راهنمای اخذ ویزای ایتالیا

راهنمای اخذ ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا، جزو راحت ترین و محبوب ترین ویزای شینگن در بین ایرانیان است. برای گرفتن ویزای ایتالیا فقط و فقط تمکن مالی و گردش حساب لازم است.

ویزای شنگن ایتالیا

کشور ایتالیا عضو اتحاد شنگن می باشد و برای سفر به ایتالیا نیاز به دریافت ویزا شنگن می باشید . جهت دریافت ویزای شنگن ایتالیا حضور شخص متقاضی  ویزا در تاریخ تعیین شده از طرف سفارت جهت انگشت نگاری و مصاحبه الزامی می باشد .

شرایط گرفتن ویزای ایتالیا

برای اخذ ویزای ایتالیا، دشواری زیادی ندارید. تنها شرطی که وجود دارد، تمکن مالی برای ویزای ایتالیا و گردش حساب بالا است. توجه داشته باشید که منظور از گردش حساب، تعداد تراکنشات حساب متقاضی می‌باشد و مبالغ آن اهمیت چندانی ندارد.

نکته مهم:

اشتباه رایجی که بین متقاضیان ویزا ایتالیا و حتی کارگزاران ویزای این کشور وجود دارد این است که، یک مرتبه مبلغ هنگفتی (مثل ۲۰۰ میلیون تومان) را با هدف افزایش تمکن مالی وارد حساب خود می‌کنند. این کار اشتباه است. چرا که گردش حساب شما با دقت بالایی توسط افسران ویزا بررسی می‌شود و در صورتی که متوجه نشوند که این پول از کجا وارد حساب شما شده است، بدون هیچ تردیدی درخواست شما را رد می‌کنند. اما اگر معامله ای انجام دادید که بر اساس آن این مبلغ وارد حساب شما شده است، بهتر است که سند خرید و فروش و یا معامله را با ترجمه رسمی آن ارائه کنید.

در صورتیکه تا کنون ویزای شینگن نداشته اید ولی گردش حساب و تمکن مالی خوبی دارید، اقدام برای اخذ ویزای ایتالیا بهترین گزینه شما است.

ویزای تضمینی ایتالیا

هیچ ضمانتی برای ویزای ایتالیا تضمینی وجود ندارد.

تصمیم گیرنده اصلی در اعطای ویزا، افسران ویزای این کشور می‌باشند. نه راستین گشت و نه هیچ کارگزار دیگری نمی‌تواند تضمینی برای گرفتن ویزای ایتالیا به شما بدهد.

انواع مختلف ویزای شینگن ایتالیا

انواع ویزای این کشور عبارتند از:

  1. ویزای توریستی
  2. ویزای سرمایه گذاری
  3. ویزای تحصیلی

البته این کشور انواع دیگری از ویزا نیز دارد اما موارد ذکر شده جزو رایج ترین ویزاهایی هستند که از سوی سفارت ایتالیا برای متقاضیان ایرانی صادر می‌شود.

ویزای توریستی ایتالیا

این نوع ویزا برای اهداف توریستی و گردشگری صادر می‌شود. برای اخذ ویزای ایتالیا توریستی گردش حساب بالا و تمکن مالی تعیین کننده اصلی می‌باشد. شما با ویزای توریستی ایتالیا می‌توانید تا ۹۰ روز در هر ۶ ماه اقامت داشته باشید. (البته مدت زمان دقیق آن براساس مدارک و نوع ویزایی که برای شما صادر می شود تعیین می شود)

ویزای سرمایه گذاری ایتالیا

این نوع ویزا، برای اهداف سرمایه گذاری در کشور ایتالیا صادر می‌شود. با خرید ملک و یا سرمایه گذاری در ایتالیا می‌توانید اقامت دائم این کشور را نیز دریافت کنید.

اگر شخصی خواهان سرمایه گذاری در ایتالیا باشد، باید مبلغ عمده این سرمایه گذاری متعلق به خود شخص باشد.

ویزای تحصیلی ایتالیا

ویزای ایتالیا تحصیلی، با هدف تحصیل و یا تحقیقات کوتاه و یا بلند مدت برای متقاضیان صادر می‌شود.

برای اخذ ویزای تحصیلی ایتالیا شما باید از یک دانشگاه و یا موسسه معتبر آموزشی دعوتنامه ارائه کنید. پس از اتمام دوره تحصیل و یا مدت اعتبار ویزا، می‌توانید در این کشور اقامت دائم داشته باشید.

ریجکت شدن ویزای ایتالیا

ریجکت ویزای ایتالیا کمترین نرخ را در بین کشور‌های شینگن دارد. بیشترین دلیل رد شدن درخواست ویزای ایتالیا، عدم اعتماد افسران ویزای این کشور به بازگشت متقاضیان می‌باشد.

این اعتماد را می‌توانید با ارائه مدارک شغلی، وابستگی خانوادگی به کشورتان و مشخص کردن دقیق هدف سفر به ایتالیا برای افسران ویزا به وجود آورید.

رفع ریجکت ویزای ایتالیا

برای رفع ریجکتی ویزای ایتالیا، باید از شهر رم اقدام کنید. به این صورت که در این شهر به یک وکیل وکالت می‌دهید تا کار‌های مربوط به رفع ریجکتی ویزای ایتالیا را برای شما انجام دهد.

این کار، قابل انجام است اما به شدت برای شما هزینه بردار است. می‌توانید ۶ ماه بعد از ریجکت دوباره درخواست ویزای خود را ارائه کنید.

برای اعتراض به ریجکت ویزای ایتالیا هم می‌توانید یک نامه اعتراضی بنویسید و در آن با سند و مدرک به افسران ویزا اعلام کنید که به اشتباه ریجکت شده اید.

