راهنمای اخذ ویزای فرانسه

راهنمای اخذ ویزای فرانسه

ویزای فرانسه ، فرانسه سخت ترین شرایط در اعطای ویزا به متقاضیان ایرانی را دارد. شما در صورتی که ویزای شینگن نداشته باشید، نمی‌توانید ویزای فرانسه علی الخصوص ویزای توریستی فرانسه را بگیرید.

ویزای فرانسه در چهار نوع توریستی، کاری، تحصیلی و ترانزیت ارائه می‌شود.

قبل از هرکاری شما باید وقت سفارت فرانسه را بگیرید تا بتوانید روند دریافت روادید خود را آغاز کنید.

اما این نکته را در نظر داشته باشید که هیچ مصاحبه ای با افسران ویزا نخواهید داشت و فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری باید به سفارت فرانسه مراجعه کنید. هم اکنون این خدمات را می توانید در دفتر شرکت vfs ویزای فرانسه انجام دهید.

شرایط گرفتن ویزای فرانسه

همان طور که گفته شد شرایط اخذ ویزای فرانسه از نسبت به دیگر کشورهای حوزه شینگن سخت تر است.

بنابراین دقت کنید تا حداقل شرایط لازم جهت اخذ ویزای این کشور را داشته باشید تا دچار ریجکت ویزای فرانسه نشوید. این شرایط عبارتند از:

 1. در صورتی که قبلا ویزای شینگن نداشته اید، برای دریافت این ویزا اقدام نکنید. سفارت فرانسه درخواست ویزای این کشور را برای شینگن اولی ها رد خواهد شد.
 2. در صورتی که قصد دارید به صورت خانوادگی برای ویزای فرانسه اقدام کنید، کلیه اعضای خانواده باید یک ویزای شینگن در پاسپورت خود داشته باشند. بسیاری از متقاضیان بر این باورند که اگر سرپرست خانواده شینگن داشته باشد کافیست اما، اگر فقط سرپرست خانواده دارای ویزای شینگن باشد، روادید فرانسه فقط برای ایشان صادر خواهد شد و سایر افراد خانواده ریجکت می‌شوند.
 3. در صورتی که قصد گرفتن ویزای مولتی فرانسه را دارید، از تاریخ آخرین ویزای شینگن شما نباید بیش از یک سال گذشته باشد.
 4. باید تمکن مالی بین ۷۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان برای هر نفر ارائه دهید. همچنین، حساب بانکی متقاضی ویزای در ۶ ماه آخر باید گردش بالایی داشته باشد.

انواع ویزای فرانسه

باتوجه به هدفی که برای سفر به فرانسه دارید روادیدهای مختلفی مورد نیاز می باشد. پس مهمترین مرحله مشخص کردن هدف شما از سفر است که می تواند توریستی، کاری، ترانزیت و یا تحصیلی باشد. انواع ویزای فرانسه در زیر آورده شده است:

ویزای تحصیلی فرانسه

برای دریافت ویزای تحصیلی فرانسه، باید بیشتر از ۱۸ سال سن داشته باشید. همچنین باید دوره آموزشی و یا مطالعاتی خود را از قبل انتخاب کرده و نامه پذیرش از یک موسسه آموزش عالی ارائه کنید. شایان ذکر است مراحل اخذ ویزای دانشجویی فرانسه به صورت آنلاین انجام می‌شود.

ویزای توریستی فرانسه

برای گرفتن ویزای توریستی فرانسه، در ابتدا باید به گرفتن وقت سفارت فرانسه اقدام کنید. شما هیچ مصاحبه ای با افسران ویزای این کشور نخواهید داشت و فقط برای تحویل مدارک و انگشت نگاری به سفارت فرانسه مراجعه کنید و هم اکنون می توانید از کارگزار ویزای فرانسه که شرکت vfs است استفاده نمایید.

