.

فردوسی از 40 سالگی کار نوشتن شاهنامه را آغاز کرد و در این راه سختی های بسیاری متحمل شد. پس از مرگ وی پادشاهان غزنوی اجازه دفن فردوسی را در گورستان شهر ندادند و او در باغ شخصی خود به خاک سپرده شد.

آرامگاه فردوسی در سال 1313 خورشیدی به شکل آتشکده ساخته شد تا آنکه مجددا در سال های 1343 تا 1347 تغییرات دیگری بر روی آن انجام شد و به شکل امروزی درآمد.

مهندس سیحون که وظیفه طراحی مقبره فردوسی را برعهده داشت برای ساخت مقبره از دو طرح مجزای نمای بیرونی و داخلی استفاده کرد.

نمای بیرونی مقبره فردوسی برگرفته از سبک معماری هخامنشی و مقبره کوروش است و در طراحی داخلی آن از طراحی اشکانی، ساسانی و نمادهای اسلامی استفاده کرد.

جهت ساخت مقبره از سنگ مرمر خراسان استفاده شد و در چهار جهت آن اشعار فردوسی به صورت نقش برجسته نوشته شد.

زمانی که وارد مقبره فردوسی می شوید کنده کاری های روایت گونه از داستان های شاهنامه فردوسی که به نبرد رستم و سهراب، رفتن رستم به نزد کیکاووس، جنگ ایرانیان و تورانیان مشاهده خواهید کرد.

طراحی داخلی مقبره فردوسی مشهد در توس

نقش داستان های شاهنامه در مقبره فردوسی مشهد آرامگاه فردوسی به معنای واقعی کلمه نگین و خورشید درخشان توس است چرا که جسم احیا کننده فرهنگ و تمدن ایرانی در آن آرمیده است.

آرامگاه فردوسی کجاست؟

آرامگاه فردوسی در باغ سرسبز و با صفا در 20 کیلومتری شمال مشهد، حد فاصل بین روستای اسلامیه و توس قرار دارد.

بسیاری از گردشگران در تور مشهد پس از زیارت حرم امام رضا (ع) جهت بازدید از مقبره فردوسی برنامه ریزی می کنند.

همان طور که پیش تر گفته شد نمای ظاهری آرامگاه فردوسی بسیار به مقبره کوروش شباهت دارد. بر روی ستون ها و سر ستون ها، به سبک دوران هخامنشی تزئینات و سردیس هایی کنده کاری شده است و در کل بنای عظیم 20 ستون مرمری در فضای داخلی و 8 ستون در قسمت بالایی تعبیه شده است که کاملا از سبک ستون سازی هخامنشی و اشکانی الهام گرفته است.

اگر روزی جهت بازدید از آرامگاه فردوسی رفتید یادتان نرود که به مقبره مهدی اخوان ثالث شاعر خراسانی دروه معاصر هم سر بزنید.

قبر اخوان ثالت در محوطه آرامگاه فردوسی قرار دارد. همچنین در کنار آرامگاه فردوسی بقعه تاریخی هارونیه یا همان خانقاه ایلخانان قرار دارد که در نوع خود بی نظیر است.

مقبره فردوسی مشهد

هزینه ورودی مقبره فردوسی مشهد:

علاقه مندان به بازدید از آرامگاه فردوسی می توانند از ساعت 8 صبح تا 17 بعد از ظهر از مجموعه دیدن کنند. هزینه ورودی برای ایرانی ها 3000 تومان و برای اتباع خارجی حدود 20000 تومان است.

مشاوره رایگان