تنگه آب دبه

تنگه آب دبه و شوتاریکه پارسیان؛ چشمه جوشان کوهستان

شاید باورش سخت باشد؛ اما در دل یک کوهستان گرم و خشک، چشمه آب و آبشار بسیار زیبایی وجود دارد که چشم هر بیننده‌ای را به خود خیره می‌کند. تنگه آب دبه پارسیان به حق که شگفتی طبیعت است.

روستای چک چک

تنگه آب دبه در روستای چک چکبخش خاصی از کوه‌ های روستای چک چک از دو قسمت تشکیل شده است. بخش اول چشمه و تنگه که به شوتاریکه یا شوتاریکو معروف است.

قسمت دیگر هم چشمه و آبشار که تنگه آب دبه یا در زبان محلی اودبه نامیده می‌شود.

هر یک از این ‌ها مسیر متفاوتی دارند. البته برای رسیدن به این زیبایی طبیعت بهتر است یک بار همراه راهنمای محلی همراه بروید؛ چرا که مسیر طولانی است و احتمال گم شدن و پیدا نکردن چشمه و آبشار وجود دارد.

آب دبه پارسیانپس از حدود یک ساعت پیاده ‌روی به نسبت ساده در بستر یک رودخانه فصلی که گاهی آب در آن جاری می‌شود، به یک دو راهی می‌رسید.

سمت راست به چشمه شوتاریکو و تنگه آن می‌رسد و سمت چپ به چشمه آب دبه و آبشار.

بهتر است ابتدا به دیدن تنگه شوتاریکه بروید؛ چرا که مسیر دشوارتری دارد و زمان بیشتری از شما می‌گیرد. پس از آن اگر هنوز فرصت بود، از آبشار هم دیدن کنید.

مسیر تنگه کمی پیچیده است. برای گذر از آن باید از تعدادی صخره بالا بروید و از قسمت‌ های غار مانند وسیع و البته تا حدودی کم ارتفاع عبور کنید.

سپس به یک فضای رویایی مسقف (تنگه) می‌رسید که پر از گودال‌ های آب است.

رنگ فیروزه‌ای و سبز آب آنقدر زیباست که شما را مبهوت می‌کند. همین‌طور که پیش می‌روید، پرندگان مختلفی برفراز سرتان پرواز می‌کنند.

از قسمت باز سقف بیرون می‌روند و داخل می‌آیند. یکی از جذابیت ‌های این فضا گیاهان بسیار زیبایی هستند که از جای‌ جای سقف و دیواره‌ ها بیرون زده ‌اند.

همچنین نوری که از بخش‌های مختلف به داخل می‎‌تابد و محیط تنگه را سحرآمیز می‌کند، از دیگر زیبایی‌های آن است.

بازدید از این چشمه فیروزه‌ ای حدودا یکی دو ساعت زمان می‌برد. اگر به عکاسی علاقه داشته باشید، می‌توانید تصاویر بسیار جالبی به ثبت برسانید.

آب دبه پارسیانبا درنظر گرفتن زمان لازم برای بازگشت، اگر توانستید سری هم به آبشار کوچک آب دبه بزنید. این آبشار سمت چپ دوراهی قرار دارد.

برای رسیدن به این چشمه و آبشار زیبا هم باید حدود 20 دقیقه تا نیم ساعت پیاده‌ روی کنید. البته مسیر آن بسیار ساده بوده و ارزشش را دارد.

در این جا هم به یک آبشار کوچک اما بسیار زیبا می ‌رسید که آب آن داخل حوضچه ‌ای سبزآبی می‌ریزد. اگر خوش شانس باشید و سطح آب بالا باشد، می‌توانید تنی هم به آب بزنید.

میزان آب این آبشار به میزان بارش‌ های منطقه بستگی زیادی دارد. حجم آب ممکن است در عرض یک هفته، تغییرات زیادی داشته باشد.

بنابرین زمانی که بخواهید در این مکان سپری کنید، به سطح آب آن وابسته بوده و ممکن است ساعت‌ ها شما را به خود مشغول کند.

گروه‌های کوهنوردی بسیاری به این منطقه زیبا می‌روند. به‌ویژه گروه کوهنوردی کودکان که برای تمرین، چندین بار در طول سال این مسیر زیبا را طی می‌کنند.

