روستای داماش گیلان

روستای داماش گیلان؛ روستایی غرق در مه

داماش روستایی است در دل کوهستان البرز جنوبی. با مناظر طبیعی چشم ‌نواز، آب‌ معدنی بسیار گوارا، گل‌ های نایاب و زیبای سوسن چلچراغ و غذاهایی که همه از دل طبیعت آن تهیه شده و حاصل دسترنج زنان و مردان این روستاست.

روستای داماش از روستاهای محبوب و معروف گیلان و از جاهای دیدنی رشت است.

همه افتخارات داماش

در گذشته‌ نه چندان دور که نه امکانات آن چنانی بود و نه گردشکری رونقی داشت، داماش گیلان ییلاق ساکنین شهر کوچک جیرنده بود.

اهالی جیرنده پنج ماه گرم سال را در ییلاق خوش آب‌ و هوای این روستا به سر می‌ بردند و به دامداری و کشاورزی می‌ پرداختند. با گذر زمان امروزه داماش به یک روستای چهار‌فصل و گردشگرپذیر تبدیل شده است.

روستای داماشهر چند شهرت روستای داماش حالا غیر از طبیعت بکرش به چیزهای زیادی مربوط می‌شود؛ کارخانه‌ آب معدنی داماش، تیم فوتبال داماش، گل سوسن چلچراغ و از همه مهم ‌تر آقای گل فوتبال هلند و جنتلمن فوتبال ایران علیرضا جهانبخش.

بله، کوچه علیرضا جهان ‌بخش و تابلوهایی که زادگاه علیرضا را به طرفدارانش نشان می‌دهد، از جاذبه ‌های قشنگ محل هستند.

در داماش چه بخوریم

طبیعت ‌گردان به غیر از مناظر زیبا به غذاهای محلی مقاصد خود نیز توجه زیادی دارند. از این حیث هم دست این روستا خالی نیست.

در مسیر رفت به روستا قصابی ‌های متعددی وجود دارند که مسافران را برای پخت یک کباب تازه از گوشت لذیذ گوسفندان منطقه دعوت می‌کنند. خود آنها نیز کباب چنجه‌ محلی به صورت کاملا سنتی برای مهمانان آماده می‌کنند.

در گذشته این نگرانی وجود داشت که گوشت‌ های غیر بهداشتی به دست مصرف‌ کننده برسد که با افتتاح کشتارگاه در شهر جیرنده، حالا می‌توانید با خیال راحت از طعم و مزه‌ کبابتان لذت ببرید.

جشنواره سوسن چلچراغ

سوسن چلچراغطبیعت داماش گیلان طوری است که هر ساله میزبان جشنواره‌ گل سوسن چلچراغ در اواخر خرداد ماه همزمان با رخ ‌نمایی این گل بی‌نظیر است.

در این جشنواره‌ محلی انواع صنایع دستی روستاهای همجوار، غذاها و محصولات خوراکی آنها به فروش می‌رسد. رقص محلی گیلان، کشتی گیله‌مردی، شلاق‌بازی، بازی‌های محلی زنان با لباس‌های رنگارنگ روستایی و… خاطره‌هایی نابی هستند که می‌توانید در این جشنواره در حافظه ‌تان ثبت‌ کنید.

اگر مشتاق دیدن سوسنِ زیبای آن هستید، باید اواخر بهار و اوایل تابستان کوله ‌بار سفر ببندید؛ چرا که این گل نایاب غیر از داماش، فقط در منطقه‌ لنکران کشور آذربایجان دیده شده‌ است.

روستای داماشداماش کجاست؟

برای دسترسی به مسیر روستای داماش دو راه وجود دارد؛ شهر زیبای رشت، توتکابن، بره‌سر و دیگری، قزوین، لوشان، جیرنده، داماش که هر دو مسیر پوشش گیاهی متنوع و کوهستان ‌های زیبایی در خود دارند.

روستای داماش گیلاناگر اهل عشق ‌بازی با مناظر بدیع ریزش مه از کوه‌ های سبز به دره‌ های دلفریب هستید، اگر می‌خواهید دانه ‌های ریز و خنک باران وسط یک روز گرم تابستانی به صورت تان بخورد و اگر پاهای تان خنکی آب داماش‌ رودخانه یا چشمه‌ ساران را می‌طلبد یا جرعه‌ای از آب‌ معدنی بی‌نظیر را می‌خواهید به داماش سفر کنید.

فراموش نکنید اینجا هم مثل سایر مروارید های گردشگری ایران زخمی است. زخمی زباله و آلودگی که میهمانان به تن میزبانان زده‌اند.

داماش و سایر داشته ‌های ایران باشکوه‌ مان را به خاطر خودمان و فرزندان مان حفظ کنیم.

مشاوره رایگان