برای اخذ ویزای توریستی فرانسه، باید بین ۱ تا ۳ ماه قبل از تاریخ سفر اقدام کنید. جواب ویزای فرانسه توریستی، ۲۱ روز کاری بعد به شما اعلام می‌شود. (البته ممکن است پروسه رسیدگی به درخواست شما بیشتر از این زمان طول بکشد و یا در حین بررسی به مدارک بیشتری نیاز باشد)

ویزای کاری فرانسه

ویزای کاری فرانسه با توجه به مدت زمان آن، به دو دسته بیشتر از ۹۰ روز (بلند مدت) و کمتر از ۹۰ روز (کوتاه مدت) دسته بندی می‌شود. برای گرفتن ویزای کاری فرانسه، باید از یک کارفرما، شرکت و یا موسسه دعوت نامه کاری ارائه کنید و امکان صدور ویزای کار فرانسه بدون ارائه دعوتنامه معتبر امکان پذیر نمی باشد.

ویزای ترانزیت فرانسه

ویزای ترانزیت فرانسه، یک نوع ویزای کوتاه مدت برای متقاضیانی است که تمایل دارند در منطقه بین المللی فرودگاه فرانسه به طور موقت اقامت داشته باشند. شما با ویزای ترانزیت فرانسه مجاز به ورود به فرانسه و شهر‌های آن نخواهید بود.

مدارک ویزای فرانسه

مدارک مورد نیاز ویزای فرانسه به شرح زیر است:

۱. فرم درخواست ویزای کوتاه مدت شنگن که به زبان فرانسوی یا انگلیسی تکمیل ، امضا و تاریخ خورده باشد

۲. یک قطعه عکس رنگی و جدید از چهره با زمینه روشن

۳. اصل پاسپورت قدیم و جدید

 • اعتبار پاسپورت باید حداقل سه ماه پس از پایان اعتبار روادید درخواستی و گذرنامه دارای حداقل ۱ صفحه مهر نخورده باشد همراه با فتوکپی صفحه شناسایی صاحب گذرنامه ارائه شود
 • فتوکپی کلیه روادیدهای شنگن که تاکنون داشته اید (بر روی گذرنامه فعلی و گذرنامه های قبلی) و فتوکپی همه مهرهای ورود و خروج

۴. اصل شناسنامه و فتوکپی

۵. مدارک شغلی

 • برای حقوق بگیران : گواهی کار که از تاریخ صدور آن کمتر از یک ماه گذشته باشد و در آن ، سمت و تاریخ استخدام و حقوق ماهانه و تاریخ مرخصی درج شده باشد و اعلام دارد که دارنده گواهی در پایان سفر مجدداً به سر کار خود برخواهد گشت – سه فیش آخر حقوق – پرینت سه ماه آخر بانکی حساب جاری + عنداللزوم حساب پس انداز+ تمکن مالی
 • برای تجار و صاحبان شرکت : آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی و اظهارنامه ثبت در ثبت شرکتها ، کارت بازرگانی یا پروانه کسب
 • برای مشاغل آزاد : کارت نظام صنفی مربوطه و یا کارت حرفه ای سال جاری – پرینت سه ماه آخر بانکی حساب شخصی + حساب حرفه ای
 • برای بازنشستگان و کسانی که فعالیت حرفه ای ندارند : اسناد مثبته دریافت مستمری برای بازنشستگان ، پرینت سه ماه آخر بانک در صورت لزوم اسناد مثبته تمکن مالی و وضع حرفه ای شخصی که هزینه های سفر را تأمین میکند وسند هویتی وی.
 • برای بچه ها و دانشجویان : گواهی تقبل هزینه سفر توسط یکی از والدین ، اسناد مثبته تمکن مالی و وضع حرفه ای شخصی که هزینه های سفر را تأمین میکند + سند هویتی وی ، اجازه خروج رسمی پدر وقتی فرزند بدون پدر خود مسافرت میکند ، گواهی اشتغال به تحصیل در مدرسه یا دانشگاه یا گواهی ثبت نام برای سال آینده.