ویزای فوری ایتالیا

اگر مدارک ویزای ایتالیای شما آماده باشد، می‌توانید از ۱ ساعت تا ۱ هفته بعد به سفارت مراجعه کنید. ویزای فوری ایتالیا، فقط زمان وقت سفارت را تسریع می‌کند و هیچ تفاوتی در مدت جوابدهی آن ندارد.

هزینه ویزای ایتالیا

قیمت ویزای ایتالیا در صورتی که از دفتر کارگزاری اقدام کنید باید علاوه بر پرداخت 80 یورو هزینه های کارگزاری را نیز پرداخت نمایید.

ارزانترین ویزای ایتالیا به این صورت می باشد که خودتان اقدام کنید.

در صورتی که بخواهید در اولین زمان ممکن به سفارت ایتالیا مراجعه کنید و یا همان برای ویزای فوری ایتالیا اقدام کنید، باید مبلغ ۳،۷۰۰،۰۰۰ تومان بپردازید. اما اگر زمان مراجعه به سفارت برای شما اهمیتی ندارد، می‌توانید ۴۵ روز کاری بعد به سفارت مراجعه کنید و برای ویزای خود، مبلغ ۳،۰۰۰،۰۰۰ تومان بپردازید.

جواب ویزای ایتالیا چند روزه است ؟

جواب ویزای شما معمولا طی 14 روز کاری مشخص می شود. البته به این نکته توجه داشته باشید که در پاره ای از موارد، زمان رسیدگی به درخواست ویزای شما می تواند مدت زمان بیشتری طول بکشد و یا اینکه مدارک بیشتری از شما درخواست شود.

مدارک لازم برای ویزای ایتالیا

– اصل گذرنامه با حداقل ۶ ماه اعتبار به همراه کپی از صفحه اول گذرنامه

– ۲ قطعه عکس ۴در۳(جدید،رنگی،تمام رخ، با زمینه روشن)

– شناسنامه (کپی از تمام صفحات شناسنامه)

– سند مالکیت که به نام فرد متقاضی ویزا و یا همسر او باشد

– گواهی تمکن مالی صادره از امور بین الملل بانک به همراه ریز پرینت سه ماه آخر برای دارندگان حساب های جاری

– قراردادهای سپرده های کوتاه مدت یا بلند مدت برای دارندگان حساب های سپرده

– حداقل مانده موجودی حساب حداقل ۴۰ میلیون تومان برای هر نفر می باشد. (نکته مثبت جهت اخذ ویزای ایتالیا)

– مدارک شغلی:

  • برای دانشجویان و اعضای هیات علمی دانشگاه : کارت بین المللی دانشجویی یا کپی از حکم استخدامی عضو هیات علمی
  • صاحبان شرکت های خصوصی (مدیر عامل،عضو هیات مدیره …) : روزنامه رسمی تاسیس شرکت و روزنامه آخرین تغییرات شرکت
  • کارمندان بخش دولتی : آخرین حکم کارگزینی و فیش حقوقی سه ماهه آخر
  • کارمندان بخش خصوصی : گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی همراه با گواهی سابقه بیمه ۶ سال قبل از سفر از تامین اجتماعی
  • کسبه : جواز کسب/ کارت بازرگانی

– کپی ویزاهای قبلی (آمریکا ، کانادا ، شنگن ، انگلیس ، استرالیا)

تمامی مدارک مورد نیاز جهت اخذ ویزای شنگن ایتالیا باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند – با مهر و امضای رسمی دارالترجمه –

سفارت ایتالیا در تهران

سفارت ایتالیا در تهران در آدرس خیابان حافظ، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۲۹۸ واقع شده است. اما توجه داشته باشید که بخش کنسولی و خدمات ویزای این سفارت در تهران تعطیل می‌باشد و شما برای درخواست ویزا باید به کارگزاری CKGS به آدرس تهران، ولنجک، خیابان ۱۳، پاساژ گالریا طبقه چهارم مراجعه کنید. حضور در این کارگزاری بدون وقت سفارت (از قبل تعیین شده) ممکن نیست.

نکته های کاربردی ویزای ایتالیا

هزینه سفارت ایتالیا ۶۰ یورو و بر عهده فرد متقاضی می باشد

حضور فرد متقاضی ویزای ایتالیا در روز سفارت برای مصاحبه و انگشت نگاری الزامی است

گرفتن جواب ویزای ایتالیا بر عهده راستین گشت می باشد

هزینه کلیه مدارک ترجمه با خود فرد متقاضی می باشد

هزینه سفارت ایتالیا غیر قابل بازگشت می باشد

مسئولیت حضور به موقع برای مصاحبه با مسافر می باشد

مسئولیت صدور بلیت و رزرو هتل و… قبل ازصدور ویزا به عهده مسافر میباشد و راستین گشت هیچ مسئولیتی در این مورد ندارد

حداقل زمان لازم جهت وقت سفارت ایتالیا ۴۰ روز کاری می باشد

آدرس سفارت ایتالیا در تهران

تهران ، خیابان نوفل لوشاتو ، پلاک ۶۸-۷۹

تلفن سفارت ایتالیا : ۶۶۷۲۶۹۵۵ -۰۲۱

ساعت کاری : یکشنبه تا پنج شنبه از ساعت ۹ الی ۱۴

ایمیل آدرس : segreteria.teheran@esteri.it

آئین نامه گمرکی کشور ایتالیا

اگر به عنوان توریست به ایتالیا سفر میکنید نیاز به پرداخت مالیات اقلامی چون عطر, لوازم آرایشی , محصولات مراقبت از پوست و جواهرات نخواهید داشت . همچنین بابت کلیه خریدها از پرداخت مالیات بر ارزش افزوده (VAT) نیز معاف هستید

مشاوره رایگان