درست است که مسیر اول از داخل بستر رودخانه و بین کوه‌ها می‌گذرد و خشک است؛ اما کنده‌ کاری‌ های طبیعی زیبایی روی کوه قرار دارد.

اگر دقت کنید می‌ توانید گیاهان جالب و دارویی زیادی را در طول مسیر خود ببینید و از رایحه خوششان لذت ببرید. همچنین گیاهانی که در قسمت‌های جالبی مانند لبه کوه یا روی دیواره آن روییده ‌اند، منظره زیبایی ایجاد کرده‌اند.

علاوه ‌بر این در کل راه سمت چپ روی دیواره کوه می‌ توانید یک مسیر کنده شده ببینید که به گفته مردم محلی، قدمت زیادی دارد.

گفته می‌شود این مسیر در گذشته، محل عبور آب بوده است. درحال‌حاضر هم لوله ‌های بزرگ آب را درونش قرار داده‌اند تا آب را از دل کوه به بخش‌ های دیگر برساند.

آب دبه پارسیانبهترین زمان بازدید از آب دبه و شوتاریکه

به دلیل گرمای بالای این منطقه در طول سال، فصل زمستان و اوایل فصل بهار را برای بازدید از آب دبه پیشنهاد می‌کنم.

در صورتی‌که در فصول دیگر سال مانند تابستان بخواهید سری به این جاذبه طبیعی بزنید، باید صبح زود حرکت کنید تا بتوانید از هوای خنک‌تر و سایه کوه داخل دره استفاده کنید.

چگونه به دیدن این چشمه‌ها برویم؟

تنگه آب دبه و شوتاریکه در روستای چک چک در 25 کیلومتری شرق شهرستان پارسیان استان هرمزگان قرار گرفته است.

شاید نام پارسیان برای شما کمی ناآشنا باشد و این شهر را بیشتر با نام قدیمی «گاوبندی» بشناسید. برای رسیدن به آب دبه باید با راهنمایی یک راهنمای محلی به محل مورد نظر بروید.

خودروی خود را پارک کرده و پیمایش را آغاز کنید. پارسیان در فاصله 62 کیلومتری بندر مقام، 62 کیلومتری عسلویه و 404 کیلومتری بندرعباس قرار دارد.

برای رفتن به شهرستان پارسیان یا باید از طریق خطوط هوایی یا ریلی، خود را به نزدیک‌ ترین شهری که فرودگاه یا ایستگاه قطار دارد، برسانید.

از آن‌جا با تاکسی یا اتوبوس به این شهر بروید. همچنین می‌توانید از ابتدا با تاکسی، اتوبوس یا خودروی شخصی سفر کنید.

نکات احتیاطی در بازدید از آب دبه

همانطورکه گفتم به ‌دلیل بکر بودن مسیر، بهتر است که از یک راهنمای محلی برای یافتن راه کمک بگیرید. البته می‌توانید از مسیرهای آماده در اینترنت هم استفاده کنید.

همچنین باید توانایی چند ساعت پیاده‌ روی زیر تابش آفتاب را داشته باشید.

بعضی افراد در تنگه آب دبه آب‌ تنی می‌کنند؛ اما به گفته مردم محلی به ‌دلیل آن که پرندگان فضولات خود را از قسمت بالا داخل آب می‌اندازند، بهتر است مسائل بهداشتی را رعایت کرده و در این آب شنا نکنید.

امکانات نزدیک آب دبه

نزدیکی تنگه آب دبه پارسیان، امکانات رفاهی خاصی وجود ندارد. بهتر است مواد غذایی و تجهیزات مناسب و ضروری را به همراه داشته باشید.

برای مثال داروهای ضروری، آب کافی، مواد خوراکی، عینک و کلاه آفتابی، کرم ضدآفتاب، کفش و لباس مناسب و… را با خود بردارید.

تنگه شورتیکهاقامت در پارسیان

شما می‌توانید بنا به‌ سلیقه خود در اقامتگاه ‌های بوم‌ گردی و همچنین هتل ‌های شهر پارسیان اقامت داشته باشید.

همچنین می‌توانید در قسمتی از طبیعت زیبای تنگه آب دبه پارسیان کمپ بزنید.

البته پیش از کمپ حتما به نکات امنیتی توجه فرمایید. بهتر است با اطلاعات قبلی یا مشورت با مردم محلی در جای مناسب چادر بزنید.

مشاوره رایگان