۶. گواهی برخورداری از محل سکونت

۷. دعوتنامه تنظیم شده در شهرداری (اصل + کپی)

۸. رزرو هتل در صورت نداشتن رزرو هتل ، مسافر باید مدارک توان مالی تامین هزینه ها به اندازه ۱۲۰ یورو به ازای هر روز را ارائه دهد

 • در صورت لزوم سند مالکیت ، اجاره نامه یا هر سند دیگری که وجود ملک یا اجاره ملک در فرانسه را ثابت کند
 • گواهی پرداخت عوارض سکونت یا مالکیت

۹. بیمه نامه بین المللی پزشکی و بازگشت به کشور مبدأ که بر پوشش هزینه های احتمالی بازگشت به کشور مبدأ به دلیل پزشکی، درمان پزشکی اورژانس و یا هزینه های بستری اورژانس در سرتاسر فضای شنگن تا سقف تضمین شده حداقل ۳۰۰۰۰ یورو برای تمام مدت اقامت گواهی کند . دارنده روادید کثیرالمسافر موظف به ارائه بیمه نامه معتبر برای مدت اولین سفر بوده ، تهیه بیمه نامه برای سفرهای بعدی بر عهده خود اوست

ویزای توریستی فرانسه

ویزای توریستی فرانسه مخصوص سفرهای تفریحی کوتاه مدت یا دیدار با اعضای خانواده و بستگان است.

اعتبار ویزای توریستی فرانسه وابسته به تصمیم سفارت فرانسه و نوع درخواست شما دارد.

پس از صدور ویزای فرانسه، سفارت برچسب ویزا را در گذرنامه شما می‌چسباند. این برچسب شامل تمام اطلاعات اصلی ویزای شما مانند تاریخ اعتبار و میزان دفعاتی که می‌توانید با آن سفر کنید، می‌شود.

مراحل گرفتن ویزای توریستی فرانسه

اولین گام در گرفتن ویزای توریستی فرانسه مراجعه به سایت رسمی دولت فرانسه France-Visas به نشانی (https://france-visas.gouv.fr/) است. بعد از ثبت نام و تکمیل مراحل آن باید به سایت ویزای فرانسه vfs به نشانی (https://www.vfsglobal.com/ ) مراجعه کنید و نسبت به اخذ وقت سفارت فرانسه و ادامه کارها اقدام نمایید.

سوالات متداول ویزای فرانسه

هزینه سفارت 80 یورو و بر عهده فرد متقاضی می باشد

حضور فرد متقاضی ویزا در روز سفارت برای مصاحبه و انگشت نگاری الزامی است

گرفتن جواب ویزا بر عهده راستین گشت می باشد

ترجمه مدارک برای ویزای فرانسه مورد نیاز نمی باشد

مسئولیت حضور به موقع برای مصاحبه با مسافر می باشد

حداقل زمان لازم جهت وقت سفارت  حداقل ۴۰ روز کاری می باشد

مسئولیت صدور بلیت و رزرو هتل و… قبل ازصدور ویزا به عهده مسافر می باشد


آدرس سفارت فرانسه در ایران

آدرس سفارت فرانسه : تهران ، خیابان نوفل لوشاتو ، پلاک ۶۶-۶۴

تلفن سفارت فرانسه : ۶۴۰۹۴۰۰۰

فکس سفارت فرانسه : ۶۴۰۹۴۰۹۲

سایت سفارت فرانسه: https://ir.ambafrance.org/

ساعت کاری سفارت در روزهای یکشنبه تا چهارشنبه از ساعت ۱۴-۹

سایت VFS ویزای فرانسه: https://www.vfsglobal.com/

ویزای فرانسه شامل مقررات و شرایط ویزای شینگن است. راستین گشت کارگزار ویزای شنگن نیست. مطمئن ‌ترین و کم ‌هزینه ‌ترین راه برای دریافت ویزای فرانسه این است که خودتان شخصا اقدام کنید.


آیین نامه گمرکی

حمل کالا در فرانسه در هنگام ورود و خروج نیز همانند تمامی کشور های عضو اتحادیه اعمال میشود . برخی اقلام در هنگام خروج معاف از مالیات می باشند . همچنین بررسی های دقیق تری بر روی اقلام ورودی از آندورا صورت می گیرد

ویزای توریستی فرانسه به افرادی تعلق می گیرد که قصد سفر تفریحی به فرانسه یا دیدار با اعضای خانواده شان را دارند؛ مدت اعتبار ویزا دو ماه است و متقاضی باید زودتر از تمام شدن نود روز اقامت مجاز در فرانسه، خاک این کشور را ترک کند.
برای روادید توریستی فرانسه، حضور متقاضی الزامی است و مصاحبه انجام می گیرد. درخواست وقت ملاقات برای مصاحبه از طریق تلفن سفارت انجام می گیرد

مشاوره رایگان